Jump to content

Win7 Xp Hbcd Acronis - Multiboot Usb / Dvd 2012

ademola
 Share

Recommended Posts

tesekkür ederim kardes bugun kendim aynen sizin dediginiz gibi yaptım deneme yaparak bilerek degil ama oldu 4 gb lık usbye sıvmadı iso içindeki looder ve usb boot programını çıkarmak zorunda kaldım.keske su yazıyı yassalar(son olarak iso içindeki çıkardığın tüm dosyaları flash belleğe kopyala. )hersey çok olay olcak bizim gibi acemiler için ama yinede emegi gecenlerin hakkı ödenmez emegi gecen herkese çok tesekkür ederim onların sayesinde birçok işimiz kolaylasıyor .iyi çalışmalar diliyorum(dedigim dosyaları silmeden sıgdırmanın bir yolu varmı varsa nasıl yapabilirim)

• Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

aslında çalışmayı hazırlarken 4gb belleğe sığacakk şekilde hazırladım. bendeki belleğin kapasitesi 3.72gb idi ben 3.68e göre hazırladım ama piyasadaki 4gb flash bellekler çok çeşitli 3.65gb olan da var 3.92gb olan da.
içinden kullanmadığınız şeyleri silmek en akıllıcası.. iyi günlerde kullanın.

S.a kardeşim ben indirdim ancak şöyle bi sorunum var USB belleğe dediğin şekilde attım QUEMU ilede test ettim QEMU da bi problem çıkmadı ama bilgisayar açılırken USB takılı olunca PC açılmıyo boot ekranında kalıyo açma kapama tuşu dahil hiçbişey çalışmıyo fişi çekmek zorunda kalıyorum ve USB yi çıkarmadığım sürece bilgisayar açılmıyo boot ekranında kalıyo başka bilgisayarlarda denedim sorun çıkmadı bitek benim bilgisayarımda böyle oldu sorunu düzeltmenin bi yolu var mı acaba?

[quote name='ademola' date='20 June 2012 - 15:51 ' timestamp='1340200281' post='1213901']
bios ayarlarında bir sıkıntı olabilir. az biraz anlıyorsan bi kontrol et, olmadı ayarları sıfırla, daha olmadı bios güncellemeyi denemelisin ;)
[/quote]BİOS ayarlarına baktım ancak bi sorun yoktu ben yinede ne olur ne olmaz diye sıfırladım belki düzelir diye ama yine düzelmedi bios güncelleme hakkında pek bi bilgim yok ve evde internette yok başka şekilde halletme gibi bi şansım yokmu

Edited by Rihanna

benzer birşeyi casper masaüstü pc de yaşamıştım, vakit olmadığı için ilgilenememiştim :( aklıma bios update geldi bir tek. masaüstü pc ise kasanın arka taraftaki usb lere takmayı deneyebilirsin. benim yasadığım sorun da şöyle bir ayrıntı vardı. 2gb kingston bellek takılı iken açılıyordu pc ama 8gb lenovo bellek takılı olunca açılmıyordu.

[quote name='ademola' date='20 June 2012 - 23:47 ' timestamp='1340228859' post='1214085']
benzer birşeyi casper masaüstü pc de yaşamıştım, vakit olmadığı için ilgilenememiştim :( aklıma bios update geldi bir tek. masaüstü pc ise kasanın arka taraftaki usb lere takmayı deneyebilirsin. benim yasadığım sorun da şöyle bir ayrıntı vardı. 2gb kingston bellek takılı iken açılıyordu pc ama 8gb lenovo bellek takılı olunca açılmıyordu.
[/quote]
Evet masaüstü PC ve tıpkı sendeki gibi CASPER marka arka USB girişlerinide denedim ancak olmuyo USB'yi komple formatlayıp taktığımda PC açılıyor ancak senin Multiboot sistemi atınca Boot ekranında kilitleniyor anlayamadım gitti iki tane SanDisk Cruzer Blade(8GB) flash belleğim var ikisinide ayrı ayrı denedim ancak durum değişmiyo

[quote name='ademola' date='21 June 2012 - 14:17 ' timestamp='1340281077' post='1214248']
deneme yanılmalar ile çözmek lazım bildiğim bir çözümü yok, bulursan bizimle de paylaş lütfen...
[/quote]
Tamam kardeşim bi yolunu bulursam söylerim ve inşallah bulurum yoksa bu güzel çalışmayı boşa indirmiş olucam :(
Edit:Bi çözüm yolu bilen varsa söylerse çok makbule geçer :)

Edited by Rihanna

ellerine sağlık güzel olmuş.
bir sonraki multiboot çalışmanda x64 windows 7 ve güncel wpi programlarda olursa süper olur. 8 gb lik flashlar bayram eder .

XP kurulumdan sonra mavi ekran veriyor.farklı pc lerde denedim durum aynı

bu işlem oldukça kolay aslında, elinizde herhangi bir windows7 dvdsi içindeki sources klasörü içindeki install.wim dosyasını bu çalışmanın içindeki ile değiştirin. ister 32bit ister 64 isterseniz 32+64bit versiyon. hepsi install.wim dosyasında saklı.

ben kurduğum xp lerde böyle bir sorun yaşamamıştım :( usb den mi kuruyorsunuz dvd den mi ? usb ise ntfs olarak formatlı mı ?

usb için isoyu flash belleğe çıkartmalısınız. ultraiso yada winrr ile yapabilirsiniz.
Ardından "_usb_ye_kopyalamak_için" adlı klasördeki " mb_usb " programını kullanarak usb yi açılış diski haline getireceksiniz. yapması anlatmasından kolaydır :)

ademhoca.iso yu çıkarttım içindeki tüm dosyaları flasha attım ardından ms_usb çalıstırıp ayarladım sonra first boot deviceyi usbhdd olarak sectim ama bir türlü açılışta boot olmuyor hiçbişi çıkmadan direk şimdiki sistem açılıyor

[quote name='Dexter18' date='26 June 2012 - 09:23 ' timestamp='1340702606' post='1215966']
ademhoca.iso yu çıkarttım içindeki tüm dosyaları flasha attım ardından ms_usb çalıstırıp ayarladım sonra first boot deviceyi usbhdd olarak sectim ama bir türlü açılışta boot olmuyor hiçbişi çıkmadan direk şimdiki sistem açılıyor
[/quote]

evet görünüş olarak doğru yapmışsınız. mb_usb programını açtığınızda qemu ile test ettiğinizde menü geliyor mu ? menü geliyorsa flash hazır demektir. bios ayarlarınızı gözden geçirmelisiniz.

[quote name='gollum2' date='26 June 2012 - 19:58 ' timestamp='1340740717' post='1216160']
[b]hocam eline emeğine bilgine sağlık. windowsları yükledim sorun yok. hiren de birkaç uygulama calıstırmayı denedim calısmadı bos ekranda kaldı? neden olabilir?
[/b]
[/quote]
hiren i ntfs flash belleğe kopyaladı iseniz dos programları çalışmaz, çalışması için "NTFS DISK Hiren's Dos Programs" başlığı altından girmelisiniz.

[quote name='ademola' date='27 June 2012 - 06:48 ' timestamp='1340779730' post='1216236']
hiren i ntfs flash belleğe kopyaladı iseniz dos programları çalışmaz, çalışması için "NTFS DISK Hiren's Dos Programs" başlığı altından girmelisiniz.
[/quote]
hocam isoyu dvd ye yazdırdım. o dvd de hiren calısmadı? cevap icin tesekkür ederim

• 3 hafta sonra ...

öncelikle eline sağlık en kısa zamanda deneyeceğim fakat bir şey sormak istiyorum, içinde xp iso dosyası var bunu cd ye yazdırsam acaba çalışırmı çalışırsa sata sürücüsü varmıdır içinde

[quote name='ahba' date='20 July 2012 - 18:39 ' timestamp='1342809598' post='1223063']
öncelikle eline sağlık en kısa zamanda deneyeceğim fakat bir şey sormak istiyorum, içinde xp iso dosyası var bunu cd ye yazdırsam acaba çalışırmı çalışırsa sata sürücüsü varmıdır içinde
[/quote]
evet çalışır, sata sürücüleri var ;)