Jump to content

Win7-8 Kurulumunda 100 Mb Lik Alanı Birleştirmek

blue_life
 Share

Recommended Posts

@Hayto : Bazı eski nesil SSD'ler için söylediğin durum oluşabilir. SSD'de kullanılan chipset'ten kaynaklanan bir durum bu. Bende SSD kullanıyorum ve Windows kurulumunda herhangi bir ayar yapmamama rağmen 100 MB'lık alan oluşmuyor. Ayrıca özellikle belirtmeden edemeyeceğim yayımladığın resimde [color=#ff0000]31K - BAD [/color]uyarısı[color=#ff0000] [/color]alıyorsun. Kullandığın diskin S.M.A.R.T verilerini kontrol etmeni, Windows altında trim komutunun açık olup olmadığını ve IAStorage driverini güncellemeni öneririm.

@blue_life : Azcık paraya kıyıp sende SSD terfisine geç artık. hımbıl hımbıl işlemler ile nereye kadar. :D

Haydi kolay gele !

• Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='TeYyArEe' timestamp='1347158068' post='1238987']
@Hayto : Bazı eski nesil SSD'ler için söylediğin durum oluşabilir. SSD'de kullanılan chipset'ten kaynaklanan bir durum bu. Bende SSD kullanıyorum ve Windows kurulumunda herhangi bir ayar yapmamama rağmen 100 MB'lık alan oluşmuyor. Ayrıca özellikle belirtmeden edemeyeceğim yayımladığın resimde [color=#ff0000]31K - BAD [/color]uyarısı[color=#ff0000] [/color]alıyorsun. Kullandığın diskin S.M.A.R.T verilerini kontrol etmeni, Windows altında trim komutunun açık olup olmadığını ve IAStorage driverini güncellemeni öneririm.

@blue_life : Azcık paraya kıyıp sende SSD terfisine geç artık. hımbıl hımbıl işlemler ile nereye kadar. [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/biggrin.png[/img]

Haydi kolay gele !
[/quote]
Kullandıgım hdd yeni ve üst düzey bir cihaz :) 150tl bir şey değil elimde 1 tane ssd yok cipi markası vs. değişik çok sayıda ssd var

NOKTA

• 1 ay sonra...
  • 4 hafta sonra ...

XP cdsi ile hdd biçimlendirin ardından win 7 dvd takıp kuruluma geçin kuruluma geçmeden önce kurulum yapacağınız bölüm seçme ekranında isterseniz gelişmiş seçeneklere tıklayıp burda da sadece biçimlendir seçin ve win 7 yi kurun ve alın ize 100 mb falan olmadan temiz bir win7 kurulumu gelişmiş seçeneklerde biçimlendirme yerine bölümü silin yapıp biçimlendirirseniz yine 100 mb alan oluşturur kısaca hdd yi xp ile formatlayın biçimlendirin win 7 takıp kurun hiçbir sorun yaşamayın en garanti sorunsuz kurulum win 7 çıktı çıkalı bu yolla kurarım...

• 3 ay sonra...

Bu alanı silmek özellikle windows 8 kuracaklar için çok önemli.Ara ara yaşadıgım şey sistem ayrıldı kısmı biliyorsunuz 100 mb windows 7'de.Eğer siz Windows 8 kuracak olursanız bu 100 mb alanı silmeniz kritik önemde bence.Çünkü windows 8 boot için kendisine 350 mb yer istiyor  tekrar alan oluşturmuyor yada genişletmiyor.Bazı durumlarda kurulum hatası almanıza sebeb oluyor.Birkaç kez başıma geldi ve supriz tarafı ise hdd kitliyor mu artık ne halt yiyorsa ne XP nede Windows 7 HDD görmüyor şuan yazdıgım bilgisayarda da aynı sorun meydana geldi Allah'tan elimde LIVE UBUNTU vardıda HDD komple biçimlendirip yeniden kuruluma geçebildim.Windows 7 den 8 zıplayacak arkadaşlar kesinlikle format sırasında bu alanı silsinler bende olmaz şanslıyım diyebilirsiniz unutmayın Ali de olmaz Velide Olmaz ama Memedin başına gelir cebelleşmek hatta verilerinizi bile kaybedebilirsiniz

Edited by kacaksevgilim

• Editor
100 mb bölümü silmek yanlış bı uygulamadır nedenmı boot mrg kurtarma ıcerıgıne ora sahıptır

Neden yanlış bir uygulama olsun?100mb lık bölüm içerisinde olusan kurtarma dosyalarını silmiyoruz ki sadece 100 mb lık ayrı alan olusturmaya izinvermiyoruz kurtarma dosyalarımız 100 mblik alanı bulamayınca sistemi kurduğumuz sürücü içerisine yazılıyor

haklı

Neden yanlış bir uygulama olsun?100mb lık bölüm içerisinde olusan kurtarma dosyalarını silmiyoruz ki sadece 100 mb lık ayrı alan olusturmaya izinvermiyoruz kurtarma dosyalarımız 100 mblik alanı bulamayınca sistemi kurduğumuz sürücü içerisine yazılıyor

tamam abı haklısında 100 mb ne zarar gelır 1tb mıki neyse sonuçta sen daha ıyı bılırsın sagol

• Editor

100 mb bölüm olusturma acronis yedejlerinde sorun cıkarır sadece sistemin kurulduğu bölüm yedek alınırken boot dosyalarının bulunduğu 100mb lık bölüm alınmaz ve yedek hiç bir işe yaramaz ayrıca disk yönetiminde 100mb lık parcalanmış bir sürücü olarak gözükür yalnıslıkla silinmelerde sistem acılmaz format gerektirir vs vs vs normalde olmasınında hiç bir zararı yoktur ben olusturmuyorum

100 mb lik kismi oluşturmayinca olabilicek bazi şeyleri söyleyim direk açiliş bigileri c ye yazilacak sonrasinda autorun vb gibi anitin kuntin şeyler sisteme müdahale edicek sonra vay efendim sistem 1 saate açiliyor  bilgiayarim windows logosunda restart ediyor vs vs uzar gider o 100mb lik acil durumlarda hayat kurtarir bunuda belirteyim

@xcientist

Boot dosyalarıyla autorun virüslerinin ne alakası var? 100 mblik bölüm olunca sen autorun ve benzeri virüslerden korunduğunu mu sanıyorsun? Malesef doğru sandığın bilgi aslında yanlış... Benim düşünceme göre, 100 mblik bölümümün olmaması daha avantajlıdır. Tabi illa bunu uygulayın vs. tarzı bir şeyde söylemiyorum. Böyle bir şeye ihtiyacınız varsa uygularsınız.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim, kolay gelsin...

@bule_file dostum bitlocker nerden açicak diski ? o 100mb alan olmadan ? nasil boot  edicek ? 100mb alani eğer bitlocker açiksa silerseniz hadi geçmiş olsun veriler nasil koruncak ? lisans kopyalamasi bilgi korumasi ?  

The 100MB partition is created for the Windows 7 Bitlocker feature.  More information: http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd548341.aspx bilmem anlata bildim mi ?

autorun virüsü içinde 1000 adet örnek gösterebilirim 

Edited by xcientist

arkadaşlar win 7 de 100 mb win8 de 350 mb sanırım artı iyice işten anlayan arkadaşlar sysprep olayını yapınca win7 ve win8 de tek partışın imaj alıp xp yüklü makinaya direk atıp sistemi kurmuş olursunuz %100 faydalı bilgi

• 1 ay sonra...
blue_life

üstadım çaışmaların gerçekten harika açtıgın her konuyu takip etmek bana bir şeyler öğretiyor teşekler ellerine emeğine sağlık..
Bu arada 100 mb lık bölümün kaldırılması benim ve system image alanlar için önemli oluyor

Örneğin; acronis ve ghost kullananlar için 

tam bu noktada k@ylü Üstadımız gerekli açıklamaları yapmış zaten  teşekürler üstad

çalışmalırınız devamı dilerim 

• 2 ay sonra...

Sistem ayrıldı isimli 100 mb lık disk bölümünün silinmesinin ne gibi faydası veya zararı olur bilemem ama Aconis ile yedek alınırken bu bölümün olmasının nasıl bir zararı olacağından şüpheliyim açıkçası.Nerdeyse windows7 de(ultimate ve home premium) 2yıldan fazladır 2 ayrı bilgisayarda acronisle sürekli yedek alırım ve her defasında bu bölümü de seçerim.Ne yedek almada ve ne de yedeği geri yüklemede en ufak bir sorunla karşılaşmadım.Ve sistemim yedek aldığım gibi hep aynen geri yüklendi.Açıkçası ben silinmesinden yana değilim.Ve konuda uzman bir arkadaşın yazmış olduğu bir yazıdan alıntı yayarak mesajımı sonladırıyorum.Saygılarımla

Sistem Ayrıldı bölüntüsü sadece Önyükleme Yöneticisi'ni barındırmaz. Aynı zamanda Bitlocker (Sadece Ultimate ve Enterprise sürümünde mevcuttur) ile ilgili dosyalar burada depolanır. Bu bölüntüyü sildiğinizde artık Bitlocker özelliğini kullanmayacaksınız hatta Bitlocker devrede ise siteminizde hiçbir şekilde açılmayacak.

Burada depolanan bir diğer veri ise Sistem Kurtarma Seçenekleri (WinRe) konsolunun çalışması için gerekli verilerdir. Bu bölüntüyü sildiğinizde artık F8 tuşu ile Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri menüsüne ulaşma imkanına sahip olmayacaksınız. Sistem Kurtarma Seçenekleri (WinRe) konsoluna ihtiyaç duyduğunuzda artık sadece Sistem Onarım Diski veya Windows kurulum medyası ile ulaşabileceksiniz.

• Editor

Sistem Ayrıldı bölüntüsü sadece Önyükleme Yöneticisi'ni barındırır ayrıca winre.wim dosyası 100mb alan içerisinde değildir sistemin kurulduğu dizindedir 100mblık alan sadece boot etmek içindir ayrı olmuş veya sistem içine atılmış olarak boot ta sorun teşkil etmez

100mb lık alan

pre_1371544504__100mb.png

sistemin bulunduğu alan

pre_1371544530__sistem.png

Edited by köylü

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...