Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Vmvare Güncelleme Sonrası Yapılacak Işlemler Neler

EASMurat
 Share

Recommended Posts

Vmare Player ile Sistemi güncellemeyi becerdim sonunda :) bu yöntem süper bir kolaylık diye ilgimi çekmişti zaten, fakat kafamın karıştığı yerler vardı deneme yanılma birazda mantık yürüterek çözdüm olayı, şimdi elimde Güncellenmiş 2 adet install.wim var, birisi Orjinal MSDN X86 diğeri orjinal X64 şimdiii geleyim soruma siz konunun ustalarıdan yardım bekliyorum umarım cevaplanır ! Vmvare Güncelleme konusuna yazdım cevap veren olmadı belki kurulum destek sayfasına yazınca gören olur diye Açıyorum konuyu ( Evet bu bir tepki ve sitem belirtisidir, desteklerini esirgeyen veya görmemezlikten gelenler için ) !!! 

1.Güncellediğim ve içine jawa + winrar gibi basit 2 - 3 Program kurduğum X64 olan wim'i görsellik eklemek için gimagexle yeniden mount ettiğimde "Kullanıcılar" olan klasörün users diye değiştiğini gördüm hani başlat programlar, donatılar gibi bazı yerlerinde ingilizceye döndüğünü gördüm bu normalmi ?

2.Ayrıca imageres ve shell32'deki ikonları değiştirmeme rağmen sistemin içindeki orjinal sarı klasörler çıkıyor :db:   bu neden ??? Halbuki, mount ettiğimde teker teker değiştirdiğim güncellediğim imageres ve shell32 dosyalarını yenisiyle değiştirmiştim ???

3.Administrator olarak oturum açmadan çoğu program çıkmıyor masaüstü ikonları gelmiyor biliyorsunuz, bunların gelmesi içinde "köylü" nün geliştirdiği sistemle " 
http://www.tnctr.com/topic/191785-tnctr-sysprep-wim-editor/ " bütün işlemleri bitmiş, Güncellediğim ikonlarını değiştirdiğim X64 veya X86 wim dosyalarını köylünün bu sisteminden geçirdiğimde herşey geliyor ama ikonlarda yaptığım hiç bir değişiklik aktif olmuyor, ama köylünün bu sisteminden geçirmezsem hepsi geliyor ikonların bu seferde masa üstü ikonları yaptığım ayarlar vs ayarlı şekilde gelmiyo ? bunu nasıl çözerim ???

4.Son sorumda, dedim ya elimde güncellenmiş iki adet instal.wim dosyası var, mantıken X64'ün içinde zaten birde 32bit dosyaları yokmu ? Vaaarrr :D ozaman güncellediğim mevcut X64 olan wim'in içinden X86 dosyalarını alamazmıyız yada o dosyaları göstererek 32bitlik kurulum yapılacakta bir komut dosyası yokmu ? Yoook arkadaş olmaz o dediğin derseniz, dediğim gibi elimde 2adet Güncellenmiş ULTIMATE kurulum wimlerim var bunları nasıl birleştiricem 1 iso içinde kullanıcam? forumda aratıp okudum X86'nın içine ekleniyormuş sanırım direk X64'ün içine X86'yı nasıl eklerim hatta birtane Wim'e Win8' dosyalarınıda ekleyebilirmiyim nasıl yaparım bunuda anlatırsanız sevinirim cünki okadar yazılmış konu var hepsi çoook dolanbaçlı sysprep yöntemi gibi basit net anlaşılır şekilde izah ederseniz çok sevinirim !

Şimdiden cevap verecek olan herkese teşekkürler, sistemin syspreple bir alakası varmıdır düşüncesiyle bu sorumu buraya yazdım bu syspreple sanaldan güncelleme fikri ve yöntemi inanılmaz başarılı, bu konuda bilgilerini bizlerle paylaşan başta dostum MOTUN olmak üzere tüm ustalara sonsuz TEŞEKKÜRLER !!! 

1. İngilizce olarak gördüğünüz klasörlerin ismi zaten İngilizce'dir. desktop.ini dosyası ile isimlerinin Türkçe görünmesi sağlanmıştır.

Teşekkürler ilginiz ve cvp için sağolun, ben sysprepte gizli dosyaları göster dediğimde her yerde desktop.ini çıktığından bazılarını silmiştim muhtemelen bu sebepten türkçe görünmüyor şimdi anladım, bende sisteme bir virüs bulaştıda bu sebepten, heryerde desktop.ini görünüyor diye düşünmüştüm peki gizli dosyaları gösterme deyince hala görünüyor, bunların görünmemsi ne yapmalıyım ?

Zaten o dosyalar gizlidir. Aşağıdaki komut ile bütün desktop.ini adındaki dosyalara gizli ve sistem dosyası özniteliğini verebilirsiniz.

ATTRIB +H +S /S C:\desktop.ini*
Edited by reyiz

Çok çok tşkler birinci sorunu çözdük, başkalarının başınada gelirse yararlanacakları bir bilgi oldu, gelelim benim asıl soruma aslında hepsinin cevabını istiyor ve yardım bekliyorum köylü ustadan ve diğer sizin gibi ustalardan... ama asıl bu yaptığım sistemde ayarlarını tamamladığım bitirdiğim, görsel ikonlarınıda eklediğim tam istediğime göre bi sistem oldu mesela imajınıda aldım, "install.wim" ama 3. sorumda dediğim gibi admin olarak oturum açmadan ayarlar tam gelmiyor, masaüstü bile gelmiyor fakat köylünün yaptığı sistemden imajı geçirdiğimde bütün ayarlar geliyor hiç bir sorun olmadan amaaa gel gelelim bu seferde güncellediğim ikonlar gidiyor windows 7'nin orjinalindeki sarıklasörler geliyor, köylünün sistemden geçirmeden ayarlarım tam olmuyor ikonlar gelmiyor, geçirsem ayarlar herşey tamam ama orjinal ikonlar geliyor benim editlediğim değiştirdiklerim gidiyor imageres,i açtığımda değiştirdiğim gibi duruyor ama gelen ikonlar orjinal ikonları napıcam bilmiyorum :( ? Bu konudada yardımcı olur ve aydınlatırsanız sevinirim aslında bütün sorularıma cvp bekliyorum ama bu yazdığım en önemli sorunlarımdan biri...

SELAMLAR hala tüm sorularımın cevabını verebilen çıkmadı köylü usta başta olmak üzere yardımınıza ihtiyacım var arkadaşlar !!! Bir bakarmısınız... Ayrıca birde kurulum aşamasında bu klasördeli programların çalışmasını istiyorum işim bitincede yani açılan AUIS2 kurulumu bitincede hem temp klasöründeki gereksiz atıklar temizlensin hemde windows/setup/ Klasörünün içine koyduğum ismini vereceğim programların silinmesini istiyorum... şöyle bişey yazmayı ve editlemeyi denedim !!!

@Echo off
cWnd.exe /hide @
Title EASMurat AYARLARI YAPILIRKEN BU PENCEREYI KAPATMAYIN !
COLOR 5f
echo PC Temizlik zamani...
REM ----------------------------------------------------------------------------------
regedit.exe /s EASMurat.reg
del %windir%\Setup\EASMurat.reg
REM ----------------------------------------------------------------------------------
[font='Helvetica Neue', Arial, Verdana, sans-serif]start/wait %windir%\Setup\auis2.exe[/font]
cd %windir%\Setup\Programlar
for /d %%D in (*) do rd /s /q "%%D"
del /f /q *
del /f /q /s %windir%\Setup\Programlar
rd /s /q Programlar
del %windir%\Setup\auis2.exe
del %windir%\Setup\autorun.inf
del %windir%\Setup\lua5.1.dll
del %windir%\Setup\lua51.dll
del %windir%\Setup\EASM.ico
del %windir%\Setup\auis2.cdd
cd %windir%\Setup\Araclar
del /f /q *
del /f /q /s %windir%\Setup\Araclar
rd /s /q Araclar
cd %windir%\Setup\AUIS2
del /f /q *
del /f /q /s %windir%\Setup\AUIS2
rd /s /q AUIS2
cd %windir%\Setup\SCRIPTS
del /f /q *
del /f /q /s %windir%\Setup\SCRIPTS
rd /s /q SCRIPTS
del C:\Users\Administrator\Desktop\KUR.lnk
del C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup\KUR.lnk
del C:\ProgramData\Microsoft\Windows\StartMenu\Programs\Startup\KUR.lnk
del C:\ProgramData\Microsoft\Windows\Start_Menu\Programs\Startup\KUR.lnk

del /f /q /s %SystemDrive%\*.old
del /f /q /s %SystemDrive%\*.bak
del /f /q /s %SystemDrive%\*.log
del /f /q /s %SystemDrive%\*.tmp
del /f /q /s %SystemDrive%\*.chk
cd %windir%\Setup\Test
del /f /q *
del /f /q /s %windir%\Setup\Test

cd %WinDir%\Temp\
del /f /q *

cd %WinDir%\Prefetch\
del /f /q *

cd %WinDir%\Installer\$PatchCache$\Managed\
del /f /q *

cd %TEMP%\
del /f /q *

cd %TMP%
del /f /q *

cd %WINDIR%\Temp
del /f /q *

cd %PROGRAMDATA%\Temp
del /f /q *

cd %WINDIR%\Prefetch
del /f /q *

cd %WINDIR%\SoftwareDistribution\Download
del /f /q *

cd %WINDIR%\Installer\$PatchCache$\Managed
del /f /q *

cd %PROGRAMDATA%\Microsoft\Windows Defender\Scans
del /f /q *

cd %USERPROFILE%\AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorer
del /f /q *

cd %WINDIR%\SoftwareDistribution\DataStore
del /f /q *

del /f /q /s %WinDir%\Temp\*.*
del /f /q /s %TEMP%\*.*
del /f /q /s %TMP%"
del /f /q /s %PROGRAMDATA%\Temp\*.*
del /f /q /s %WINDIR%\SoftwareDistribution\Download\*.*
del /f /q /s %WINDIR%\Installer\$PatchCache$\Managed\*.*
del /f /q /s %PROGRAMDATA%\Microsoft\Windows Defender\Scans\*.*
del /f /q /s %WinDir%\Prefetch\*.*

echo Temizlik Bitti.... PC'niz ARTIK DAHA PERFORMANSLI CALISACAK !
del %windir%\Setup\x.bat
exit
Edited by eleavucasigmaz

1. Bütün komutlarda /Q parametresini kullanmamışsınız. Bu parametre dosyanın kullanıcıya sorulmadan silinmesini sağlar. Bu yüzden bu parametreyi bütün komutlara eklemelisiniz.

2. *.* yerine * kullanın. *.* sadece uzantılı dosyaları siler.

4. Aşağıdaki komut sadece system32 klasöründe gereksiz dosya temizliği yapar. Bunun yerine ikinci verdiğim kodu kullanmanızı öneririm.

del /f /q /s %SystemDrive%\*.old
del /f /q /s %SystemDrive%\*.bak
del /f /q /s %SystemDrive%\*.log
del /f /q /s %SystemDrive%\*.tmp
del /f /q /s %SystemDrive%\*.chk
del /f /q /s %HomeDrive%\*.old
del /f /q /s %HomeDrive%\*.bak
del /f /q /s %HomeDrive%\*.log
del /f /q /s %HomeDrive%\*.tmp
del /f /q /s %HomeDrive%\*.chk

5. Burada çok hata var. Bunu da özellikle düzeltmek istiyorum. 1. yazdığım burada da geçerli. Aynı klasörleri tekrar tekrar sildirmişsiniz.

cd %WinDir%\Temp\
del /f /q *

cd %WinDir%\Prefetch\
del /f /q *

cd %WinDir%\Installer\$PatchCache$\Managed\
del /f /q *

cd %TEMP%\
del /f /q *

cd %TMP%
del /f /q *

cd %WINDIR%\Temp
del /f /q *

cd %PROGRAMDATA%\Temp
del /f /q *

cd %WINDIR%\Prefetch
del /f /q *

cd %WINDIR%\SoftwareDistribution\Download
del /f /q *

cd %WINDIR%\Installer\$PatchCache$\Managed
del /f /q *

cd %PROGRAMDATA%\Microsoft\Windows Defender\Scans
del /f /q *

cd %USERPROFILE%\AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorer
del /f /q *

cd %WINDIR%\SoftwareDistribution\DataStore
del /f /q *

del /f /q /s %WinDir%\Temp\*.*
del /f /q /s %TEMP%\*.*
del /f /q /s %TMP%"
del /f /q /s %PROGRAMDATA%\Temp\*.*
del /f /q /s %WINDIR%\SoftwareDistribution\Download\*.*
del /f /q /s %WINDIR%\Installer\$PatchCache$\Managed\*.*
del /f /q /s %PROGRAMDATA%\Microsoft\Windows Defender\Scans\*.*
del /f /q /s %WinDir%\Prefetch\*.*

Düzeltilmiş hali:

del /f /q /s %WinDir%\Temp\*
del /f /q /s %TEMP%\*
del /f /q /s %TMP%"
del /f /q /s %PROGRAMDATA%\Temp\*
del /f /q /s %WINDIR%\SoftwareDistribution\Download\*
del /f /q /s %WINDIR%\Installer\$PatchCache$\Managed\*
del /f /q /s %PROGRAMDATA%\Microsoft\Windows Defender\Scans\*
del /f /q /s %WinDir%\Prefetch\*

6. Gereksiz komutlar var. Aşağıdaki örnekte CD komutu ile klasör içerisine inmişssiniz. Yapacağınız işlemler o klasör içinde olacağı için tekrardan tam dosya yolunu kullanmanıza gerek yok.

Hem del /f /q komutu ile hemde del /f /q /s ile dosyayı sildirmenize gerek yok. del /f /q /s kullanmanız yeterli.

Bu hataları düzeltiniz. 2. gösterdiğim gibi olmalı.

del /f /q *
del /f /q /s %windir%\Setup\Araclar
rd /s /q Araclar
del /f /q /s *
rd /s /q
Edited by reyiz

@Echo off
cWnd.exe /hide @
Title EASMurat AYARLARI YAPILIRKEN BU PENCEREYI KAPATMAYIN !
COLOR 5f
echo PC Temizlik zamani...
regedit.exe /s EASMurat.reg
del /f /q /s %windir%\Setup\EASMurat.reg
start/wait %windir%\Setup\auis2.exe
cd %windir%\Setup\programlar"
del /f /q /s *
rd /s /q
cd %windir%\Setup\Araclar"
del /f /q /s *
rd /s /q
cd %windir%\Setup\AUIS2"
del /f /q /s *
rd /s /q
cd %windir%\Setup\SCRIPTS"
del /f /q /s *
rd /s /q

del /f /q /s %windir%\Setup\auis2.exe
del /f /q /s %windir%\Setup\autorun.inf
del /f /q /s %windir%\Setup\lua5.1.dll
del /f /q /s %windir%\Setup\lua51.dll
del /f /q /s %windir%\Setup\EASM.ico
del /f /q /s %windir%\Setup\auis2.cdd
del /f /q /s %HomeDrive%\*.old
del /f /q /s %HomeDrive%\*.bak
del /f /q /s %HomeDrive%\*.log
del /f /q /s %HomeDrive%\*.tmp
del /f /q /s %HomeDrive%\*.chk
del /f /q /s %WinDir%\Temp\*
del /f /q /s %TEMP%\*
del /f /q /s %TMP%"
del /f /q /s %PROGRAMDATA%\Temp\*
del /f /q /s %WINDIR%\SoftwareDistribution\Download\*
del /f /q /s %WINDIR%\Installer\$PatchCache$\Managed\*
del /f /q /s %PROGRAMDATA%\Microsoft\Windows Defender\Scans\*
del /f /q /s %WinDir%\Prefetch\*

echo Temizlik Bitti.... PC'niz ARTIK DAHA PERFORMANSLI CALISACAK !
del /f /q /s %windir%\Setup\x.bat
del /f /q /s %windir%\Setup\easm.exe
exit

Teşekkürler çok yardımcı oldunuz bu şekilde yeniden Düzenledim Fakat, AUIS2,Araclar,programlar,scripts, klasörlerinin içi boş fakat bu klasörler duruyor :( yani bunları silmiyor..,

Aceleden, Tırnakları atlamışım :D Pardon hemen deniyeyim diye ama, aceleyle atlanmış ekledim fakat şimdide komut söz dizimi yanlış diyor :( Programların içindeki katılımsızları sildikten sonra yazıyor bunu Alt alta3 yada 4 satırda auis açılıyor ben direk kapatıyorum yani hiç bir işlem yapmadan ama yinede silmesi gerekmiyormu ??? yine silmiyor... Birde reg ayarlarının girdiğine emin değilim elle girince çalışıyor fakar bu komut dosyasında çalışmıyor sanırım :( elle eklediğim için yeniden format atmam lazım nasıl girdirirm reg kayıtlarını ?

Windows Registry Editor Version 5.00

;###############
; EASMurat isletim Sistemi Ayarlari www.EASMurat.com (( EASM ))
;###############

; Masaüstüne Simgelerin Gelmesi için 00000000 , Yok Etmek içinde 00000001
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\HideDesktopIcons\NewStartPanel]
"{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee}"=dword:00000000
"{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}"=dword:00000000
"{5399E694-6CE5-4D6C-8FCE-1D8870FDCBA0}"=dword:00000000
"{F02C1A0D-BE21-4350-88B0-7367FC96EF3C}"=dword:00000000
"{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}"=dword:00000000
"{208D2C60-3AEA-1069-A2D7-08002B30309D}"=dword:00000000
"{450D8FBA-AD25-11D0-98A8-0800361B1103}"=dword:00000000
"{871C5380-42A0-1069-A2EA-08002B30309D}"=dword:00000000

;*********************************************************************************************************
; Kulanıcı Hesabını denetimini devre dışı bırakma (aktif etme 00000005) (UAC):
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
"ConsentPromptBehaviorAdmin"=dword:00000000

; Kulanıcı Hesabını denetimini tümüyle devre dışı bırakma (aktif etme 00000001) (UAC):
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System]
"EnableLUA"=dword:00000000
%windir%\System32\reg.exe ADD HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v EnableLUA /t REG_DWORD /d 0 /f

; HERŞEYE SAHİP OL TAM YETKi

Bunun gibi birde Reg ayarım var... ama bunuda girmiyor sanırım :(

echo off'u echo on yap ve komut söz dizimi yanlış hatasını nerede veriyor bak.

Reg kayıtları, çalıştırıldığı zaman masaüstü gelmediği için ve HKCU anahtarı olmadığı için işe yaramıyor. HKEY_CURRENT_USER'i HKEY_USERS\.DEFAULT olarak değiştirirsen sorun çözülecektir.

• Editor

Vmvare Güncelleme konusuna yazdım cevap veren olmadı belki kurulum destek sayfasına yazınca gören olur diye Açıyorum konuyu ( Evet bu bir tepki ve sitem belirtisidir, desteklerini esirgeyen veya görmemezlikten gelenler için ) !!!

Öncelikle tepki ve sitem konusuna gelelim günü birlik 24 saat formu takip etme imkanımız yok bir soru sorulduğu zaman anında cevap verilecek diye bir sey yok görülmeyebilir,soru hakkında yanlış bilgi vermemek için bilgi tazelemesi yapılabilir veyahutta sorduğun soru hakkında bilgi sahibi birileri olmayabilir sukut ve sessizlik yanlış bilgi vermekten herzaman için iyidir uzun zamandır işlerim yoğun hergün foruma girsemde tüm konuları inceleme imkanım olmuyor sorunu yazdığın yorumdan gördüm

Cevap 1: Klasör isimlerinin ingilizce olması normaldır komut satırında komutlarda farkındaysan klasörün orjinal ismini kullanıyoruz tr ismini kullanırsak bulunamadı hatası alıyoruz mesela başlat:startup

Cevap 2 ve3 iconlarla wimeditör programının bir alakası yok Adminisrator olarak oturum açıp sysprep yaptığın için ayarları normal kullanıcılaradakopyalıyor program sen desktop.ini dosyasını sildiysen büyük ihtimalle iconların gelmemesi ona bağlıdır desktop inidosyasında klasörlerde yapılan değişiklikler ve iconlar kayıtlıdır

Cevap:4 64 bit işletim sistemi içerisindeki dosyalarla x86 kurulumu yapamayız öyle bir sey olsaidi microsoft x86 isoları vermezdi x64 ile her ikisinide kurdururdu

birleştirmek için gimagex kullanacaksın export sekmesinden ilk kutucuğa x86 (veya x64)install.wimi göstereceksin ikinci kutucuğa x64 (veya x86 farketmez) install.wim i göstereceksin ve export butonuna basacaksın iki wim dosyası birleşir ve x86 orjinal iso içerisinden installwimi silerek birleştirdiğin wimi koyacaksın

umarım faydalı olur kolay gelsin

Öncelikle tepki ve sitem konusuna gelelim günü birlik 24 saat formu takip etme imkanımız yok bir soru sorulduğu zaman anında cevap verilecek diye bir sey yok görülmeyebilir,soru hakkında yanlış bilgi vermemek için bilgi tazelemesi yapılabilir veyahutta sorduğun soru hakkında bilgi sahibi birileri olmayabilir sukut ve sessizlik yanlış bilgi vermekten herzaman için iyidir uzun zamandır işlerim yoğun hergün foruma girsemde tüm konuları inceleme imkanım olmuyor sorunu yazdığın yorumdan gördüm

Afedersiniz haklısınız ama sürekli soru soran biri değilim azçok biliyorsunuzdur kendi kendime uğraşıp becermeyi tercih ederim çok aşırı sıkışır ve uğraşlarımda sonuç elde edemezsem yazmışımdır buda zaten ileti sayımdan belli oluyordur zira 2007 den beri bu sitedeyim, bu soruyu iki yerede sordum ve cevap verende olmayınca artık kimse ilgilenmiyor diye düşündüm, afedersiniz Bu manada TÜM FORUM SAKINLERINDEN ÖZUR DILERIM !!!

Cevaplar için çok teşekkürler sayın "köylü" bu gün sabah sistemi yeniden syspreple güncelledim, Fakat bu sefer ne içinden "desktop.ini" sildim, ne bişey... Yani olduğu gibi orjinal hatta söyle yazayım "tr_windows_7_ultimate_with_sp1_x64_dvd_u_677404" bu sistemi güncelledim imajını yeniden aldım sanal makinada... Sonra mount ettim güncellediğim ikonlarını değiştirdiğim " imageres ve shell32 " dosyalarını ekledim ve yeniden paketledim... sizin dediğiniz gibi orjinal instal.wim ile değiştirip kurulumunu yaptım sanalda hiç bir sorun yok şu yukarıda yazdığım sağ olsun reyis'in yardımlarıyla onuda çözücez az kaldı.. bunun haricinde hiç bir sıkıntı yok fakat sistem ayarlı gelmiyor ve sizin sistemden geçirmek gerekiyor ya masaüstü ikonları vs gelsin diye... Bunu yapmadan direk CD içindekiyle değiştirip kurulumu yaptım yaptığım tüm ayarlar ve masaüstü ikonlarım gelmedi... yine bu yeni güncellediğim instal.wim'i sizin sistemden geçirince masaüzerinde oluşan install'i aldım bunu bu sefer CD icine koydum Fakat nafile :( sanki az önce kurulan dosya aynı dosya değil..

Bütün ikonlar gitmiş sarı sarı klasörler var imageresteki bazı ikonlarda değişiklik var bazıları hiç değişmemiş, shell32'dekiler deseniz ojinali gibi duruyor yani yaptığım ikon ayarları değişimi her ne hikmetse  sizin sistemden geçirilince yok oluyor... Ne yaptıysam çözemedim ama sizin sisteminizden geçmeden aynı dosya bütün değiştirdiklerim çıkıyor deliricem kafayı yiyicem çözemedim :( sizin dosyanızda bi hata var demiyorum yazdıklarım sakın ola yanlış anlaşılmasın, bu sistemi siz geliştirdiğiniz için sorunun çözümüde sizdedir  düşüncesiyle yazdım... Ha bu arada hani sizin sistemden geçirilince sarı ikonlar çıkıyor diyorum ya imageres'i ve shell32'yi  restorator ile açtığımda ikonlar değişmiş şekilde duruyor fakat görünen sarı renk :( hadi buyur burdan yak oluyorum bunu görünce :D bilmem sorunumu net anlatabildim mi ??? Ben teşekkür ederim cevabınızı dört gözle bekliyorum.

Yok işte değiştirdiklerim duruyor,  yani Sizin sistemnden geçince benim eklediğim ikonların olduğu dll ler, ama görünen sarı :) cinslikte burada... Hani ikonların tutulduğu bi keş bellek felan vardır orada sistmein orjinali sarı duruyordur yada sistemi güncelleyince ikonlar gidiyor ya XP'de onun gibi bişeym ne nalet bişeydir çözemedim anlamadım, ama ben sistemi güncelledikten sonra ekliyorum ikonları...

Edited by eleavucasigmaz

• Editor

su anda bahsettiğin sistemi kullanıyorsan aşağıdaki kodları yönetici olarak çalıştır  yine olmaz ise şu sekilde bir sıralama takip et

ilk olarak syspreple iconlar hariç tüm işlemleri yap ve wim editörden geçir install.wim oluştuktan sonra tekrar wimi gimagexle açarak dll leri değiştir bu arada x64 sistem yapıyorsun sanırsam syswow64 klasöründeki dll leride değiştiriyorsundur umarım?

@echo off
taskkill /f /IM explorer.exe
start /wait mcbuilder.exe
start explorer.exe

sonucu bildirirsin yarın cevap yazarım su an cıkmam lazım

su anda bahsettiğin sistemi kullanıyorsan aşağıdaki kodları yönetici olarak çalıştır  yine olmaz ise şu sekilde bir sıralama takip et
ilk olarak syspreple iconlar hariç tüm işlemleri yap ve wim editörden geçir install.wim oluştuktan sonra tekrar wimi gimagexle açarak dll leri değiştir bu arada x64 sistem yapıyorsun sanırsam syswow64 klasöründeki dll leride değiştiriyorsundur umarım?

@echo off
taskkill /f /IM explorer.exe
start /wait mcbuilder.exe
start explorer.exe

sonucu bildirirsin yarın cevap yazarım su an cıkmam lazım

Malesef ki yine olmadı :( dediklerinizi harfiyen yerine getirdim önce verdiğiniz kodu yönetici olarak çalıştırdım, Olmadı... Sonra yeniden aldığım imajı wimeditörden geçirip mount edip içindeki hem 32bit hemde 64 bit ikonlarını değiştirdim, zaten yazmıştım sizin sistemden yani wim editörden geçirmeyince ikonlar çıkıyor diye yani ikisininde değiştirileceğinin farkındayım :) benim sorunum editörden geçince ne oluyorsa oluyor ikonlarım görünmüyor sarı orjinal ikonlara dönüyor hatta resmini aldım şöyle açıklıyayım daha anlaşılır olsun...

[spoiler]

1.pre_1377220759__hata_2.png

[/spoiler]

[spoiler]

2.pre_1377221268__hata_1.png

[/spoiler]

[spoiler]

3.pre_1377221351__hata_3.png

[/spoiler]

Bilmem şimdi daha Anlaşılır olmuşmudur ? Sarı ikonlu olanlar, yarısı sarı yarısı mavi olanlar " Wim editörden geçirdiklerim " amaaa " Full mavi olanlar Wim editörden geçirmeden " yaptığım kurulumda aldığım resim'dir. Bunları sanalda denedim ama sanalda olduğunda böyledir düşüncesiyle bilgisayarıma format atıp kurulumu kendi gerçik makinamda gerçekleştirdiğimde de sorun aynı yani sanlla bir alakası yok, hatta şuan wim editörden geçirmediğim install.wimle kurulum yaptım gece gece hem gerçek hem sanal format atıp bu resimleri aldım size, cevabı yarın yazarım dediğinizden, üşenmeyip formatları attım hem sanal hem gerçek ve sonuç ise hiç değişen bişey yok cevabınızı yine dört gözle bekliycem...

Reyis sanada sonsuz teşekkürler çok yardımcı oldun fakat, bu klasörler hala duruyor :D silinmiyor yani ama içleri boş yani herhangi bir dosya veya klasör kalmıyor içlerinde... silinmesi için isimlerini yazdığımız klasörler boş amaa kendisi duruyor, thumb. ön bellek dosyası kullandığından demiştin son verdiğin kodlarıda denedim fakat nafile içi boş boş duruyor namussuz klasörler :D

editlediğin sistem dosyalarını $OEM$ yöntemi ile değiştirmeyi dene birde.

http://www.tnctr.com/topic/136806-windows-7-build-2010-oem/

Tamam'da dostum verdiğin linkteki, konuyu okudum sağolsun biri paylaşımını sunmuş orada mesajlarıda okudum fakat, o rada sunulan link ölmüş eğer senin elinde bu 64bit için $OEM$ klasörü varsa paylaşabilirmisin... içerisindeki ikonları ben yine teker teker eklerim uğraşırım orada sıkıntı yok ama gel gelelim paylaştığın linkte bu dosya yok yani linki ölmüş... 

Sevgili "ahmety114" ben değişimleri Restorator programıyla yaptım, kendi zevkime hitap eden ikonları koydum şuan bir sorunum var sağolsun arkadaşlarda yardımcı oluyorlar, nasıl olacak bu değişim dersen Aşağıda verdiğim bilgileri oku incede bilirkişi yüce amcamız Google'ye de sorabilirsin " Restorator " diye arattığında birsürü bilgiye ulaşacaksın, Kolay gelsin !

Restorator programı ile bu linklerden faydalanabilirsin :
1. http://www.tnctr.com/topic/65378-restorator-ile-hazyrlanmys-patch/
2. http://www.tnctr.com/topic/161679-windows-7-her-temaya-ayry-simge-paketi-goemme/

Buradan da indirebilirsin : TNCtr veya Buradan

• Editor

link ile ne alakası var ? örnek olsun diye verdim bunu ben.başka yöntem denemen için. zaten sen o paketi kullanmayacaksın, aynı mantıkla kendi editlediğin dosyaların değişimini sağlayacaksın.

link ile ne alakası var ? örnek olsun diye verdim bunu ben.başka yöntem denemen için. zaten sen o paketi kullanmayacaksın, aynı mantıkla kendi editlediğin dosyaların değişimini sağlayacaksın.

Nasıl ne alakası var :) Mantığı biliyorum zaten kurulumda ikonlar değişitor sonra kaldırabiliyorsun sanırım "majorata"nın sunduğu birsistemde vardı diye hatırlıyorumda şuan elimde o sistem yok içini açıp alayım, kendime göre editliyeyim hoş demişsin ya "bu paketi kullanmıyacaksın" diye istesende kullanmam ben özene bezene değiştirdim ikonlarımı bazılarını kendim yaptım png formatından ikona çevirdim felan yani okadar uğraşmışım ki hazır bi paket asla kullanmam, en olmadı kendime göre editlerim mevcut dosyayı... Şimdi oturup sıfırdan teker teker satır satır ikonları değiştirmek için cmd komutumu yazıcaz motunum :) hazır bir dosyayın içini açarak çalışma sistemini gözle görmek daha mantıklı değilmi ? onuda geç en olmadı linkte sunulan klasörün içerisindeki gerekli dll'leri kendi ikonlarımla değiştirerekte denenebilir Fakat elinde hiçbir meteryal yokken mantığı anlamak sonucu değiştirmiyor ama yinede sağol...

Edited by eleavucasigmaz

• Editor

Israrla, anlamak için çaba sarf etmiyorsun. sana ne major_ata nın sisteminden ne de yönteminden bahsetmiyorum...

yapacakların şunlar:

$OEM$ klasörü oluştur,
$$ klasörü oluştur,
System32 klasörü oluştur.
daha sonra aşağıdaki sıralama olacak şekilde iç içe koy (ya da direk birbiri içlerinde oluştur,her neyse..)

" $OEM$\$$\System32 "

simgelerini,bitmap resimlerini vs. değiştirdiğin kendi sistem dosyalarınıda " System32 " klasörünün içine at.örnek: imageres.dll, shell32.dll, vs. neleri editlediysen işte.

son olarak isondaki " sources " klasörünün içine "$OEM$" klasörünü at. HEPSi BU !

Edited by MOTUN

Ha şimdi oldu :) sen diyosunki ; " $OEM$\$$\System32 ve  $OEM$\$$\SysWOW64  " Klasörleri oluştur, kısaca değiştirdiğin ne varsa " $OEM$\$$\ "nin içine at, Kurulumda değişmesini istediğin, font, media, thema ve benzeri kalsörlerdeki dosyalar, koyduklarınla değişsin !!! Doğru dimi :D , bunu demek istiyorsun. Bende bir PACK dosyası oluştur, kurulumda o pack dosyası dll'leri değiştirsin kurulum bittiğinde de isteyen silebilir bu Pack dosyasını orjinal klasörlere dönebilir diye anladım !!! Dur bakalım senin şu dediğini ( XP'deki gibi yani ) yapayım bi, wim editörden geçirdikten sonra.. Klasörleri değişmesini istediğim klasörlerdeki dosyaları içine koyuyorum hemen deniyorum sanalda sonucu yazarım...

Ne yazık ki yine hüsran :( bak resme, yüklemler bittiğinde hani isim yazma kısmı varya işte tam oraya gelecekken bu hatayı verdi iki defa tamam dememe rağmen bu aşamayı geçip kullanıcı adı gir, saat bölgeseç, ağ ayarları gibi noktalara geçemiyor burada kalıyor ama buraya kadarda hiç bir sorun olmadan hatasız yüklemeyi tamamladı... Klasörüde ; 
" $OEM$\$$\System32 ve  $OEM$\$$\SysWOW64  " şeklinde oluşturdum içlerinede sadece imageres ve shell32 dll'lerini koydum Aynı dll'değiller sormadan döyliyim de :) SysWOW64' içine kendi imagares ve shell32'yi diğerin kalsörün içinede kendi dll'lerinin üzerine ikonları ekleyip kaydettiğim Dll'i yani ikiside ayrı dll aynı değiller...

[spoiler]

pre_1377264044__hata_4.png

[/spoiler]

Edited by eleavucasigmaz

• Editor

Dosya değişim islemimini hangi asmada yaptın sysprepi kapattıktan sonramı değiştirdin yoksa sysprep esnasındamı değiştirdin?wim editorden gecirdiğin install.wim in users klasörünü yollayabilirsen incelemek istiyorum