Jump to content

Win 8 Recovery Sorunu

cobrax18
 Share

Recommended Posts

iyi geceler kardeşlerim,abilerim

şimdi casper marka notebook bana win8li geldi

1/2 hafta sonra bios ayarlarını bozup win 7 kurdum

merakım ve istediğim tekrar win 8 i recovery ile nasıl kurabilir,aldıgım güne geri getirebilirim

ben win8 sisteminin ve driverlerinin recoveryde saklı oldugunu düşünüyorum çünkü sürücü diski verilmedi ben bunları nasıl aktif hale getirebilirim.

win8 i CD den baslattıgımda win8 logolu bir ekran 2-3 dk beklıyor sonra logo altında bir yuvarlak dönüyor ve dil seçenegi ekranı geliyo.
Türkçe seçip ileri dedikten sonra işletim sistemi menüsü yani win.8single langue geliyo ileri diyorum sonra disk biçimlendirdiğimiz ekran geliyor ve ileri butonu aktif olmamakla beraber yüleyeceğim C diskini seçemiyorum bir uyarı veriyor 

ilgisi ve bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekler ilgi ve güveniniz için teşekkür ederim 

Edited by cobrax18

Recovery bölümü duruyorsa disk yönetiminden sürücü harfi vererek aktif edebilirsiniz.

biçimlendirdiğimiz ekran geliyor ve ileri butonu aktif olmamakla beraber yüleyeceğim C diskini seçemiyorum bir uyarı veriyor 

Hata nedir?

Recovery bölümü duruyorsa disk yönetiminden sürücü harfi vererek aktif edebilirsiniz.

Hata nedir?

tam hatırlamıyorum ama MBR  veya  gpt win8 in kitliliği ile ilgili heralde öle bişi yazıyordu  

Artı olarak recovery image diskine harf vb bişi yapamıyorum yardım seçeneği var sadece kilitli heralde

Edited by cobrax18

yoo recovery bölümü duruyor.

Demin bi kaç yönergeyi uygulamaya çalıstım 
Verilen linkteki bios ekranları benimkide phoneix olmasına rağmen o menünün çogu sekmesi yok

yükleme de aldıgım hata windows bu diske yüklenemez seçilen disk gpt bölümü stilinde 

uyarısı alıyorum 

sürücü yükle menüsünü açıp CD olan diski veyahut görmediğim boot x diskini seçmeme rağmen aldıgım uyaru sudur:

imzalanmış hiçbir aygıt bulunamadı yükleme medyasının doğru sürücüleri içerdiğinden emin olun,sonra tamamı tıklayın şeklindedir.

windows dvd ile sistemi açtıktan sonra kurtarma konsoluna geç. Komut satırını  açıldıktan sonra
"diskpart" yaz enter
"list disk" enter 
Mevcut disc lerinin numaralndırılmış olarak göreceksin.
Örnek olarak  "select disk 1" enter.
"clean" komutunu yaz  enter. Disk tablosunu temizleyecektir. Tekrar windows yükleme ekranindan format atip kullanabilirsin.

NOT: bu durumda disklerinin herşey silinir işlemi yapmadan önce sisteminib bir yedeğini almayı öneririm.

suan g7 hp ubuntudan yazıyorum benzer sorun bendede oldu ve birden benden pc kurulum cdsi hazırlattı besli set olarak full butun diski silmeme kurulumda disk kaydım oldu tekrar partları birlestirerek editledi xboot falan hepsi tarih oldu pcmin bana hazırlattıgı li cd setiyle hersey orijinal ayarlara döndü özetle elinizdeki her ne olursa olsun bir sistem yedegi alın ki hp acer bunlar zaten kendi kurlum cdsi hazırlatmanı istiyor atlamamak lazım

Uefi boot menüde recovery tuşu aktif olarak gelmiyor sanırım. Boot menüye girebilirsen orda ki ayarlarla boot menüyü standart hale getirmeyi dene böyle olursa başlangıçta recovery için şu tuşa basın diye bir yazı çıkabilir.

hallettim galiba;

ilk önce masaüstünden kurulum yaptım

1-2 gün sonra ayarlardan sıfırlamayı seçtim ve pc DVD ile sıfırlamayı ve recoveryi yaptı

Sanırım temiz kurulum oldu çünkü windows.old klasörüne varana kadar hepsi formatla silinmiş gibiydi

şükürler olsun ki D diskime bişi olmamış.