Jump to content

Bilgisayar Açılırken Mavi Ekran Hatası

FeLSeFeCi
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar şu mavi ekran hatası yüzünden bi türkü işlerimi yapamıyorum.Şimdi normalde mavi ekran hatası pc açıkkken oluyordu bazen kasadan fişlerle oynadım yerine geldi.Daha sonra pc açılırken  güvenli mod,ağ desteğiyle aö,olağan şekilde başlsın var hepsini denemedim sonra çubukul çizgiler çıkyor ordan hdd ses geliyor ve mavi ekran çıkıp res atıyor yaptıysam olmadı direk res attığı için hatanın ne olduğnuda göremiyorum.Kasayı açıp komple temizlik yaptım ramları çıkardım hdd kontrol ettim her tarafa düzenledim ama gene olmadı.Yardımcı olursanız sevinirim.

Edited by FeLSeFeCi

1 maviekran hatası demek donanım arızası veya sistem ile ilgili sorunlardan kaynaklanır

2 öncelikle pc yi baştan aşağı giriş soket bağlantılarını kontrol etmelisin

3 kasa ise kasa iç bağlantı noktalarını kontrol etmelisin örneğin ramlari söküp bildiğimiz silgi ile soket girişini yada ekran kartının girişini temizleyebilirsin power kablosunu anakart soket yuvalarını kontrol edebilirsin bunlar olmadı diyelim

4 anakartın oturduğu tezgahta vidalama yuvalarından kaynaklı kısa devre varmı kontrol etmelisin

5 baktın tamamı normal gözüküyor bu durumda orjinal olmasına dikkat ederek yani bir işletim sistemi kurmalı ardından anakartın modeline ses kartının modeline diğer araçların modeline tam uygun sürücüleri kurmalısın

6 sürücü kurarken bazı proğramlar var piyasada onları tercih etmeden şu yolla ;

bilgisayarım aygıt yöneticisi kurulu olmayan yada sorunlu olan aygıt ın üzerinde sağ tık özellikler ayrıntı sekmesi altındaki özellik menüsünden donanım kimliği kısmını açınca alttaki örneğin PCI\VEN_8086&DEV_0166&SUBSYS_14571043 şeklindeki aygıtın kimliğini ctrl c ile kopyalayıp

http://devid.info/ isimli sitenin arama bölümüne yapıştırıp aratınca en yeni tarihli ve sistemine uygun olanı seçerek bulup indirip kurabilirsin

7 gene olmadı diyelim işlemci ısısını kontrol etmeli fanın ve havalandırmanın temiz olup olmadığına bakmalısın

bu yolu izlersen mutlaka karşına yolunda olmayan bir konu çıkacaktır onu bulduğunda yazarsan artık bakabiliiriz kolay gelsin