Jump to content

Ağda şifre nasıl koyulur?

meteora07

Recommended Posts

Server'da paylaşıma açık bir klasörüm var. Ben bu klasöre ağ üzerinden erişilmek istendiğinde şifre sormasını istiyorum. folder access kullanarak denedim ama olmadı. Klasörün bulunduğu sistem Windows Server 2003.Yardımcı olursanız şimdiden teşekkürler. :)

WAR KADES BENDE KENDİ CAFEMDE KULLANIYORUM BU İNDİR KUR SORUN CÖZÜLECEK

[code:]

Please register to see this content.

PRO özellikleri:

-doslalara şifre koyar

-erisini kendin ayarlayabiliyorsun..

-birde cok güzell :) dawıjdaoıa

Evet GaZeLLe sadece crack vermişsin. Programı da verebilir misin acaba. Nette aradım biraz programın 7.91 versiyonunu buldum. Verdigin crack de ona uymadı. Ya v7.91 crack'i yada v7.5 programını verebilir misin?

Tmm programı buldum. Makinaya kurdum. sifrelemek istedigim klasörü sifreledim. Ama klasörün bulundugu bilgisayarda ise yarıyo sadece. sifreledigim klasor paylasıma acık durumda. Agdan baglanınca sifre soruyo. sifre yi dogru girdigim halde klasoru acmıyo.Sorun ne olabilir. Kullanıcı adı SERVER\administrator olarak geliyo zaten. sifreyi giriyorum. Hata veriyo. bi yardımcı olur musunuz.

• Administrator

Şöyle oluyor. Az önce denedim.

Paylaşımı verecek pc'den guest hesabını aktif ediyorsunuz. Kullanıcı Hesaplarından yapabilirsiniz. Birde guest hesabına şifre koymanız gerek. Bunu Kullanıcı Hesaplarından yapamazsınız. Bunun için Bilgisayar Yönetimi> Yerel kullanıcı ve Gruplar>Users penceresindne guest hesabına sağ tıklayıp parola belirle demeniz gerekiyor. Bu şifre ağ şifrenizdir. Kolay gelsin.

sk8er_boi bu yöntem baya işe yarar görünüyo ama şimdi denedim. Şifreyi bilgisayara bağlanmak istediğinde soruyo. Benim amacım sadece bir klasörü şifrelemek. Benim şifre koymak istediğim klasörün bulunduğu makina server ve serverda bikaç tane paylaşıma açık klasör hatta hdd'ler var.Bu yöntemler hepsi bi anda şifrelenmiş oluyo. Benim derdim tek bir klasöre şifre koyabilmek. Diğerlerini etkilemeyecek şekilde.

sk8er_boi bu yöntem baya işe yarar görünüyo ama şimdi denedim. Şifreyi bilgisayara bağlanmak istediğinde soruyo. Benim amacım sadece bir klasörü şifrelemek. Benim şifre koymak istediğim klasörün bulunduğu makina server ve serverda bikaç tane paylaşıma açık klasör hatta hdd'ler var.Bu yöntemler hepsi bi anda şifrelenmiş oluyo. Benim derdim tek bir klasöre şifre koyabilmek. Diğerlerini etkilemeyecek şekilde.

meteora07; Guest hesabına uyguladığınız yöntemleri çoğaltmanız gerekmektedir.

Bu Guest hesabı ile bu şekilde yapılıyorsa, farklı kullanıcı adı ve şifreleri ile daha farklı olarak kullanılabilir.

Ama bu basit dosya paylaşımı yöntemi ile olmayacak.

Farklı kullanıcı adları ve şifreleri oluşturacaksınız. (tam biliyorum ama) Berki etki alanı da uygulayacaksınız

Her klasöre paylaşım verdikten sonra, Güvenlik sekmesinden de ayarlamanız gerekiyor. Xp, NT tabanlı olduğundan güvenlik ile ilgili ayar ve korumalar had safhada olup, bütün ayarları ayaralamanız ve tekrar gözden geçirmeniz geerekiyor.

Ben size söyle biraz daha açıklayıcı şekilde anlatıyım.

Paylaşıma açıp şifre koymak istediğim klasör server üzerinde. Yani Windows Server 2003.

bu makinada 5 adet hdd var. Bu hdd'lerin 3 tanesi tamamen paylaşıma açık ve herkesin erişebileceği şekilde ayarlanmış durumda. Benim istediğim J sürücü harfine sahip hdd'nin içindeki Teknik Servis klasörünü paylaşıma açmak.Ama paylaşıma açtığımda diğer makinalardan (ağ üzerinden)erişmek isteyenlere şifre sormasını sağlamak.

Tezat arkadaşım sizin cevabınız işe yarabilecek gibi görünüyo ama ben ne demek istediğinizi pek anlayamadım. Daha açıklayıcı anlatırsan sevinirim.

Sizin dediğinizi açık bir şekilde anladım...

Teknikçiler teknik klasörüne bir şifre ile ulaşacak.

Servisçiler de servis klasörüne...

Bunun için Gerek yönetimsel araç ayarlarında ve gerekse Kullanıcılarda tam bir bilgi ve yetikye sahip olmalısınız, Ve Açtığınız userlara (teknik, servis, yetkili, yetkisiz) belli yetkiler vermelisiniz ve bu yetkilerinden dolayı belli klasörlere belli şifrelerle ulaşmalarını istiyorsunuz.

Değil mi?

Ama bu asla basit dosya paylaşımı ile olmaz. Çünkü isteğiniz basit bir istek değildir. Güvenlik had sahfadadır.

Evet tezat. Mantık tamamen bu şekilde. Benim amacım ise şu:

Burası bir internet cafe. Ben Teknik Servis isimli klasörü paylaşıma açmak istiyorum. Normal bi şekilde paylaşım verdiğimde müşteriler bu klasöre rahatlıkla erişebiliyolar. Ben bu klasöre şifre koymak istiyorum ki sadece ben ulaşabiliyim. Akınsoft'ta galiba böyle bir uygulama varmış ama cafe programı kullanmıyorum. Bu yüzden sadece Teknik Servis isimli klasöre şifre koyup, sadece ben ağdan erişmek istiyorum.

Dediğim gibi, yukarıda açıklamada bulundum.

Ayrıca Ftp server de kurarak Xp'nin güvenlik ayrları ile cedelleşmekte istemeybilirsiniz.

Resimler çokça olacağından sayfa düzenini bozmaması adına:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Kardes cok sry yaa ben Rar içinde war sanıyodum eevt şimdi upload ettim buyur işni görebilirsek ne mutlu bize

[code:]

Not:Bir müslümanda bana su code olayını anlatırsa cok sevnıcem :angry: (kutu içine alama :angry:)

Gelişmiş sekmesi önemli değildir. Yada server2003 de yoktur, farklı bir yerdedir.

Orada Ekle butonu ile oluşturduğunuz kullanıcıyı ekleyeceksiniz.

Şu konunun da halledilmesi gerekir. Ayrıca Guest harici bir kullanıcı da ekleyin ki şifre istesin...

http://rapidshare.com/files/20831373/Dosya_Payla__351___305_m__305__i_in_Guest_Hesab__305_.rar[/CODE]

GaZeLLe kendi cafemde kullanıyorum demişsin. Ben denedin bu programı. Tmm program güzel çalışıyo ama ağ üzerinden bağlanınca yazdığım şifreyi kabul etmiyo. Buna nasıl bi çözüm önerirsin. Acaba şifrede değil de kullanıcı adında mı sorun var diyorum kendi kendime. Kullanıcı adı Server\administrator olarak görünüyo. Şifreyi de yazıyorum altına kabul etmiyo.

Tezat senin anlattıkların beni biraz aştı valla. Bi türlü çözemedim ben bu şekilde. Kullanıcı tanımlıyorum ama. Ağdan bağlanırken yine normal bağlanıyo. Hiç bi değişiklik yok.

Arada bu da gitsin... Netten derleme bunlar, Bİeraz düzeltme yapıp mht formatında şekillendirdim.

http://rapidshare.com/files/20833158/Server_2003.mht[/CODE]

Bunlar aşan konular... Deneme yanlımadan ziyade makaleler okumak gerekir. Soru/cevap iş görse de mantığı ve prensipleri öğrenmek daha iyi olur.

Administratörü geç.. Yeni bir kullanıcı adı ve yeni bir paylaşım yapmalısın. Bu güvenlik açısından gerekli. Ayrıca 2003 Xp'ye göre farklı. Yapı itibariyle aynı olmasına karşılık, gerek hitap ettiği yönü ile ve bu yönü ile alakalı olarak sunduğu seçeneklerle farklı. Ayrıca unutmamalı ki, "Güvenlik" had safhada...

Bu da demektir ki ince belli ayarlar da daha fazla :angry:

• Administrator

Tek klasöre şifre koyma olayını kısmen becerdim. Öncelikle bilgisayarınızda şifreli bir kullanıcı oluşturmalısınız. Sonra basit dosya paylaşımını kapatıp istediğiniz klasörün özelliklerinden güvenliğe gelip everyone kullanıcısını kaldırıp kendi eklediğiniz kullanıcıyı ekleyin. istediğiniz izinleri verip tamam diyin.

şimdi ağdan o klasöre girince erişiminiz yok diyor. burada bir login kutusunun çıkması süper olurdu. ama çıkmıyor. bunun için , Herhangi bir klasör penceresinden> Araçlar> Ağ klasörüne bağlan diyin.

klasör yazan yere ağ klasörünüzün ismini yazın

örnek: \\server\TeknikServis

Alttaki farklı kullanıcı adı ile bağlan yazan yere tıklayın ve serverde oluşturduğunuz ve klasörün iiznlerine sahip olan kullanıcı adı ve şifreyi girin. Oturum açıldığında yeniden bağlan derseniz bir sonraki oturumda bilgisayarımda z sürücüsünü görürsünüz. ama tıklarken şifre sorar yine. zaten bunu istiyoruz. Bukadar:)

sk8er_boi bu söylediğin yöntem kesin işe yarıyo ama ben bi türlü beceremedim. Ağ klasörüne bağlanmak istediğimde kullanıcı adı yada parola yanlış diyo. Klasör \\Server\TEKNİK SERVİS olarak geçio. Server da teknik isimli bi kullanıcı oluşturdum. Şifreyi oluşturdum. Bağlanmak istediğimde kullanıcı adı olarak SERVER\teknik giriyorum. Şifreyi de giriyorum ama kabul etmiyo.Nerde yanlış yapıyorum anlamadım.

Server'ı illa ki oluşturduğum bu teknik hesabıyla mı başlatmam gerekiyo.Administrator hesabında da şifre var. Onu tanımlasam olmaz mı acaba.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...