Jump to content

Meslek Seçiminde Kararsız Kaldım

Dexter18
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar malum ek tercihler başladı ve birkaç meslek arasında kaldım lütfen yardımcı olun.

1)Bilgisayar programcılığı (2 yıllık ama bilgisayarlarla uğraşmayı seviyorum)

2)Kamu yönetimi (4 yıllık  Çanakkale ve Muğlada tutuyor) 2. Öğretim

3)Sınıf Öğretmenliği (4 yıllık trakya çanakkale ve muğlada tutuyor 1. Öğretim)

Sizce hangisini yazayım gelecekte hangisi daha iyi olur?

Konuştum tabiki hangi meslek hoşuna gidiyorsa onu yap diyorlar ama ben mesleklerdeki gelecek ne onu bilmiyorum bilgisayar programcılığı çok hoşuma gidiyor uğraşmak falan ama işsiz kalırsam diye korkuyorum.

Bilgisayar programcılıgı guzel bır meslektır ama proramcılık yaparak ekmeğimi kazanıca diyorsan Sayısalın ıyı olması lazım matematık gıbı sahsen ama arkadasın dedıgınede katılıyorum butür konuları ailenle oturup mantıklı bi karar ver istediğin mesleğin gideri varmı önü açık mı çevrene sor üniversitelerdeki hocalara danısabılırsın cemaate giden arkadasların abılerın varsa bunlar örnek verebileceğim türden ben sahsen kendım MSSQL cıyım bır hastane de bilgi işleme bakıyorum sayısalım ıyı oldugu ıcın MSSQL li sectim karar senin ama acele etmemende fayda var diye düşünüyorum

Bilgisayar programcılıgı guzel bır meslektır ama proramcılık yaparak ekmeğimi kazanıca diyorsan Sayısalın ıyı olması lazım matematık gıbı sahsen ama arkadasın dedıgınede katılıyorum butür konuları ailenle oturup mantıklı bi karar ver istediğin mesleğin gideri varmı önü açık mı çevrene sor üniversitelerdeki hocalara danısabılırsın cemaate giden arkadasların abılerın varsa bunlar örnek verebileceğim türden ben sahsen kendım MSSQL cıyım bır hastane de bilgi işleme bakıyorum sayısalım ıyı oldugu ıcın MSSQL li sectim karar senin ama acele etmemende fayda var diye düşünüyorum

Bilmiyorum işte fazla vaktim yok tercihler yarın son bugün yapmam lazım. Dediğim gibi bilgisayarla uğraşmak hoşuma gidiyor kodlar vs. ama diyorum acaba kamu yönetimi ve sınıf öğretmenliği nasıl?

Bilgisayar Pgrogramcılıgı okursan işsiz kalmazsın diye düşünüyorum

Araştırdım biraz bazıları diyor iyi para var bazıları işsiz kalırsın diyor galiba kendini geliştirmekle ilgili.

eğer garanti iş diyorsan tabii ki öğretmenlik kendi yağınla kavrulursun, hayat standartın belli ne uzarsın ne kısalırsın sabah 8 aksam 5 hafta sonları senin gibi artıları yok değil ama bilgisayarla uğraşmayı seviyorum diyorsun programcılığı da seviyorsan ve ufkunu geniş tutup kendini geliştirirsen kendi patronun olabilirsin, kamu yönetimini hiç saymıyorum çok fazla mezun var diye biliyorum ve kamu yönetiminde biraz torpil lazım diye düşünüyorum çünkü çalışabilecek devletten başka bir yer çok fazla yok sanırım diye düşünüyorum tabii ki bunlar benim düşüncelerim, keşke dememek için çok iyi düşün iyi karar ver sonra dönüşün olmuyor kolay gelsin

eğer garanti iş diyorsan tabii ki öğretmenlik kendi yağınla kavrulursun, hayat standartın belli ne uzarsın ne kısalırsın sabah 8 aksam 5 hafta sonları senin gibi artıları yok değil ama bilgisayarla uğraşmayı seviyorum diyorsun programcılığı da seviyorsan ve ufkunu geniş tutup kendini geliştirirsen kendi patronun olabilirsin, kamu yönetimini hiç saymıyorum çok fazla mezun var diye biliyorum ve kamu yönetiminde biraz torpil lazım diye düşünüyorum çünkü çalışabilecek devletten başka bir yer çok fazla yok sanırım diye düşünüyorum tabii ki bunlar benim düşüncelerim, keşke dememek için çok iyi düşün iyi karar ver sonra dönüşün olmuyor kolay gelsin

Sınıf öğretmenliği kpss puanında 66 puana kadar düştü. Bilgine :)

Şimdi böyle diyince sınıf öğretmenliğini düşünüyorum ama yapamam diye korkuyorum onca sorumluluk falan

Kardeşim eğer bilgisayar ile uğraşmayı seviyorum,programlamaya ilgi duyuyor,merak ediyorum diyorsan Bilgisayar Programcılığını seç. Devamında DGS adında bulunmaz bir nimet var gir sınavına Bilgisayar Mühendisliği'ne kadar yolu var. 2010'da Bilgisayar Programcılığı'ndan mezun oldum 2 yıl özel şirkette çalıştım fakat mühendis olmaya karar verdim. Bu yıl DGS ile girdim ve şükürler olsun kazandım.  Ne parası ne kolaylığı ; en önemlisi senin sevmen,hayal etmen. Mühendislik benim hayalimdi ve hayalime kavuştum,inşaallah sen de hayaline kavuşursun.

Kardeşim eğer bilgisayar ile uğraşmayı seviyorum,programlamaya ilgi duyuyor,merak ediyorum diyorsan Bilgisayar Programcılığını seç. Devamında DGS adında bulunmaz bir nimet var gir sınavına Bilgisayar Mühendisliği'ne kadar yolu var. 2010'da Bilgisayar Programcılığı'ndan mezun oldum 2 yıl özel şirkette çalıştım fakat mühendis olmaya karar verdim. Bu yıl DGS ile girdim ve şükürler olsun kazandım.  Ne parası ne kolaylığı ; en önemlisi senin sevmen,hayal etmen. Mühendislik benim hayalimdi ve hayalime kavuştum,inşaallah sen de hayaline kavuşursun.

İyimiş hayırlı olsun. İnş. kazanırım bende. Birde özel şirkette ne kadar ücret alıyordun çalışma şartları nasıldı?

Okuduğum bölüm üzerine çalışmıyordum. Şartlar normalde çok iyi ama tekniker olunca hepsinden faydalanamıyorsun. Zaten özel şirkette çalışmasaydım mühendisliği düşünmezdim. Çalıştığım yerdeki (Aselsan-Karel) mühendislerin tutumları,ileriye dönük düşüncelerim ve gece vardiyaları;hepsini birden harmanlayınca çok fena gaza geldim. Allah'ıma şükür olsun ki hayalimin ilk ve en zorlu aşamasını gerçekleştirdim. Sana nacizane tavsiyem ; olabildiğince yüksel kardeşim. Sevdiğin iş olur,parası yeter dersin ama orada senden küçüklerin sana hitap şekline bakarak yaşamak zor gelir. En azından bana zor geldi. Yarın birgün evlenip çoluk çocuğa karışınca hele iyice zorlanırsın. Okuyabildiğin kadar oku! Bilgisayar sektörünün geleceği çook parlak,kendini geliştirip diğerlerinden farkını ortaya koyduktan sonra seni kimse tutamaz. Ama 2 yıllıktan sonra kesinlikle ve kesinlikle DGS'yi düşünmelisin,Bilgisayar mühendisliğini düşünmelisin...

Tüm DGS'ler arasında en zoruydu. Hatta ALES'den bile zordu. Ama sadece bana değil herkese zordu. Zor olması çalışan ile çalışmayanın farkını ortaya koydu. Aklına koyduktan sonra zor mor hikaye. Eğer düşünüyorsan bunları aklına takma,sadece netlerini düşün. Zor olursa herkese olur.

Sınıf öğretmenliği atamasında kpss puanı 84'ün üzerinde kapattı. Ayrıca atandıktan sonra iller arası tayinlerde ciddi sıkıntı var.  Yazarken iyi araştırın

İşte bu konu hakkında fazla bilgim yok. Yani atanabilirmiyim ve kpss zorlarmı bilmiyorum

İşte bu konu hakkında fazla bilgim yok. Yani atanabilirmiyim ve kpss zorlarmı bilmiyorum

Kpss puanı yüksek 4+4+4 sisteminden dolayı ilkokul 4 yıl olunca on binlerce sınıf öğretmeni fazlalık durumuna düştü birazı alan değiştirdi ya da yan alanı olan öğretmenliğe geçti 

Sınıf öğretmeni bundan dolayı geçen yıl çok çok az aldı bu sene de fazla almadı. Zaten üniversite sınıf öğretmenliği puanları da çok fazla düştü

Tabi siz bu bölümü kazansanız 4-5 yıl sonra atama puanları düşer mi veya ne kadar düşer bilemiyorum

Kpss puanı yüksek 4+4+4 sisteminden dolayı ilkokul 4 yıl olunca on binlerce sınıf öğretmeni fazlalık durumuna düştü birazı alan değiştirdi ya da yan alanı olan öğretmenliğe geçti 

Sınıf öğretmeni bundan dolayı geçen yıl çok çok az aldı bu sene de fazla almadı. Zaten üniversite sınıf öğretmenliği puanları da çok fazla düştü

Tabi siz bu bölümü kazansanız 4-5 yıl sonra atama puanları düşer mi veya ne kadar düşer bilemiyorum

Bilmiyorum walla yarında tercihler son hazırladım bir liste hayırlısı bakalım

Kamu yönetimini bitirirsen birçok devlet sınavlarına katılırsın. Kaymakamlık sınavları gibi. Şu an piyasada çok fazla mühendis ve programcılık mezunu var. Ne uzarsın ne kısalırsın. 2 yıllık okulu bitirnce alacağın maaş 2000tl. Farklı yeteneklerin meziyetlerin olmalı ki özel sektörde aranan adam olabilmelisin. Bilgisayar teknolojisi çok hızlı ilerliyor, ayak uydurmak gerek ayrıca.

Dostum sana kendi fikrimi söylemek istiyorum yönlendirme amaçlı değil kişisel düşüncem:
sınıf öğretmenliği bence yaramaz kamu yönetimi bir ihtimal. Ben, senin belkide yapmak üzere olduğun hatayı liseye başlarken yaptım. Asıl isteğim bilgisayar programcılığı olmasına rağmen ailemle karar verelim dedim. Lise bitti, myo bitti makine okudum (Bursa da yaşıyorum iş sıkıntısı vs. olmaz diye). Bilgisayarlardan kopamadım. Matematikten anlamam aram yoktur ama insanların söylediği bilgisayar benim içimden gelen birşey. Babam bile bana makine okuttuğuna pişman ama iş işten geçti artık. Geçen 7 yılı geri alamazsın. Sonuç olarak makine işinde fena sayılmam piyasanın ilk diplomalı CNC mezunlarıyız. İş bulma sıkıntım yok, hocaların taktığı lakapla marmaranın en uçuk cnc cisiyim (övünmek gibi olmasın yanlış anlamayın). Fakat mutsuzum. Herkesin illaki söyleyecek bir fikri vardır, özellikle ailenin. Kimsenin fikrini küçümseme artılarını eksilerini düşünmeye çalış. Benden sana tavsiye otur kendinle başbaşa kal kendi kendine sor hangisinde mutlu olurum? Mutlu olduktan sonra asgari ücret bile sana koymaz ama mutsuzsan dünyaları versinler tatmin olamazsın. Naçizane fikrim okuduğun için teşekkürler ;)

Bilmiyorum walla yarında tercihler son hazırladım bir liste hayırlısı bakalım

w ile vallahi yazmandan zaten 3. tercihi elemiş olduğunu anladık. Ayrıca elma ile ceviz karşılaştırması yapıp, hangisini seçmeliyim diyorsun. Şu şekilde sorsan, "bilgisayar eğitmenliği mi, bilgisayar programcılığı mı?" ya da "kamu yönetimi mi, iktisat mı?" veyahut "sınıf öğretmenliği mi, branş öğretmenliği mi?" daha mantıklı bir noktada olurdun.