Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Bu Soru Adamı Deli Eder

zng
 Share

Recommended Posts

• Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Başlangıç; Ayakkabıcı Kasa 0 TL
Gelen Para (kasa) : 50 TL (sahte)
Para bozduruldu.. Müşteriye verilen 15 TL
Kasada kalan 35 TL (ayakkabının değeri kadar)
Satıcı alış fiyatından malı sattığı için kar yapmamış gibi duruyor.
Çünkü aldığı sahte parayı da komşusuna kakaladı :)
Komşu fark etti durumu.. Parasını geri istedi.
Ayakkabıcı 50 TL ödeme yaptı. Yani kasasından 50 TL geri çıktı.
15 TL bir yerden bulmuş olduğunu düşünüp iade etti diyelim..
Ama zaten müşteriye iade ettiği para kendi cebinden yani kasasından çıkmamıştı ki.
Sadece ayakkabıcıdan çıkan kısım ayakkabı bedeli idi.. Yani 35 TL..
O arada komşuya ödediği 15 TL farkı bu 35 TL ye eklersen eşitlik sağlanır.
Ayakkabıcının zararı 35 TL + 15 TL = 50 TL olur..
İstediğin şekilde hesapla.. Sonuç değişmeyecektir.
Ortada ayakkabıcının dükkanından çıkan 35 TL lik ayakkabı ve 15 TL nakdi para var..
Kafanı karıştıran 15 TL arada el değiştiriyor sadece. İster sahtekar müşteriye ister komşuya ödenmiş gibi düşün..
Dönen 15 TL aynı 15 TL :)

Yahu kafanızı karıştırmayın. Şimdi komşuyu ve müşteriyi ayrı ayrı ele alalım.

[b]Komşu[/b] : İlk 50 tl aldı, daha sonra geri 50 tl verdi komşuya adam.[b] Ne aldı ne verdi aslında.[/b]

[b]Müşteri [/b]: 35 tl değerinde ayakkabı aldı. Bide ek olarak 15 tl aldı.

[b]Sonuç olarak [/b]: [u]Sadece ayakkabının ve paranın üstünün zararı var[/u]

Edited by 6489426

Hadi o zaman ele alalım :)

Müşteriye bir ayakkabıı bir de 15 tl verdi sonra da komşuya 50 tl verdi. etti mi sana 100. Geriden alak.

Ayakkabıcının 100 lirası vardır. Müşteri 35 liralık ayakkabı alır yanında 15 lira para üstüyle. Kaldı mı ayakkabıcıda 85 lira. Komşu gelir derki "komşum bu para sahte sen su bizim 50 liği ateşle" kaldı mı şimdi 35 lira.

ayakkabıcıda ne kaldı 35 lira + sahte 50 lik. Dükkanı açarken ne vardı 100 lira. 100-35=65, e adam bir de ayakakabı verdi 35 lik etti mi sana 100.

bana burdaki mantık hatasını söyler misiniz?

[quote name='Ot7oMaN' date='16 March 2012 - 09:20 ' timestamp='1331882415' post='1170440']

Müşteriye bir ayakkabıı bir de 15 tl verdi sonra da komşuya 50 tl verdi. etti mi sana 100. Geriden alak.

Ayakkabıcının 100 lirası vardır. Müşteri 35 liralık ayakkabı alır yanında 15 lira para üstüyle. Kaldı mı ayakkabıcıda 85 lira. Komşu gelir derki "komşum bu para sahte sen su bizim 50 liği ateşle" kaldı mı şimdi 35 lira.

ayakkabıcıda ne kaldı 35 lira + sahte 50 lik. Dükkanı açarken ne vardı 100 lira. 100-35=65, e adam bir de ayakakabı verdi 35 lik etti mi sana 100.

[/quote]
dostum zaten komsudan aldıgı (takas ettıgı) paradan müşteriye 35 tl veriyor
soyle dusun kasanın bı kosesınde bozuk 50 tl var dıyelım,
(yanı sabah magazayı acarken kasada 50 tl var oldugunu hesap edelım)
adam bu bozuk bana lazım olur dusuncesıyle musterıden aldıgı parayı komsuya bozduruyor
bu bozdurdugu paradan 15 tl ve ayakkabıyı(35) musterıye verır
kasada ne kadar bırıktı kasanın kosesındeki 50 tl ve satıstan kalan 35= ettımı 85

komu sahte parayı gerı getırdı
adam kasanın ksesınde duran 50 tlyı komsuya verdı
kasada ne kadar kaldı 35 tl (sahte parayı da cope attı, işe yaramıyor nasıl olsa)
sahab magazayı acrken kosede 50 tl vardı ama sımdı 35 tl tek var
kasada eksılen 15 tldır(bu parayı musterıye vermıstı, para ustu olartak)
bıde musterıye ayakkabı vermıstı (35 tl)
topla ne yapar: 35 ayakkabı+musterıye verılen paraüstü 15 tl=50 TL yapar

Edited by ozanaus

arkadaşlar bu soru daha öncede konu olarakda açılmıştı..birde ben özetleyeyim sonuç=50 tl dir ..çünki yan komşusundan bozdurdugu paradan bir zararı yok orasını takas olarak düşünün..burdaki zarar 35tlik ayakkabı ve para üstüdür.:))))))))) burdaki kafa karişikligi komşuda bozdurdugu paradır yoksa kolay bi soru

[quote name='akincaglar' date='15 March 2012 - 07:56 ' timestamp='1331798185' post='1169843']
[size="3"][color="#0000FF"]dikkat edelim soruda kasada ne kadar gerçek/sahte para kalmıştır denmiyor zararı soruyor.

müşterinin sahte parası=50 Tl komşuda bozdurdu geri dukkana donunce
gercek 15 tl + 35 Tl degerinde ayakkabıyı müşteriye verdi=[b]50 Tl[/b] zarar
kasada kaldı gerçek 35 Tl.komşu geldi dükkana verdiği 50 Tl'nin sahte oldugunu söyledi
komşuya kasadaki gerçek 35Tl+cebindengerçek15 Tl=50 Tl geri ödedi = gerçek [b]50 Tl[/b] zarar

ama komşunun geri getirdiği sahte 50 Tl'de ayakkabıcının cebinde durur,bundan sonrası ayakkabıcının vicdanına kalmış,
ya gider sahte 50 Tl.'yi ya polise teslim eder toplamda =[b]100 Tl zarar olur[/b],

yada ayakkabıcıda gider müşteriden aldığı sahte 50 Tl'ti baskasına yutturursa(maalesef) zarar 50 Tl'ye duser"tabi bu işin şakası"

siz daha ne düşünüyorsunuz anlamadım,bunun aksini düşünenler inşallah şirket veya holding sahibleri/yöneticileri değilsinizdir yoksa Türkiye Ekonomisini tekrar krize sokarsınız mazallah[/color][/size]
[/quote] beyler burda yapılmışı var diye aynısını yazmıyorum.

SAHTE 50 tl yani kağıtparçası maddi karşılığı yok kafa gitmesin.

hocam aynı parayı bi kaç yerde kullanıyosunuz. komşudan aldığı parayı hiç katmayın. şöyle düşünün;

bi müşteri gelir, 35 tl değerinde ayakkabı alır, 50 tl verir ve 15 tl de para üstü alır. müşterinin verdiği 50 tl sahtedir sahip parayı çöpe atar. müşteri yanında kaç tl götürmüş olur ?

buradaki tek zarar müşterinin yanında götürdükleri. komşuyla hiç bi zararı yok.

65 TL zararı olur

yana 50 verip 50 alamaz yan taraf adamın deil kendi parasını alıp vermiyo
50 tl aldı yandan bakın yandan aldı cebinden vermedi
sonra 50 nin 15 ini verdi adama 35 kaldı
yandan adam geldi 50 tl istedi bu sefer para üstü verdi için 35 tl kaldı 15 ini cebinden koydu napıyo para olarak 30 tl zarara girdi 35 tl de ayakkabı yana 50 alıp 50 verdi ama o 50 nin 15 ini daha sonra vercek çünki kasasında 15tl yok olsa gelen adama verirdi zaten :D

65 tl

Edited by loksben14

[quote name='Ot7oMaN' date='16 March 2012 - 07:20 ' timestamp='1331882415' post='1170440']

[/quote]

Adam komşusuna neden 50 Tl veriyor havadan? Önce alıyor sonra veriyor, komşuyla alışverişten bir zararı yok, onu neden hesaba katıyorsun?

50TL yan dükkana gitti,35TL degerinde ayakkabı,15TL'de para üstü: 100TL zarar.
Ya yan dükkandan gelen adam yalan söylüyorsa :D bide o var tabi...

[quote name='Ot7oMaN' date='16 March 2012 - 09:20 ' timestamp='1331882415' post='1170440']

[/quote]

Sana Çok kutluyorum tebrik ediyorm :D:D:D olay bitti aqa :D ( bende aynısını yazcaktım şimdi .d.d. 2 saattir düşünüyom yaw :D buluyorum 100 lirayı yinede teneddüt ediyorm anlamadım gitti ne bçim bi soru bu ya :D:D

[quote name='ziya_12' date='16 March 2012 - 16:40 ' timestamp='1331908819' post='1170631']
Sana Çok kutluyorum tebrik ediyorm :D:D:D olay bitti aqa :D ( bende aynısını yazcaktım şimdi .d.d. 2 saattir düşünüyom yaw :D buluyorum 100 lirayı yinede teneddüt ediyorm anlamadım gitti ne bçim bi soru bu ya :D:D
[/quote]

ustaaaa bi saniye atladıgımız bişey var .. Yukarda arkadas dogru söylemiş .. niye komşuyla alış verişi ortaya koyuyoruz ki .. kusura bakmayn.

şöyle düşünürsek müşteri gelmeden önce kasada bütün 50 tl olduğunu varsayalım
para sahte çıkmasaydı ayakkabıcının kasada 85 tl olacaktı
sahte olduğu için 50 komşuya gitti kaldı 35
85-35=50
birde giden ayakkabı var =85

şu açıdan bakarsak bu alışveriş hiç olmasaydı kasada 50 tl olacaktı(müşteriden önce kasada bütün 50 olduğunu varsayalım)
alışverişten sonra 35 kaldı 50-35=15 zarar
birde giden ayakkabı =15+ayakkabı= 50 zarar

biraz değişik hali:satıcıda bütün 50 olsun komşunun kasasında da sadece 15 tl olsun
para üstü için ayakkabıcı komşuya sen müşteriye 15 ver ben sana sonra veririm dese sahte para ayakkabıcıda kalır
para sahte olduğu anlaşılınca komşu ben anlamam 15 liramı isterim dese
ayakkabıcının zararı komşuya verdiği para +ayakkabı 50 eder

şu açıdan bakarsak burda müşterinin haksız kazancını satıcının zararı olarak düşünelim. müşterinin haksız kazancı ayakkabı + 15 = 50 dir
bu 50 satıcının zararıdır.
birde komşusuna 15 tl ekleyip geri verecek 50+15=65

100 çıkan sonuçlar çok mantıksız bence

Edited by zng

[quote name='kralturka' date='16 March 2012 - 14:31 ' timestamp='1331908303' post='1170621']
50TL yan dükkana gitti,35TL degerinde ayakkabı,15TL'de para üstü: 100TL zarar.
Ya yan dükkandan gelen adam yalan söylüyorsa :D bide o var tabi...
[/quote]

50 tl yan dükkana gitti ama yan dükkandan aldı 50 tl nin 35 i zaten duruyodu 15 tl daha ekleyip 50 yapıp vercek :D aldı 50 tl nin 15 ini para üstü verdi 35 kaldı anladin :D ?

[quote name='ceramicer43' date='16 March 2012 - 14:08 ' timestamp='1331906929' post='1170605']
[blink]Hala 50 tl olmadığını kabul etmeyen var mı ?[/blink]
[/quote]

var ben 65 tl zarar :D

15 TL Para Üstü.
15 TL Yi Yan Tarafdan Aldı 15 Tl Oraya Borcu Oldu.
35 TL De Ayakkabı.
Kayıp 65 TL

Edited by loksben14

[quote name='loksben14' date='16 March 2012 - 14:54 ' timestamp='1331909668' post='1170643']
var ben 65 tl zarar :D

15 TL Para Üstü.
15 TL Yi Yan Tarafdan Aldı 15 Tl Oraya Borcu Oldu.
35 TL De Ayakkabı.
Kayıp 65 TL
[/quote]

Bak senin düşüncenle cevap veriyorum, Komşudan 50 tl para aldı, 15 tl para üstü verdi, kasada 35 tl kaldı, komşu geldi parasını istedi, cebinden 15 tl katıp kasadaki 35 tl ile birlikte geri verdi., yani komşudan aldığı 50 tl yi geri vermiş oldu.

Zarar nerde diye soracak olursan, müşterinin aldığı 35 tl lik ayakkabı + 15 tl para üstü = 50 tl.

Mantıklı düşünürsek sadece zarar edeni ve kar edeni düşünmemiz gerekir.

1- Adam sahte para karşısında 35 tl lik ayakkabı ve 15 tl para üstü aldı. Yani karı 50 lira
2- Komşu 50 lirasını verdiği gibi geri aldı. Bu adam ..tü kurtardı :)
3- Şimdi bu şerefsiz müşterinin verdiği 50 liralık zararı birisi ödemesi lazım. Oda bizim avanak ayakkabıcı olacak.

Yani amcamın zararı toplam 50 tl dir. (Ama eğer ayakkabıcı türkse gider o 50 lirayı başka bir yere kaktırır zararı 0'a çeker. :D)