Jump to content

Pascal Multiboot Menü Hazırlama..

bypascal
 Share

Recommended Posts

PASCAL USB MULTIBOOT MENU HAZIRLAMA

pscv2.jpg

Arkadaşlar daha öncede söylediğimiz gibi PASCAL MULTIBOOT' un nasıl dizayn edildiği ile ilgili bir açıklama yapacağız demiştik bununla ilgili olarak Pascal Multiboot' u kullanıcıların dizayn edebilmesi için kişiselleştirdim ve istifadeye sundum, istediğiniz her türlü bilgiye konuya eklediğim linkten ulaşabilir ve kendinize özel menünüzü tasarlayabilirsiniz...

Not : Linkte eklemiş olduğum Pascal Multiboot un yapımı ile ilgili anlatımlar konuyla bilgisi olan arkadaşlar tarafından yapılırsa güzel tasarımlar ortaya çıkacaktır fakat destek bakımından bu sefer benden çok şey beklemeyin anlatımlar içinde mevcuttur ve yapımında kullanılan programların anlatımları da tnctr.com da mevcuttur, herkese iyi çalışmalar dilerim..

# Kullanım Alanları

Bu çalışma USB Flash bellek ve USB Harddiskler için tasarlanmıştır, ama USB HDDLER yerine USB FLAS BELLEKLER ile kullanmanızı tavsiye ederim...

DVD için değildir !

Bootable özelliği ile rahatça kurulum yapılabilir.

Boyut: 40.1 MB

Sıkıştırma: Rar / Şifresiz
Anlatim: bypascal

Upload : Semsibey

Platform: / PC

Link : 

http://multi.la/s/FUM4ZVI3

http://rghost.net/private/49010610/7737859b7859537232c1b76634e25d5e

Edited by bypascal

bunu nasıl iso haline getirebilirim cunku ben usbyi cdroma cevirmişim yane bana isosu lazım direk icine iso yazdırıyorum daha rahat oluyor her makinada benim flash kendini cdrom olarak goruyor en saglamı bu oluyor

dediğin şekilde çalışmaz bu sistem..

peki konumuzun belki dışında ama easyboot programında install.wim 4 gb yi gectikten sonra calışmıyor eger oolayı aşabilsem artık hic bi sorun kalmayacak oyuzden onunla ilgili bi bilginizmi varmı acaba

o olayı aşamassın boşuna tırmalama en azından easybootla..., easybootun desteği yok. senin düşündüğün şeyin aşılmış hali pascal multiboot tur.

o olayı aşamassın boşuna tırmalama en azından easybootla..., easybootun desteği yok. senin düşündüğün şeyin aşılmış hali pascal multiboot tur.

ozaman sizden istegim hazır bir grupdos kalıbı varmı sade olarak sadece ben icine windowslarımı atayım bide yanına bi kac bi şey cunku acıkcası grupdos beceremedim yanlız ben windowsları iso halinde atmak istemiyorum direkt acık halde atmak istiyorum normalde oluyormu oyle olmuyorsa iso olarakta razıyım

ozaman sizden istegim hazır bir grupdos kalıbı varmı sade olarak sadece ben icine windowslarımı atayım bide yanına bi kac bi şey cunku acıkcası grupdos beceremedim yanlız ben windowsları iso halinde atmak istemiyorum direkt acık halde atmak istiyorum normalde oluyormu oyle olmuyorsa iso olarakta razıyım

öyle bir kalıp yok ki olduğunu varsayarsak yinede senin düşündüğün gibi olmaz çünkü senin düşündüğün yollarda çok zaman harcadım ama bir çözüm bulamadım :))

Bypascal hocam ben Acronis True Image'yi yeni sürümüyle değiştirmek istiyorum.Aero  Studio ile denedim ancak yapamadım.nasıl yapacağım konusunda kısaca bilgi verebilir misin? 

yeni sürümünü test etmedim bir değişiklik varmı bilmiyorum fakat adını ACRONISTRUE.ISO yapıp PASCALBOOT klasörüne atıp bir denersin.. tabii ben tasarımdan değil pascal multiboot v2 den bahsediyorum... ama sen tasarımla ilgili soruyorsan içinde açıklamalar mevcut..

bypascal öncelikle paylaşımın için çok teşekkürler emeğine ve ellerine sağlık, yalnız başım şu kaspersky rescue disk 10 ile dertte "ntfs" formatlı usb belleğime ne senin vermiş olduğun ne de benim internetten araştırıp bulmuş olduğum .lst komutları işe yaramıyor sinir olmuş durumdayım, kullandığım komutlar;

find --set-root /liveusb
map --heads=0 --sectors-per-track=0 /rescue/rescueusb.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)

veya bu komut

map (hd0,0)/rescue/rescueusb.iso (0xff) || map --mem (hd0,0)/rescue/rescueusb.iso (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)
boot

her iki komutta işe yaramıyor sinir etti bu kaspersky beni, yardımcı olabilirsen veya olabilecek arkadaş varsa sevinirim teşekkürler.

Edited by hur_82

bypascal öncelikle paylaşımın için çok teşekkürler emeğine ve ellerine sağlık, yalnız başım şu kaspersky rescue disk 10 ile dertte "ntfs" formatlı usb belleğime ne senin vermiş olduğun ne de benim internetten araştırıp bulmuş olduğum .lst komutları işe yaramıyor sinir olmuş durumdayım, kullandığım komutlar;

her iki komutta işe yaramıyor sinir etti bu kaspersky beni, yardımcı olabilirsen veya olabilecek arkadaş varsa sevinirim teşekkürler.

Kaspersky USB Rescue Disk Maker  programı ile kaspersky i boş bir usb belleğe yükle yükleme işlemi bittikten sonra belleğin içindeki dosyaları multibootuna kopyala ve aynı komutla dene..

title Kaspersky Rescue Disk 2013
find --set-root /liveusb
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)

Kaspersky USB Rescue Disk Maker  programı ile kaspersky i boş bir usb belleğe yükle yükleme işlemi bittikten sonra belleğin içindeki dosyaları multibootuna kopyala ve aynı komutla dene..

find --set-root /liveusb
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)

dediğini önceden yapmıştım bypascal ama tekrar denedim yalnız kaspersky usb rescue disk maker usb'yi "fat" formatlıyor ama benim multiboot usb "ntfs" formatlı olduğu için çalışmadığını düşünüyorum. sizinkiler nasıl çalışıyor anlamadım ama akıl sağlığım için bıraktım artık şu an tek değiştiremediğim usb'yi suçluyorum(sandisk cruzer) ama usb'de şu ana sorunsuz çalışıyor artık en son kaspersky rescue disk'i "text mode" olarak çalıştırıyorum o sorunsuz ama "graphic mode" çalışmıyor aklına başka bir şey gelirse konuyu takipteyim yardımlarını bekliyorum teşekkürler

bypascal vermiş olduğun ekran görüntüsünde olduğu gibi "hiren's boot cd 15.2"  ntfs formatlı usb'de nasıl çalıştırdın nasıl bir yol izledin hangi komutları kullandın paylaşabilirsen sevinirim, bende reyiz'in yapmış olduğu türkçe ve ekstra programlı hiren's boot cd 15.2'yi multiboot usb'ye eklemeyi düşünüyorum da teşekkürler

bypascal vermiş olduğun ekran görüntüsünde olduğu gibi "hiren's boot cd 15.2"  ntfs formatlı usb'de nasıl çalıştırdın nasıl bir yol izledin hangi komutları kullandın paylaşabilirsen sevinirim, bende reyiz'in yapmış olduğu türkçe ve ekstra programlı hiren's boot cd 15.2'yi multiboot usb'ye eklemeyi düşünüyorum da teşekkürler

aero da menündeki butona aşağıdaki komutu yazıp hiren in iso içeriğini bellek ana dizine  kopyalarsan iş çözülür ... tabii hireni başlatan LST dosyasını MENU.LST yapmalısın yada adı her neyse komutu ona göre düzenlemelisin....

grub4dos ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/MENU.LST; configfile /HBCD/MENU.LST
boot

• 3 ay sonra...

find --set-root /liveusb
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)

herhangi başka bir  iso yu yüklemek istedigimizde bu kalıbın

title kısmını o iso nun  adı yazılarak kalan kısmı aynı yukarıdaki şekilde kalıp olarak aynen yazılırsa,o yüklenen iso usb den açılırmı

# =========================================================================

title Windows 7 SP1 x64 x86 Kurulum \n Windows 7 SP1 x64 x86 Kurulum
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/WIN7/NT6BOOT.ISO
# set ISOFILE=/WIN7/WIN7.ISO
set BOOTFILE=/WIN7/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

title Windows XP SP3 x86 Kurulum \n Windows XP SP3 x86 Kurulum
map --unmap=0:0xff
map --unhook && map --rehook
# Only for usb
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
set GZFILE=/WINXP/BOOT.ISO
set BOOTFILE=/WINXP/I386/SETUPLDR.BIN
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> Not found %GZFILE%
if exist %GZFILE% && set EXIST=1
if %EXIST%==1 && echo ----------------------------------------------------
if %EXIST%==1 && echo Windows XP SP3 x86 Kurulumu Baslatiliyor..
if %EXIST%==1 && echo Lutfen Bekleyiniz...
if %EXIST%==1 && echo ----------------------------------------------------
if %EXIST%==1 && map --mem %GZFILE% (0xFF)
if %EXIST%==1 && map --e820cycles=3
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Fail to boot! && echo && pause --wait=5 <<< Return to clasic menu...

bu komutlar satır satır anlam olarak neyi komutluyor. 

herhangi başka bir  iso yu yüklemek istedigimizde bu kalıbın

title kısmını o iso nun  adı yazılarak kalan kısmı aynı yukarıdaki şekilde kalıp olarak aynen yazılırsa,o yüklenen iso usb den açılırmı

title kısmına title yi silmeden istediğini yazabilirsin.

• 2 hafta sonra ...

Mrb Pascal resimde gördüğün gibi Usb'nin diğer bölümünü DVD-Rom'a çevirmişim. Bu Usb yöntemini iso yapıp onuda resimdeki dragon multiboot yerine nasıl koyabilirim..?

KlyXqp.png

eklenmez çünkü bu sistem usb bellekler için tasarlandı...

• 3 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • Editor

yeni indirdiğimiz xp sistemlerini nasıl ekliyoruz acaba direk ismini değiştirip atmamız yeterli olmyacak sanrım WİN7 ve WİN8 eklerken nt6 filan yapıyoruz  çünkü ?

İstediğin şey "Multiboot menu hazırlama" ile ilgili değil; bu konuda aramaman gerekir,

Aradığın konu ve linkleri burada, ilk iletide: http://www.tnctr.com/topic/221381-pascal-usb-multyboot-extreme-edytyon-v20/

Kendi XP ISO'nuzu v2'ye ekleme (programlar ve açıklama içinde)

http://multi.la/s/AR2EXVGH

Edited by semsibey

• 4 ay sonra...

HRENS NTFS ÖZELİKLİ MULTİ BOOOTA NASIL EKLERİM SADECE MİNİ XP DEİL TÜMÜYLE ÇALIŞMASI İÇİN DİERLERİNİ ZATEN BİLİYORUM YAPTIM ACRONİS FİLAN İŞLETİM SİSTEMLERİ LÜTFEN RİCA ETSEM YAZARMISINIZ KISACA UYGULAMA..