Jump to content

Windows 8 Güzel; Yeterki Öğrenilsin Ve Alışılsın!

temmuz
 Share

35 members have voted

1. 1. Windows 8 RC'yi beğendinizmi?

• Evet
      19
    • Hayır
      8
    • Kararsızım
      8

Recommended Posts

RC sürümü çıktıktan sonra dahada dikkatimi verdim ve bu halini bile beğendim. Bazı düzeltme ve iyileştirmeler/eklemelerde yapıldıktan sonra tadından yenmeyecek gibi..
Ama alışkanlık ve ortalama bir PC kullanıcısı deneyimi gerekiyor. Deneyimsiz kullanıcılar ise öğrenmek ve alışmak konusunda bir hayli zorlanacaklar.
Birde kullanım alışkanlıklarınıza göre bazı düzenlemeler ve tercihlerde gerekiyor. Örnek olarak ben image/resim dosyaları için varsayılan olarak önceki Windows sürümlerinde olduğu gibi Windows Fotağraf Görüntüleyicisini tercih ettim. Aksi benim için kullanımı pratik değil, oldukça zor ve uğraştırıcı. Daha buna benzer tercih durumları ve düzenleme gerekleride var (Metro ve Masaüstü için ayrı ayrı başlat menülerinin düzenlenmesi, Masaüstü kullanımında Görev Çubuğu sabitlemelerinden ve kitaplık düzenlemelerinden yararlanılması vb.. Ayrıca Metrodan o kadar şikayet edilmesine gerek yok. Yerine göre, yani bazı durumlarda Metro kullanımı daha pratiklik sağlayabiliyor. Bence aslında tek tıklamayla ihtiyaca göre Metro yada Masaüstüne geçilebilmesi bir avantaj.). Ama sonuç olarak baştanda dediğim gibi bu sistem tahminimdende güzel; beta sürümünde ortaya çıkan şüphelerim daha şimdiden büyük ölçüde yok oldu.
Kısacası biraz olsun öğrenildiğinde, deneyim arttığında ve alışıldığında, ihtiyaca, kullanım alışkanlıklarına göre düzenlemeler ve tercihler yapıldığında sistem daha şimdiden güzel. Hemde oldukça güzel. İleride, RTM sürüm çıktığında, daha sonrada service pack'lerle genel olarak beğenilerin artacağına ve xp'lerin, Windows 7'lerin tahtını eline geçireceğine inanıyorum. Bunda Windows 8'in XP ve 7'den farklı olarak ARP sistemlerde, telefonlarda ve tabletlerdede çalışacak bir işletim sistemi olması ayrıca bir avantaj ve ivme olacak.

[b]Bu konuda sizler nasıl düşünmektesiniz? Açıklarsanız iyi olur. Tartışmanın sonuçlarına göre değerlendirmeler ve tercihler yapılabilir.[/b] Edited by temmuz

Ben şahsen windows 8 başarılı oldugunu düşünmekle beraber bazı eksiklerinin oldugunu düşünüyorum.Mesela Metro uygulamalarını kapatmanın daha kolay bir yolu olabilirdi.Ayrıca en büyük eleştirim İŞLEMCİ VE AERO olayında. 1.6 ghz işlemci minumum sistem gereksinimlerinde ama NX desteği olmayan işlemcilere kurulmuyor.Global olarak eski makınalar dunyadaki tüm bilgisayarların çoğunlugunu oluşturuyor hala.Pastayı daraltmak büyük hata olur.Hele 512Mb remle çalışabilen bir sistem için.
5 gundur kullanıyorum
(+)
-işlemciyi çok iyi ve verimli kullanıyor
-sistem oldukça akıcı ve RC olmasına rağmen çok iyi çalışıyor
-lebtop batarya performansı çok verimli
-Metro kullanışlı ve çok işlevsel.Özellikle sosyal sitelerden resimleri içe aktarması güzel
-Kullanıcı müdaahalesi daha esnek gibi görünüyor
- Kullanıcılar pek sevmesede ribbon arayüzü
Bunlar belli başlı artılar bana gore

(-)
-Metro uygulamaları kapatmak daha kolay olabilir
-Aero belki çok öenmli değil ama 3. party tema ve uygulamalarda gorsel olarak daha fazla zenginleştirilemeyecek anlamına gelebilir
-İşlemci NX desteği.Bug mu yoksa boyle bir yola mı girildi bilmiyorum ama bence bu sorun olmaktan cıkmalı
-Ve tabi alışılagelmiş başlat menusu olmaması(3.party uygulamalarla halledilebiliyor ama orjinali tutarmı bilmiyorum)

kısaca boyle izlenim.Ama sistem daha cok dokunmatik ekranlı makinalara için geliştirildiği aşikar.Windows7 gibi çok tutulurmu bilmiyorum ama felaket tablolarıda çizmeyeceği kesin.Heleki netbook kullanıcıları olumlu yorumlarını okudukca dahada anlam kazanıyor bu durum

@kacaksevgilim @temmuz ikinizinde deiklerini harfiyen katılıyorum. Windows 8 benimde çok hoşuma gitti. Netbook var bende acer em350 birde masaüstü her ikisinede win8 rc kurdum ve gayet rahat batarya ömrü de iyi gidiyor. Gel gelelim bize de şunu söylemek kaçınılmaz oluyor:

[size="4"][color="#8B0000"]Microsoft Daha iyisini yapana kadar en iyisi bu :good:[/color][/size]

bekleyenlere soyleyim rtm de yenilenmiş bi aero olucak şu an görüntü yok..

Microsoft will use this bad rating for fix what the people dislike before rtm signoff.

The new theme is still called aero.

The taskbar with the new effect remember me Longhorn 4074.

And even without glass, blur, ect... on window, i find this theme really nice.
rtm 12 temmuzda imzalanıyor....ağustos gibi tr sızar gibi..tabi ilk once ing sızarr...temmuz sonu gibi..

[quote name='istanbul82' date='05 June 2012 - 15:55 ' timestamp='1338911757' post='1209034']
bekleyenlere soyleyim rtm de yenilenmiş bi aero olucak şu an görüntü yok..

Microsoft will use this bad rating for fix what the people dislike before rtm signoff.

The new theme is still called aero.

The taskbar with the new effect remember me Longhorn 4074.

And even without glass, blur, ect... on window, i find this theme really nice.
rtm 12 temmuzda imzalanıyor....ağustos gibi tr sızar gibi..tabi ilk once ing sızarr...temmuz sonu gibi..
[/quote]
sonbahara doğru çıkacak deniyor peki rcden sonra rtm de sıra değil mi? Senin tecrübelerine dayanarak soruyorum sence eylül mü, ekim mi, kasım mı? Hangi ayda çıkar?

[quote name='sere' date='05 June 2012 - 16:36 ' timestamp='1338914203' post='1209040']
sonbahara doğru çıkacak deniyor peki rcden sonra rtm de sıra değil mi? Senin tecrübelerine dayanarak soruyorum sence eylül mü, ekim mi, kasım mı? Hangi ayda çıkar?
[/quote]
e tmm bizde rtm dedik rtm imzalanınca yapılanca şak diye çıkıyomu sanıyosun klasmanı var basımı var taşınımı var oem pclere kuruluşu var..
imza tarihi 12 teemuz ağustosata nete düşer ga olarakda ekimde tr de satılır..

Modifiye edilmiş bir vistayla karşı karşıyız.
Kurduğuma bin pişmanım
control panelden biş i seçiyorum ayarları için metroyu açıyor
buda diğer binlerce şikayetlerinden bazıları:
[quote]Unitynin kopyasından başka bişey değil
İğrenç bişey
desktop yokoldu
masaüstüne bişi attım mı cye gidiyor direk
neti zor çekiyor
kurduğuma bin pişman :wacko:
programlara ulaşmak çok zor
bir program kurduğunuzda tek kullanıcıda gözüküyor
tablet için yapılmış kısaca :angry:[/quote]

[quote name='istanbul82' date='05 June 2012 - 17:41 ' timestamp='1338918075' post='1209056']
e tmm bizde rtm dedik rtm imzalanınca yapılanca şak diye çıkıyomu sanıyosun klasmanı var basımı var taşınımı var oem pclere kuruluşu var..
imza tarihi 12 teemuz ağustosata nete düşer ga olarakda ekimde tr de satılır..
[/quote]
ağustosta nete düşer demişsin ağustosta tr'de düşermi yoksa trnin satılacağı ekim ayınımı bekliyecez yoksa trnin satılışı ve trnin nete düşüşü ekimi bulur mu? Bu arada ga olarakta ekimde tr satılır derken ga nedir çözemedim :mellow:

[quote name='sere' date='05 June 2012 - 21:27 ' timestamp='1338920824' post='1209069']
ağustosta nete düşer demişsin ağustosta tr'de düşermi yoksa trnin satılacağı ekim ayınımı bekliyecez yoksa trnin satılışı ve trnin nete düşüşü ekimi bulur mu? Bu arada ga olarakta ekimde tr satılır derken ga nedir çözemedim :mellow:
[/quote]

[b]windows 7den bildiğim kadarı ilee... RTM ile Satış Olan arasında fark yoktu (lisans olayı dışında).. İlk Düşeni Kurmuştum O zamanda 2.5 sene kullandım sistemi formatsız... bunda da Ağustosta düşeni kurcaz olcak bitcek :D aralarında fark olacağını sanmıyorum sadece lisanslama dışında tabiki :)[/b]

[quote name='sere' date='05 June 2012 - 21:38 ' timestamp='1338921521' post='1209073']
Windows 8'e ön yargıyla bakanlar konu başlığını iyice bi okusun:

[size="4"][color="#FF0000"]Windows 8 Güzel; Yeterki Öğrenilsin Ve Alışılsın[/color][/size]
[/quote]

[b]güzel güzel.. önceki sürüme göre süper hatta :D ama şu uyumluluk olayını halletsinler heleee daha bi süper olcakk.. ;) açılış ve kapanışı yeter bütün windowslara :D[/b]
[b]başlama hızı olarak şunu sölimm... modeme göre test ettimm.. [/b]
[b]
[/b]
[b]şuan w7 kurulu... aynı anda bastığımda modem ve pc ye... internet masaüstü gelene kadar gelmiş oluyor...[/b]
[b]w8 de ise modem dsl ışığı ikinci kez yanıp sönme halinde oluyor açılana kadar... ;)[/b]
[b]
[/b]
[b]modemin ışıkları hakkında 10 kere açıp kapadım acaba değişiyormu die dsl alışı.. her defasında 2. kez dsl yanıp söndükten sonra sabitleniyor...[/b]

[quote name='KenanK' date='05 June 2012 - 18:44 ' timestamp='1338921877' post='1209075']
[b]güzel güzel.. önceki sürüme göre süper hatta :D ama şu uyumluluk olayını halletsinler heleee daha bi süper olcakk.. ;) açılış ve kapanışı yeter bütün windowslara :D[/b]
[b]başlama hızı olarak şunu sölimm... modeme göre test ettimm.. [/b]
[b]
[/b]
[b]şuan w7 kurulu... aynı anda bastığımda modem ve pc ye... internet masaüstü gelene kadar gelmiş oluyor...[/b]
[b]w8 de ise modem dsl ışığı ikinci kez yanıp sönme halinde oluyor açılana kadar... ;)[/b]
[b]
[/b]
[b]modemin ışıkları hakkında 10 kere açıp kapadım acaba değişiyormu die dsl alışı.. her defasında 2. kez dsl yanıp söndükten sonra sabitleniyor...[/b]
[/quote]
onun w8 ile alakası yok bence. O durum bende şöyle oluyor? TTneti arayıp hızımı 1 mbite sabitleyince dsl ışığı 1.kez yanıp söndükten sonra modem sabitleniyor. Ama hattımı 4 mbit'e sabitleyince 2.kez yanıp söndükten sonra modem sabitleniyor. Haliylede senin hızın 1 mbit değildir en az 4-5 mbit vardır sanırsam :)

[quote name='sere' date='05 June 2012 - 21:58 ' timestamp='1338922730' post='1209080']
onun w8 ile alakası yok bence. O durum bende şöyle oluyor? TTneti arayıp hızımı 1 mbite sabitleyince dsl ışığı 1.kez yanıp söndükten sonra modem sabitleniyor. Ama hattımı 4 mbit'e sabitleyince 2.kez yanıp söndükten sonra modem sabitleniyor. Haliylede senin hızın 1 mbit değildir en az 4-5 mbit vardır sanırsam :)
[/quote]

[b]alakası yokk zaten sistemle tabikide.. ama burda anlatmak istediğim durum açılış hızlarııı... tabikide neti sabitleyen sonuçta ttnet :D[/b]
[b]
[/b]
[b]hızım 8mbit.. 10mbiti görüyorum onda sorun yok.. işte 2 kez yanıp sönüyor.. zaten devamlı ama..[/b]
[b]
[/b]
[b]w7 de açılana kadar masaüstü net gelmiş oluyor modeme..[/b]
[b]w8 de ise ışık ikinci defa yanıp sönme aşamasında oluyo... [/b]

Edited by KenanK

Arkadaşlar Modem ile pc nin bi alakası yok ikisi farklı seyler onda ısık yanıyo sistemde yanmıyo diye bişey olmaz.
Windows 8 sürümünü pek kurcalamadım fakat Server 2012 sürümünü developer preview den beri takip eden biri olarak çok güzel oldugunu söylüyebilirim.
Yalnız sorun şu ki 3 yıl gecmeden yenibi işletim sistemi ve server sürümü çıkartıyorlar yani iyice suyu çıktı yeter da bi durun maymun oldu millet..

[quote name='arslantay' date='06 June 2012 - 00:23 ' timestamp='1338931381' post='1209128']
Arkadaşlar Modem ile pc nin bi alakası yok ikisi farklı seyler onda ısık yanıyo sistemde yanmıyo diye bişey olmaz.
Windows 8 sürümünü pek kurcalamadım fakat Server 2012 sürümünü developer preview den beri takip eden biri olarak çok güzel oldugunu söylüyebilirim.
Yalnız sorun şu ki 3 yıl gecmeden yenibi işletim sistemi ve server sürümü çıkartıyorlar yani iyice suyu çıktı yeter da bi durun maymun oldu millet..
[/quote]

[b]iyide alakası var diyen yok zatennn :D sadece sistem açılışlarının kendime göre yaptığım test sadece... :D bzde biliyok farkı sistem oldklarını... sabit sürede modeme gelen net süresi var işte :D burada w7 ile w8 in açılış sürelerinin farkı var :D [/b]
[b]
[/b]
[b]
[/b]
[quote name='istanbul82' date='06 June 2012 - 00:25 ' timestamp='1338931532' post='1209129']
kısaca arakadaş modemle pc yi aynı anda açtığımda win8 daha hızlı açılıyo diyo net gelmemiş oluyo diyor win7 deyken net gelmiş oluyo diyor:D
[/quote]

[b]aynen.. tebrikliyorum... :D bu kadar zor anlaşılcak bişe olmasa gerek herhalde :D[/b]

Edited by KenanK

[b]Uzun lafın kısası Osmanlı döneminden beri Türk milletinin geri kalmasının tek nedeni yeniliklere hep kapalı oluşudur 12 yıldır Windows XP diye yırtınan halkımdan Windows 8'i anlamasını kavramasını yada hayatına sokmasını beklemek, 3 yılda bir işletim sistemi çıkaran Microsoft, yılda bir yeni sürüm çıkaran Linux ve her yıl 2 kez ürün yenileyen Apple firmalarına Size helal olsun inşallah daha iyilerini yaparsınız demelerini beklemek elbette hayal olur :D

İşte benim Türkiyem işte benim teknolojinin alayına karşı insanım :D[/b]

Edited by piltan

[quote name='piltan' date='05 June 2012 - 21:39 ' timestamp='1338932377' post='1209135']
[b]Uzun lafın kısası Osmanlı döneminden beri Türk milletinin geri kalmasının tek nedeni yeniliklere hep kapalı oluşudur 12 yıldır Windows XP diye yırtınan halkımdan Windows 8'i anlamasını kavramasını yada hayatına sokmasını beklemek, 3 yılda bir işletim sistemi çıkaran Microsoft, yılda bir yeni sürüm çıkaran Linux ve her yıl 2 kez ürün yenileyen Apple firmalarına Size helal olsun inşallah daha iyilerini yaparsınız demelerini beklemek elbette hayal olur :D

İşte benim Türkiyem işte benim teknolojinin alayına karşı insanım :D[/b]
[/quote]

[b]olay tamamen eğitim ve gelişmişlik aslında adamlar 11-12 yaşından beri uzman pc bilşim dersleri goruyo(akrabam hollandada kanadada var) bizler kendi kendimize öğrendiğimiz için bilgi seviyesi oldukça düşük yabancı forumlara bakınca zaten dağ gibi fark ortaya çıkıyo 13 yaşındaki çocuk c++ biliyo kısa kullanmayı bilmiyoz..(şu an pc dersleri olsada kalite cs1.6 oynatma seviyesinde)[/b]

Linux olayından esintileri mevcut oldugunu daha kurarken anlamıştım.Zaten kurdugum gün diğer postta durumu belirttim.Bence eleştirilerin çoğu sistemin henüz çok yeni olmasından alışılagelmişliğin dışında olmasından kaynaklanıyor.Zamanla bu eleştiriler azalacaktır.Ama Tablet ve ultrabook hedef alıyor.Lebtop kurdum kullanıyorum.Ama masaüstüne kurarmıyım bilmiyorum

[quote name='istanbul82' date='06 June 2012 - 00:24 ' timestamp='1338935064' post='1209149']
[b]olay tamamen eğitim ve gelişmişlik aslında adamlar 11-12 yaşından beri uzman pc bilşim dersleri goruyo(akrabam hollandada kanadada var) bizler kendi kendimize öğrendiğimiz için bilgi seviyesi oldukça düşük yabancı forumlara bakınca zaten dağ gibi fark ortaya çıkıyo 13 yaşındaki çocuk c++ biliyo kısa kullanmayı bilmiyoz..(şu an pc dersleri olsada kalite cs1.6 oynatma seviyesinde)[/b]
[/quote]
çok haklısın forumlarda dolaşırken android rom yapımcısıyla tanıstım meğer 13 yaşındaymıs adam linuxdan rom tasarlıyor
biiizimkiler hala sxe kurmaya çalısıp cs oynasın

Hız konusunda iyi ancak diğer uygulamalar berbat.
Bilgisayarı kapat bir yerde, oturumu kapat başka bir yerde.
Kullanıcı hesabı ayarları vb. işlemleri tam ekranda yapıyor, çıkış veya pencereyi kapat yok.
Eski sürümlere göre daha rahat ve kolay kullanılacağını düşünürken, yenilik yapıyoruz diye daha karmaşık hale getirmişler.