Jump to content

Ip Hosts Yeni Sürüm

lamont
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar daha önce hosts isimli program tasarlamıştım bazı hataları vardı bunları düzeltemek için gerekli zamanı buldum uygulama küçük bir yazılımda olsa kullanıca büyük kolaylık saglıyor bilindigi gibi windows C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC hosts doyası bulunmaktadır bu hosts dosyası bir programın kendini güncellemesi engelene bilinir yasaklı sitelere girmek için kullanılabilir şimdi hosts dosyası nedir

Hosts dosyası nedir?
Hosts dosyası adres (ip) defteri gibi birşeydir. Bir siteye girmek istediğinizde bilgisayarınız ilk önce Hosts hosyasında bu sitenin ip’si olup olmadığına bakar. Eğer varsa o adresi kullanır. Eğer yoksa internet servis sağlayıcınızdan ister. Eğer internet servis sağlayıcınız (örneğin Telekom) bir siteyi engellediyse (örneğin youtube.com) o siteye giremezsiniz.

Hosts dosyası işletim sistemlerine göre;
Windows 7 = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
Windows Vista = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
Windows XP = C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERS\ETC
Windows 2K = C:\WINNT\SYSTEM32\DRIVERS\ETC

1-/ Bir siteyi erişime açmak (Youtube Hosts ayarları için geçiş yapın)
Şimdi ilk örnek olarak bir yasaklı bir siteyi, ip adresini Hosts dosyasına ekleyerek erişime açalım.
Örnek olarak www.sharebus.com sitesini ele alalım. Görüldüğü üzere mahkeme kararı ile engellenmiş.
Şimdi bu sitenin ip adresini Hosts dosyasına ekleyelim. Öncelikle bu sitenin ip adresini öğrenmeliyiz. Bunun için online bir servisten yararlanmalıyız. Site engelli olduğundan bilgisayarımızdan ping atmamız bir işe yaramaz. Online servis olarak http://www.kloth.net/services/nslookup.php adresini kullandım. Google’da “nslookup” olarak bir arama yaparsanız sizde bir çok servis bulabilirsiniz. Neyse dediğim adrese gidip www.sharebus.com için bir sorgulama yaptığınızda karşınıza;
Name: http:www.sharebus.com
Address: 95.211.10.150

cevabı çıkacak. Anlaşılacağı üzere sitemizin ip adresi 95.211.10.150.
Bu ip adresini;
95.211.10.150 www.sharebus.com
95.211.10.150 sharebus.com

şeklinde ekleyelim. (Hosts dosyasına ip adresleri bu formatta ekleniyor. “ip adresi + site adı”) Kaydedip çıkalım.
1-2 biledin 3 dk sonra siteye tekrar ulaşmaya çalıştığımızda görüntüdeki gibi açıldığını göreceksiniz

umarım açıkalamlar yeterli olmuştur

şimdi ise programın kullanımı hakkında kısa bilgi verecegim

2rpvfnr.jpglco0h.jpgnqa2kw.jpg
resimde görüldügü gibi aç butonuna tıkladıgmızda hosts dosyası text editörüne geliyor en kısımda örnek olsun diye ip numarası girilmiştir bu ip ler msn 2009 sürümünü kullanmak hosts doyasına kaydedilmelidir yoksa msn 2009 yeni sürümünü skype kurmanızı isteyebilir ben bu şekilde engelledim sizde kendini güncellemsini istemediginiz programları bu şekilde engelleyebilirsiniz ip adresini ekledikten sonra kaydet butona basarak size işlemleri kaydetmek istiyormusnuz diye soru geldiginde evet derseniz dosyası hosts dosyasını içine güvenli bir şekilde kaydediyor
indiren arkadaşlara şimdiden hayırlı olsun
arkadaşlar hatalarım varsa özür diliyorum görüşünüze açıgım programa eklenmesi gereken veya eksigi varsa kendi görüşünüzü bildirebilirsiniz bir sonraki sürümünde bu eksiklikler giderilmiş olur

link:https://hotfile.com/dl/225195332/802532f/Ip_Hosts.exe.html

not:program Embarcadero RAD Studio 2010 ile tasarlanmıştır.

TornadoEffect vermiş oldugu bazı ip blokeleri
http://www.tnctr.com/topic/194719-baz-yazlmlarla-lgili-ip-bloke-bilgileri/

Edited by lamont

Çalışman gayet başarılı yanlız birdahali sürümde görsel hataları düzelte bilirsin Kaydet  Temizle ve Hakkında Butonlarındaki resimler kötü duruyor :)

birde programına DNS editör koysanydın iyi olurdu bence

birde programıne host dosyası varmı yokmu die kont rol amaçlı bi kod vereyim istersen kullan .)

If System.IO.File.Exists(TextBox1.Text) = True Then ' TextBox1 e yazdığın neyse onu bulur veya sen direk TextBox1 olan yere dosya uzantısıyla gir bulsun

Msgbox("Böyle bir dosya mevcuttur.") ' Bunu ister sil direk açsın
Else
Msgbox("Böyle bir dosya mevcut değildir.")
End If

Edited by engin_imren_24