Jump to content

Görüntü Gelmeyip Caps Lock Işığı Yanıp Sönüyor

guneyli93
 Share

Recommended Posts

[font="Comic Sans MS"]Bilgisayarın açma tuşuna bastığımda ekrana herhangi bir görüntü gelmeyip (hatta güç bile) caps lock ışığı 3 defa uzun aralıklı olarak yanıp sönüyor ve değişken olmakla birlikte bazen 10dk. bazen 3dk. bekledikten sonra sonra bilgisayar normal olarak başlıyor sanki önceden hiç bir şey olmamış gibi
Ama başındaki beklemeyi anlam veremedim sanki bir motorun ısınmasını beklemek gibi bence bir bilgisayar için bunu yapması çok saçma ve alışılmadık.

Her hangi bir fikri veya düşüncesi olan varsa benimle paylaşabilirse çok mutlu olurum

Sistemim: Hp compaq 615 notebok
işletim sistemim:win 7 x64 ve pardus 2011.2 x64

normal sistemden ayrı 1 ay önce 2 gb kingstone ram taktırdım bunun da bir etkisi olmuş olabilir mi?[/font]

• 2 hafta sonra ...

önce güc beslemesinde sorun olabilir ram demişsin önceki ramle yeni aldıgın ram arasında uyumsuzluk olabilir ama o pek sorun yaratacagını sanmam başka bir ram varsa tek başına takıp dene derim

ramları teker teker takıp çıkararak denedim yine aynı şey oldu. Bu arada caps lock ışığı 5 defa yanıp sönüyor
(http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=tr&lc=tr&dlc=tr&docname=c01993141)
anakart durup dururken arıza yapmış olabilir mi?
arıza yapsa bile hiç açılmaması gerekiyor bu ise belli bir süre sonra -aynı lmamakla birlikte- normal hiç birşey olmamış gibi çalışmaya devam ediyor.

Ankart değilde sorun RAM gibi duruyor Ancak bilgisayarı açtığınızda capslock tuşları açılıp kapandıktan bilgisayarınızın açılıncaya kadarki aradaki sürede fan çalışıyor mu ?

Ram ile anakart arasındaki hangisinin suçlu olduğunu anlamak için ilk önce aldığınız RAM'leri çıkartıp bir hafta test edin. Sorun devam ediyorsa anakart'in arızalanması üzerine senaryoların üretilmesi gerekiyor

[quote name='tutuklu8' date='29 April 2012 - 02:04 ' timestamp='1335657848' post='1193944']
bios güncelle
[/quote]

Biosu güncelledim aynen devam ediyor ama eskisine oranla daha hızlı açılıyor.
önceden 6-7 dk bekletiyordu şimdi 2-3 dk kadar anca bekliyorum belki kendi kendine düzelir :)

• 4 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...