Jump to content

Pc Ram'i Görmüyor

muhammet3536
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar benim Asus M2V-MX-SE anakartım var özelliklerinden baktım 2x2 ram'i destekliyor bende gittim 2x2 ddr2 800 mhz ram aldımm taktım çalıştırdım 2gb oalrak görünüyor ram arızalı sandım değiştirdim çalıştı yuvada sorun vardır dedım ama iki yuvada çalışıyor TncXp'yi kullanıyorumm yardım edermisiniz ekran kartıda Nvidia Gt 9800 1 gb 128 bit Edited by muhammet3536

işlemciye yakın olana taktım bir ram tek çalıştı diğerini taktım çalıştırdı sonra yer değştirdim her türlü iki ram'de çalışıyor fakat ikisini beraber takıyorum dxdiag diretx tanı aracından bakıyorum 2048 mb görünüyor pcdede öyle görünüyor formatlamak mı gerekir

[quote name='cobraartiz' date='20 June 2012 - 08:38 ' timestamp='1340181533' post='1213831']
Ram Koblolarını Kontrol Et.Bide X86 İse 2048 Gözükür.x64 At.
[/quote]
şaka mı yapıoyorsun x86 4096 görür. 3.75 ini kullanır.
senin sorununa gelince kardeşim biostan bakman gerekir sanırım. oradan bak bakalım kaç gözüküyor. gene 2048 görüyorsa bios güncellemesi yap.

ram ler birbirinin aynısı değil mi?

hız düşürerek deneme yapabilirsin..sistemi açarsın biosa girer ram hızını düşürürsün ve kaydedip çıkarsın..biosta -advanced- sekmesinde -chipset- içinde -memory configuration- kısmında -memclock mode- var.oradan deneyebilirsin..yanlış birşey yaparsan ve sistem hiç açılmazsa bilgisayarın fişini çek,anakart üstündeki pili çıkart ve 5dk bekle.sonra takar açarsın

ram hızına windows altında -cpuz- programı ile bakabilirsin(memory sekmesinden)..hatta bu kısma şimdide bakabilirsin takılı ram i gösterir

Edited by slkcer

tamam windows 7 64 bit kurup tekrar yazacağımmm yardımlarınız için çok teşekkür ederimm birde bugun güç kaynağını açtımm fanı temizlemek için oradaki takriben 3 cm'lik pilin birisinden kahverengi tarzı bi sıvı erimiş ve karta yapısmıs temızledım elimden geldiğince sorun cıkartırmı

anakarttın ozellıgınde max 2gb ram destegı vardır oyuzden tek soket bıle 2 gb destegı varsa öle yapıordur. yada her soketın 1 gb destegı vardır bırını cıkar bakalım toplam bır yazıyorsa her soket 1 gb ramde goruyor olabılır ama tbı bu sonucu degıstırmez toplam 2 ram destegı var anakarttın bellı bagzen su yuzden de yapıor olabılır ama bıos guncellemedı gerekıyor olabılır!! bu konuyu bı arastır ıstersen anakartın resmı sıtesınden. yada uygula sana kalmıs...