Jump to content

Otobüslerdeki İnternet Bağlantısı Hakkında

arakis
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba ;

merak ettiğim ve araştırıp bulamadım bir durum var bunu paylaşmak istiyorum ...

otobüslerdeki internet sisteminin 3g modemlerle yapıldığını biliyoruz peki bu internet başlantısına girerken web sayfası açılıyor ve sistem otobüs plaka ve bilet seri nosunu istiyor veya bunun gibi şeyler ve bunları doğru yazdıktan sonra internete giriş yapabiliyorsunuz... bildiğim kadarıyla bunu yapabilirsiniz ama bir server olması şart otobüstede server olamayacağına göre bunu nasıl yapıyorlar veya hangi programla bu konuda biligisi olan arkadaşlar varsa ve paylaşırsa çok sevinirim ...

Otubüsün içi ile alakalı olamaz.
Olay
1-bileti Okutursun.
2-Sistem bilet bilgilerini bağlı olduğu server ile doğrular.
3-3g sistemi otubüs firmasına ait server üzerinden çıkış yapmak tadır.
4-verdiğiniz bilgiler doğru ise sizin web çıkışına izin verilir.

• Editor

Tamamda demek istediğimde o mesela ben askerdeyken kantinden sorumlu komutana Ziraat bankası pos cihazları için VINN vermişti vodafone a ait.Vınn ı takıyorsun ama adamların sana özel proxy si var onu girmeden çıkamıyordun internete.Tıpkı otobüstekiler gibi işte.

[quote name='arakis' date='21 May 2012 - 10:55 ' timestamp='1337590505' post='1203353']
tşk ederim ama sanmıyorum öyle bir olay değil otobüsün içindeki sistemle alakalı bir durum söz konusu işte bu kullanılan sistemin ne olduğunu araştırıyorum.
[/quote]

Otobüs içerisinde herhangi bir ekstra bir sistem yok. Sadece modemin ayarları üzerinden otobüs firmasına ait Server'e yönlendirilmiş bir web sayfası üzerinden bilet seri numarası ve plaka numarası karşılaştırılarak internete giriş izni veren bir html uygulama. Bir çok modem içerisinde bu şekildeki koruma izinlerine ulaşabilirsiniz. Bendeki modem üzerindeki şeklini aşağıya resim olarak attım.

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1337609277__modem.jpg[/img]

"Engellenen Kullanıcıyı HTML Sayfası İle Karşıla" seçeneği ile herhangi bir web sitesine yönlendirme yada kendi bilgisayarınız üzerinden çalışacak bir html sayfasına yönlendirme yapmak mümkün ! Kendi yapacağınız bir hmtl sayfasında modem üzerinde daha önceden açmış olduğunuz port'a şifre vs bilgileri doğru girildiğinde yönlendirme yapmanız mümkün oluyor bu sayede. Kısaca otobüslerdeki sistemde bu şekilde çalışmakta.

Haydi kolay gele !

[quote]
Otobüs içerisinde herhangi bir ekstra bir sistem yok. Sadece modemin ayarları üzerinden otobüs firmasına ait Server'e yönlendirilmiş bir web sayfası üzerinden bilet seri numarası ve plaka numarası karşılaştırılarak internete giriş izni veren bir html uygulama. Bir çok modem içerisinde bu şekildeki koruma izinlerine ulaşabilirsiniz. Bendeki modem üzerindeki şeklini aşağıya resim olarak attım.

Resized to 82% (was 984 x 448) - Resme orijinal buyuklugunde bakmak icin tiklayiniz[img]../../uploads/imgs/pre_1337609277__modem.jpg[/img]

"Engellenen Kullanıcıyı HTML Sayfası İle Karşıla" seçeneği ile herhangi bir web sitesine yönlendirme yada kendi bilgisayarınız üzerinden çalışacak bir html sayfasına yönlendirme yapmak mümkün ! Kendi yapacağınız bir hmtl sayfasında modem üzerinde daha önceden açmış olduğunuz port'a şifre vs bilgileri doğru girildiğinde yönlendirme yapmanız mümkün oluyor bu sayede. Kısaca otobüslerdeki sistemde bu şekilde çalışmakta.

Haydi kolay gele ! [/quote]

Teyyare arkadaşımız bildiğindenmi yoksa mantıkla mı gitmiş anlamadım capdeki sayfa basit firewall içerik engelleme sayfası o kadar bu modemle o işi yapamazsın.
Otobus firmalarının sistemini bilmiyorum ama bu iş için Captive Portal kullanman gerekir. Captive portal kullanman içinde utm firewall lar gerekir. Çok pahalıdırlar ama piyasada bircok açık kaynak kodlu utm firewall bulabilirsin.En populer olanı PFSENSE dir.

[media]http://www.youtube.com/watch?v=FVxPY8yeglk[/media]

(Türkce) pfsense e captive portal kurma ;

[code]http://www.alperyazgan.com/?p=129&lang=tr[/code]

Edited by tnc_tr