Jump to content

Son 1 Yıl 30 Gün Gss Prim Gün Sayınız Olmadığından

Bay_RC
 Share

Recommended Posts

Selam arkadaşlar. Ne zamandır kafamı kurcalayan bir şey var. Yardımlarınızı esirgemiyeceğinizi umarım.

Ben 25.03.2013'de işe başladım gözüküyorum. Bugün itibariyle (05.04.2013) Esgm sorgulamada

,1104-Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayınız olmadığından provizyon verilememiştir

yazıyor. Esgm'de hizmet bilgisini sorguladığımda 7 günlük sigorta primimin yattığını görüyorum. Bunu işyerine ilettiğimde Mayıs'ın 25'ine göre Sigortaların yatar ve sağlıktan yararlanırsın o zaman deniyor.

Bu durum tam olarak nedir? Ben 1 ayı geçkindir çalışıyorum. Ama sigortam 7 günlük yatıyor ve 30 günü geçmesine rağmen çalışmamın süresi provizyon verilemiyor. Neden Ayın 25'inde yararlanırsın diyorlar. Bu arada 25'nde bile provizyondan yararlanacağım belli değil.

Teşekkürler..

pirim ödemesi 1 ay sonra sisteme girdiği için öyledir pirim ödemeleri ayın 1- ila 20 si arasında ödenmelidir işverenlerin çoğu 20 sinde ödediği için sisteme daha geç yansır

işyerinizin dediği doğru tabi pirimi ödediyse sgk başlatılıp pirim ödenmemişse bilemiyorum sanki öyle gibi  25 03 2013 te başlangıç sisteme yansıması 25 04 2013 provizyon alabilmeniz lazım

ayrıca pirim ödemesi 7 günlük yatıyor derken ne demek istediniz anlamadım iş yeri piriminizi tam ödememiş sanki

yani 7 günlük sigortam yatmış

7 günlük pirim ödendiği için şimdilik provizyon alamazsınız tabiki buradan anladığım iş yeriniz eksik prim yatırmış normalde şuan provizyon almanız lazım 40 gün prim ödenmiş olması lazım şu ana kadar iş yerinizle görüşün 

Edited by yawuz58

7 günlük pirim ödendiği için şimdilik provizyon alamazsınız tabiki buradan anladığım iş yeriniz eksik prim yatırmış normalde şuan provizyon almanız lazım 40 gün prim ödenmiş olması lazım şu ana kadar iş yerinizle görüşün 

görüştüm işte diyor 25 mayısta provizyon alırsın diyor. Sigortanda yatar diyor..

Edit: arkadaşlar diğer bir sorumda şu olacak:

Ben 25.03.2013'te işe başladım ve 20 nisanda 6 günlük maaşımı aldım. Maaşım 192 tl idi. Peki benim normal maaşımı alacağım zaman bana 30/6=5x192 tl=960 tl mi olur.?

Edited by sere

görüştüm işte diyor 25 mayısta provizyon alırsın diyor. Sigortanda yatar diyor..

Edit: arkadaşlar diğer bir sorumda şu olacak:

Ben 25.03.2013'te işe başladım ve 20 nisanda 6 günlük maaşımı aldım. Maaşım 192 tl idi. Peki benim normal maaşımı alacağım zaman bana 30/6=5x192 tl=960 tl mi olur.?

ben onun için görüşün demiyorum pirim eksik yatmış deyin sizin işe başlama tarihi önemli değil sgk başlangıcı önemli 25 03 2013 itibarı ile sgk başlangıcı varsa pirm eksik yatmış demektir

sgk başlangıcı farklı tarihse provizyon almanız gecikir doğal olarak sizin esgk da baktığınızda sgk başlangıcı tam tarih ne ise ona bakın eğer 25 03 2013 ise eksik prim yatmıştır 

esgk dan bir caps koyarsanız önemli bilgilerinizi kapatarak daha iyi yardımcı oluruz 

ben onun için görüşün demiyorum pirim eksik yatmış deyin sizin işe başlama tarihi önemli değil sgk başlangıcı önemli 25 03 2013 itibarı ile sgk başlangıcı varsa pirm eksik yatmış demektir

sgk başlangıcı farklı tarihse provizyon almanız gecikir doğal olarak sizin esgk da baktığınızda sgk başlangıcı tam tarih ne ise ona bakın eğer 25 03 2013 ise eksik prim yatmıştır 

esgk dan bir caps koyarsanız önemli bilgilerinizi kapatarak daha iyi yardımcı oluruz 

esgm sorgulamayı biliyorum ama sgk başlangıcımı nerden öğrenebilirim?

Edit: e-devlet şifrem yok ..

Edit2: 25.03.2013'te provizyon alabiliyordum yalnız provizyon sorgulamada 25.03.2013 ve sonrası için kounda belirttiğim uyarıyı veriyor provizyon verilememiştir.

Edited by sere

esgm sorgulamayı biliyorum ama sgk başlangıcımı nerden öğrenebilirim?

Edit: e-devlet şifrem yok ..

Edit2: 25.03.2013'te provizyon alabiliyordum yalnız provizyon sorgulamada 25.03.2013 ve sonrası için kounda belirttiğim uyarıyı veriyor provizyon verilememiştir.

siz en iyisi edevlet şifresi alın oradan bakın tam ayrıntılı gözüküyor hangi saat hangi tarih ise ayrıca 2503 2013 tarihinde provizyon alabildiğinizi söylediniz o zaten işe giriş tarihi sizin ondan önce çalışıyor iseniz ondan olabilir  şuradan gss pirim sorgulayın alt menüde gss pirim 13 seçin bakalım borç varmı size https://sgk.ziraatbank.com.tr/

Edited by yawuz58

siz en iyisi edevlet şifresi alın oradan bakın tam ayrıntılı gözüküyor hangi saat hangi tarih ise ayrıca 2503 2013 tarihinde provizyon alabildiğinizi söylediniz o zaten işe giriş tarihi sizin ondan önce çalışıyor iseniz ondan olabilir  şuradan gss pirim sorgulayın alt menüde gss pirim 13 seçin bakalım borç varmı size https://sgk.ziraatbank.com.tr/

mslk7.jpg

• 3 hafta sonra ...

arkadaşlar bugün itibariyle provizyon alabiliyorum. 30 gün gss primiim yatmış. Müstahaktır Provizyon alabilir yazıyor. Babam bana şöyle bir şey dedi:

SGK'ya gidip aktivasyon yaptırmalısın dedi. Sizce yaptırmalı mıyım? İşyerinden böyle birşey demediler. Teşekkürler..