Jump to content

Hdd Sıfırlama

kdr042
 Share

Recommended Posts

[quote name='Emircann' date='02 May 2012 - 09:37 ' timestamp='1335944271' post='1195350']
Bende Harddisk Sıfırlama Yaptım hiç işe yaramadı End to End hatası alıyorum durum aynı sabah 10:30 dan ertesi sabah 06:30 a kadar sıfırlama yaptı işe yaramadı :( Max Blast 4 ile yapmıştım.
[/quote]

End-to-End hatası HDD'nin S.M.A.R.T özelliği ile ilgili bir hatadır ve tamiri mümkün değildir.

[quote name='-YASAR-' date='23 June 2012 - 10:58 ' timestamp='1340441906' post='1214951']
arkadaşlar Hard Disk Low Level Format Tool harddiski sıfırlarmı??
[/quote]

Hard Disk Low Level Format Tool HDD'yi düşük hızda formatlama ve azda olsa kurtarılabilecek sector'leri kurtarmaya yarar. Sıfırlamadan kastın tam olarak bozuk kümelerden kurtulmak ise bir nebzede olsa Hard Disk Low Level Format Tool ile bu bozuk kümelerden kurtulmak mümkündür.

[quote name='ilx_199' date='23 June 2012 - 11:20 ' timestamp='1340443231' post='1214961']
[b][color="#FF0000"]Arkadaşım anlatmak istediğini anladım, kurtarılmasını istemediğin özel dosyaların var içerisinde. O dosyaları tamamen silmenin yolu üstüne birkaç defa veri yazmayla sağlanır. Yani Harddiskini birkaç defa(en az 2-3) ağzına kadar doldurup tekrar formatlamalısın. Başka bir yolu yok.[/color][/b]
[/quote]

Harddiski tamamen doldurmaya gerek yoktur. DoD 5220.22-M yada Gutmann Method ile verilerin kurtarılması mümkün olmayacak şekilde silinmesi sağlanabilir.

[quote name='red_d' date='23 June 2012 - 11:35 ' timestamp='1340444146' post='1214974']
Maxtor MaxBlast 4 dene,uzun sürüyor (500 gb 22 saat) ama sağlam yapıyor.Bir kez denedim aradan 10 ay geçti hiç sorun çıkmadı daha.Bildiğim kadarıyla fiziksel düzeltme yapıyor.
[/quote]

Hiçbir format programı fiziksel düzeltme yapamaz. Adı üzerinde "FİZİKSEL" yani el ile temas yapmadan bu şekilde bir düzeltme mümkün değildir. Ancak sorunlu kümelerin HDD yüzeyi üzerinde saptanarak, bu kümelerin üzerine veri yazılması engellenebilir. MaxBlast'ın da yaptığı kısaca budur.

Haydi kolay gele !