Jump to content

Eski Bilgisayar Için Tavsiye

isttolga
 Share

Recommended Posts

Sayın uzmanlarım sizden yardım rica edeceğim.
Aşağıda bilgisayarımın özelliklerini sıraladığım ve sistem bilgilerimin resmini paylaştığım bilgisayarım için sizden birkaç konuda bilgi isteyeceğim.

1- Geforce fx 5200 driverini kurmama rağmen donanım sağlıklı çalışmıyor. Ekran görüntüsü geçişleri, özellikle internet gazetelerinde ve web sitelerinde olduğu gibi; sayfanın aşağısına indikçe donuk olur oluyor. Aida64 adlı program ile anakart driverlerini kurduktan sonra nvidia driverini kurmama rağmen Denetim Masası/ sistem bilgileri bölümünde sarı uyarı işaretli tam kurulumun gerçekleşmediğini belirtiyor. Ne yapmam gerekiyor?

Samsung s19b150 modelli led monitörüm var. Geforce' un driver çakışmasından kaynaklı bir sıkıntı varsa, 1gb ram e sahip bilgisayarımı kasmayacak bir ekran kartı önerebilir misiniz teknoloji mağazalarından alabileceğim?

2- Anakartım en fazla 2gb ram kaldırabilecek kapasiteye sahip. Bilgisayarımda oyun oynamadığım, internet ve akademik makaleler için kullandığım için bilgisayarı 0' dan yenileyecek maliyet yerine ram takviyesi düşünüyorum. Almam gereken ram' ı neye göre belirlemem gerekiyor?

Ekran geçişlerindeki donuk donukluk ve ram düşüklüğü haricinde bir sıkıntım yok. Siz değerli uzmanlarım bu iki konuda bana yardımcı olursanız çok duacınız olacağım. Saygılar sunar, iyi günler dilerim.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Bilgisayar:
Bilgisayar Türü: ACPI Tek işlemcili Bilgisayar
İşletim Sistemi: Microsoft Windows XP Professional
İş. Sis. Servis Paketi: Service Pack 3
DirectX: 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)

Anakart:
CPU Türü: Intel Pentium 4, 2400 MHz (18 x 133)
Anakart Adı: ASRock P4VM8 (3 PCI, 1 AGP, 1 AMR, 2 DDR DIMM, Audio, Video, LAN)
Anakart Çipseti: VIA PM800
Sistem Belleği: 1024 MB (DDR SDRAM)
DIMM1: Infineon 64D64320GU6B 512 MB PC2700 DDR SDRAM (2.5-3-3-7 @ 166 MHz) (2.0-3-3-6 @ 133 MHz)
DIMM2: 512 MB PC3200 DDR SDRAM (3.0-4-4-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz) (2.0-3-3-6 @ 133 MHz)
BIOS Türü AMI (12/02/04)

Görüntü Birimi:
Görüntü Bağdaştırıcısı: nVIDIA GeForce FX 5200
3D-Hızlandırıcı: nVIDIA GeForce FX 5200

BIOS Özellikleri:
Sağlayıcı: American Megatrends Inc.
Sürüm: P1.00
Yayım Tarihi: 12/02/2004

Anakart Özellikleri:
Ürün P4VM8
Sürüm 1.0
Firma Adı ASRock Inc.[img]http://ref5.net/attachments/f68/4525d1352899050-eski-bilgisayar-icin-tavsiye-1.jpg[/img]

İlk önce asrock sitesinden anakartının chipset sürücülerini indir.Sonra nvidia sitesinden de ekran kartının güncel sürücülerini indir.Bu şekilde yine sorun ederse.Ekran kartında problem olabilir.

İkinci el olarak 25-30 TL ye senin ekran kartına denk ve ya daha iyi ekran kartı bulabnilirsin.O bilgisayar için fazla para harcamana gerek yok.Bunun gibi mesela ;

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bilgisayar-masaustu-geforce-256-mb-fx5500-105037435/detay

Edited by starex_01

Sayın uzmanım [color=#873232][font=helvetica, arial, sans-serif][size=4][background=rgb(232, 232, 232)][color=green][url="http://www.tnctr.com/user/267437-starex-01/"]starex_01[/url],

Monitörüm, dvd wr ve HD' im var. İleride ram desteği de yapabileceğim; Bimeks ya da vatan bilgisayar' dan bir toplama bilgisayar fikri vermeniz mümkün mü? Ram, İşlemci, Anakart...
Oyun oynamıyorum, sadece sistem biraz daha düzgün çalışsın; ram sıkıntısı çekmeyeyim istiyorum.

İlginiz için teşekkür ederim[/color][/background][/size][/font][/color]

[quote name='isttolga' timestamp='1353022790' post='1256421']

[color=#873232][font=helvetica, arial, sans-serif][size=4][background=rgb(232, 232, 232)][color=green]Monitörüm, dvd wr ve HD' im var. İleride ram desteği de yapabileceğim; Bimeks ya da vatan bilgisayar' dan bir toplama bilgisayar fikri vermeniz mümkün mü? Ram, İşlemci, Anakart...
Oyun oynamıyorum, sadece sistem biraz daha düzgün çalışsın; ram sıkıntısı çekmeyeyim istiyorum.

[/quote]

Ayırabileceğiniz bütçeyide yazarsanız iyi olur kanımca.

sana 55 tl ye çok iyi bir aggp kart satayım sistemine uygun osisteme tek parca 1gb ram bulman lazım bence 2. el sitelerini gez agp katını da ben veriyorum
hd 3650 agp bu ekran kartı ile nfs the run bile oynadım sana fazla bile gelir bu kart.
sakın zannetme ki sana kart satmaya çalışıyorum kart öyle duruyor evdeki bilgisayarda memlekete gittiğimde sana kartı gönderirim yada sahibinden com da var agp 3650 orayada baka bilirsin
5200 denilen kart vista yada 7 ile sorunlu çalışıyor kaçtane denedim aynı kartta sorun yok yani

Edited by tutuklu8

[quote name='isttolga' timestamp='1353022790' post='1256421']
Sayın uzmanım [color=#873232][font=helvetica, arial, sans-serif][size=4][background=rgb(232, 232, 232)][color=green][url="http://www.tnctr.com/user/267437-starex-01/"]starex_01[/url],

Monitörüm, dvd wr ve HD' im var. İleride ram desteği de yapabileceğim; Bimeks ya da vatan bilgisayar' dan bir toplama bilgisayar fikri vermeniz mümkün mü? Ram, İşlemci, Anakart...

[/quote]

Bütçeniz nedir.Size çok uygun AMD sistem toplanır.Vatanda bugün %25 indirim var 700 TL ye güzel sistem toplanabilir.

Bütçemi 400 TL sınırında tutuyorum sayın yorumcular.

Harici 2 TB HD üzerinden veri depolaması yaptığım için 40'lık HD'i ve DVD RW ı alarak yeni bilgisayara adapte etmeyi düşünebilirim.
Sayın uzmanımızın (TnC Bronze) belirttiği driver güncellemesini yaptığım halde aynı donukluk devam ediyor. Vatan Bilgisayar' da kampanya var ve açıkçası sizin değerli önerilerinize ihtiyacım var.

İhtiyacı olan ram i kendiliğinden kullanabilen ekran kartları (sistem ram' ini kullanmayan) yeni nesil ekran kartları sistemime adapte etmem mümkün mü? DDR ram fiyatı indirimden ötürü 40 TL civarına inmiş.Ekrandaki bu donukluğu giderebilecek bir ekran kartı öneriniz olabilirse; 1 cb' lık bir ram takviyesi ile bu eski bilgisayarı kullanmayı sürdürebilirim.
Sistemi birçok windows eklentisi kaldırılmış bir işletim sistemi ile deepfreeze destekli olarak en stable şekilde kullanıyorum.

Değerli tavsiyenizi bekliyorum.
Saygılar, iyi haftasonları dilerim

Sana şöyle bir öneride bulunayım.Mevcut sistemini kullanarak devam etmek istersen +80 tl civarına 1gb+ekran kartı ile devam edebilirsin.AGP olduğundan yeni nesil ekran kartları zaten uymaz bu yüzden para yatırmaya gerek yok.Güçlü ekran kartı alsan işlemcin yetersiz kalır.Bu yüzden 80 tl ikisi için iyi fiyat.
Yapabileceğin ancak bu kadar olur bu bilgisayar için dahada ileri gitmez.Facebook,twitter siteleri için kullanabilirsin bilgisayarını.Video açmalarında 720p ve 1080p bilgisarın büyük ihtimalle sorun çıkartacaktır.Donukluk,kasılma yaşayacaksın.Oyun oynamayı düşünüyorsan GTA Vice city,san andreas counter strike 1.6 gibi eski oyunları oynarsın.2008+ oyunları oynaman biraz zor.

İkinci seçenekse varolan bilgisayarını 100-150 TL gibi bir değere satarak 4 çekirdekli üstüne 600-700 tl katarak bir sistem toplamak.

Benim söyleceklerim bu kadar.

kardeşim en fazla 150 liraya düzenlersin o pcyi yani fazla abartma zaten eski parçlar çabuk ve ucuz alınabilir

1-ramleri sök ya tek 2 gblik al tak yada 1gb birine 1gb birine yada 512liklerden birini çıkart 1 gb ram al 1,5 gb ram olur oda götürür seni 1-2 sene oyun oynamazsan
2-ekran kartı vs driverler için slim drivers diye bi program otomatikman kuruyo driverlearı onu kullanabilirdsin
3-anakartının modeline göre daha iyi bir ekran kartını 50 tl (en fazla ) alabilirsin

haydi kolay gele! D:

Tavsiyeniz ardından hemen gittim ve bana 500 Tl lik bir sistem çıkardı vatan' da çalışan. Monitör ve HD kendimden getireceğim...

AMD Athlon 2 x2 270 am3 3.4ghz işlemci =69us
Gigabyte 780t-D3L amd 760g + sb710 soket =72us
Kingston 4gb ddr3 1600mhz ram =29us
frisby fc-5836b 350w kasa =41us
sapphire hd4850 gddr3 1gb 256b ekran =90us

Ben tez yazmak ve gazeteleri okumak, internette gezmek, film izlemek vs için mevcut bilgisayarımı 2012 başında 200 tl'ye almıştım. Oyun zaten oynamıyorum. Şimdi bu kasayı satmaya kalksam para yapmayacaktır.
512 mb olan 2 ddr ram i çıkarıp 1GB lık iki ddr ram alsam vereceğim para 80Tl. TNCTR' de bulunan optimize edilmiş XP kurulu sistemime 300mb'lık. Acaba "kırpılan" bu xp den kaynaklı bir driver sıkıntısı olabilir mi? Sayılan özellikteki bilgisayar özellikleri güzel ama harici HD kullandığım için, eski sisteme uyumlu olan HD in de uyumsuzluk göstermesi olası gibi geliyor. Bir de HD almak gerekecek böyle olunca. Siz daha iyi bilirsiniz sayın uzmanlarım
[left][background=rgb(255, 255, 255)]arici HD kullandığım için, eski sisteme uyumlu olan HD in de uyumsuzluk göstermesi olası gibi geliyor[/background]
[/left]

Edited by isttolga