Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

forjest
 Share

Recommended Posts

Linux Mint 19 Beta (cinnamon,mate,xfce) Sitesinde bugün son çıkan Beta ISO Kalıpları + sunum,yeni linkler ile beraber yenilenmiştir.Bilgilerinize sunulur Esenlikle Kalınız! :) 

Update: 4 Haziran 2018

forjest, 32 dakika önce yazdı:

Linux Mint 19 Beta (cinnamon,mate,xfce) Sitesinde bugün son çıkan Beta ISO Kalıpları + sunum,yeni linkler ile beraber yenilenmiştir.Bilgilerinize sunulur Esenlikle Kalınız! :) 

Update: 4 Haziran 2018

@forjest üstad. yeri değil ama eski sistemler için iki sistem önermiştiniz. Biri lxle ydi sanırım. benim emektar eski laptopa kurulmadı . Başka ne önerirsiniz 2 Gb lık pentium sanırım bir sistem. Manjaro istiyorum onun hangi sürümü olabilir mesela

Mint mate kurdum ama boot etmedi bir türlü windows yanına çeşitli seçenekleri denediğimde.

Edited by efe34

efe34, Şimdi yazdı:

@forjest üstad. yeri değil ama eski sistemler için iki sistem önermiştiniz. Biri lxle ydi sanırım. benim emektar eski laptopa kurulmadı . Başka ne önerirsiniz 2 Gb lık pentium sanırım bir sistem. Manjaro istiyorum onun hangi sürümü olabilir mesela

Mint mate kurdum ama boot etmedi bir türlü windows yanına çeşitli seçenekleri denediğimde.

Spoiler

Please register to see this content.

forjest, Bir saat önce yazdı:
  İçeriği Gizle

bunu denedimkurulmadı

Important note: End of 32-bit support
Starting with Manjaro 17.1, 32-bit support has been dropped and
only 64-bit builds of the disc images will be released. If you are using
a 32-bit system, a new project called Manjaro-32
1 has recently been 1
started, but is still in development. For a list of some Linux distributions
that still support 32-bit systems, please see this page: https://
forum.manjaro.org/t/list-of-distributions-for-32bit-x86-hardware-wiki/
31969.

edit manjaronun32 bit desteği bitmiş 17.1 den itibaren şu forumu buldum deniyorum

Edited by efe34

Linux Mint Debian Edition (LMDE) 3 “Cindy” Cinnamon Final konuya eklendi güncellendi! :) 

Update>  1 Eylül 2018

Temel Bazı özellikler: Debian tabanlı,Root olarak giriş özelliği,Farklı olarak Manjarolinux'te bulunan popüler yükleyici Calamares ile gelmekte.

furopebelu, 7 saat önce yazdı:

@forjest Merhaba Linux Minti ben daha önceden kurmuştum ancak bilgisayarım eski driverları görmüyor Geforce 210 bilginiz var mı bu konuda oyunlarda ve grafik programlarında kasma yapıyordu.

Merhabalar!

___ Geforce 210 serisine,Linux'te denenebilir.Normal şartlarda sorun yaratmaması gerekli.Herhangi bir Linux üzerinde mevcut açık kaynak sürücüler dahi görüntü ses ve diğer bir çok donanıma destek vererek kullanılabilmekte.Kasma sorunu bir çok nedenden olabilmekte son versiyon Linux dağıtımı yerine donanımların kendi özelliklerine en uygun olan dağıtımı kurarak kullanmak sorunları ortadan kaldıracaktır.Nihayetinde Linux mint'te,ubuntu tabanlı olduğundan son çıkan kernele sahip bilhassa 18.04lts ve 18.10 final versiyonlarda eski donanımlarda son zamanlarda sorunların çıktığı eski nvidia amd sürücülerine destek vermediği yönünde forumlarında denk gelmiştim.Bununla ilgili sorunlar yaşayan belli kullanıcı kitlelerinin,arch ve türevine sahip manjaro,antergos gibi dağıtımlara yönelişlerin olduğu sorunsuz memnun şekilde kullanıldığına yönelik yorumlarada ayrıca denk gelmiştim.Paketler bazı uygulama yükleme yöntemleri farklı olsada temelde hepsi aynı sayılır.Forum ve destekler açısından Mint ubuntu Arch tabanlı dağıtımlar manjaro vb.gibi dağıtımların daha yaygın olduğuda bu bağlamda aşikar.

Özetle farklı dağıtımları deneyerek en uygununu kullanmak gerekli.Düşük donanımlara sahip olan pc'ler Mate,Lxde,Xfce arayüzlerine sahip,linux dağıtımlarında bunlardan birine sahip olan masaüstü arayüzünü seçmesi doğru tercih olacaktır.Özellikle grafiksel,masaüstü işlevselliği sadelik ve stabil oluşlarıda net dünyası üzerinde bahsedilmekte ara ara bizlerde buradan bununla benzer şekilde nacizane önerilerde ve tavsiyelerde bulunmaktayız.Donanımları üst seviye olanlar içinde herhangi birini kullanabilir sorun yok.

Alıntı

Xfce'de  Sadelik ve hız açısından Linux lite dağıtımını öneririm.

Diğerleri: Lubuntu lxde,lxqt | Xfce Xubuntu | Mint Mate | SolusOS Mate | ZorinOS Xfce vs.

BilGi: DeepinOS dağıtımının son çıkarttığı oldukça stabil ve hafifletilmiş olarak güncellenmiş ( denemedim ancak iyi deniyor göz atmakta yarar var. :)

Ubuntu ve türevleri artık eskisi kadar hızlı değil.

Özellikle açılış süresi bakımından en yavaş olanlar bunlar.

Bir çok Linux distrosu denedim.

Kesinlikle en hızlı olan MX Linux idi.

Zaten son zamanlarda Distrowatch da indirme sayısını hızla üst sıralara  taşıdı.

Memoli, 10 dakika önce yazdı:

Ubuntu ve türevleri artık eskisi kadar hızlı değil.

Özellikle açılış süresi bakımından en yavaş olanlar bunlar.

Bir çok Linux distrosu denedim.

Kesinlikle en hızlı olan MX Linux idi.

Zaten son zamanlarda Distrowatch da indirme sayısını hızla üst sıralara  taşıdı.

manjaro denediniz mi: uzak kaldım eski laptopuma 32 bit linux arıyorum mint olmuyor

Edited by efe34

@efe34

Evet Manjaro kullandım

Laptopla işim bittiğinde kapat deyince kapanmıyor kilitlenip kalıyor.

Mecburen power tuşuna uzun süre basarak kapatabiliyorum Manjaro da.

Sebebini çözebilmiş değilim. Laptop Lenovo Z510 bu arada.

MX Linux eski laptoplarda gayet iyi çalışacaktır.

32 bit destekli sürümü de var

Verdiğim linkten indirebilirsiniz.

Bu da 64 bit için:

@furopebelu

Bahsettiğim MX Linux Debian tabanlı.

Uygulama desteği açısından Debian tabanlı Ubuntu ve Mint ten farkı yok.

Ve üstelik systemd kullanmıyor.

Bazı Linux kullanıcıları systemd kullanan distroların sistemi yavaşlattığını öne sürüyorlar.

Google da "without systemd" yazarak ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

• Thanks 1

Memoli, 6 saat önce yazdı:

@efe34

Evet Manjaro kullandım

Laptopla işim bittiğinde kapat deyince kapanmıyor kilitlenip kalıyor.

MX Linux eski laptoplarda gayet iyi çalışacaktır.

32 bit destekli sürümü de var

Tamam  teşekkürler ilk fırsatta deneyeceğim indirmiştim zaten. w7 ve w8.1 yüklü laptopa yükleyeceğim. 3 lü boot u (grub u) nasıl halledebilirim mxlinuxu yükledikten sonra

efe34

Windows yanına kurma işleminden sonra,herhangi bir linux üzerinden ubuntu,mint,arch,debian vd. Grubcustomizer uygulamasını yükleyerek,boot menü düzeni yapılabilmekte.

Özetle: Sistem sıralaması,Zamanlama,Png uzantılı min 640x480  max 800x600  pix resim kullanımı vs.derleme yapılabilmekte bu uygulama üzerinden kolay gelsin.

• Like 2

forjest, 03.09.2018 - 23:22 yazdı:

efe34

Windows yanına kurma işleminden sonra,herhangi bir linux üzerinden ubuntu,mint,arch,debian vd. Grubcustomizer uygulamasını yükleyerek,boot menü düzeni yapılabilmekte.

Özetle: Sistem sıralaması,Zamanlama,Png uzantılı min 640x480  max 800x600  pix resim kullanımı vs.derleme yapılabilmekte bu uygulama üzerinden kolay gelsin.

Teşekkürler

Edited by efe34

• 1 ay sonra...

Edit: Linux Mint üzerinden grubcostumizer şeklinde bir yazılım bulamaıştım: komutlarla yüklemek gerekiyormuş hellettim : boot menüsü istediğim gibi oldu

Önceden şu komutları kullanmıştım.

Spoiler

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair && sudo apt-get update

sudo apt-get install -y boot-repair

(boot-repair &)

Edited by efe34

forjest, 03.09.2018 - 23:22 yazdı:

efe34

@forjest Hocam sistemde şimdi windowslar ve 6 tane de linux sürümü kurulu (MxLinux-Mint Cinnamon- Ubuntu-Elementary <OS -Manjaro KDE- Sparkylinux-): Hepsi de uefi kurulum

Linuxta yeni sayılırım 10 yıl önce de kullandım ama ara verdim çoğu şeyi de unuttum

Kurulumlar sırasında hiç birisinde \Home bölümü oluşturmadım  şimdi bir partisyona \home bölümü  oluştursam

-Kurduğum sistemlerin hepsi aynı Home bölümünü kullanabilir mi yoksa tekrar baştan kurulum yapıp kurulum aşamasında bu bölümlerimi göstermeliyim

-Zaten hepsini deneyeceğim birinde ya da 2 sinde karar kılacağım-Mint Cinnamon şimdi birinci sırada

-Yukarda dediklerimi yapamazsam mint kurulumu sırasında home bölümü oluştursam daha sonraki tekrardan Mint kurulumlarında bu bölümü kullanabilir miyim

ek bilgi : Manjaroyu en son kurarsam boot menüsünde tüm Linux sürümleri ve Windows boot manager görünüyor

hangisiyle başlatırsanız bir sonrakinde onu varsayılan yapıp başlatıyor. Boot sorununu da çözmüş oldum bu şekilde

Edited by efe34

efe34

Manjaro'nun kullandığı grub kendine has bir yapılandırma ile geldiğinden ötürü diğer partitionları sistemin geçici ayrı bir dizinine yedekliyor hem kurtarma işlemi hemde kullanıcı tercihini öne alma vb.önceliklerle kolaylık olsun diye sanıyorum o şekilde derlemişler son çıkan 4-5 versiyonda da,daha da geliştirildi.

Diğer taraftan home/ev dizini yapılandırmalı şekilde farklı linuxler kullanılabilmektedir bu özelliği hiç kullanmadım ancak gelişmiş kullanıcıların yorumlarından ve açıklamalarından hatırladığım kadarı ile, mbr disk yapılandırma yönergelerinde kök dizin ext4 seçilip kurulum yapıldığında zaten diğer bölüntüler  home vb. partition'lar otomatik olarak algılanacağından linux sistemleri bu dizinlerde değişiklik yapmamakta dolayısı ile home / ev dizinleri kullanılabilmekte belki hesap adı değişikliğinde bir takım garip değişiklikler olabilir buda işin detayı belirttiğim gibi kendim hiç bu özelliği kullanmadım zaten taka bir pc kullanmaktayım efi ve gelişmiş hardware donanıma sahip ve  sistemlerin ne gibi fonksiyonlar sergilediği hususlarında ne yazıkki güncel değilim.

Şimdilik fikirlerim düşüncelerim bundan ibaret değerli kardeşim nacizane tavsiyem Linux mint sorunsuzluğu forum desteği vb.konularda ivedi şekilde kullanım sağlayacak kalibrede doğru bir tercihtir masaüstü arayüzlerine <(gnome,mate,cinnamon,xfce vb.)> takılma derim herkeze göre zaten zengin arayüzler var onunda için farklı bir iso kalıbı indirip yeni yeni sistem kurmayada ayrıca gerek yok cinnamon desktop'lu sisteme gnome desktop'ta yazılım merkezinden ayrıca kurulabilir iki farklı arayüzlere geçiş yapılabilir sistemi yormaz.

Bu işleri sanal olarakda vmware üzerinde de her türlü sanalize edip gözlemlemeler incelemelere tabii tutabilirsin teknolojinin bizlere sunduğu  buda güzel bir seçenek tabiiki.

Saygılarımla :) 

• Like 1

efe34, Şimdi yazdı:

Teşekkür ederim üstad

\home kurulumunu deneyeceğim sonucu yazarım

saygılarımla

Yukarıda bahsettiğim hepsi boot edebilen , 4 tane Windows  6 tane Linux sistemi  kurulu HDD de 20 gb boş alan oluşturdum Windows üzerinde Easeus partition manager programıyla

Mint'in kurulu olduğu partisyonu sildim tekrar kurup 20gb lık alanı Home alanı olarak kullanabilsin ve yeni sürüm çıktığında aynı home alanını kullanarak eski datalarımı programlarımı kullanabilmek umuduyla

Sonra pcyi yeniden başlattım Manjaronun boot menüsü yerine Windows boot managerle açıldı

Biostan Manjaronun boot menüsü seçtim sparkylinux boot menüsü açıldı be hiç bir Linux sistemi boot etmedi

Yeniden başlatıp Ubuntu boot menüsünü seçtim menü açıldı yine hiç bir Linux sürümü boot etmedi

Özetle partisyonlardan birinin silinmesiyle tüm Linux sistemlerinin boot u bozuldu : (

Tekrar Windowsla başlattım Manjaronun kurulduğu alanı da sildim  : )

Mint Cinnamonu eski sildiğim alana kurdum ama daha önceden ayırdığım 20 GB lık alanı /Home bölümü yaptım kurulumda kurulum sonrası HDD de kurulu olan tüm sistemler boot etti

Manjaroyu tekrar eski yerine kurdum onun kurulumunda home alanı oluşturma yada seçme ekranı yok temel yapısı farklı olduğu için sanıyorum

Manjaro ve tüm sistemler açılış ekranı Manjaronun boot ekranı olacak şekilde boot etti ve çalıştı

Özetle Mint /home bölümünü kullanıyor , manjaro kendi disk alanıını kullanıyor, Diğer debian tabanlı sistemler /Home bölümünü kullanacak mı onu merak ediyorum : sanırım kullanacaklar.

Yeniden Linux Mint Cinnamon kurulumu yaptığımda oluşturduğum 20 gb lık bölümdeki dataların kullanılması ümidiyle deneyimimi paylaşmak istedim.

Teşekkürler @forjest Üstad

• Like 1

/Home bölümü sadece belgeleri kopyalıyor. Kurulu mint bölümünde bir kaç program kurulumu yaptım

Yeniden format atarken /Home bölümünü kurulumda gösterdim.

Kurulumdan sonra eski masaüstüm olduğu gibi geri geldi. önceden Kurulu bir programın kısayolu da masaüstünde idi fakat çalışmadı.  : (

İleride yapıalabilir se mükemmel olur

• forjest changed the title to Linux Mint 21 Vanessa Final Released!