Jump to content

Bios Ne Zaman Güncellenmeli?

BARHANN
 Share

Recommended Posts

Özellikle teknikçi arkadaşlara soruyorum;
1-)Bios hangi durumlarda ve zamanda güncellenmeli? Diğer driver larda olduğu gibi zaman-zaman (yenisi çıktığında)güncellenmeli mi, yoksa bir sorun (donanım sorunu vb.) olduğu zaman mı güncellenmeli?
2-)Diğer sorum ise İntel'in sitesinden direkt güncelleme yapılabilir mi? Anakart : DG965SS
Saygılar...

Aksine yeni güncelleme çıktığında güncellenmeli derim ben. Çünkü güncelleme çıktıysa demek ki eski sürümde bir bug, eksik var demektir. Bu da sistemde kararsızlığa yol açabilir. Sorun olduğunda güncelleme yapmak zorlaşabilir de, imkansızlaşabilir de. Yeni sürüm çıktığında güncellemek en doğrusu.

Anakart üreticileri BIOS sürümlerini şu nedenler ile çıkartır.
[list][*]Aynı soket tipinde çalışan yeni işlemciler çıktığında, anakartın işlemci ile tam uyumunu sağlamak için[/list]
[list][*]Aynı tip RAM türevleri çıktığında sistem uyumsuzluğunu gidermek için[/list]
[list][*]Anakart üzerindeki çipsetlerin (onboard ekran kartı, onboard ses kartı, kuzey ve güney köprüsü vs vs) yeni Firmware'leri çıktığı zaman[/list]
[list][*]Anakart üzerinde bulunan BIOS versiyonlarında geriye dönük bug'ları düzeltmek için, hatalı yazılım ile işlemcilerin ısınması, çipsetlerin verimsizliği, donanım uyumsuzlukları vs vs[/list]

BIOS güncellemesi isteğe bağlı olarak güncelleştirilir. Ancak güncel BIOS kullanımı her zaman iyi netice vermeyebilir. BIOS güncellemeleri ile bazı hatalar düzeltilebildiği gibi, eskiden düzgün çalışan sistemde güncelleme sonrası kararsızlıklar da meydana gelebilir. Anakart üretici firmasına bağlı olan bir durum bu. Eğerki üretici firma sabit dosya boyutunda güncelleme çıkartıyor ise, bu durum bize BIOS dosyası içerisindeki bilgilerin bazılarının güncellendiğini ancak, daha eski BIOS sürümlerindeki bazı gereksiz (anakart üreticisi tarafından belirlenen) bilgilerinde BIOS dosyasından çıkartıldığını gösterir. Bu durumda anakart ile uyumlu olan eski nesil işlemciler kullanıyor isek bazı sorunlara yol açabilir demektir.

INTEL firması AWDFLAS.EXE kullanarak güncelleme yaptığı için otomatik güncelleştirme yapma şansın yok, diğer firmalarda Gigabyte @BIOS, Asus Live Update, MSI Live Update gibi yazılımlar mevcut. Belirli aralıklar ile güncelleme kontrolleri bu programlar ile yapılabilmekte. Sen yeni BIOS sürümlerini mecburen elle kontrol etmek zorundasın.

Haydi kolay gele !

'çalışıyorsa elleme' kuralı bios konusunda esas alınması gereken noktaların başında gelir..kullanımda bir sıkıntı yoksa güncelleme yoluna gitmeye gerek yoktur..bios herzaman hata gidermez,yeni donanımların uyumları açısındanda çıkarılabilir.

bunca yıllık dumancıyım, böyle kafa görmedim arkadaş. Nasıl bir düz mantıktır bu ya. O zaman neden windows 7'ye geçtiniz? Şimdiki yazılım/donanımların %90'ından fazlası XP'yi halen destekliyor. Kalsaydınız XP'de. Ne de olsa "çalışıyor, ellemeyin." Ben 12 senedir bilfiil bu işin içindeyim, söyledikleriniz gerçeği yansıtmıyor. Kaç yüz makinaya bios güncellemesi yaptım ben bile bilmiyorum. Bir tanesi bile ne güncelleme esnasında, ne sonrasında arıza/hata/sorun vermiş değil. Ha veremezmi? tabii ki verir. Elektrik kesilebilir, yangın çıkabilir, daş düşebilür, ayı çıkabilür. Herşeyin riski var. Ama %100 lük bir işin, %1'lik kısmı risk ise, sende bundan korkuyorsan bırak bu işi arkadaş, git sanayiye tamirci felan ol.

[quote name='slkcer' date='12 July 2012 - 21:17 ' timestamp='1342117074' post='1220915']
'çalışıyorsa elleme' kuralı bios konusunda esas alınması gereken noktaların başında gelir..kullanımda bir sıkıntı yoksa güncelleme yoluna gitmeye gerek yoktur..bios herzaman hata gidermez,yeni donanımların uyumları açısındanda çıkarılabilir.
[/quote]

Usta yoda benim ekran kartı ve işlemci şuan 70-75 derece civarlarında seyrediyor ama makina çalışıyor.ellemiyim demi?

Tövbe Yarabbim akıl fikir ihsan eyle.Bu dediğin ömründe bios update yapmamış,yada yapmayı deneyecek kadar bile bilgi birikim + tecrübesi olmayan birinin sarfedeceği cümleler ki varlığı bile sarfiyattır yazıktır.

Öte yandan bios update konusuna gelince; eğer ki bios için bir güncelleme çıkarılmışsa bilinki o anakartın çalışma prensibine ilişkin düzenlemeler yapılmış ve eski sürümdeki hatalar giderilmiştir yani iyi birşeydir,candır. Sanmayın ki bios update zordur.Çoğu anakart üreticisinin - ki bunların sayısıda çok olmamakla beraber - kendi web sitelerinde bios güncelemesine ilişkin programlar vermekte ve bu işi CCleaner kurmak kadar kolay hale getirmektedirler.

Yazık ki her önüne gelen donanımcı olduğunu varsayarak [b]kötü bilgi[/b] vermektedir.

[quote name='KintaRo' date='12 July 2012 - 21:17 ' timestamp='1342120648' post='1220928']
bunca yıllık dumancıyım, böyle kafa görmedim arkadaş. Nasıl bir düz mantıktır bu ya. O zaman neden windows 7'ye geçtiniz? Şimdiki yazılım/donanımların %90'ından fazlası XP'yi halen destekliyor. Kalsaydınız XP'de. Ne de olsa "çalışıyor, ellemeyin." Ben 12 senedir bilfiil bu işin içindeyim, söyledikleriniz gerçeği yansıtmıyor. Kaç yüz makinaya bios güncellemesi yaptım ben bile bilmiyorum. Bir tanesi bile ne güncelleme esnasında, ne sonrasında arıza/hata/sorun vermiş değil. Ha veremezmi? tabii ki verir. Elektrik kesilebilir, yangın çıkabilir, daş düşebilür, ayı çıkabilür. Herşeyin riski var. Ama %100 lük bir işin, %1'lik kısmı risk ise, sende bundan korkuyorsan bırak bu işi arkadaş, git sanayiye tamirci felan ol.
[/quote]

Bu yorumun muattabı kim anlayamadım. Hele ki "söyledikleriniz gerçeği yansıtmıyor" cümlesi içerisindeki gerçekler kelimesi ile benim yazmış olduklarım kastediliyor ise bilmediğim konu hakkında araştırma yapmadan yorum yazmam.

[quote name='TeYyArEe' date='12 July 2012 - 19:51 ' timestamp='1342115468' post='1220909']
Ancak güncel BIOS kullanımı her zaman iyi netice vermeyebilir. BIOS güncellemeleri ile bazı hatalar düzeltilebildiği gibi, eskiden düzgün çalışan sistemde güncelleme sonrası kararsızlıklar da meydana gelebilir. Anakart üretici firmasına bağlı olan bir durum bu. Eğerki üretici firma sabit dosya boyutunda güncelleme çıkartıyor ise, bu durum bize BIOS dosyası içerisindeki bilgilerin bazılarının güncellendiğini ancak, daha eski BIOS sürümlerindeki bazı gereksiz (anakart üreticisi tarafından belirlenen) bilgilerinde BIOS dosyasından çıkartıldığını gösterir. Bu durumda anakart ile uyumlu olan eski nesil işlemciler kullanıyor isek bazı sorunlara yol açabilir demektir.
[/quote]

Yukarıdaki Quote'de söylediklerimin sebebi ise özellikle Asus P4xx-xx ve bazı P5xx serisi ve INTEL G3xx serisi anakartlarında bulunan Award 686 serisi BIOS çiplerininde kullanılan çip belleklerinin 512 kb ile sınırlı oluşundan dolayı eski nesil işlemciler ile ilgili verilerin kaldırıldığı ve yeni BIOS sürümlerinde bu işlemciler ile ilgili sorunlar çıkabileceği ile ilgili olan makalelerine dayanarak söylemiş olmamdır.

[quote name='Legion' date='12 July 2012 - 21:32 ' timestamp='1342121547' post='1220932']
Tövbe Yarabbim akıl fikir ihsan eyle.Bu dediğin ömründe bios update yapmamış,yada yapmayı deneyecek kadar bile bilgi birikim + tecrübesi olmayan birinin sarfedeceği cümleler ki varlığı bile sarfiyattır yazıktır.
.....
Yazık ki her önüne gelen donanımcı olduğunu varsayarak [b]kötü bilgi[/b] vermektedir.
[/quote]

Mümkün olduğu müddetçe herkese doğru bilgiler vererek, sorunları ile ilgili çözümlere ulaşmaları yönünde burada bulunmaktayız. Doğru bilgi vermeye çalışanlar olacağı gibi, sadece laf kalabalığı yapanlarda olacaktır elbette. Onlara söyleyecek pek bişey yok, ancak onlarıda bilgilerimiz ile eğiterek sadece "şehir efsanesi" olan bilgilerinide düzeltmemiz gerekecektir.

Haydi kolay gele !

[quote name='KintaRo' date='12 July 2012 - 21:17 ' timestamp='1342120648' post='1220928']
[/quote]
bende 13 senedir işin içindeyim ve yüzlercede ben güncelledim.hata verme konusu sadece yazdığın elektrik vs konuları ile olur zannediyorsan kusura bakma 12 senen boşa geçmiş..bahsettiğin işletim sistemi mantığının bios ile en ufak alakası yok yazmak için yazmışsın..donanım xp yi destekliyor olabilir ama win7 64 bit stabilitesi ve 32bit uyumluluğu 64bit xp de yok..ben şimdi 3gb üstü ram im ile 32bit xp de mi kalayım yada shader model 4.0 altı kabul etmeyen bir oyun oynamak istediğimde xp de oynamayayımmı?buradaki konu ihtiyaçtır ve ihtiyaç doğrultusunda geçiş yapılır..tekrar yazıyorum bunun bios konusu ile en ufak alakası yok.benzetme yapmaya çalışırken saçmalamışsın

gelelim bios konusuna,hani sen 12 yılda çok tecrübe edindin ya ben sana tecrüben dışı bir bilgi vereyim,o zaman anlarsın neden çalışıyorsa elleme dediğimi..bugün sandy bridge tabanlı anakartlar yeni çıkan ivy bridge işlemcilere destek veriyor,bu bioslar elbette geriye uyumlu olarak sandybirdge leri yine destekliyor..kullanıcı bakıyor aa yeni bios çıkmış,hemen atarım windows üzerinden..biosu flashla ve görüntü yok..nedeni ne biliyormusun(bence en ufak fikrin yok)intelin bu serilerde çıkardığı me subsystem nedeni bios güncellemesi ancak dos altında ve bazı anakartlarda önce jumper ayarı yapılarak yapılmalı..ama bunu sadece windows üzerinden bios güncelleyen insanlar bilmeyebiliyor ve daha fazlası bios güncellense bile windows altında intel me driver isimli yazılım güncellenmediği zaman sistem saçmalıyor..bunun güncellenmesi gerektiğini bilmeyen yığınla insan var bu yazdıklarım gibi yığınlada tecrübem var..o nedenle kullanıcılara bir sıkıntınız yok ise,parça değiştirmeyecekseniz bios vs kurcalamayın diyorum..kısaca çalışıyorsa elleme..sen bunları bilmiyorsan yada bildiğin halde böyle bir mesaj yazdıysan sanayide sana bol şans..

@Legion

sende kintaro gibi amana açık buldum geçireyim tarzı,en ufak olgunluk belirtisi göstermeyen mesajını atarken çok güzel saçmalamışsın..sıcaklık 70 mişte,ellemicekmiş..bir kere bios güncellemesi ile sıcaklık düşmez,fan devrinde sorun varsa bios bunu giderebilir ama buda zaten çalışıyorsa elleme diyen birinin(benim) diyeceği birşey değil..ben çalışıyorsa elleme derken sorun yoksa diye kast ettim,sorun varsa çözüm yoluna gidersin ve zaten bios güncellemesi bunlardan biridir..örneğin anlamsız..

Yazık ki her önüne gelen donanımcı olduğunu varsayarak kötü bilgi vermektedir.(kopyala yapıştır yaptım tam size göe çünkü)..bios çıktığında mutlaka bir hata giderilmiştir diyen kişi bu konuda hiçbirşey bilmiyor demektir..

bios güncellemek ccleaner kurmak kadar kolaymış,cidden kötü bir durum..her anakartı aynı zanneden tecrübesiz donanımcı

@slkcer; benim yazdığım yazıdan çıkarttığın "haydi bilen bilmeyen herkes bios güncellemesi yapsın" anafikri ve medeni insanlar gibi medenice tartışmayı bunca senedir öğrenemeyip 2. mesajında hakaretvari laflara girişmenden olgunluk yaşın 13 gibi görünüyor. Bu kadar küçük insanlarla tartışmaya girecek kadar düşmedim daha. O yüzden yazdıklarımı lütfen üstüne alma, kendi beyin ve olgunluk yaşındaki arkadaşlarınla tartış, kavga et. küfürleşin beraber hatta. Bana Teyyare nickli arkadaş gibi medeni, olgun insanlar cevap versin, onlarla sabaha kadar zevkle tartışır, sohbet ederim. @Teyyare; saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

@Teyyare; aslında aklımdakileri yazarken kısaltarak yazdığım için yanlış yaptım şimdi farkediyorum. Tabii ki bios güncellemesi kolay bir olay değil, itina ile yapılmalı. Aslında benim söylemek istediğim; bios güncellemeleri mutlaka yapılmalı, ama tecrübeli, bu konuya vakıf, gerçekten ihtiyac olduğundan emin kişiler tarafından yapılmalı. Yukarıda söylenen düz mantıklara kızdığımdan ve biraz aceleye geldiğinden yanlış anlaşılmış, "her çıkan bios güncellemesi zaman kaybetmeden yapılmalı" fikri var gibi görünse de aslında demek istediğim o değil buydu. Kısaca tekrar altını çizeyim, bios güncellemeleri olmazsa olmazdır, fakat doğru kişilerin elindeyse.

[quote name='KintaRo' date='12 July 2012 - 22:34 ' timestamp='1342125280' post='1220957']
@slkcer; benim yazdığım yazıdan çıkarttığın "haydi bilen bilmeyen herkes bios güncellemesi yapsın" anafikri ve medeni insanlar gibi medenice tartışmayı bunca senedir öğrenemeyip 2. mesajında hakaretvari laflara girişmenden olgunluk yaşın 13 gibi görünüyor. Bu kadar küçük insanlarla tartışmaya girecek kadar düşmedim daha. O yüzden yazdıklarımı lütfen üstüne alma, kendi beyin ve olgunluk yaşındaki arkadaşlarınla tartış, kavga et. küfürleşin beraber hatta. Bana Teyyare nickli arkadaş gibi medeni, olgun insanlar cevap versin, onlarla sabaha kadar zevkle tartışır, sohbet ederim. @Teyyare; saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
[/quote]
-böyle kafa görmedim arkadaş
-Nasıl bir düz mantıktır bu ya
-sende bundan korkuyorsan bırak bu işi arkadaş, git sanayiye tamirci felan ol.

olgunluktan bahseden şahsın mesajından alıntılar..yazım üslubuna diyecek yok..sen zaten benim mesajımın arkasına donanım konusundan birşey yazamazsın çünkü sen donanımdan 12 yılda bir fiil anlayamamış birisin..tutarsız yazıp,açık arayıp,saçmala sonra olgunluktan bahset..şu mesajları okuyan her olgun aklı başında kişi bu seviyesizliği kimin/kimlerin başlattığını görebilir..

medeni insanlar gibi tartışacaktında o mesajımı attın bana ilk olarak.kendinizi daha fazla küçkü düşürmeyin

Edited by slkcer

[quote name='TeYyArEe' date='12 July 2012 - 20:51 ' timestamp='1342115468' post='1220909']
Anakart üreticileri BIOS sürümlerini şu nedenler ile çıkartır.
[list][*]Aynı soket tipinde çalışan yeni işlemciler çıktığında, anakartın işlemci ile tam uyumunu sağlamak için[/list]
[list][*]Aynı tip RAM türevleri çıktığında sistem uyumsuzluğunu gidermek için[/list]
[list][*]Anakart üzerindeki çipsetlerin (onboard ekran kartı, onboard ses kartı, kuzey ve güney köprüsü vs vs) yeni Firmware'leri çıktığı zaman[/list]
[list][*]Anakart üzerinde bulunan BIOS versiyonlarında geriye dönük bug'ları düzeltmek için, hatalı yazılım ile işlemcilerin ısınması, çipsetlerin verimsizliği, donanım uyumsuzlukları vs vs[/list]

BIOS güncellemesi isteğe bağlı olarak güncelleştirilir. Ancak güncel BIOS kullanımı her zaman iyi netice vermeyebilir. BIOS güncellemeleri ile bazı hatalar düzeltilebildiği gibi, eskiden düzgün çalışan sistemde güncelleme sonrası kararsızlıklar da meydana gelebilir. Anakart üretici firmasına bağlı olan bir durum bu. Eğerki üretici firma sabit dosya boyutunda güncelleme çıkartıyor ise, bu durum bize BIOS dosyası içerisindeki bilgilerin bazılarının güncellendiğini ancak, daha eski BIOS sürümlerindeki bazı gereksiz (anakart üreticisi tarafından belirlenen) bilgilerinde BIOS dosyasından çıkartıldığını gösterir. Bu durumda anakart ile uyumlu olan eski nesil işlemciler kullanıyor isek bazı sorunlara yol açabilir demektir.

INTEL firması AWDFLAS.EXE kullanarak güncelleme yaptığı için otomatik güncelleştirme yapma şansın yok, diğer firmalarda Gigabyte @BIOS, Asus Live Update, MSI Live Update gibi yazılımlar mevcut. Belirli aralıklar ile güncelleme kontrolleri bu programlar ile yapılabilmekte. Sen yeni BIOS sürümlerini mecburen elle kontrol etmek zorundasın.

Haydi kolay gele !
[/quote]

Açıklamaların için teşekkürler.
İki yıl önce bir arkadaşım İntel'in sitesine girerek Bios'u güncelledi.Sitesinden direkt güncelleme derken kastettiğim manuel olarak İntel'in sitesine girerek güncelleme yapmaktı.Ha bunu biliyordun da neden sordun derseniz, bugünlerde google amcadan araştırıyorum "yok şöyle yapacan,yok disket,yok bilmem ne" bayağı kafa karışıklığı... acaba iki yılda yöntem mi değişti ya da o zaman eksik veya yanlış mı yapıldı diye şaşırdım. Oysa arkadaş kısa bir sürede yapmıştı. Ama şunu söyleyeyim -söylediklerini doğrular nitelikte- pek memnun kalmadım. Güncelleme öncesi işlemci 50 dereceyi görmeye başladığında fan hızlanırdı ve ben hiç 60 dereceleri falan görmezdim. Güncelleme sonrası işlemci ısısı 65 lere geldiğinde bile fanda hızlanma yok. Bazen 73 leri görüyor ve ancak o zaman fan hızlanıyor. Ha diyeceksiniz bir sorun oluyor mu, hayır. Ama ben yine de her ihtimale karşı speedfan la fanları kontrol ediyorum. İşlemci: Pentium(R)4 CPU 3.20GHz
Saygılar...

[quote name='Legion' date='12 July 2012 - 22:32 ' timestamp='1342121547' post='1220932']
Usta yoda benim ekran kartı ve işlemci şuan 70-75 derece civarlarında seyrediyor ama makina çalışıyor.ellemiyim demi?

Öte yandan bios update konusuna gelince; eğer ki bios için bir güncelleme çıkarılmışsa bilinki o anakartın çalışma prensibine ilişkin düzenlemeler yapılmış ve eski sürümdeki hatalar giderilmiştir yani iyi birşeydir,candır. Sanmayın ki bios update zordur.Çoğu anakart üreticisinin - ki bunların sayısıda çok olmamakla beraber - kendi web sitelerinde bios güncelemesine ilişkin programlar vermekte ve bu işi CCleaner kurmak kadar kolay hale getirmektedirler.

[/quote]

Ah dostum şu işi bana tüm detayıyla öğretebilsen... Kendi işimi kendim yapsam...

[quote name='BARHANN' date='13 July 2012 - 21:23 ' timestamp='1342203814' post='1221240']
Ah dostum şu işi bana tüm detayıyla öğretebilsen... Kendi işimi kendim yapsam...
[/quote]

Öğretiriz,anlatımda yaparız videoda çekeriz.Yeterki [b]kötü bilgi[/b] veren arkadaşlar olmasın.

[quote name='Legion' date='13 July 2012 - 21:25 ' timestamp='1342203957' post='1221241']
Öğretiriz,anlatımda yaparız videoda çekeriz.Yeterki [b]kötü bilgi[/b] veren arkadaşlar olmasın.
[/quote]

Allah razı olsun...

cpuz la baktığımda:
Anakart: İntel DG965SS
İşlemci: Pentium(R)4 CPU 3.20GHz
İstersen resim de koyabilirim, hani sağlam olsun diye...

Edited by BARHANN

[quote name='coolvars' date='12 July 2012 - 23:17 ' timestamp='1342127835' post='1220964']
bios güncelleme sonrası açılmayan "reading failed" hatası veren anakart nasıl düzeltilir..
[/quote]
benim sorunuma çözüm bulacak arkadaş yokmu???

bios güncellenmeli hp dv6 bilgisayarımda ısınma ve ses sorunu vardı bios güncelleyince düzeldi
ki loglardada yazıyorlar zten

birçok masaüstündede desteklemediği işlemcikleri bu şekilde desteklettiğim oldu

Edited by tutuklu8