Jump to content

Windows Başlatılıyor Ekranında Donma

TuTaMixx
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar , elimde hp pavilion g6 serisinden bir laptop var ve windows8 yüklüydü bende windows7 ye formatladım. kurulum tamamlanıyor ancak windows başlatılıyor kısmındaki logoya geliyor o logodan ilerisine gitmiyor 3 adet dvd denedim hiçbir sonuç alamadım hep aynı yerde kalıyor repair yaptım çözemedi. güvenli moddan açıyorum dosyaları sayarken classpnp.sys dosyasında donup kalıyor ilerlemiyor. 6-7 kere denedim sonuçlar aynı nedeni ne olabilir ?

Bilgisayar açılırken F2 ile Bios'a girin 
Advanced Menüde 
Fast BIOS Mode = Disable edin 
Boot Menüde 
Secure Boot = Disable edin 
Aynı Menüde 
OS Mode Selection Seçenegi Açılacak 
Os Mode Selection = UEFI and Legacy OS olarak seçin 
Boot Option Priority Ayarlarınıda istediginiz şekilde Yapın 

F10 ile kayıt edip BİOS ekranından çıkınız.

Bios ekranında gerekli bütün ayarları doğru yaptıysak format işlemine
Geçiniz ve HDD üzerindeki bütün bölümleri SİL seçeneği ile siliniz
HDD yi tek parça yapınız ve istediğiniz şekilde tekrar C – D olarak bölümlendiriniz
DİKKAT: Sadece SİL işlemi yapılacak (BİÇİMLENDİRME) yapmayınız

Alıntıdır denemedim...

Edited by TeYyArEe
Dış site linki kaldırıldı

• 2 ay sonra...

Bende 2 gündür bu hata ile uğraşıyordum az önce başarılı bir şekilde kurmayı başardım Win7 yi... Nette bu durumla ilgili onlarca konu var ama kimse tam olarak çözüm bulmuş değil. Servise gönderip hardisk değiştiren var dahili ekran kartı hatası diyen var papaz büyüsü yaptıran var ama çözümü yazan yok...

Artık benimki şansmı nedir bilmem yinede başkasına faydalı olur bu süreçte yaptıklarımı doğrusuyla yanlışıyla yazmaya çalışacağım...

Öncelikle win 8'i silmeden önce uefi bootu biostan kapatıp gpt hardisk hatası içinde aşağıdaki konuda geçenleri uyguladım

http://www.tnctr.com/topic/223318-windows-8i-kaldyryp-windows-7-kurmak/

GParted ile recovery için ayrılan bölüm dahil tüm bölümleri birleştirdim. Bölüm ayırma işini windows kurulumuna bırakıp usb ile win7 kurulumuna geçtim.

Bu aşamadan sonra 3 farklı iso ile AHCI yada IDE modlarda denemeler yapmama rağmen yükleme başarılı olsada ilk yeniden başlatmada windows başlatılıyor ekranında donuyordu. Kurulum sırasında diski bölmek dışında hiç bir işlem yapmadım. 2. ve 3. denemelerimde de diski silip yeniden bölerek windowsu yüklemiştim.

Bu sabah farklı olarak öncelikle bu çalışmayı indirdim

http://www.tnctr.com/topic/223928-windows-7-tum-surumler-haziran-2013/

X64 bit Home Basic sürümünü kurmaya başladım. Öncekilerden farklı olarak bu sefer diski silmeyip daha önceden oluşturduğum C diskini biçimlendirerek kuruluma devam ettim... ve yine diğerleriden farklı olarak bu sefer otomatik aktivasyon kullanmadım... Sonuç olarak 2. günün sonunda masaüstünü görebildim...

Nette dolaşan efsanelere bakılırsa iki günlük laptopu servise gönderecek belkide hardisk değiştirirecektim...

Artık siz hangi yöntemleri uyguladıysanız, yazdıklarımla karşılaştırın ve kesin çözüm konusunda fikir birliği sağlanması için yaptıklarınızı buraya yazarsanız sevinirim...

Allah yardımcınız olsun... zor iş :D

Tuğrul Arkadaşın Yaptıkları yanı sıra ( Aynı problem bende de Vardı Casper Notebook ) ben yalnızca el değmemiş orj win 7 pro indirdim kurdum. Aslında İkimizinde aklına gelen bi durum daha var. Oto aktivasyon. Çünkü Her ikimizde Aktivasyonu kurulum sırasında gerçekleştirmedik.Kolay Gelsin.

kısaca uefi kapatıp gpt diski primary yaparak (mini tool partition wizard öneririm) yada mbbrye çevirmek diyelim.bu şekilde yapıldıgında xp bile kurarsın.

Ben ve nette aynı sorunu yaşayan 12684 kişi zaten bunları yapmasına rağmen yinede bu sorunla karşılaştı... Olay çok basit görünsede cihazlarını servise göndererek yada hardisk değiştirerek olayı çözenler var...

Başka bir bilgisayarda yaptığım denemeye bakarak şuan seçenekleri 2 ye düşürebilirim...

1- Tüm diskleri silip yeni partitionlar oluşturduktan sonra bölümü biçimlendirmeden kuruluma devam etmek

2- Otomatik aktivasyon içeren iso ile yükleme yapma...

Başka bir denek pc bulduğum zaman tam sonuca ulaşacaz inşallah... Sorun basit belki ama sıkıntı yaşayan çok...

• 10 ay sonra...

aynı sorun bizdede var 2009 yılında aldığımız 4 çekirdekli masaüstü bilgisayar vardı xp ile gelmişti 2 yıl önce win7 yüklemiştim sorunsuz çalışıyordu

şimdi format atma ihtiyacı hissettim win7 yükleme tamamlanıyor bölümünü geçtikten sonra restart atıp windows başlatılıyor ekranında kalıyor saatlerce bekledik o ekranı geçmiyor güvenli moddada başlamıyor

yerel disk d bölümünde fotoğraf dolu olduğu için hdd yi komple silemiyorum taşınabilir hdd de yok napcaz şimdi

Windows8 gibi arıza bir sistemden geçiş yapıyorsanız en sağlam yol harddiski sıfırlamaktır. Kurulum ekranın Shift+F10 tuş kombinasyonuyla cmd ekranını açtıktan sonra Diskpart ile temizleyebilirsiniz. Hem gpt formatı da ortadan kalkmış olur. Bu konuda anlattıklarımı format ekranında uygulayabilirsiniz.

aynı sorun bizdede var 2009 yılında aldığımız 4 çekirdekli masaüstü bilgisayar vardı xp ile gelmişti 2 yıl önce win7 yüklemiştim sorunsuz çalışıyordu
şimdi format atma ihtiyacı hissettim win7 yükleme tamamlanıyor bölümünü geçtikten sonra restart atıp windows başlatılıyor ekranında kalıyor saatlerce bekledik o ekranı geçmiyor güvenli moddada başlamıyor
yerel disk d bölümünde fotoğraf dolu olduğu için hdd yi komple silemiyorum taşınabilir hdd de yok napcaz şimdi

zaten bu logoda donma olaylari nda ilk neden aktivasyon otomatik yapilan . Zaten yukardaki arkadasta 2.nedeni bu olarak gostermis

sizde aktivasyonlu kirmayin ilk neden bu . Aonra diger neenlere bakilip çözülür zaten win7 uzerine win7 kuruyorsunuz olasi nedenler daha belirgin win8 den geçiş e göre

• Editor

Aynı sorun bendede vardı aynı laptop :D

Şu şekilde çözdüm sorunu. Daha zor çözümleri varda uğraşmaktansa böyle yap. Sanal'a hangi sistmei istiyorsan kur sonrada sysprep ile Genelleştiri seçip. Bİlgisayarı kapat seçeneğini seçin daha sonra genelleştirme işlemi bittikten sonra. PC niz kapanacak sonra sanal pc yi bu kez acronis ile açın. ve imajını harici bi hdd ye alın daha sonrada o imajı laptop a atın sorun kalmayacaktır.