Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Hdd Sıfırlama

kdr042
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar hard disk sıfırlama yani fabrika dan nasıl cıktıysa ona cevirme üzeirne bir çok program var sizin önereceğiniz hangisi birde
bu program sıfırlama islemini yaparken kendisini hdd üzerine yüklerek yapmıyormu yani yaparsa da hdd üzerinde yine kalıntı kalmaz mı sıfırlama yaptıgımızda format sonrasına dön gibi programlar işe yaramaz dimi bilgi verirmisinizzz bu tr programa

Eğer işletim siseminin kurulu olduğu diski tamamen silmek yani her birimi 0 olarak yazmak istiyorsan bilgisayarı windows kurulum dvd sinden başlat ve kuruluma başlamadan bilgisayaraımı onar ı ardında winre ekranında komut istemcisini seç

komut istem cisine diskpart yaz enter a bas ardından
list disk yazıp enter a bas
diskler listelenecek silmek istediğin disk örneğin 1 olsun
select disk 1 yaz entera bas
disk seçilecek ve disk 1 seçili disk yazacak
clean all yaz ve enter a bas
bundan sonra bayağı bir beklemen gerekecek sonrasında diskin tamamen 0 lardan oluşan biçimlendirilmemiş boş bir alan haline gelecek

Ha işletim sisteminin kurulu olmadığı bir diskte uygulayacaksan aynı işlemi komut istemcisini yönetici olarak çalıştırarak masaüstünden de yapabilirsin

Önce usb belleğin üzerinde pratik te yapabilirsin

ben denedim oldu..

Edited by coolvars

hardisk sıfırlama diye bişey yoktur uydurma tümüyle low level format sade fffx000 sector atar dosyalar kalıcı silinir okadar bad sectör düzeltmez fizikselse 2-3 kullanım sonra yine bozulur.dod method tavsiyemdir..

Edited by istanbul82

[quote name='istanbul82' date='28 March 2012 - 16:50 ' timestamp='1332953422' post='1176766']
hardisk sıfırlama diye bişey yoktur uydurma tümüyle low level format sade fffx000 sector atar dosyalar kalıcı silinir okadar bad sectör düzeltmez fizikselse 2-3 kullanım sonra yine bozulur.dod method tavsiyemdir..
[/quote]

kardes bu dod method dedigin nasıl oluyor tam olarak neye yarıyor hic duymadım.hdd lowlwvel format kullanıyorum

[quote name='Yasinnn003' date='28 March 2012 - 17:10 ' timestamp='1332954628' post='1176780']
kardes bu dod method dedigin nasıl oluyor tam olarak neye yarıyor hic duymadım.hdd lowlwvel format kullanıyorum
[/quote]
adı low level(o pronun adı sadece) bi kaç adet methodu var zero fill dod german en yisi dod 3 aşamalı active kill diske bak...4.1 isosunu indir nette dolu kırlmış olan yalnız free de yok..

Edited by istanbul82

[quote name='Yasinnn003' date='28 March 2012 - 17:10 ' timestamp='1332954628' post='1176780']
[/quote]
yanılmıyorsam active kill disk ile yapabilirsin ama uzun sürebilir

maxblast programını cd'ye yazdır.. disk'in kapasitesine göre uzun sürer 320'lik bir disk 12_13 saat sürebiliyor ona göre hesap edin fakat işlemi yarıda kesmek çok sakıncalı bu ihtimali unutmamalı işlem sonucu disk'inizin performansına temizliğine sessiz seri çalışmasına şaşıracaksınız.

Benim iki HDD'mde BadSector vardı sayıları azdı [b]HDDRegenarator[/b] denedim geçici olarak düzeltti sonra yine oluştu ,daha sonra araştırmalarımda [b]Hard Disk Low Level Format Tool[/b]'u buldum ve onarım yapmayı denedim ve galiba başarılı oldu uzun zamandır sorunsuz kullanıyorum , onarım işlemine başta inanamadım farklı farklı programlarla HDD bad sector taraması yaptım ve bu prolar birşey bulamadı şaşırdım tabi ,tavsiye ederim...

Edited by dj sms

[quote name='dj sms' date='03 April 2012 - 11:00 ' timestamp='1333443603' post='1180270']
Benim iki HDD'mde BadSector vardı sayıları azdı [b]HDDRegenarator[/b] denedim geçici olarak düzeltti sonra yine oluştu ,daha sonra araştırmalarımda [b]Hard Disk Low Level Format Tool[/b]'u buldum ve onarım yapmayı denedim ve uzun zamandır sorunsuz kullanıyorum , onarım işlemine başta inanamadım farklı farklı programlarla HDD bad sector taraması yaptım ve bu prolar birşey bulamadım şaşırdım tabi ,tavsiye ederim...
[/quote]

hardiskiniz kaç gb ve ne kadar sürdü bilgi verebilirseniz bende bi denicem bigünde cesaret edemiyorum.

Biri 80gb diğeri 1tb , 80lik olan 30-40dk sürdü diğerini sen hesapla ,1tb ortalama 5-6saat sürmüştü sanırım tam hatırlamıyorum onu...
Programın hızlı çalışıp badsectorleri onarmasına çok şaşırdım çünkü farklı farklı uygulamalar denedim hepsi çok uzun sürüyordu hele 1tb hdd de , onarma değilde galiba bloke ediyor bu bozuk sectorleri ,80lik üzerinde çok oynadım yani baya bi format yedi tık yok ben MacOS ile uğraşan biri olarak format üstüne format deli olmuştur :lol: ama daha bir sorun oluşmadı...

Edited by dj sms

[quote name='ayhankorkmaz' date='03 April 2012 - 11:09 ' timestamp='1333444190' post='1180275']
anladığım kadarıyla konuyu açan arkadaş
mesela 160 gb lık hd var ve bu 152 gb a düştü , aradaki 8 gb ı alabilirmiyim diye soruyor ( o da olmaz heralde ? )
[/quote]

aslında ben başka anladım sanırım gözükmesini istemedigi dosyalar var sıfırlayınca tekrar geri getirme programlarıyla geri gelmez değilmi diye soruyor.ben öle anladım ama.yani geri gelmesinden korktugu dosyalar oldugu için hardiski sıfırlayarak tamamen silinmesini istedigi şeyler var gibi anladım ben :dribble:

Edited by Anlatılmayanlar

• 4 hafta sonra ...

[size="4"][font="Comic Sans MS"][color="#4B0082"]Bende Harddisk Sıfırlama Yaptım hiç işe yaramadı End to End hatası alıyorum durum aynı sabah 10:30 dan ertesi sabah 06:30 a kadar sıfırlama yaptı işe yaramadı :( Max Blast 4 ile yapmıştım.[/color][/font][/size]

• 1 ay sonra...

[quote name='Anlatılmayanlar' date='03 April 2012 - 12:13 ' timestamp='1333444389' post='1180276']
aslında ben başka anladım sanırım gözükmesini istemedigi dosyalar var sıfırlayınca tekrar geri getirme programlarıyla geri gelmez değilmi diye soruyor.ben öle anladım ama.yani geri gelmesinden korktugu dosyalar oldugu için hardiski sıfırlayarak tamamen silinmesini istedigi şeyler var gibi anladım ben :dribble:
[/quote]

[b][color="#FF0000"]Arkadaşım anlatmak istediğini anladım, kurtarılmasını istemediğin özel dosyaların var içerisinde. O dosyaları tamamen silmenin yolu üstüne birkaç defa veri yazmayla sağlanır. Yani Harddiskini birkaç defa(en az 2-3) ağzına kadar doldurup tekrar formatlamalısın. Başka bir yolu yok.[/color][/b]

Maxtor MaxBlast 4 dene,uzun sürüyor (500 gb 22 saat) ama sağlam yapıyor.Bir kez denedim aradan 10 ay geçti hiç sorun çıkmadı daha.Bildiğim kadarıyla fiziksel düzeltme yapıyor.

Edited by red_d