Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Win7-8 Kurulumunda 100 Mb Lik Alanı Birleştirmek

blue_life
 Share

Recommended Posts

[notice]xKYHy.png

Bende dahil bir çok kişi, win7 kurulumunda 100 mb lik bölüm oluşmasından rahatsız oluyor. Herangi exra bir program kullanmadan, win7 kurulumunda bu 100 mb lik bölümü yok edebiliyoruz. İstek üzerine ufak vedeolu bir anlatım yaptım. Aşağıdaki linkten indirip izleyebilirsiniz...

Dosya boyutu yaklaşık 2 mb
http://bluelife.sordum.org/APPS/Video/WIN7_REMOVE_100MB.ZIP

Çalışmalarınızda başarılar dilerim arkdaşlar...[/notice]

Edited by blue_life
Link Güncellendi.

• Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@yawuz58

Videoyu izlersen, sorduğun sorunun aslında gereksiz olduğunu anlarsın. Kısaca önyükleme dosyalarının kopyalandığı aktif 100 mb lik bölümü oluşturduktan sorna diğer büyük boyutlu bölümü silip, 100 mb lik bölümü genişletiyoruz. Uzun zamandır bu şekilde 100 mblik bölümü siliyorum ve herangi bir sorun yaşamadım. Gerçi 2-3 ayda bir, yakın çevremden istek üzerine tanıdıklarıma win7 kurarım :)

arkadaş ne cimrisiniz ya, 100 mb nedir ki? 500 mb ayırsa ne olur, şimdi en kötü hdd 320 gb, 3ün 5in lafını ettiğinize değer mi, blue_life hiç yakıştıramadım sana :)

[quote name='blue_life' date='09 June 2012 - 12:09 ' timestamp='1339232974' post='1210255']
@yawuz58

Videoyu izlersen, sorduğun sorunun aslında gereksiz olduğunu anlarsın. Kısaca önyükleme dosyalarının kopyalandığı aktif 100 mb lik bölümü oluşturduktan sorna diğer büyük boyutlu bölümü silip, 100 mb lik bölümü genişletiyoruz. Uzun zamandır bu şekilde 100 mblik bölümü siliyorum ve herangi bir sorun yaşamadım. Gerçi 2-3 ayda bir, yakın çevremden istek üzerine tanıdıklarıma win7 kurarım :)
[/quote]
videoyu yorumumdan sonra izledim isteğe kalmış bir olay ama güzel bilgilendirme
beni uyuz eden aslında disk boyutu görünümü oluyor 23.900mb yazıyorya ona
bilgilendirme için teşekkürler

Tabiki isteğe kalmış bir şey ama ben sevmiyorum ve bu 100 mb lik alanın önemli bir getirisinin de olduğunu düşünmüyorum. Sevmemenin ana nedeni ise, ghost ile yedek alıp, yedeği otomatik geri yükleme işlemini daha rahat yapabilmeyi sağlamak...

[quote name='blue_life' date='09 June 2012 - 12:51 ' timestamp='1339235486' post='1210266']
Tabiki isteğe kalmış bir şey ama ben sevmiyorum ve bu 100 mb lik alanın önemli bir getirisinin de olduğunu düşünmüyorum. Sevmemenin ana nedeni ise, ghost ile yedek alıp, yedeği otomatik geri yükleme işlemini daha rahat yapabilmeyi sağlamak...
[/quote]
+1
Veya anconis true image ile yedeği alıp..
Gerçi geri almak yine sorun olmuyor ama boot dosyalarıda bozulduysa işte o zaman geri almak işe yaramaz ve o takdirdede mecburen kurulum DVD'si ile boot tamiratı gerekir. Ancak blue_life'ın işaret dediği gibi boot ve genel olarak sistem aynı bölümde olursa her türlü bozulmada (Buna yanlışlıkla formatlamada dahil) ghost yada acronisle tek geri alma ile sistem kurtarılır.
Ama 100 mb'lik bölüm olursa boot bozulmalarında ya az önce belirttiğim şekilde kurulum DVD'si ile tamirat yapmak yada -sistem kurulumu yapılan bölüm imajı ile birlikte ayrıca- 100 mb'lik boot bölümününde imajını önceden almış olup oradan geri yükleme yapmak gerekir. Kolay ve pratik olan ise boot dosyalarının sistem dosyaları ile birlikte aynı bölümde bulunmasıdır.
Blue_life bunları yazmaya üşenmiş. :D

Edited by temmuz

• 1 ay sonra...

100mb'lık bölümü sildikten sonra legalleme yapmak isterseniz her program işe yaramıyor. Ben win7loader extreme kullanıyorum. Çökme olayıyla karşılaşmadım hiç. Korsan yazılım zımbırtısına da kolay kolay yakalanmıyor.

Windows Yuklerken Bu ıslemı Yapıyorum O 100 Mb Kısım Yok Oluyor Nasılmı ANLatım.

Öncelıkle Varsaylım yapalım ELIMIZDE 50 GB Bır Dıskımız var Ve Sıfır Format Atmak Istıyoruz 0 aNDa da o 100 MB aLanı Sılmek Istıyoruz Oncelıkle yapacamız Basıt Bır Islem dıskı Biçimlendır Kısmından Bıçimlendırıp YENİ Bölüm olusturuyoruz sımdı ıkı kısım Çıkıyor 100 mb alan ve gerı Kalan dıskımız 100 aLana Dokunmuyoruz Gerı kalan Kısmı Sılıyoruz 100 mb alan Ustune Gelıp alttan genıslet Secenıyı ıle dıskımızı Genısletıyoruz ıste Bu kadar o 100 mB Alandan bu sayede kurtuluyoruz ve windowsumuz 100mb olmadan tek dıske yuklenmıs oluyor herdafasında bole yapmaktayım ve sorunsuz..1 senedır Kullanıyorum.

[quote name='BySONEFES' date='10 July 2012 - 11:33 ' timestamp='1341912780' post='1220235']
Windows Yuklerken Bu ıslemı Yapıyorum O 100 Mb Kısım Yok Oluyor Nasılmı ANLatım.

Öncelıkle Varsaylım yapalım ELIMIZDE 50 GB Bır Dıskımız var Ve Sıfır Format Atmak Istıyoruz 0 aNDa da o 100 MB aLanı Sılmek Istıyoruz Oncelıkle yapacamız Basıt Bır Islem dıskı Biçimlendır Kısmından Bıçimlendırıp YENİ Bölüm olusturuyoruz sımdı ıkı kısım Çıkıyor 100 mb alan ve gerı Kalan dıskımız 100 aLana Dokunmuyoruz Gerı kalan Kısmı Sılıyoruz 100 mb alan Ustune Gelıp alttan genıslet Secenıyı ıle dıskımızı Genısletıyoruz ıste Bu kadar o 100 mB Alandan bu sayede kurtuluyoruz ve windowsumuz 100mb olmadan tek dıske yuklenmıs oluyor herdafasında bole yapmaktayım ve sorunsuz..1 senedır Kullanıyorum.
[/quote]
zaten videodada bu anlatılmışki :shiftyninja:

Microsoft'un boot başlangıç onarım dosyalarının parça dağılımından etkilelenmemesi için win 7 de geliştirdiği bir olaydır.

100mb bölüm sayesinde boot hiç bir zaman şişmez parçalar dağılmaz vistada olduğu gibi başlangıç zamanla yavaşlamaz..

Windows 7 100 mb lık alana boot dosyası eklemektedir.O alanı silince boot dosyasını c nin içine kurmak zorunda kalıyor, böylece tam ve eksiksiz bir yedek alabiliyorsunuz.

Çünkü; bütün dosyalar böylece c nin içinde kalıyor, aksi halde parçalı dosyalarla yedek almak sağlıklı değil, veri kaybı yaşanabilmektedir...

windows7 performansa herhangi bir getirisi veya götürüsü yoktur.

100 mb lık alanı silmek için önce vista dvd ile bölümlere ayırın.Kurulumu iptal edip win 7 dvd si ile kurulumu yapın.Veya kurulumda bölümlere ayırma yerinde tüm diskleri silip disk oluşturmadan kurulum yapmak yeterli...

Edited by muhtar

• 1 ay sonra...

Cok güzel bir paylaşım açıkcası ilk bakışta bende uzun zamandan beri kendi tekniğim ile bu 100mb alandan kurtuluyordum [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/smile.png[/img]
ve gecen hafta sisteme format attım 100mb bolumdende kurtuldum doğal olarak [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/smile.png[/img] ssd sistemi kuruyorum ve resimdeki hatayı veriyor aman allahım 1 haftadır neler denedim neler ssd okuma yazma hızı cok feci şekilde değişmişti ssd bozuk olduğundan falan şüpelendım başka ssd taktım yine aynı ( os clonladım ) neyse sonra intde uzun araştırmalarım sonucu tabi bir dünya zamanı pc başında yedim bu garip sıkıntıdan dolayı meğerse 100mb alanı oluştuurmadığım içinmiş geçen haftalarda sitede gezerken bu konuyu görmüştüm erhan teknik konuşturmuş dedim içimden ama dostum belki başına veya başınıza gelir diye buraya eklemeye karar verdim
100mb bölümü ssd kullananlar kesinlikle oluşturmalı
gerekli açıklama [url="http://communities.intel.com/thread/20042"][url]http://communities.intel.com/thread/20042[/url][/url] mevcut saygılar
ssd haricindede gördüğüm kadarı ile sıkıntı cıkarmıyor senelerdir o şekilde pc leri kuruyorum cunku hdd tipini bozuyo bu 100mb bölüm :)
ssd ilk aldığımda hiç umursamamıştım heycandan basmıştım formatı 100mb aklıma bile gelmemişti
[img]http://communities.intel.com/servlet/JiveServlet/downloadImage/2-117518-28968/450-413/as-ssd-bench+INTEL+SSDSA2M080+3.1.2011+7-41-41+AM.png[/img]

Edited by HaYTo

@HaYTo

Bilgi için teşekkürler. Gerçekten ilginç bir durummuş. :)
Bende ssd olmadığı için test etme imkanım yok. Umarım bir gün test edebilirim. :) Açıkçası windowstaki bir problem ile ilgili bir durum olabilir...
Yani 100 mblik alanı oluşturmadan da ilgili sorunu çözmenin yollarının olduğunu düşünüyorum.

[quote name='blue_life' timestamp='1339231333' post='1210246']
[notice][img]http://i.imgur.com/xKYHy.png[/img]

Bende dahil bir çok kişi, win7 kurulumunda 100 mb lik bölüm oluşmasından rahatsız oluyor. Herangi exra bir program kullanmadan, win7 kurulumunda bu 100 mb lik bölümü yok edebiliyoruz. İstek üzerine ufak vedeolu bir anlatım yaptım. Aşağıdaki linkten indirip izleyebilirsiniz...

Dosya boyutu yaklaşık 2 mb
[color=#0000FF][u][url]http://bluelife.zxq.net/Files/Video/100_MB_Lik_Bolum.zip[/url][/u][/color]

Çalışmalarınızda başarılar dilerim arkdaşlar...[/notice]
[/quote]

Sa kardeşim rica etsem önce bi verdiğin link i kontrol etsen nasıl olur ?
link e bak bi paşam saygılar...

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...