Jump to content

Anadolu Öğretmen Liseleri Ödenek

dcan2010
 Share

Recommended Posts

Yatılı anadolu öğretmen liselerine öğrenci başına ne kadar ödenek geldiğini ve okulun mali durumunu idareden isteyerek alıp alamıyacağımı öğrenmek istiyorum bu konuda bilgisi olan birisi varsa yardımcı olabilirmi? Ve ayrıca okulun temizlik malzemelerinin parasının öğrenciden istenip istenemeyeceği bide bunun neden okul aile birliği altında istendiğini açıklayabilecek birisi varmı?

Oğretmen Lisesi mezunuyum devlet yeteri kadar destek veriyor zaten temizlik ürünlerini falan çok rahat karşılarlar bizimkiler kara bile geçiyodu gelen paranın tamamını harcamıyolardı birktiriyorlardı hesapta duruyordu oyle ( amacını anlayamamıştım ama )..

Yatılı anadolu öğretmen liselerine öğrenci başına ne kadar ödenek geldiğini ve okulun mali durumunu idareden isteyerek alıp alamıyacağımı öğrenmek istiyorum bu konuda bilgisi olan birisi varsa yardımcı olabilirmi? Ve ayrıca okulun temizlik malzemelerinin parasının öğrenciden istenip istenemeyeceği bide bunun neden okul aile birliği altında istendiğini açıklayabilecek birisi varmı?

Türkiye de eğitim parasız olduğu için öğrencilerden hiç bir şekilde para talep edilmesi yasal değildir... 

O yüzden okullar okul aile birliği yardımıyla gelen GÖNÜLLÜ bağışları kabul etmektedir. 

Bu yukarıda yazdıklarım olması gereken ve görünen.

Okulun bütün ihtiyaçları mümkün mertebe öğrenci üzerinden karşılanmaktadır. Bunu para olarak değilde okulumuza xxx lazımdır. Herkes evinden birer adet veya aralarında toplaşarak xxx alacaktır. Bunu siz öğrenciler kullanacaktır herşey sizin için. Çünkü zaten okulumuza gelen ödenek çok azdır. Okul aile birliğide (genelde) okula para yedirerek başarısız, şımarık, hr haltı yiyen çocuklarını korumak derslerde daha iyi notlar almalarını sağlamak amacıyla yardımda bulunur. Hatta bu soyguna daha kayıt olurken rastlarsınız. Daha kayıtta adam xxx lira bağış alır. Bağış yapmayanları kayıt ettirmemek için direnirler önüne engeller koyarlar. 

Bu da aslında olan kısmı.

Nihayetinde ülkemizde harc paraları kalkmıştır. Açığı kapatmak isteyen devlet o paraları en yakın örnek sağlık'tan çıkarabilmektedir mesela. Reçete parası yok iken ortalarda 3tl reçete parası alınmaya başlaması gibi..