Jump to content

Türkçe Yama Nasıl Yapılır?-Açıklamalı Anlatım

BLWFTURK
 Share

Recommended Posts

Değerli TNCTR Forum Arkadaşlarım, Konu Başlığından da Anlayacağınız Üzere Program, Yazılım ve Bunların Çalışmasını Sağlayan Kaynak Dosyalarını Tükçe'ye Nasıl Çevirileceği Konusunda Sizlere Geniş Bilgi ve Kolaylıklar Sunmak istiyorum.

Forumun Bu Bölümünde Konular Açılmış isteklerde bulunulmuş ancak Detaylı Konu Anlatımına Girilmemiş olarak Gördüm ve Bunun Bir Eksik Olduğunu Farkederek bende Çok İyi Bildiğim bir Konu Hakkında Bu İşe Meraklı Olanları ve Sizleride Bilgilendirmek İsterim Elimden Geldiğince..

Türkçe Yama için bir çok yazılım ve program sayabiliriz.Bir çoğunuzunda Bu Konuda Bilgisi ve Deneyimi Olduğunu Görüyorum Bazılarının Yazılarında.

Benim Sizlere Şimdilik Önerebileceğim;

Resource Tuner   --

ResHacker               -- 

XNResource Editor      --> Bu Programlar Açık Kaynak Kodlu Yazlımları Türkçe'ye çevirmek İçin Kullanılabilir..

Restorator 2009      --

Resource Editor   --

HexEdit --

Hiew        -- Bu Programlarda Sıkıştırılmış exe,dll ve Her Türlü Kaynak Dosyaları Türkçe'ye çevirmek İçin Kullanılabilir..

vs...      --

Ben Sizlere Açık Kaynak Kodlu Yazılımlardan Başlayarak Türkçe Yama Yapmayı Anlatmaya Çalışacağım.

Tabiki Bu Durum Açmış Olduğum Bu Konunun İşlevselliğine Göre Genişletilebilir.(Sizlerin Merak ve Konunun Ehemniyetine Verdiğiniz Duruma Bağlıdır.Eğer "Ben Zaten Herşeyi Biliyorum" Deyip Bu Açılan Konu Önemsenmesse O Şekilde Bırakılacaktır..Başladığı Yerde Biter...)

İlk Olarak Resource Tuner Yazılımı ile Başlayalım Diyorum ben...

Aşağıdaki Linkten Programı İndirebilirsiniz.(Programda Süre Kısıtlaması Yoktur...)

http://ge.tt/9PRwI5f

Şifresizdir.

Ben daha kolay anlatım Olması için basit bir yazılım seçtim.Sizlerin daha iyi Anlaması için..

Aşağıdaki Video dan Seyredin,gerekirse Bilgisayarınıza İndirin Durdura-Durdura Adım Adım Takip edin....

http://www.youtube.com/watch?v=sZnBwxy2aLE

Burada Şimdilik Resource Tuner Yazılımı için Anlatım Yaptım.

Sizlerin Konuya Gösterdiğiniz Duruma Göre Diğer Yazılımlarda Devreye Girecektir...

Umarım Beğenir, Konuya Hassasiyet Gösterirsiniz....

Güzelim Tükçe'mize Sahip Çıkmak Adına.....

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

Sıkıştırılmış "exe" leri Düzenleme ve Açmak için Gerekli Program HexEdit Türkçe Programıdır..

Türkçe HexEdit Programından Ekran Görüntüsü:

trkehexedit.png

Aşağıdaki Linkten Programı İndirebilirsiniz.(Programda Süre Kısıtlaması Vardır...)

http://ge.tt/1lIi4Xf

Alternatif:

http://www.4shared.com/rar/mnoddOQl/Trke_HexEdit-KUR.html

Şifresizdir.

Edited by BLWFTURK
  • Like 6

• 2 hafta sonra ...

Türkçe Yama hakkındaki çalışmalarınız ve TR yama yapımı için gerekli anlatım için teşekkür ederiz.

Bende TR yama yapıyorum, Resource Hacker ve Restrator ile ama bazı yamalarda durmak zorunda kaldım,

Bu konuda yardım ederseniz sevinirim.

Yapmaya çalıştığım TR yama için proğramı açıyorum Menu içi boş ama proğramın kurulumdaki ve kaldırılmasındaki Dialog kısımları var sadece,

Bu durumda ne yapabilirim sizce?

Türkçe Yama hakkındaki çalışmalarınız ve TR yama yapımı için gerekli anlatım için teşekkür ederiz.

Bende TR yama yapıyorum, Resource Hacker ve Restrator ile ama bazı yamalarda durmak zorunda kaldım,

Bu konuda yardım ederseniz sevinirim.

Yapmaya çalıştığım TR yama için proğramı açıyorum Menu içi boş ama proğramın kurulumdaki ve kaldırılmasındaki Dialog kısımları var sadece,

Bu durumda ne yapabilirim sizce?

Değerli Kardeşim Siz Zannedersem,Anladığım Kadarıyla Programın Kurulum (Setup) Dosyası ile Uğraşıyorsunuz.Eğer Öyleyse Önce Programı Kurun.Eğer Öyle değilse biraz daha Açıklayıcı Anlatırsanız veya Yapmaya Çalıştığınız işlemi Gösteren bir resim ekleyebilirseniz sevinirim..

linki yenilermisiniz  dosya silinmiş

Evet Haklısınız..En Kısa Zamanda Link Yenilenecektir..

Değerli Kardeşim Siz Zannedersem,Anladığım Kadarıyla Programın Kurulum (Setup) Dosyası ile Uğraşıyorsunuz.Eğer Öyleyse Önce Programı Kurun.Eğer Öyle değilse biraz daha Açıklayıcı Anlatırsanız veya Yapmaya Çalıştığınız işlemi Gösteren bir resim ekleyebilirseniz sevinirim..

Cevabınız için teşekkürederim.

Hayır kardeşim, kurulu proğramın exe'sinden yapmaya çalışıoyorum.

(Ben; başka proğramlarıda TR yama yaptım ama menüleri boş gözükmüyordu)

Menu

[url=http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1366957255__1.jpg]pre_1366957255__1.jpg[/URL]

Dialog

[url=http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1366957306__2.jpg]pre_1366957306__2.jpg[/URL]

Çalışmanın önizlemesi

[url=http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1366957461__3.jpg]pre_1366957461__3.jpg[/URL]

Resimlerden Anladığım Menü Tablosu Şifrelenmiş ve Sıkıştırılmış Olabilir veya Programlama Dili farklı olabilir.

Bende; menü dosyası şifreli olduğuna tahminediyorum ama anlayamadığım, diğer Dialogl, String, Icon gibi tabloları normal gözükmekte.

Cevabınız için tekrar teşekkür ederim, eğer rahatsız olmazsanız sizi başka konu hakkındada rahatsız edebilirmiyim :)

Diğer Tablolarda Değişiklik yapılması veya Yapılamaması Yayıncının Kullandığı Program Diliyle Farklılıklar Gösterebiliyor Bazen.

Bazı Durumlarda Yayıncı Tüm Kaynaklarıda Şifreleme veya Kendine HasFarklı Bir dil Kullanarak İçeriğin Değiştirilmesine izin vermiyor.

Bu Kaynak Dosyanın Her zaman Değiştirilebilir Anlamına Gelmez.Bazen Hiç Bir işlem Dahi Yapamayabilirsiniz, "exe","dll" gibi Kaynak Dosyalara....

Sizin uğraştığınız "exe" Dosyası için Şifrelenmiş veya sıkıştırılmış olsada Kısıtlı olarak yinede Türkçe Yama uygulaması Yapılabilir...

Aşağıdaki Resim Türkçe Yama Uygulanmış Kısa bir örnektir...

videopad.png

Diğer Tablolarda Değişiklik yapılması veya Yapılamaması Yayıncının Kullandığı Program Diliyle Farklılıklar Gösterebiliyor Bazen.

Bazı Durumlarda Yayıncı Tüm Kaynaklarıda Şifreleme veya Kendine HasFarklı Bir dil Kullanarak İçeriğin Değiştirilmesine izin vermiyor.

Bu Kaynak Dosyanın Her zaman Değiştirilebilir Anlamına Gelmez.Bazen Hiç Bir işlem Dahi Yapamayabilirsiniz, "exe","dll" gibi Kaynak Dosyalara....

Sizin uğraştığınız "exe" Dosyası için Şifrelenmiş veya sıkıştırılmış olsada Kısıtlı olarak yinede Türkçe Yama uygulaması Yapılabilir...

Aşağıdaki Resim Türkçe Yama Uygulanmış Kısa bir örnektir...

videopad.png

Peki; resimde görülen VideoPad yazılımın menüsüne nasıl ulaştınız? yani sıkıştırlımış exe'yimi açtınız yoksa Resource Tuner proğramı ilemi editlediniz?

Mesela, exe neyle sıkıştırılmış ise Peid ile görüntüleyebiliyoruz ve buna göre unpacker'ini bulabilir, exe sıkıştırılmasını PC'nin Komut İstemi satırından sıkıştırılan exe'yi açabiliriz düşüncesindeyim.

[url=http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1366973014__tr2.jpg]pre_1366973014__tr2.jpg[/URL]

Değerli Kardeşim Sorunuza cevap veremedim Kusura bakmayın..Ancak Zaman Bulabildim.Bu Konuya Hassasiyet Gösterdiğinizden Dolayı Teşekkür ederim Öncelikle...

Yukarıdaki sıkıştırılımış "exe" dosyasını Kısıtlı olarak Türkçe Yama uygulamasını HexEdit Türkçe Programı ile Yaptım...

Sıkıştırılmış "exe" leri Düzenleme ve Açmak için Gerekli Programlardan Birisi de HexEdit Türkçe Programıdır..

Türkçe HexEdit Programından Ekran Görüntüsü:

trkehexedit.png

Aşağıdaki Linkten Programı İndirebilirsiniz.(Programda Süre Kısıtlaması Vardır...)

http://ge.tt/1lIi4Xf

Alternatif:

http://www.4shared.com/rar/mnoddOQl/Trke_HexEdit-KUR.html

Şifresizdir.

anlatım güzel olmuş

birde lang ,ini vs benzer dosyaları türkçeleştirmesinde hızlı bir yöntem bulsaydık nasıl olurdu

Bu tür kaynak dosyaları yine yayıncının Düz Metin veya Farklı Program dili kullanmasına bağlı olarak Türkçe HexEdit programı ile Düzenleyebilir, Türkçe yama Yapabilirsiniz.

"lang", "ini" gibi Kaynak Dosyalarını Yayıncı bazen düz Metin veya Farklı Program dilleri kullanılarak oluşturabiliyor.Düz Metin Dosyalarını Basit bir Notepad veya Word Belgesi ile açıp düzenleme yabılabiliniyor.Ancak İşin içine Kodlama Girerse O zaman Türkçe HexEdit ile Düzenleme Yapılması Gerekir.Bazı Durumlarda da "dat" gibi veya yine "lang" gibi Dosyalar "exe" Yönlendirmesine bağlı olarak Farklı Program Dili Kullanılarak Çalışıyor.İçeriğinde "ANSI String" Düz Metin Kodlaması Olduğu gibi,"Hexadecimal" veya "Unicode" Kodlamasıda Olabiliyor.

Kısacası Hızlı bir Yöntem, Ancak O dosyanın İçeriğine bağlıdır...

Edited by BLWFTURK
  • Like 1

Üstadım tadında deriz ya işte öyle bir anlatım. Emekleriniz zayi olmasın, bir zamanları nostaljik olarak yeniden yaşattınız elleriniz dert görmesin.

Allah Razı Olsun, Ne Demek "USLUBank" Üstadım.

Nostaljik Derken Sİzinde bu konuda Türkçe Yama Yapımı Konusunda bildikleriniz ve deneyimleriniz olduğunu anlıyorum.Bu Konuya Hassasiyet gösteren "CEMOKA" ve diğer arkadaşlarım ve en önemlisi USLUBank" Üstadım Sizde Paylaşımlarda Bulunursanız, Tadından yenmez Kaymaklı Kadayıf Tatlısı Gibi Olur Düşüncesindeyim....

• Like 1

Allah Razı Olsun, Ne Demek "USLUBank" Üstadım.

Nostaljik Derken Sİzinde bu konuda Türkçe Yama Yapımı Konusunda bildikleriniz ve deneyimleriniz olduğunu anlıyorum.Bu Konuya Hassasiyet gösteren "CEMOKA" ve diğer arkadaşlarım ve en önemlisi USLUBank" Üstadım Sizde Paylaşımlarda Bulunursanız, Tadından yenmez Kaymaklı Kadayıf Tatlısı Gibi Olur Düşüncesindeyim....

BLWTURK kardeşim, senin çalışmalarınıda AZREvi gibi sitede rasladığımda hemen orayada üye olup Türkçeleştirdiğin bazı vproğramlarınıda halen kullanmaktayım :whistle:

Evet benimde Türkçe yama çalışmalarım var hazırda, ama o yamaları tekrar düzenleyeceğim yani yama simgesini Türk bayrağı olarak editleyeceğim ve burada sunacağım. Madem yapıyorsak Türkçe yama, simgeside Türk bayrağı şemalinde olsun değilmi ama :)

USLUBank üstadın çalışmalarını geçmiş tarihlerde kullanmıştım, halende kullanmaktayım..

Benim dikkatimi çeken bir nokta! Bağzı proğramların txt ile düz metin olarak düzenlenmiş dil dosyası Türkçe kelimeleri kabuletmeyişi oldu..

• Like 1

BLWTURK kardeşim, senin çalışmalarınıda AZREvi gibi sitede rasladığımda hemen orayada üye olup Türkçeleştirdiğin bazı vproğramlarınıda halen kullanmaktayım :whistle:

Evet benimde Türkçe yama çalışmalarım var hazırda, ama o yamaları tekrar düzenleyeceğim yani yama simgesini Türk bayrağı olarak editleyeceğim ve burada sunacağım. Madem yapıyorsak Türkçe yama, simgeside Türk bayrağı şemalinde olsun değilmi ama :)

USLUBank üstadın çalışmalarını geçmiş tarihlerde kullanmıştım, halende kullanmaktayım..

Benim dikkatimi çeken bir nokta! Bağzı proğramların txt ile düz metin olarak düzenlenmiş dil dosyası Türkçe kelimeleri kabuletmeyişi oldu..

"Madem yapıyorsak Türkçe yama, simgeside Türk bayrağı şemalinde olsun değilmi ama  :)" Her Zaman bir Umudum olmuştur.Ne güzel anlatmışsın Değerli "CEM0KA" Kardeşim....Aynen Dediğin gibi Türk Bayrağı Şemalinde Olsun...

Öncelikle Beni Takip etmeniz beni çok sevindirdi...

Sorunuza Gelince;

Evet dediğiniz gibi bazen "exe" dosyaları yönlendirdiği dil dosyalarında latin karaktere göre çalışmaktadır..Türkçe'mizde bulunan latin olmayan harfler ya hiç görüntülenmez veya anlamsız bir harf olarak belirir..

Bu durumda Aşağıdaki karakterleri Karşılığı olan yerlerine yerleştirin diyebilirim ancak ve bu şekilde deneme yapınız...Bu işlemi yaparken word belgesini veya metin belgesini kullanmayınız, Türkçe HexEdit'i kullanınız...

Türkçe Karakterlerin Unicode Karşılıkları:

Code Char
0130 - İ
00D6 - Ö
00DC - Ü
00C7 - Ç
011E - Ğ
015E - Ş
0131 - ı
00F6 - ö
00FC - ü
00E7 - ç
011F - ğ
015F - ş

Umarım işinize yarar....
  • Like 2

• 3 ay sonra...

Ben resource Hacker kullanıyordum ama her yeri türkçeleştiremiyordum. Bazı alanlar dediğiniz gibi kısıtlı oluyor. Bu konuda bir ders hazırlasanız hiç fena olmaz. HexEdit ve benzerinin kullanımı hakkında ve daha ileri seviyelerde. teşekkür ederim.

• 1 yıl yıl...

HexEdit programı indirdim  versiyon 4.0 free sürüm lisans istemedi. Sizden ricam programla ilgili bir program üzerinde küçük de olsa örnek çalışma verebilir seniz programın kullanımıyla ilgili bilgi sahibi olmuş olurum. Bende kendi çapımda  basit programları PE Explorer yardımıyla çevirmeye çalışıyorum arkadaşlarında dediği  exe dosyalarında çevirmeye  müsaade etmiyor demek ki hexedit türü program kullanmak gerekiyormuş yardımcı olursan memnun olurum.

• 1 yıl yıl...

Türkçe yapa yapacak arkadaşlar ilk önce birazcık dahi olsa unpack nasıl yapılır sıkıştırma yöntemleri nedir memory nedir biraz öğrenmeli res hack al aç içine bak türkçe yazı var ise değiştir bunlar ile uğraşmak zaman kaybıdır. Tükçeye sahip çıkma ile alakası yok. Bir işe başlanmadan önce neyapacağınıza bir karar verin res hack gibi şeylerle uğraşmayın birşeyler yapmak istiyorsanız doğru yapmalısınız. Kusura bakmayın ama çok çocukça geldiği için böyle bir yorum yazdım

secondlife bilmediğimizden öğrenmek istedik  unpack öğren memory öğren iki satırda cevabını versen de olur. Bir program da  farklı yazı karekteri var bunu anlaşılır bir dile nasıl dönüştürecez launcher exe yi PE Explorer ile açıyorum orda İngilizce ama dil dosyası yok  bilen arkadaşlar bir yardım etsin