Jump to content

Explorer Optimizer

SimpsoN_Bart
 Share

Recommended Posts

Yaptığımız çoğu işlemlerin explorer da gerçekleştiğini biliyoruz.Bu yüzden ne kadar işlem yaparsak o kadar ram miktarını yükseltmiş oluyoruz ve bilgisayarda explorer çökmeleri oluyor ki en istemediğimiz olaydır çünkü çalışmalarımız,klasörlerimiz kapanıyor.Bunun önüne geçmek için bu programı yazdım.Gerçekten işe yarıyor ve capslerde ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz zaten.Bu programı kullandıktan sonra çoğu işleminiz daha seri olacak ve explorer çökmeleri yaşamıcaksınız en önemlisi ram kullanımından büyük ölçüde tasarruf sağlayacaksınız.Aslında bu program benim Turbo Mode adında gelişmiş bir projemin ufak bir kısmından alıntıdır.Neyse paket içeriğinde kodlar ve program mevcut incelemeyi unutmayın.Umarım işinize yarar.Kolay gelsin..

Code:

#RequireAdmin
#region ;**** Directives created by AutoIt3Wrapper_GUI ****
#AutoIt3Wrapper_Icon=icon.ico
#AutoIt3Wrapper_UseX64=n
#AutoIt3Wrapper_Res_Comment=www.tnctr.com
#AutoIt3Wrapper_Res_Description=SK CODER
#AutoIt3Wrapper_Res_Fileversion=1.0.0.0
#AutoIt3Wrapper_Res_LegalCopyright=© 2012 SK CODER
#AutoIt3Wrapper_Res_Field=CompanyName|www.tnctr.com
#AutoIt3Wrapper_Res_Field=Author|SimpsoN_Bart
#endregion ;**** Directives created by AutoIt3Wrapper_GUI ****

FileInstall("about.bmp", @TempDir & "\about.bmp")

Opt("TrayMenuMode", 1)
Opt("TrayOnEventMode", 1)

OnAutoItExitRegister("_EXIT")

_ERRORS()

Global $REGKEY = 'Explorer Optimizer'
Global $INTERVAL = 100
Global $LIST = "explorer.exe|explorer.exe"
Global $PROCESSLIST = StringSplit($LIST, "|")

$STARTUP = TrayCreateItem("Başlangıçta Çalıştır")
TrayItemSetOnEvent(-1, "_STARTUP_WINDOWS")
$ABOUT = TrayCreateItem("Hakkında")
TrayItemSetOnEvent(-1, "_ABOUT")
$REG_READ = RegRead("HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run", $REGKEY)
If $REG_READ <> '' Then TrayItemSetState($STARTUP, 1)
TrayCreateItem("Çıkış")
TrayItemSetOnEvent(-1, "_EXIT")
TraySetState()

While 1
	If @error <> 0 Then ContinueLoop
	For $i = 1 To UBound($PROCESSLIST) - 1
		$PID = ProcessExists($PROCESSLIST[$i])
		If $PID Then _ReduceMemory($PID)
	Next
	_ReduceMemory()
	Sleep($INTERVAL)
WEnd

Func _ReduceMemory($i_PID = -1)
	If $i_PID <> -1 Then
		Local $ai_Handle = DllCall("kernel32.dll", 'int', 'OpenProcess', 'int', 0x1f0fff, 'int', False, 'int', $i_PID)
		Local $ai_Return = DllCall("psapi.dll", 'int', 'EmptyWorkingSet', 'long', $ai_Handle[0])
		DllCall('kernel32.dll', 'int', 'CloseHandle', 'int', $ai_Handle[0])
	Else
		Local $ai_Return = DllCall("psapi.dll", 'int', 'EmptyWorkingSet', 'long', -1)
	EndIf
	Return $ai_Return[0]
EndFunc   ;==>_ReduceMemory

Func _STARTUP_WINDOWS()
	Local $GET_STATE = TrayItemGetState($STARTUP)
	If $GET_STATE = 64 + 1 Then
		RegWrite("HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run", $REGKEY, "REG_SZ", @ScriptFullPath)
	Else
		RegDelete("HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run", $REGKEY)
	EndIf
EndFunc   ;==>_STARTUP_WINDOWS

Func _ERRORS()
	If Not @Compiled Then
		MsgBox(16, "Hata!", "Programın düzgün çalışması için scripti derlemeniz gerekmektedir.!")
		Exit
	EndIf
	If UBound(ProcessList(@ScriptName)) > 2 Then
		MsgBox(16, "Hata!", " " & @ScriptName & " zaten çalışıyor! ", 5)
		Exit 0
	EndIf
EndFunc   ;==>_ERRORS

Func _ABOUT()
	Local $DEST = @TempDir & "\about.bmp"
	SplashImageOn("Hakkında", $DEST, 300, 107, -1, -1)
	Sleep(5000)
	SplashOff()
EndFunc   ;==>_ABOUT

Func _EXIT()
	Exit
EndFunc   ;==>_EXIT

Paket içeriği: kaynak kod, program, icon, bitmap vs.

https://www.box.com/s/4f1a448e2558180bca3f

Before:

Bz9g2.png

After:

UbF2o.png

1ptgJ.png

Edited by SimpsoN_Bart

[color="#8B0000"][font="Lucida Sans Unicode"]Programı daha önceden test ettiğimden biliyorum, fark edilir ölçüde RAM tüketimini azaltıyor (explorer.exe için). Programa güzel bir arayüz ve birkaç özellik daha eklersek güzel birşey çıkacağına inanıyorum. Ellerine sağlık dostum.[/font][/color]

• 5 ay sonra...

[size=4][font=tahoma, geneva, sans-serif]Bu arada küçük bir kaç hatırlatma daha yapayım,[color=#000000] [/color][color=#000000][background=rgb(248, 248, 248)]$LIST değişkenine istediğiniz kadar process yazabilirsiniz tabi yazım şekline uyarak program onları split eder ek olarak kullanım sırasında sorun yaşarsanız intervali yükseltin 10000 ms (10sn) veya üstü yaparsanız daha iyi performans sağlarsınız.İyi günlerde kullanın.[/background][/color][/font][/size]

Edited by SimpsoN_Bart

• 8 ay sonra...

Sen $list kısmına iki tane explorer yazmıssın sebebi nedir? biz bir exe yi oraya eklersek mesela scvhost.exe yada benim firefox cok ram yiyor firefox.exe  gibi onlarında işlemini düsürür mü? ve yine iki tane mi yazmamız lazım senin gibi, bilgi verirsen sevinirim kardeş, iyi günler

Edited by x_files_x

İki tane yazmanız gerekmez. Orda birden fazla işlem için kullanabileceğini göstermiş. Oraya istediğin işlemin adını yazarak RAM tüketimini azaltabilirsin.

Örneğin ;

$LIST = "explorer.exe|splayer.exe|firefox.exe|winamp.exe"

İlk sorunuzun cevabı:

İki tane yazmanız gerekmez. Orda birden fazla işlem için kullanabileceğini göstermiş. Oraya istediğin işlemin adını yazarak RAM tüketimini azaltabilirsin.

Örneğin ;

$LIST = "explorer.exe|splayer.exe|firefox.exe|winamp.exe"

CPU çok kasıyorsa ;

Bu arada küçük bir kaç hatırlatma daha yapayım, $LIST değişkenine istediğiniz kadar process yazabilirsiniz tabi yazım şekline uyarak program onları split eder ek olarak kullanım sırasında sorun yaşarsanız intervali yükseltin 10000 ms (10sn) veya üstü yaparsanız daha iyi performans sağlarsınız.İyi günlerde kullanın.

Yazılan iletileri güzel bir şekilde okuyun. Aradığınız mutlaka yazılı olacaktır ki sorduğunu 2 sorunun cevabı burada mevcut idi. PM nize bu yüzden cevap vermedim.

• 11 ay sonra...
  • 4 ay sonra...

hocam uygulamaya tek tıklamamızla windowsa kendini nasıl ekleyebilirim yani otomotik olarak kendini sisteme kopyalayıp calısması için ? görev çubuğu için notrayicon yazmıs olursak göstermez herhalde ? format attığım bilgisayarlara yüklüyorum ama son kullanıcı kurcalamasın istiyorum ayarladıgım sekılde ve gizlilikte calıssın istiyorum.bu arada kodlarına sağlık işe yarıyo gercekten

Edited by bypassiment

• Editor

sa ben bunu çalışan tüm işlemler için yapmak istiyorum nasıl yaparım ? kodu nedir ?(Acelem Var)

ACelem varda ne demek arkadaş kodları vermiş kendine göre düzenlersin. Autoit bilmiyorsanda autoit bölümünden öğrenebilirsin yeterince.