Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Harici Disk Kartı Arızası Çözümü Nedir? (Çözüldü)

D21B500K
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar 1Tb harici disk var  anakart kısmı arızalanmış kutusundan çıkarıp bilgisayara taktığımızda bilgisayar güç düğmesine basıldığı gibi açılıp kapanıyor ve hardisk takılı iken bilgisayar açılmıyor.

İstanbul Mecidiyeköyde veri kurtarma merkezlerine gittim hardisk üzerindeki kart için 200 dolar fiyat verdiler ve sadece kart çözüm değil diyorlar.Bize getireceksin biz uğraşacağız diyorlar.

Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.

Bizim aklımıza gelen çözüm aynı hardiskten bir tane alıp kartını denemek ama mecidiyeköydeki servis bunun da bir işe yaramama ihtimali yüksek diyor bu western dijital firmasının ayarladığı bir durum olduğunu söylüyor ek olarak hardiskte boot sektör varsa çözüm olmaz.

Hardisk ile ilgili resimler.

[spoiler]
pre_1369131319__1.jpg
[/spoiler]

[spoiler]
pre_1369133927__2.jpg
[/spoiler]

Arızalı olan kart bu kartı bu hali ile bilgisayara taktığımda aynı şekilde bilgisayar kapanıyor ve kart takılıyken kesinlikle açılmıyor.
[spoiler]
pre_1369134009__3.jpg
[/spoiler]
[spoiler]
pre_1369134066__4.jpg
[/spoiler]

Edit: Bu hardiski veri kurtarma merkezine götürdük 2 hafta içinde istediğimiz verileri kurtardılar. Konuya mesaj yazan, konuyu okuyan ve TNCTR üyelerine teşekkür ederim.

Edited by CMYK

hardisk üzerindeki kart için 200 dolar

kardeş sen ne yaptın ya zaten 2 tb'lik 7200.12 rpm'lik dünya markası seagete harddisk bile sadece ve en fazla 200 tl civarı. Burak bı işi sen git yenisini al. Eğer almıyacaksan da uluslararası garantisi olması lazım seagate'lerin oluyor olmadı wd'nin sitesine bakıp garanti check yap bakalım garantisi devam ediyor mu?

Haydi Rastgele..!

Edited by sere

Garanti  devam etmesi bizim için önemli değil, İçindeki bilgiler önemli.

kardeş sen ne yaptın ya zaten 2 tb'lik 7200.12 rpm'lik dünya markası seagete harddisk bile sadece ve en fazla 200 tl civarı. Burak bı işi sen git yenisini al. Eğer almıyacaksan da uluslararası garantisi olması lazım seagate'lerin oluyor olmadı wd'nin sitesine bakıp garanti check yap bakalım garantisi devam ediyor mu?

Haydi Rastgele..!

hımmm. O zaman teknik bilgisi iyi olan Teyyare arkadaş umarım buna bir çözüm bulur.

Edit: Garantiye yollasan ve garantideki kuruma içindeki bilgileri kurtarın desen bana o yedekleri geri getirilmesini rica etsen dicem ama :rolleyes2:

Edited by sere

Hocam eğer kartın arızalı olduğuna eminseniz değiştirince büyük ihtimalle çalışır. Aynı marka ve model hard disk alıp deneyin. Ya da aynı kartı sahibinden, gittigidiyor gibi sitelerden bir araştırın. Fiyatların 200 dolar civarı olması imkansız.

Kartın Fiyatı o kadar tutmayacağını ben de tahhmin ediyorum ama adamlar kendilerine muhtaç kalındığını bilerek fiyatları yüksek tutuyorlar yada başka bilmediğimiz şeyler var :D

Hocam eğer kartın arızalı olduğuna eminseniz değiştirince büyük ihtimalle çalışır. Aynı marka ve model hard disk alıp deneyin. Ya da aynı kartı sahibinden, gittigidiyor gibi sitelerden bir araştırın. Fiyatların 200 dolar civarı olması imkansız.

ARIZA KARTAN KAYNAKLIYSA AYNİ MODEL BİR HDD ALIP KARTLARINI DEĞİŞTİRDİĞİNDE DÜZELİR ..

AMA ARIZA HDD İÇİNDEKİ MOTORDAN KAYNAKLIYSA TAKTIĞIN KARTA YANACAKTIR .BU OLAYLAR GARANTİYE GİRER AMA KESİNLİKLE KURTARMA YAPMAZLAR SANA YENİ HDD YOLLAR OKADAR BİLGİLERİNDE GİDER .

BU TARZ KURTARMA YAPAN YERLER EGER PRO İSELER KARTI DEĞİLDE HDD İÇİNDEKİ DSKLERİ BAŞKA BİR HDD ALIPTA YEDEKLERİNİ KURTARIYOLAR DİYE BİLİYORUM BU İŞLEMDE HAVASIZ BİR ORTAMDA OLMASI GEREKTİGİ İÇİN YÜKSEK FİYAT SÖYLÜYOLAR DİYE BİLİYORUM 

Edited by ServisDestek

Şu an arıyorum aynı model bir hdd veya kartı sadece eBay ve Amazon üzerinde mevcut Türkiye'de bulamadım

Aradığım model bu 

WD 1.0TB WD10EADS-65M2B1

Eski bir tane vardı bizim depoda onu taktım ama hardisk bilgisayarda görünmedi ve ufaktan kafa atıyordu.

Edit: Taktığım kart şekil olarak aynı ama bir çip eksik ondan olmadı galiba.

ARIZA KARTAN KAYNAKLIYSA AYNİ MODEM BİR HDD ALIP KARTLARINI DEĞİŞTİRDİĞİNDE DÜZELİR ..

AMA ARIZA HDD İÇİNDEKİ MOTORDAN KAYNAKLIYSA TAKTIĞIN KARTA YANACAKTIR .BU OLAYLAR GARANTİYE GİRER AMA KESİNLİKLE KURTARMA YAPMAZLAR SANA YENİ HDD YOLLAR OKADAR BİLGİLERİNDE GİDER .

BU TARZ KURTARMA YAPAN YERLER EGER PRO İSELER KARTI DEĞİLDE HDD İÇİNDEKİ DSKLERİ BAŞKA BİR HDD ALIPTA YEDEKLERİNİ KURTARIYOLAR DİYE BİLİYORUM BU İŞLEMDE HAVASIZ BİR ORTAMDA OLMASI GEREKTİGİ İÇİN YÜKSEK FİYAT SÖYLÜYOLAR DİYE BİLİYORUM 

Edited by CMYK

Kartı değiştirsen bile büyük bir ihtimalle çalışmayacaktır. Kart üzerinde ve hd nin ilk sektöründe kart ID tutuluyordur. WD Disklerde bu problem oluşuyor. Bilhassa 2TB disklerde 

Wd aynı 1 tb diskinden bende de var wd kutusu yine içine  Samsung 1 tb takıyorum çalışıyor ?

@hatmeto'nun bahsettiği hardiskin üzerindeki kart değişikliği ve problem olan da bu kart değişimi yapıldığında disk çalışacak mı? seri no ve model no aynı olsa bile. 

[spoiler]pre_1369134066__4.jpg[/spoiler]

Wd aynı 1 tb diskinden bende de var wd kutusu yine içine  Samsung 1 tb takıyorum çalışıyor ?

@hatmeto'nun bahsettiği hardiskin üzerindeki kart değişikliği ve problem olan da bu kart değişimi yapıldığında disk çalışacak mı? seri no ve model no aynı olsa bile. 

[spoiler]pre_1369134066__4.jpg[/spoiler]

Çalışır hocam çalışır. Demek istediğim samsung'un diskini takıyorum çalışıyor. Ama 500 Gb segate taktım 3.5"ti yine sadece biraz daha inceydi çalıştırmadı diski bırak okumayı.

Edit: Eğer ankara içindeyseniz aynı karttan elimde var takar deneriz. Çalışırsa uygun bir fiyatla size satabilriim.

Edited by hackermemo

İstanbul'da oturuyorum bu arada hardiskin ana kartı resimdeki ile aynımı? 

[spoiler]pre_1369134009__3.jpg[/spoiler]

Çalışır hocam çalışır. Demek istediğim samsung'un diskini takıyorum çalışıyor. Ama 500 Gb segate taktım 3.5"ti yine sadece biraz daha inceydi çalıştırmadı diski bırak okumayı.

Edit: Eğer ankara içindeyseniz aynı karttan elimde var takar deneriz. Çalışırsa uygun bir fiyatla size satabilriim.

Edited by CMYK

Benim bahsettiğin hd üzerindeki kart. 3.5 üzerindeki usb kart değil. Kartın üzerinde eger Disk seri no varsa çalışmayabilir. Bunu WD özel yazılımları ile resetlemek gerekir. (Chipli laser yazıcılar gibi)

Benim bahsettiğin hd üzerindeki kart. 3.5 üzerindeki usb kart değil. Kartın üzerinde eger Disk seri no varsa çalışmayabilir. Bunu WD özel yazılımları ile resetlemek gerekir. (Chipli laser yazıcılar gibi)

Hocam kartı söktüğüm harddisk yukarıdaki harddisk'in resmi ile aynı. Yinede bu sorunla karşılaşır mıyız ? Yani her diske özel mi yoksa seriye özel mi bu işlem ? Hardisk model numaraları bile aynı.

pre_1369158877__1.png

Edited by hackermemo

2060-771640-003 REV P1 HACKERMEMO
2060-771640-002 REV P2 CMYK

2061-771640-M03 AA XW BQ06 3QFU 4 0005140 1145  HACKERMEMO
2061-771640-M02 01PD1 XC BQ02 1LN4 U 0004410 0414 CMYK

Kodlar bu şekilde.

Yazanlar şunlar : 

Soldaki alan için  : 2060-771640-003 REV P1

Sağdaki alan için : 2061-771640-M03 AA XW BQ06 3QFU 4 0005140 1145

Kartlar için versiyon farkı var. Kontrol etmek gerekir.