Jump to content

Laptopun Windows 7 Home Basic Lisansını Kullanma

Sirius
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar laptopumu aldığım gün daha açmadan windows 7 ultimate yüklemiştim. Aylardır kullanıyorum ama ultimate bana gereksiz geldi. Ayrıca son zamanlarda pc açılırken falan baya yavaşladı. Bunun için ben home basic sürüme dönmek istiyorum.

Şimdi netten bir home basic 64 bit indirip direk laptopun altında yazan lisans bilgilerini girsem yeterli olur mu? Bazı yerlerde bios aktivasyonu falan gibi şeyler okudum.

Son olarak home basic ultimate kadar kasmaz değil mi makineyi?

Yanında cd/dvd verilmeyen laptoplarda windows hdd in belli ayrılmış bi yerinde oluyor.Mesela bnm laptopumda açılışta F8 basınca kurulum ekranı geliyor (daha doğrusu fabrika ayarlarına döndürme.)Ama aman dikkat dosyalarını yedeklemezsen bilgisayarını ik günkü haline getiriyor.Daha bi hafta önce yaşadım :)

Edited by MostWanted

[b]MostWanted gereken cevabı vermiş. Sürümlerde şahsen laptoplarda gördüğüm kadarıyla fark oluyor. O yüzden home basicteki kasma sorununun ultimatedeki kadar olmayacağını sanıyorum[/b]

Edited by CizreliÖzgür

Merhaba sirius elindeki key orjinal ise herhangi bir home basic dvd sinden kurulum yaptıktan sonra aktifleştirebilirsin sorun olmaz. windows 7 ultimate sürümünde tüm özellikler açık fakat çoğu kişi kullanmıyor ihityacın yoksa varsayılan sürümünden devam et
[img]http://i1235.photobucket.com/albums/ff436/emin105263/1-2.png[/img]

Tamam arkadaşlar teşekkürler. Sanırım msdn den indirdiğim home basci 64 bit ile kendi keyimi kullanabiliyorum.

Bu arada lenovo g570 bu power tuşunun sağında küçük bir tuş var ona basınca direk recovery kısmından açılıyor pc ama 460 gb lık tek bir hdd ye windows 7 hpme basic ve de 2 aylık ofiice antivirüs gibi gereksiz progrmlar yüklü geliyor. Hdd ler silinmesin diye recovery kısmını kullanmadım.

teşekkürler tekrardan hepinize :)

Edit: Son olark yalnızca aero snap kısmı ne demek anlayamadım home basicte?

[quote name='arslantay' date='02 April 2012 - 16:57 ' timestamp='1333375073' post='1179718']
Yükledikten sonra computer manage disk management den tek parça olan hdd ni bölebilirsin gereksiz programlarıda kaldır uğraşmamıs olursun böylelikle
[/quote]
Arslantay usta verdiğiniz resimde home basic için sadece aero snap vardır diyor? Tam olarak ne demek olduğunu anlayamadım?

Bu bağlantılarda hem yazılı hem video olarak o özelliğin ne işe yaradığını çok net bir şekilde açıklanmaktadır aslında hepimizin kullandığı bi özelik ismine yabancıyız
[code]http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows7/products/features/snap
http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows7/products/features/peek[/code]

[quote name='LeOn.' date='02 April 2012 - 13:53 ' timestamp='1333374800' post='1179715']
[b]ben laptopun lisansını masaüstü bilgisayarımda kullanabiliyorum. Sende kullanırsın heralde :D [/b]
[/quote]
Az önce arkadaş belirmiş lenovoda recovery tuşu var demiş peki o recovery programını masaüstü bilgisayarda da kullansak olurmu herhangi bir uyumsuzluk olurmu zaten bende o pc den var ama masaüstü lisansız yakalandı acil yardıma ihtiyacım var

deneyimlerime dayanarak söylüyorum laptopa yada masaüstüne ultimate kurmanın hiç bir mantığı yok.
çünki yukardada görüldüğü üzere gereksiz ağözellikleri ve bir çok başka özellikler nedenizle açılış ve makinenin çalışması yavaşlıyor.
aynı laptopa home premium ve ultimate kurdum home premium kesinlile hızlıydı

ve bu son yazdığı daha önemli aynı laptopa win home premium 32 yani x86 kudum ve yanına x64 kurdum masa üstünde ve oyunlada 32 bit (x86) bariz bir şekilde (hisedilir şekilde)
daha hızlı oyunlarda frapsla yaptığım ölçümlerde en az 5 fps daha hızlı oduğunu gördüm yani normal kullanıcının 4 gb rami kullanması gerekmiyorsa 64 bitin hiç bir mantığı yok

bu denemelerimde kullandığım sistem

core 2 duo p8700 işlemci (windows puanı 6.2 i3 işlemciler 6.1 ve 6.2 alıyor zaten i5 ler 6.4 alıyor genelde

4 gb dd3 ram 1066 mhz (windows puanı 6.2 bu puan genelde işlemci ile denk gidiyor 64 bit 4 gb ramin altında ki ramlere dire 5.9 puan veriyor)

amd radeon hd 4650 1 gb ddr 3 (windows puanı 6.7 5650 ile aynı punı ve oyunlarda aynı performansı veriyor)

Edited by tutuklu8

[b]ben de merak ediyorum acaba home basic ultimateye göre daha az mı işlem yapıyor yani daha az mı kasıyor?
bilenler görüşlerini belirtse iyi olur
soruya gelınce lısansını kullanabılırsın

formattan sonra internet üzerinden olmadı müşteri hizmetlerini arayarak aktif edebilisin
(yurt dısından aldıysa telefon yoluyla gerekebılir ama yurt içinde almışsan netten sorunu halledersın, ben yurt dısından almıstım netten yapamadım mıcrosoft musterı hızmetlerını arayarak ektıf etmıstım)
home basic aero özelliğini kullanmak için yama vardı, bu sayede heme cam efecti aktıf oluyor hem masaüstü sag tık kişiselleştir aktif oluyor[/b]
bu da aero yaması
[code]http://www.tnctr.com/topic/185713-windows-7-home-basic-ve-starter-surumlerinde-ae/[/code]

Edited by ozanaus

• Editor

[quote name='Sirius' date='02 April 2012 - 13:40 ' timestamp='1333374019' post='1179709']
Arkadaşlar laptopumu aldığım gün daha açmadan windows 7 ultimate yüklemiştim. Aylardır kullanıyorum ama ultimate bana gereksiz geldi. Ayrıca son zamanlarda pc açılırken falan baya yavaşladı. Bunun için ben home basic sürüme dönmek istiyorum.

Şimdi netten bir home basic 64 bit indirip direk laptopun altında yazan lisans bilgilerini girsem yeterli olur mu? Bazı yerlerde bios aktivasyonu falan gibi şeyler okudum.

Son olarak home basic ultimate kadar kasmaz değil mi makineyi?
[/quote]

[b]Sirius kardeş, elindeki orijinal keyi kullanabilirsin ama sadece key ile aktivasyon olmaz... denemişsen zaten görmüşündür aktivasyonun gerçekleşmediğini...

anakart modelin ne ise, o modele ait sertifika da yüklemen gerek...

elinde diz üstü ile birlikte verilen orijinal işletim sistemi DVD'si olsaydı, key yada sertifika yüklemene gerek yoktu, çünkü orijinal işletim sistemi DVD'lerinde key ve sertifika DVD'ye gömülü olur ve kurulumda otomatik yüklenir; ancak senin elinde orijinal işletim sistemi DVD'si yok, internetten indirdiğin yada indireceğin işletim sistemi DVD'si var, bu sebeple sadece key ile aktivasyon yapamazsın, sertifikaya da ihtiyacın var...

Anakartına ait sertifikayı internetten çok rahat bulabilirsin...

örnek sertifika yükleme komutu:

komut satırından:
[quote]slmgr -ilc C:\ASUS.xrm-ms[/quote][/b]

Edited by mephistooo2

[quote name='mephistooo2' date='02 April 2012 - 18:35 ' timestamp='1333380938' post='1179772']
[b]Sirius kardeş, elindeki orijinal keyi kullanabilirsin ama sadece key ile aktivasyon olmaz... denemişsen zaten görmüşündür aktivasyonun gerçekleşmediğini...

elinde diz üstü ile birlikte verilen orijinal işletim sistemi DVD'si olsaydı, key yada sertifika yüklemene gerek yoktu, çünkü orijinal işletim sistemi DVD'lerinde key ve sertifika DVD'ye gömülü olur ve kurulumda otomatik yüklenir; ancak senin elinde orijinal işletim sistemi DVD'si yok, internetten indirdiğin yada indireceğin işletim sistemi DVD'si var, bu sebeple sadece key ile aktivasyon yapamazsın, sertifikaya da ihtiyacın var...

komut satırından:
[/b]
[/quote]
üstat şimdi şöyle bir sıkıntı çıktı MSdn sitesinde windows 7 home basci sürümün 64 biti yok. Nedenini anlayamdım starterda var 64 bit en düşük.

Birde laptop modelim lenovo g570 bunun sertifikasını nasıl bulabilirim?

• Editor

[quote name='Sirius' date='02 April 2012 - 18:45 ' timestamp='1333392351' post='1179951']
üstat şimdi şöyle bir sıkıntı çıktı MSdn sitesinde windows 7 home basci sürümün 64 biti yok. Nedenini anlayamdım starterda var 64 bit en düşük.

Birde laptop modelim lenovo g570 bunun sertifikasını nasıl bulabilirim?
[/quote]

sirius kardeş bir yanlışın var, Starter sürümünün 64bit versiyonu olamaz...
Home Basic sürümünün 64 bitinin olmama ihtimali de yok :)

ayıca anladığım kadarıyla MSDN üyeliğin var herhalde, MSDN üyeliğin sayesinde alacağın ürün anahtarı ile aktivasyon yapabilirsin, o zaman sertifikaya da ihtiyacın yok, çünkü o ürün anahtarları RETAIL versiyon oluyor...

ama sen, dizüstü bilgisayarın altındaki ürün anahtarını kullacağım diyorsan sertifikaya ihtiyacın var.

sertifika da burada:

Edited by mephistooo2

Üstat çok teşekkürler Msdn den home premium 64 bit indirdim, lisansıda girdim msdn hesabına kayıtlı olan sıkıntı olmadı. teşekkürler. Bir dahaki formata gene rahatsız ederim sizi. nedense parasını verdiğim lisansı kullanmak istiyorum. :) Ego meselesi.

[quote name='mephistooo2' date='02 April 2012 - 18:35 ' timestamp='1333380938' post='1179772']

komut satırından:
[/b]
[/quote]

@arslantay
üstad benimde masaüstü için orjinal key var ama DVD'si yok bu sertifika olayı masaüstü içinde geçerlimi

• Editor

[quote name='MeHMeTBeN' date='02 April 2012 - 23:21 ' timestamp='1333408895' post='1180134']
@arslantay
üstad benimde masaüstü için orjinal key var ama DVD'si yok bu sertifika olayı masaüstü içinde geçerlimi
[/quote]

[b]sertifia olayı masaüstü dizüstü farketmez, OEM versiyon olan tüm Windows 7 sürümleri için sertifika gereklidir...

OEM Windows 7 den kastım şu: eğer masaüstü yada dizüstü bir bilgisayar satın aldığınızda makina içinde Vista yada Windows 7 yüklü ise, o işletim sistemi OEM Windows 7 sürümü demektir...

[color="#FF0000"]OEM Windows 7:[/color] Donanım üreticileri (ASUS, HP, Lenovo, IBM, Casper vb.) Vista yada Windows 7'yi Microsoft'tan satın alır ve kendi ürettikleri makina içersinde kurulu olarak makina ile satarlar...
OEM Windows 7 sürümleri donanımla direk bağlantılıdır. Örneğin OEM Windows 7'li bir bilgisayarda anakart, RAM ve işlemci den ibaret olan bu 3 parçayı aynı anda değiştirseniz lisansınız iptal olur. böyle bir durumda yeni bir OEM lisans satın almanız gerekir, ama kimse satın almaz :D başka yolları denerler :D

[color="#FF0000"]RETAIL Windows 7:[/color] Bizzat Microsoft tarafından satıcı firmalara satılan Windows 7 sürümleridir. Kendilerine ait cicili bicili kutuları vardır, Teknosa, Vatan gibi vb. yerlerde görmüşünüzdür. En pahalı Windows 7 sürümleridir. Donanıma bağımlı değildir. Tek bilgisayara kurulmak şartıyla her türlü makinada kullanılabilir...[/b]

Edited by mephistooo2

[quote name='mephistooo2' date='03 April 2012 - 08:32 ' timestamp='1333431164' post='1180183']
[color="#FF0000"]RETAIL Windows 7:[/color] Tek bilgisayara kurulmak şartıyla her türlü makinada kullanılabilir...[/b]
[/quote]
@mephistooo2 hocam teşekkür ederim gerçekten çok açıklayıcı ve önemli bilgiler
RETAIL Windows 7:Tek bilgisayara kurulmak şartıyla her türlü makinada kullanılabilir demişssiniz. ben bir kaç bilgisayara kurdum diyelim 2.bir bilgisayarı güncelleme sonucunda hata alırmıyım yani windows sahte gibi..yoksa bu şart sadece kullanım sözleşmesini ihlal eden bir durum olarakmı kalır.?

• Editor

[quote name='MeHMeTBeN' date='03 April 2012 - 11:38 ' timestamp='1333453093' post='1180344']
@mephistooo2 hocam teşekkür ederim gerçekten çok açıklayıcı ve önemli bilgiler
RETAIL Windows 7:Tek bilgisayara kurulmak şartıyla her türlü makinada kullanılabilir demişssiniz. ben bir kaç bilgisayara kurdum diyelim 2.bir bilgisayarı güncelleme sonucunda hata alırmıyım yani windows sahte gibi..yoksa bu şart sadece kullanım sözleşmesini ihlal eden bir durum olarakmı kalır.?
[/quote]

[b]kullanım sözleşmesini ihlal etmiş olduğunuz için ve lisansınız direkt iptal olur....

ayırca ilk mesajı yazdığımda yazmayı unutmuşum RETAIL Windows 7'lerde aktivasyon internet üzerinden olduğu için otomatikmen ürün anahtarınız ve bilgisayarınızın SID bilgisi Microsoft'un veritabanına yazılıyor...

aynı ürün anahtarını başka bir makinada denediğiniz an lisans iptal oluyor...

Bilgisayarın SID bilgisini değiştiririm demeyin... işe yaramıyor... çünkü ürün anahtarı artık o SID bilgisiyle bir nevi nikahlanmış oluyor...[/b]

Arkadaşlar sisteme windows 7 home premium 64 bit kurdum tabiki yeni sistem olduğundan daha çok şişmediğinden dolayı çok çok hızlı. Bu arada kaspersky internet security 2012 yerine avira premium security kurdum. açılma hızı da değişti. Yarın bir tane ssd alacak gibiyim. Bakalım onu takmayı becerebilirsek çok daha iyi olacak.