Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Casper Bios Boot Ayarı

mahmutu91
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar öncelikle kolay gelsin 5-6 aylık casper nirvana bir cihaza windows kurulumu yapıcam fakat cihaza bakabilidğim kadarıyla bios ta boot kısmında sadece windows boot manager var daha öncede buna benzer bir makine gelmişti fast boot kapatınca boot seçenekleri açılıyordu bu cihazın bios ta fastboot da yok cihaz şu anda burda değil sadece cihaz gelene kadar az çok sizden fikir alayım dedim ne gibi çözüm yöntemi olabilir f12 boot menüsündede aynı şekilde sadece boot manager görünğyor benim bu makineyi usbden boot etmem lazım sistemde windows8 kurulu phoenix award bios vardı yanlış hatırlamıyorsan şöyle bir çözüm buldum ama security kısmında hiç öyle bir şey yoktu sadece şifre konup şifre kaldırma vardı 

F2 ile biosa girilir. Security sekmesinden >Secure boot management’a girilir. Secure boot=Disabled Default Key Provisioning=Disabled olarak seçilir.Clear Secure Boot Keys Seçilerek, keys enter ile devredışı bırakılır.Boot sekmesine gelip Launch CSM=Enabled olarak seçilir F10 yapıp çıkılır.Tekrar Biosa girildiğinde Optik sürücü görülecektir.

arkadaşlar flood yaptığım için özür dilerim ama cihaz geldi phoenix securecore tiano setup yazıyor boot kısmında sadece windows boot manager var sistemde şifre var bu yüzden windowsu açıp içinden hdd üzerinden kurulum yapamıyorum boot edicem onuda yapamadım şimdiden teşekkürler casper nirvana nb 15.6 cihaz windows 8 yüklüymüş alındınğında

uefi boot die bir seçenek var sadece enable veya disable yapılabiliyor aptım bu sefer açıldığında cihaz direk boot menü geliyor fakat sadece windows boot manager var enterlasamda tıklasamda ekran geçmiyor seial ata port 1 de hdd 2 de dvdrw görünüyor bunların yerini değişitirem dicem oda pasif :Dalt kapağı açıp hdd sökem dicem bant çok iyi yapışmış söktüğüm anlaşılır şimdi sıkıntı çıkmasın günde ortalama 4-5 makineye windows kuruyorum bu kadar dandik bir bios görmedim 

benim aklıma birşey geliyor ama hdd nin bağlantılarını keserseniz dvd boot olabilir bootekranı gelince hdd yi takarsınız 

burada önemli olan hdd sökülünce garanti dışı kalırmı yada hdd sökmeden nasıl bağlantısı kesilir

bende bir çözüm bulamadım bu ne biçim bir mal tasarlayıp pazarlamaktır varsayalım sistem recovery bozuldu illa casper teknik servisinemi götürücez kendimiz yapamıcakmıyız tabi bir windows kurmaya 79 tl istiyolar ne anladı bu millet orjinal lisanslı makine almaktan :D bant da harbiden gavur gibi erimiş yapışkanı yada japonlamı ne yapıştırmışlar hiç zorlamadım kopar mopar şimdi müşteri geldiğinde mırın kırın yapmasın ayrıca baktım recovery dosyaları zara görmüş recovery ile girip seçtiğimde o ekranda kalıyor ilerlemiyor :D 

onlar bios u editlemiş galiba bios a başka sürüm yükleme yada güncelleme yaparsanız belki aktif olur boot seçeneği bunlar format atabildiğine göre

vardır bir dalga dümeni pc açılırken f1 den f12 kadar deneyin bence bazı bioslarda f8 e basınca direk boot ekranı çıkıyor bios editlendiğine göre bir tanesi işe yarar diye düşünüyorum aklıma geldi son resimde windows boot manager yazıyor artı yada eksiye basıp deneyin değişebilir

Edited by yawuz58

bende bir çözüm bulamadım bu ne biçim bir mal tasarlayıp pazarlamaktır varsayalım sistem recovery bozuldu illa casper teknik servisinemi götürücez kendimiz yapamıcakmıyız tabi bir windows kurmaya 79 tl istiyolar ne anladı bu millet orjinal lisanslı makine almaktan :D bant da harbiden gavur gibi erimiş yapışkanı yada japonlamı ne yapıştırmışlar hiç zorlamadım kopar mopar şimdi müşteri geldiğinde mırın kırın yapmasın ayrıca baktım recovery dosyaları zara görmüş recovery ile girip seçtiğimde o ekranda kalıyor ilerlemiyor :D

79tl isteyen servis hangi servismiş, bende yetkili servisim bizde windows kurulumu 30 tl yada 40 tl

buyrun  arkadaşlar buda boot kısmı şu anda amacım aslına bakılıursa recovery arızalı şu an baktım sorun gider komple sıfırla veya dosyaarı koru kısmına tıkladığımda takılıp kalıyor ilerleme yok sistem açılacak sistem üzerinde şifre var olmasada şayet sistem çökmüş olsa bu cihazlara windows kuruldu bir şekilde ilk kurulum yapıldı sonuçta bu tarz cihazlara boot menüsünü açabilsek bişeyler yapıcaz belki ama açamadım bir türlü 

2r5enw1.jpg

Hocam önce Biosu default ayarlarına alın. Sonra Secure Boot' u Disable yapın kaydedin çıkın. Sonra bilgisayar tekrar açılırken tekrar biosa girin. Main menüsünden CSM Support' u Yes yapın tekrar kaydedin çıkın. Bu şekilde boot menüde hard disk ve dvd yi görebiliyor olmanız lazım.

Edited by manyakisko

Hocam önce Biosu default ayarlarına alın. Sonra Secure Boot' u Disable yapın kaydedin çıkın. Sonra bilgisayar tekrar açılırken tekrar biosa girin. Main menüsünden CSM Support' u Yes yapın tekrar kaydedin çıkın. Bu şekilde boot menüde hard disk ve dvd yi görebiliyor olmanız lazım.

malesef hocam boot menüsünde halen daha sadece windows boot manager var harbiden ne kadar garip bir oolay yaw dükkana gelen en garip makine :D

Orjinal Windows 8 yüklü makinelerde bu şekilde boot menü kapalı geliyor. Asus laptoplarda ben şu yolla açıyorum:

F2 ile bios a giriyoruz. 
Security Bölümünde Security boot'u disable yapıyoruz. 
F10 ile ayarları kaydedip çıkıyoruz. 

Tekrar F2 ile bios a giriyoruz. 
Boot bölümünde launch csm yi enable yapıyoruz. 
F10 a basıp kaydedip çıkıyoruz. 

Sonra ESC tuşu ile boot menüyü açıyoruz. Orda CD-Rom dahil her aygıtı görüyoruz. 
CD-Rom u seçip kuruluma başlayabiliyoruz.

belki bu konu yardımcı olabilir:

http://www.tnctr.com/topic/211672-win-8-ykl-bios-zerinde-uef-boot-ve-gpt-iptali/

bios çok farklı bios aynı olsa bir kaç yöntem var yapılan ama bu cihazdaki bios herşeyi kapalı resimlerinide koydum zaten bunu kuracak teknik servis nasıl kuracak acabaveya nasıl kurdu 

medem yetkili servissin  nasıl yapıldığını biliyorsundur belki adama söyleyiverseniz

Söyledim zaten, yapılması gereken iki ayar var, biosta secureboot ve uefi ayarları, bunlar kapatılırsa bilgisayar normal olarak boot edilip farklı işletim sistemleri kurulabilir.

bu ayarlar yapıldığı halde olmuyorsa bios sıkıntılı olabilir isterseniz cihazın biosunu gönderebilirim cihazın seri numarasını paylaşırsanız

Söyledim zaten, yapılması gereken iki ayar var, biosta secureboot ve uefi ayarları, bunlar kapatılırsa bilgisayar normal olarak boot edilip farklı işletim sistemleri kurulabilir.

bu ayarlar yapıldığı halde olmuyorsa bios sıkıntılı olabilir isterseniz cihazın biosunu gönderebilirim cihazın seri numarasını paylaşırsanız

teşekkür ederim cihazın sahibi cihazı aldı fakat bundan sonra başıma böyle bir şey gelirse bios update yapmam mı gerekecek bu durum olağan bir durum değil gibi geldi bana 

teşekkür ederim cihazın sahibi cihazı aldı fakat bundan sonra başıma böyle bir şey gelirse bios update yapmam mı gerekecek bu durum olağan bir durum değil gibi geldi bana 

evet söylediğim ayarlar yapıldığı halde sorun düzelmiyorsa bios update yapınız. biostaki diğer ayarları boş yere değiştirmenize gerek yok