Jump to content

Donanımı Güçlü Arkadaşlar Yardımcı Olabilirmisiniz

Anarchosa
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar donanım bilgim var yalnız ben bir konuda birşeyi merak ediyorum,ve halada merak etmekteyim.Mesela bir bilgisayar toparlayacağız bunun anakartın işlemcinin ve ekran kartına uygun Power Supply 'yi nasıl belirleriz bu konuda bilgi eksikliğim mevcut.Bunu neye göre belirme şansım var yardımlarınız için teşekkürler.!

CPU yazmışım kusuruma bakmayın işte çalıştığım için iş yoğunluyla dalgınlığma gelmiş özürdiliyorum. Edited by Anarchosa

Anakartın özelliklerini araştıracak olursan desteklediği işlemci ve ramleri görebilirsin. Ekran kartı ile anakart arasındaki seçim olayı pci yuvası ile ilgilidir piyasadakilerin çoğu yeni anakartlar ile çalışabilir. Harddisk ve optik sürücüler ile ilgili biraz rahat olursun.

İlk olarak Anakartı seçin. Uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız Anakart sağlam olmalı ve ileriye dönük olarak giriş çıkışara sahip olmalı, mesela USB 3.0 desteği olsun. Anakart üreticisinin sitesinden uyumlu işlemcileri, uygun RAM frekansınlarını ve DDR2, mi DDR3 mü olduğunu, Ekran kartı için PCI mı AGP mi ve sürümlerini öğrenin.
işlemci, ram, ekran kartını bu bilgilere göre seçin. Diğer önemli konu PSU. Yeterli gücü sağlayabilen kaliteli bir PSU seçmelisin. Düşük/Yüksek-akım/voltaj koruması olmalı. Aktif PFC(güç faktörü düzeltmesi) özelliğinin olması önemli ayrıtılar arsında.
Sabit Diskleri seçerken de anakart önemli. Anakartta SATA/IDE girişleri ve sürümlerini bilmen gerekiyor. Sabit diski ona göre alırsın.
En önemli şeyler bunlar. Diğerleri aşağı yukarı standart oluyor.

[quote name='xarax' timestamp='1351599444' post='1251818']
İlk olarak Anakartı seçin. Uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız Anakart sağlam olmalı ve ileriye dönük olarak giriş çıkışara sahip olmalı, mesela USB 3.0 desteği olsun. Anakart üreticisinin sitesinden uyumlu işlemcileri, uygun RAM frekansınlarını ve DDR2, mi DDR3 mü olduğunu, Ekran kartı için PCI mı AGP mi ve sürümlerini öğrenin.
işlemci, ram, ekran kartını bu bilgilere göre seçin. Diğer önemli konu PSU. Yeterli gücü sağlayabilen kaliteli bir PSU seçmelisin. Düşük/Yüksek-akım/voltaj koruması olmalı. Aktif PFC(güç faktörü düzeltmesi) özelliğinin olması önemli ayrıtılar arsında.
Sabit Diskleri seçerken de anakart önemli. Anakartta SATA/IDE girişleri ve sürümlerini bilmen gerekiyor. Sabit diski ona göre alırsın.
En önemli şeyler bunlar. Diğerleri aşağı yukarı standart oluyor.
[/quote]

Ben tam olarak anlatamadım hocam galiba :)

bu seçeceğimiz anakartın işlemcinin ve ekran kartına uygun CPU'yu nasıl belirleriz Anakart Aldık Ekran Kartı Aldık,Geldi ona alacağımız güce bunu nasıl belirleriz

[quote name='Anarchosa' timestamp='1351599821' post='1251820']
Ben tam olarak anlatamadım hocam galiba [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/smile.png[/img]

bu seçeceğimiz anakartın işlemcinin ve ekran kartına uygun CPU'yu nasıl belirleriz Anakart Aldık Ekran Kartı Aldık,Geldi ona alacağımız güce bunu nasıl belirleriz
[/quote]
CPU dan kasdettiğin nedir?
İşlemci ise doğru düşünüyorsun.

Güç felan yazmışsın eğer power supplyden (yani pcnin enerji ihtiyacını karşılayan parçadan) bahsediyorsan ona cpu denilmez.

Edited by &ULTİMATE&

CPU(Central Processing Unit - Merkezi işlem Birimi- İşlemci) ile PSU'yu(Power Supply Unit - Güç Kaynağı) karıştırdınız sanırım. sistemin ihtiyaç duyduğu gücü hesaplamak için aşağıdaki adresleri inceleyebilirsin ya da parçaların üretici web sitelerinden tek tek harcadığı güç bilgilerini toplayabilirsin.
[quote]http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp
http://www.cizgi-rma.com/calculator.aspx[/quote]
Bu adreslerdeki değerlere bir miktar garantiye alma payı da ekleniyor bu yüzden biraz fazla gelebilir ama ihtiyacından düşük alıpta parçaları yakmaya değmez. Aşırı yüksek güçlü almakta elektrik faturasını kabartır.

[quote name='Legion' timestamp='1351603948' post='1251840']
[b]Bence önce donanımların isimlerini öğrenmen lazım.Bilgilerinin bu konuda yetersiz kaldığını kimsenin sorununu anlamamasından görebiliyoruz.[/b]
[/quote]

Öncelikle Power Suppyle diğeceğime yanlışlıkla dalgınlıkla CPu demiş olabilirim,ama biraz duyarlı cevap verirsen sevinirim.Olur yanlış kelime yazmış olabilrim ama açıklma kısmında Power supply tanımını yapmışım olur yanlış yazmışız ama dalga geçmek senin kimsenin haddi değil.Duyarlı olup düzgün bir editör olacağına inancım var biraz laf sokma peşinde değilde arkadaşlar arkadaş tanımnını yapmış yalnız Power supply diyeceğine CPU demiş olur hata yapabiliriz. Dğerek durumu toparlayabilirsin.Biraz anlayışlı olmanı isteyeceğim çünkü LAF atma taş atma küçük görme senin benim kimsenin haddi değil.

[quote name='xarax' timestamp='1351604787' post='1251846']
CPU(Central Processing Unit - Merkezi işlem Birimi- İşlemci) ile PSU'yu(Power Supply Unit - Güç Kaynağı) karıştırdınız sanırım. sistemin ihtiyaç duyduğu gücü hesaplamak için aşağıdaki adresleri inceleyebilirsin ya da parçaların üretici web sitelerinden tek tek harcadığı güç bilgilerini toplayabilirsin.

Bu adreslerdeki değerlere bir miktar garantiye alma payı da ekleniyor bu yüzden biraz fazla gelebilir ama ihtiyacından düşük alıpta parçaları yakmaya değmez. Aşırı yüksek güçlü almakta elektrik faturasını kabartır.
[/quote]

Hocam işte çalığım için CPU demişim yanlışlıkla inanın dalgınlığma geldi zaten konumda size cevap yazıp tanımını yazdım isim olarak kafam dalgın olduğu için yanlış yazmışım sizde zaten mesajınızda karıştırdığımı sizde farkettiniz,sizin gibileri bu forumda görmek böyle duyarlı olarak görmek konuya dalga geçme değilde karıştırdığımı farkedip duyarlı bir şekilde anlatanları görünce geleceğe erdemli insanlarla yol alabildiğimizi farkedebiliyorum.
Yardımcı olduğun için çok teşekkür ediyorum

[quote name='&ULTİMATE&' timestamp='1351601543' post='1251831']
CPU dan kasdettiğin nedir?
İşlemci ise doğru düşünüyorsun.

Güç felan yazmışsın eğer power supplyden (yani pcnin enerji ihtiyacını karşılayan parçadan) bahsediyorsan ona cpu denilmez.
[/quote]

Yanlış yazdığım için özürdilerim iş yoğunluğundan CPU yazmışım yalnız tanımını doğru olarak dile getirsemde isim olarak hata yapmışım benim hatam özürdiliyorum.

Power suply alınırken bakılması gereken topladığın sisteme yetiyor olması. İdeal olarak 600-700 watt önerilir genelde. Asıl önemli olan konu ise verimlilik. Power suply 'ler %100 verimlilikle çalışmazlar. senin tek yapman gereken verimliliği %100 e yakın olan markaları araştırman. Yoksa örnek veriyorum 600 watt diye aldığın psu tam 600watt enerji vermez.

kasayı aldın mı almadıysan zaten kasa alırken içinde gelecektir iyi markaların kasalarında yüksek wattlı psu ya sahip olanlardan bakabilirsin mesela sen bunu alırken ekran kartının ihtiyacı olan güce vs bunlara göre almalısın zaten bu donanımların harcadıkları güç belirtilir

Konu dallanıp budaklanmış. Gereken açıklamalar şunlar;

Sisteme yetecek gücü hesaplamak için, TDP (Thermal Design Power - Isısal tasarım gücü) değerlerini bilmeniz gerekir. TDP değeri işlemci yada ekran kartı tam yük (%100 yük) altında iken kullandığı elektrik değeri olarak nitelendirilebilir. Tcase olarak bilinen değer ise kullanılan CPU yada GPU'nun ısı altında stabil çalışma sıcaklık değeridir. İntel işlemciler için [color=#008000]ark.intel.com[/color] adresindeki arama kutucuğuna işlemci ismini yazman yeterli, amd işlemciler için arama yapmak biraz zorlaşıyor. Ancak Google'a AMD işlemci ismini ve TDP veya Tcase yazarak bu bilgileri bulabilirsin.

Genel olarak işlemcilerin TDP değerlerine bakmak için aşağıdaki linki inceleyebilirsin.
[code]http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_CPU_power_dissipation_figures[/code]

Ekran kartları ise 95-300 Watt aralığında TDP değerleri vardır. Kısaca GTS 9500 ve HD3650 95 Watt iken GTX 690Ti ve HD7990 295 Watt harcar. Aralarındaki güç sarfiyatındaki uçurumun nedeni GTX 690 ve HD7990 ekran kartlarının çift GPU'ya sahip olmasıdır. Ancak genel olarak kullanıcıların en çok kullandıkları HD5850,HD6850,GTX640,GTX650 gibi modellerin TDP değerleri 127 Watt'tır.

Ortalama değer olarak diğer bileşenlerin TDP değerleri
İşlemci soğutucu (Stock Fan'lar) : 5 Watt
HDD : 1-3 Watt
RAM : 15 Watt (%100 yük)
CD/DVD : 1-3 Watt
Fan (120mm, %100) : 5 Watt
Anakart (%100 yük) : 12 Watt
BlueRAY Reader/Writer : 2-5 Watt
USB Disk/Flash : 2 Watt
Card Reader : 2 Watt
TV kartı : Analog 20 Watt, Digital 50 Watt (LNB beslemeli modeller hariç)
Ses kartı (OnBoard harici modeller) : Dahili 12 Watt (Creative X-Fi gibi) , Harici 18 Watt (Creative X-Fi Go gibi)

Daha ne deyim bilmem ki ? Bu kadar yeter sanırım, benden şimdilik bu kadar.

Haydi kolay gele !

[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Power Supply merak etmene gerek yok, Sisteme takacağ[/font][/color][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]ın hdd sayısına göre wattı nekadar yüksek olursa okadar iyi performans sağlar. Hepsini geç Sisteme takacağın [/font][/color][color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Power Supply markalı ve wattı yüksekse yararı olur zararı olmaz...[/font][/color]