Jump to content

Windows Xp, 7'ye Karşı

mucit41
 Share

Recommended Posts

[size="4"][color="#FF0000"][b]Windows XP, 7'ye karşı[/b][/color][/size]

[img]http://img824.imageshack.us/img824/9236/filmbilgileri.png[/img]

[quote][b]İki Windows sürümü, Windows XP ve Windows 7'nin büyük savaşında işler tersine dönüyor![/b]

Yılların eskitmeyi başaramadığı Windows XP, PC işletim sistemlerindeki liderliğini sürdürse de, pazar payında önemli kayıplar yaşıyor. Net Applications'ın Mayıs 2012 verilerine göre Windows XP, yüzde 44.85 ile hala birinci, ancak Nisan 2012'deki yüzde 46.08'lik payından önemli bir fire vermiş görünüyor.
Mayıs ayında Windows XP düşerken Windows 7'nin de önemli bir sıçrama yaptığı gözleniyor. İşletim sistemi, Nisan ayında sahip olduğu yüzde 38.67'lik pazar payını Mayıs'ta yüzde 40.51'e getirmeye başardı. Net Applications verilerine göre Mayıs ayında Windows Vista yüzde 6.88 ile üçüncü sırada yer alırken, Mac OS X 10.7 yüzde 2.8, Mac OS X 10.6 yüzde 2.59'luk bir paya sahiptiler. Linux ise yüzde 1.03 ile çok gerilerden geliyor.

[img]http://www.veteknoloji.com/resimler/detay2012/windows-xp-win-7.jpg[/img]

[b]Windows 8'in durumu ve ayrıntılı tablo![/b]

[img]http://www.veteknoloji.com/resimler/detay2012/windows-xp-win-71.jpg[/img]

Windows 8'in yayın öncesi sürümlerini kullananların oranı ise yüzde 0.13. Bu oran Nisan ayında yüzde 0.12 idi. Windows 8'in Yayın Önizleme sürümünün bu orandaki etkisini önümüzdeki ay ve sonraki aylarda görebileceğiz.
Microsoft, Windows XP'ye verdiği desteği 2 seneden az bir süre içerisinde bitirecek. Dolayısıyla şirket, XP kullanıcılarına onu bırakıp hemen Windows 7'ye geçmelerini tavsiye etmeye devam ediyor.
[/quote]

[code]http://www.veteknoloji.com/windows-xp-7-ye-karsi-53706--.html[/code] Edited by mucit41

• 2 hafta sonra ...

Windows 8'de dolu bir klasörü tamekran yapıp fare tekerleğiyle yukarı aşağı yaptığınızda [b]işlemci kullanımı %20-23 iken[/b] aynı koşullarda XP'de bu durum [b]%3-5[/b] [i]Kaynak: Youtube videoları[/i]
Gel de XP'den vazgeç.. x64 olmadığı için vazgeyorsun tabi yapacak birşey yok. :glare:

bizin hiç yüksek performanslı pc'miz olmadiki abi!

ekmek parası için çalıştık hep o yüzden xp bizim baş tacımız biliyormosun.

yani bir peynir, bir zeytin, bir somun ekmek birde xp.

mutluluğun formülü çok açık; bir zaman bir pc birde birde xp :)

[quote name='givci1980' date='14 June 2012 - 11:17 ' timestamp='1339672663' post='1211946']
bizin hiç yüksek performanslı pc'miz olmadiki abi!

ekmek parası için çalıştık hep o yüzden xp bizim baş tacımız biliyormosun.

yani bir peynir, bir zeytin, bir somun ekmek birde xp.

mutluluğun formülü çok açık; bir zaman bir pc birde birde xp :)
[/quote]

[b]Çok melodramatik olmuş keşke üstünede bir slayt hazırlasaydında slow bir estrümental parçada koysaydın harika olurdu :) içim parçalandı adeta :) birde efkar dağıtmak içinde tütün tabakası'nı unutmuşsun :) :dribble: [/b]

[quote name='yasayanolu' date='14 June 2012 - 10:16 ' timestamp='1339669010' post='1211932']
win 8 gerçekten 512 ramde çalşırsa kimse ona dur diyemez. :trollface:
[/quote]
çalışır mı bilemem ama kurulamıyor. :dribble:
ben dün gibi win 8 i 768 rame kurmaya kalktım 64 bit işlemciye ama yükletmedi namussuz. en az bir gb ram lazım abi diye viyakladı. :yahoo:

98 den bu yana her sistemi denedim kullandım.
Xp nin dezavantajı stabilitesinin zayıf olması,koruma durumu diğerlerine göre biraz daha zayıf ve 7 deki gibi driver desteği yok.Avantajı ise çok basit modifiye ediliyor olması.Deneme tahtası gibi :D herşey yapılabilir.
Win7 şu ana kadar kullanılan en stabil sistemdir,çökme ve hata olmaz demiyorum ama diğerlerine kıyasla en sağlamı olduğunu söyleyebilirim,her makinada sorusuz çalışıyor.Anlamadığım nokta şu ki 64 bit manyağı çok piyasada,sırf pc nin bazı özelliklerini fazladan kullanıyor diye ama benim daha 3 gb den fazla RAM a ihtiyacım olmadı ayrıca 64 bit te hala program uyumsuzluğu mevcut.Bana göre 32 bit daha avantajlı.
Win8 in akıbetini pek iyi görmüyorum ama tam sürüm çıkmadan erken konuşmamak lazım,yinede kullanıcıların yorumlarına baktığımızda çok fazla donanımsal uyumsuzluğu var.Eğer bunlar servicepack paketleriyle düzeltilecekse hiç gerek yok 8 e,vistanın halefi olur sadece.Görsellik diyorsanız da win7 ye skinpack yükleyin daha iyi.

yanlışım varsa cehaletimdendir,affola.

[quote name='frmload' date='14 June 2012 - 10:33 ' timestamp='1339669985' post='1211937']
Windows 8'de dolu bir klasörü tamekran yapıp fare tekerleğiyle yukarı aşağı yaptığınızda [b]işlemci kullanımı %20-23 iken[/b] aynı koşullarda XP'de bu durum [b]%3-5[/b] [i]Kaynak: Youtube videoları[/i]
Gel de XP'den vazgeç.. x64 olmadığı için vazgeyorsun tabi yapacak birşey yok. :glare:
[/quote]

64 bit
[code]http://kat.ph/windows-xp-professional-64-bit-corporate-edition-cd-key-vcfqd-v9fx9-46wvh-k3cd4-4j3jm-iso-t2349743.html[/code]