Jump to content

Okulda Olay

Asabidj45
 Share

Recommended Posts

[center][font="Lucida Sans Unicode"][size="3"][color="#FF0000"]Arkadaşlar dün kardeşim okuldan geldi ve başından geçen olayı anlattı. Olay şu: Kendisi lise 2. sınıf öğrencisi. Sabahtan 2. ders hariç bütün dersleri boş geçmiş. Öğleden önce 5, öğleden sonraysa 3 ders olmak üzere toplam 8 saat ders görüyorlar. Kendisi 5. derste yoklamanın alındığını, tam yazıldığını görmüş ve bugünkü matematik sınavına çalışmak üzere eve gelmek için zilin çalmasına 10 dakika kala bahçeye inmiş. Başka kişilerde (yaklaşık 12 kişi) farklı şeyler yapmak üzere kaçmayı planlıyorlarmış. Tam o sırada müdür yardımcısının sınıfa geldiğini ve yeni bir yoklama aldığını öğrenmiş. Dolayısiyle kendiside dahil tüm sınıf dışında olanlar yok yazılmış. Hocada yoklama fişinin başına birşey gelirse hakkınızda işlem yaparım demiş (disiplin). Neyse bu vazgeçmiş gitmekten eve. Öğlen yemeği yemek üzere okul yakınındaki bir tostçuya gitmiş bir başka arkadaşıyla.Yemeği yedikten sonra sınıfa gelmişler koşarak (geç kalmamak için). Öğretmen falan gelmiş ders başlayacak. Bir bakmışlar fiş yok. Herkeste bir telaş falan. Fişi patlatanda belli değil. Kızgın bir şekilde zar zor yeni bir fiş vermiş müdür yardımcısı. Neyse bugünde yanına çağırmış 5. derste yok yazılanları ve siz fişi patlatanı buldunuz buldunuz, bulamadınız disipline diye ihtar vermiş ve cumaya kadarda süre tanımış. Ha birde ben dedektifçilik oynayamam diyede eklemiş. Fişi kendilerinin bulması gerektiğini söylemiş. Şimdi çaresiz bekliyorlar cuma gününü. Ortaya çıkan eden yok. Herhangi bir kameraya bakmayıda kabul etmemiş yardımcı. Çıkar yol var mıdır? Fikirleriniz neler? Yorumlarınızı bekliyorum. [/color][/size][/font][/center]

Bizim yoklama fişi ışlanmıştı.Biraz kendi insiyatifinde.İsterde fişin kaybolması/zarar görmesi halinde disiplin cezası verebilir.Genelde sert çıkarlar.Bizde de biraz yaygara çıktı sonra müdür yardımcısı yeni fiş yazmıştı.

hocam okulda söylenenlerin %90 ı blöfdür. (öğretmenim ben de) en fazla yapabileceği 5.dersten kaçtığı için işlem yapabilir fişi çaldığını ispat edemez. yok öyle buldunuz buldunuz yoksa hepinizi yakarım ayakları. dersten kaçmanın cezası da lise yönetmeliğini bilmiyorum ama daha önceden vukuatı yoksa uyarıdaır oda velisini çağırır. kardeşin suçsuzsa üstüne gelmesine izin vermesin kimseyi korumaya da çalışmasın. artık eğitimde herşey öğrenci lehine. müdür yardımcısı ve o günün nöbetçi öğretmeni eğer fişin kaybolduğuna dair tutanak tutmadılarsa (ki yaptıklarını hiç sanmıyorum) kendi başlarına bir şey gelmesinden korkuyor olabilir. gerekirse ailen gitsin böyle bir tutanak olup olmadığını sorsun geri adım atacaklarını göreceksiniz. geçmiş olsun

[quote name='Asabidj45' date='08 May 2012 - 15:24 ' timestamp='1336483445' post='1198251']
Burada olan şu, adam uyardığım halde patlatıyorsunuz diyor ve tepkisini koyuyor. Ne yapmalı? :)
[/quote]

dostum var mı bilmiyorum ama lisede sınıf nöbetçisi kat nöb öğr bu konuda resmi bir işlem yapılmadıysa ceza veremezler. hakkınızı aradığınızı gösterirseniz birşey olmaz
ammmaaa kafayı takarlarsa kardeşine yönetmelikte çok boşluk var kravıtın aşağıda olması dersi huzurunu bozmak (bunun içini istediğin gibi doldurabilirsin) cezai yaptırım gerektirir. olayı düzgün bir dille anlatmaya çalışsın.

hocam bende lisede öğretmenim yanlış biliyorsunuz yoklama fişi resmidir ve bunun korunmasından bütün sınıf sorumludur.çalan yada zarar veren kişi hakkındada disiplin yönetmeliği işletilir.e var olanlar fişi almayacaklarına göre o saatte yok yazılanlar hakkında işlem yapılabilir.(işlem yaptığımız için biliyorum)

Öncelikle teşekkürler. İlk olarak kardeşime sordum o böyle birşey görmediğini söyledi (tutanak gibi). İşlem yapılabilir demişsiniz örneğin uyarı. Bu onun siciline işlenir mi? Birde yönetmeliklere nasıl ulaşabilirim bilginiz var mı?
[quote name='yilmaz02' date='08 May 2012 - 16:32 ' timestamp='1336483973' post='1198255']
hocam bende lisede öğretmenim yanlış biliyorsunuz yoklama fişi resmidir ve bunun korunmasından bütün sınıf sorumludur.çalan yada zarar veren kişi hakkındada disiplin yönetmeliği işletilir.e var olanlar fişi almayacaklarına göre o saatte yok yazılanlar hakkında işlem yapılabilir.(işlem yaptığımız için biliyorum)
[/quote]

Hocam müdür yardımcısı takmış işte ben sizden bilirim diye. O yüzden çıkar yol arıyorduk.

Edited by Asabidj45

[quote name='Asabidj45' date='08 May 2012 - 13:50 ' timestamp='1336485054' post='1198261']
Bizim derdimiz sicil, disipline gitmemesi için çıkar yol arıyoruz zaten :)
[/quote]

[b]birşey olmaz siciline sen yapmadıysan rahat ol , yukarda öğretmen arkadaşda söylemiş zaten blöf ..[/b]

Disipline gitmek demek müdür karşısına çıkmak birkaç öğretmenin karşısına çıkmak demek değil, resmi kayıtlara işlenmesi ve eldeki delillerin sabit olması demektir. Kamera kayıtlarıda varsa itiraz hakkınız ve hukuki yolunuz dahada açıktır ki müdür bunları biliyor sadece sizi korkutmak istiyordur.
Fazla stres yapma derim, sakin ol sen yapmadıysan kullaklarını tıka agzını sıkı tut. Hakikat tecelli edecektir.

Kardeşimin yapmadığına eminiz ki her türlü kamera kaydına bakıldığında bu ortaya çıkacaktır. (Gerek okul içi gerek okul dışı.) Gel gelelim ki müdür yardımcımız (kendi tabiriyle) dedektifçilik oynamamak için topu öğrencilere atmış bulunuyor ve her türlü sorumluluktan çekiliyor. Talep etmelerine rağmen kabul edilmemiş kayıtların incelenmesi.

benim tavsiyem idareyle münakaşa etmeden halletmeye çalışın çünkü disipline verilmek istenirse bu devirde bir öğrenci sebep çok kılık kıyafet ders araç gereç eksiği vb. bende pek birşey çıkacağını zannetmiyorum ama dediğim gibi bizde fiş kaybolduğu için inceleme başlattık aynı müdür yardımcısı gibi yaptık zaten kendiliğinden ortaya çıktı kimin yaptığı ve cezayı aldı.ceza herzaman kötü birşey değil sizin benim hakkımın korunabilmesi için verilen şeylerdir.[code]http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26408_0.html[/code]buradanda disiplin yönetmeliğine bakabilirsiniz.

[quote name='yilmaz02' date='08 May 2012 - 17:42 ' timestamp='1336488161' post='1198280']
benim tavsiyem idareyle münakaşa etmeden halletmeye çalışın çünkü disipline verilmek istenirse bu devirde bir öğrenci sebep çok kılık kıyafet ders araç gereç eksiği vb. bende pek birşey çıkacağını zannetmiyorum ama dediğim gibi bizde fiş kaybolduğu için inceleme başlattık aynı müdür yardımcısı gibi yaptık zaten kendiliğinden ortaya çıktı kimin yaptığı ve cezayı aldı.ceza herzaman kötü birşey değil sizin benim hakkımın korunabilmesi için verilen şeylerdir.[code]http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26408_0.html[/code]buradanda disiplin yönetmeliğine bakabilirsiniz.
[/quote]

Haklısınız bende ulaştım az önce kısaca göz attım mevzuata ve gerçekten uygulamaya konulsa okulda öğrenci bırakmayacak kadar detaylı bir kurallar topluluğu var. :) Amacımız tartışmaya girmek değil. Sadece böyle bu durumda suçsuz yere ceza almaktan kurtulmak. bunun için yardım istedim, sağolun az çok yardımcı oldunuz. Tekrar kamera kayıtlarından ve bir arkadaşımızın bahsettiği tutanak tutma durumundan bahsedeceğiz gibi. Onun dışında hocamız tutumunda diretirse başka çıkar yol arayacağız. :)

Ben de lise öğretmeniyim arkadaşlar.
Kimse bir kağıt parçası ile uğraşmaya meraklı değil. Mesele inatlaşama, restleşme de değil.
Adam şundan korkuyor: Fiş bulunmazsa kimseyi yok yazamayacak. Ama o saatlerde o çocuklardan biri bir kaza geçirse veya bir suç işleyip yakalansa okulda varmış gibi de göründüğü için müdür, nöbetçi müdür yardımcısı, kat nöbetçi öğretmeni soruşturma geçirir. Olayın ciddiyetine göre hepsi mahkemeye de verilebilir.
Bizim lisede geçen yıl oldu ve arkadaşların mahkemesi sürüyor. Mahkeme dışardaki suçu örtme, yardım ve yataklığa dönüşmek üzere. Kim elin veledi için böyle sıkıntılar yaşamak ister.

Ne yapmalı?

İdare birkaç gün bekleyip işin içinden böyle bir şey çıkmadığına, zararsız bir öğrenci yaramazlığı olduğuna emin olmak isteyecektir, haklı olarak. Yumuşak bir yaklaşımla oluruna bağlamaya çalışın. Onların korkularını da anlayın. Hepimiz ekmek parası için çalışıyoruz. Kimse kimseye kötülük etmek istemiyor, herkes kendini korumaya çalışıyor sadece.

İşin içinde iş olmadığına ikna olana kadar uzatmalarına hazırlıklı olun, alttan alıp tatlıya bağlayın.

Yalnız şöyle bir durum varmış, yeni bir fiş verilmiş ve sabahtan itibaren 5. derste dahil yoklama aynen kayda geçirilmiş. Yani ikinci fişte kimin olup olmadığı belliymiş. Bu durumda da aynı korkular geçerli oluyor mu?

[quote name='Asabidj45' date='08 May 2012 - 16:11 ' timestamp='1336493518' post='1198333']
Yalnız şöyle bir durum varmış, yeni bir fiş verilmiş ve sabahtan itibaren 5. derste dahil yoklama aynen kayda geçirilmiş. Yani ikinci fişte kimin olup olmadığı belliymiş. Bu durumda da aynı korkular geçerli oluyor mu?
[/quote]

Hayır, öyleyse mesele yok. O zaman biraz haddini bildirme olayına benziyor. Uzlaşmaya çalışın. Çok uzatmalarının mantığı olmaz.

blöf arkadaş yoklama kagıtlarının bosunu koleksıyon gibi imzalar tam yazardı bi gün 2 kagıt defterde kalmıs geriye dönük tarama yaptıklarında ogretmenler sınıf mevcudunun yarısı yoktu diyordu ama tek tek ısım veremedıklerınden ıspatlayamadılar.Arkadaşın bırı
çıktı ben yaptım ıspatlayın dedi .herkes dona kaldı müdür seni atamam ama bu okuldan mezun etmem dedi son senemizdi eleman hayhay dedi
son 15 gün kala başka okula geçip ordan diploma aldı :D
ispat edemezler yada zorlayamazlar aksıne şikayet ederseniz suçlu olurlar.yapmadıgım bişey yüzünden suçlayamaz kimse

[quote name='Asabidj45' date='08 May 2012 - 16:39 ' timestamp='1336495154' post='1198351']
O da ilginç bir anı olmuş :D İyi cesaret. Yani şu an anladığım kadarıyla zaten kardeşim birşey yapmadığı için kurula sevk edilse bile ceza almaz değil mi? :)
[/quote]
ıspatlanmamıs suc suc deıldır .kardeşimin cep telefonunu müdür almış vermem diyor gittim almaya bver dedim pazartesiyi bekle dedi
ben vereceksın vereceksin vereceksin deyince re yaptı .bida olursa vermem dedi hele verme dedim rengi attı.
verilmiş haklar gerı alınamaz elbet kurallara uyulmalı
sonuç:müdür ispat etmeden suçlar ve disipline verirse meb şikayette bulunun o zaman re yapacaktır.
vezirden büyük kral var..????