Jump to content

Pc'yi Server Olarak Kullanma ?

Game.Over
 Share

Recommended Posts

Merhaba elimde c# ile yazdığım bir program var. Bu program ile ip'Si sabit olan bil bilgisayardaki access veri tabanına erişmek istiyorum. Bunu nasıl yaparım.. ip'si sabit zaten. Ayrıca C:\Uludag\Database klasöründe veritabanı var buna erişebilirmiyim. Google'de aradım ama web server sunucusunu anlatıyor. Benim istediğim farklı birşey

[b]Game.Over; Benim 2 şekilde kullandığım bağlantı yöntemi var örnek vereyim
\\85.xx.xx.xx ve ftp://85.xx.xx.xx şeklinde..
Bunun gibi bağlantı kurmak istiyorsan yardımcı olabilirim..[/b]

Edited by Shewki

@ Shewki bana ftp ile ilgili lazım değil. ftp ile dosya gönderip çekebiliyorsn.. Bana direkt dosyaya ulaşmam lazım yani \\85.xx.xx.xx\\Database\\db.accdb
vb. gibi dosyaya ulaşmam lazım ? Öğretirsen çok makbule geçer.

• 3 ay sonra...

eğer uzaktan bağlanıcaksan en mantıklısı sql veya mysql kullanmaktır. ben mysql i tavsiye ederim. codlarının bir kısmını değiştirmek zorunda kalcaksın. benim düşüncem accessle bir yere varamazsın. internettede bolca anlatım mevcut "c# mysql" diye ararsan kesin bir sonuca ulaşırsın.

[b]Uzaktan \\85.xxx.xxx.xx şeklinde erişim yapmak istiyorsanız bilgisayarınızın LAN Ip adresini sabitleyin. Örneğin : 192.168.1.33[/b]
[b]Modeminizin port açma kısmına Ip adresini ve 443 portunu ekleyin. Işlem tamamdır[/b]
[b]Küçük bir bilgi vereyim.. Uzaktan erişmek istediğin klasöre paylaşım vermeyi ve Modemdeki + bilgisayarındaki güvenlik duvarını kapatmayı unutmayın..[/b]

Edited by Shewki

[quote name='Shewki' timestamp='1347365665' post='1239602']
[b]Uzaktan \\85.xxx.xxx.xx şeklinde erişim yapmak istiyorsanız bilgisayarınızın LAN Ip adresini sabitleyin. Örneğin : 192.168.1.33[/b]
[b]Modeminizin port açma kısmına Ip adresini ve 443 portunu ekleyin. Işlem tamamdır[/b]
[b]Küçük bir bilgi vereyim.. Uzaktan erişmek istediğin klasöre paylaşım vermeyi ve Modemdeki + bilgisayarındaki güvenlik duvarını kapatmayı unutmayın..[/b]
[/quote]
Konuyu dağıtacaz biraz ama aklıma takıldı; ağda 4-5 tane bilgisayar var diyelim bu yöntemle \\85.xx.xx...... yazdığımızda hangisine bağlanacak? direk sabit IP olanımı bulacak? yada tam olarak adres satırına ne yazılacak? :huh:

merhaba bemde bir programciyim tam olarak amacinizi anlayamadim
uzak bir sunucudaki veritabanina erisip degisiklik yapmak istiyorsunuz ve buislemi http protokolu ile basaramadiziz
eger oyle ise bir pm atin derim bu isl ugrasan arkadaslar var size yonlendiririm yada ben bakarim zaman olursa

Sn:Game.Over
Sorundan anladığ kadarı ile aynı ağda kullanacaksınız.
1-Datanın bulunduğu pc de programın kurulu olduğu yani datanın bulunduğu sektörü paylaşıma açmalısınız.
2-Clent pc den ağ bağlantılarım Çalışma gurubu bilgisayarlarını göster yolunu izleyerek programınızı istemci olarak dataya bağlıyabilirsiniz.
3-Programınız Ana makinda siz tali makinadan Çalışma gurubu bilgisayarlarını göster yolunu izleyerek programınızın (exenin) kısa yolunu tali makınaya alarak kullanabilirsiniz.
4-Eğer programınız uzak makinada çalışacaksa Uzak Masa Üstünü kullanarak bağlanırsınız bunun için ana makinanıza el ile bir ip no veriniz.Nette terminal sunucu eklentileri var onuda kurarak sistem özelliklerinden kullanıcıların uzaktan bağlanmasına izin vermelisiniz ve modeminizden uzak bağlantı için port yönlendirme işleminide yaparak uzak masa üstü ile sabit ip üzerinden bağlanıp programınızı kullanabilirsiniz.Windows için 3389 portunu yönlendireceksiniz.
[b] [/b]

Edited by ogulcan92

Sn:TugruL
Uzak masa üstü bağlantılarında ana makinaya terminal server eklentilerini kurarak sistem özelliklerinden uzak kullanıcılara izin verdiğinizde ve modeminizden port yönlendirmesi yaparak 3389 portunu aktif hale getirmelisiniz.Son olarak uzak masa üstü programına ip noyu girdiğinizde el ile ip no verdiğiniz makinaya bağlanırsınız diğer makinaları zaten görmez.