Jump to content

Boot Olan Ve Olmayan Flash Bellekleri Belirleyelim

omeraksu
 Share

Recommended Posts

SANDISK-CRUZER-EDGE-16GB-USB-BELLEK-KARGArkadaşlar bu resimde görmüş olduğunuz 16 gb scan disk cruzer edge model flash bellekten aldım ve usb boot işlemlerinde boot olmuyor pc ye takınca usb hard disk olarak algılıyor. Ama yine aynı marka olan scan disk cruzer blade 22107_1259750122.jpg modellerin 2-4-8-16-32 gb larının hepsini pc ye takınca çıkartılır aygıt birimi olarak gördüğünden boot ediyor.

Benim gibi böyle sorun arkadaşlar varsa flash marka modellerini bu şekilde ayrıntılı yazsınlar ilerde yine bu boot etme işleri için flash bellek alacağımızdan böyle kötü süprizlerle karşılaşmayalım.

Güzel bir düşünce ile açılmış başlık. Herkesin katkısı ile daha güzel hale gelebilir. Diğer arkadaşların tecrübeleriyle verdiği modelleri ilk mesaja resimsiz ya da daha küçük resimlerle güzel bir tablo halinde bir liste yaparsanız çok kişinin faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Yalnız bu konu teknik bir konu olduğu için buraya pek uygun değil, donanım bölümüne taşıyorum.

Aşağıda örnek tablo oluşturma var, bunu kullanabilrsin:

[table='Flash Disklerin Boot Özellikleri Listesi']
[th]Marka[/th]
[th]Model[/th]
[th]Kapasite[/th]
[th]Rev[/th]
[th]Boot Özelliği[/th]
[tr]
[td='1']Kingston[/td]
[td='1']Data Traveler[/td]
[td='1']32 GB[/td]
[td='1']1.0[/td]
[td='1']Var[/td]
[/tr]
[tr]
[td='1']Sandisk[/td]
[td='1']Cruzer[/td]
[td='1']4 GB[/td]
[td='1']-[/td]
[td='1']Yok[/td]
[/tr]
[/table]

Çıktısı şu şekilde olacaktır:

[table='Flash Disklerin Boot Özellikleri Listesi']

[th]Marka[/th]

[th]Model[/th]

[th]Kapasite[/th]

[th]Rev[/th]

[th]Boot Özelliği[/th]

[tr]

[td='1']Kingston[/td]

[td='1']Data Traveler[/td]

[td='1']32 GB[/td]

[td='1']1.0[/td]

[td='1']Var[/td]

[/tr]

[tr]

[td='1']Sandisk[/td]

[td='1']Cruzer[/td]

[td='1']4 GB[/td]

[td='1']-[/td]

[td='1']Yok[/td]

[/tr]

[/table]

Bu konu "Sohbet-Chat" forumundan "Donanım" forumuna taşınmıştır.

pre_1384770931__530x400_ts32gjf770_produ

USB'den Windows kurulumu yapmak için Transcend JF760 32 GB modelini kullanıyorum. USB 3.0, 15 MB yazma ve 70 MB okuma hızlarına sahip ve bu hızları bizzat ATTO testinden veriyorum. Bu özelliklerle Windows 7 kurulumu 12 dk, Windows 8 ve Windows 8.1 kurulumları 10 dk sürüyor. Tabi bu hızlar kendi bilgisayarımda ve USB portları USB 3.0.

pre_1384771396__sandisk-ultra-16gb-usb-3

Kişisel kullanım için SanDisk Ultra 16 GB USB 3.0 modelini kullanıyorum. Yazma ve okuma hızları Transcend kadar iyi değil.

pre_1384771627__sandisk-8gb-cruzer-force

SanDisk'in Cruzer Force 8 GB USB 2.0 modeli. Bunu da yeni aldım, küçük ve zarif olduğu için. Asus N56VZ kullanıyorum, bilgisayarım zarif olduğu için usb diskler de zarif olsun istedim ve bunu aldım. Asıl alma amacım usb'den Windows kurmaktı ama konu başlığındaki gibi bu model çıkartılabilir sürücü olarak değil de sabit sürücü olarak görülüyor ve boot edilme özelliği yok. Bu yüzden Boot etmek için alacaksanız hiç almayın.

pre_1384772033__kingston-data-traveler-u

Ve bu da ilerde almayı düşündüğüm model.

konuyla ilgili araştırmam olduğu için bilgi vermek istedim boot olmayan usb ve dvd leri boot yapabilen bi program microsoft un yayınladığı. Kısaca anlatıyım örneğin ben ilk paylaştığın usb den boot ile format atmayı denedim bir türlü yapamadım bu program ile windowsun iso dosyasını bu usb ye boot ettim ve artık bootable oldu belki birilerinin işinede yarar win7 yazdığına bakmayın windows 8 dahil hepsinde çalışıyor buyrun link :

http://www.microsoftstore.com/store/msusa/html/pbPage.Help_Win7_usbdvd_dwnTool

Edited by mhmmdkdr

Ozaman benimde katkım olsun

16 GB Codegen usb2.0 boot özelliği var (ve çok güzek ve hızlı)

32 GB Codegen usb2.0 boot özelliği yok extra format toollar ile yapmayı başardım

Sandisk siyah eski tiplerin hepsinde var

HiLevel 32 GB boot özelliği yok

Kullandıpım Kingston Datatraveler 2,4,8,16 Gb hepsinde boot özelliği var

Ayrıca Duyduğum kadarıyla 32 Gb Silicon Power USB 3.0 bunda da yok

• 4 hafta sonra ...

konuyla ilgili araştırmam olduğu için bilgi vermek istedim boot olmayan usb ve dvd leri boot yapabilen bi program microsoft un yayınladığı. Kısaca anlatıyım örneğin ben ilk paylaştığın usb den boot ile format atmayı denedim bir türlü yapamadım bu program ile windowsun iso dosyasını bu usb ye boot ettim ve artık bootable oldu belki birilerinin işinede yarar win7 yazdığına bakmayın windows 8 dahil hepsinde çalışıyor buyrun link :

http://www.microsoftstore.com/store/msusa/html/pbPage.Help_Win7_usbdvd_dwnTool

dostum dediğin program yinede boot özelliği olmayan flash bellekleri boot etmiyor ne yazık ki flash bellek chipi flash belleğe özelliğini veriyor programla alakası yok

Güzel bir düşünce ile açılmış başlık. Herkesin katkısı ile daha güzel hale gelebilir. Diğer arkadaşların tecrübeleriyle verdiği modelleri ilk mesaja resimsiz ya da daha küçük resimlerle güzel bir tablo halinde bir liste yaparsanız çok kişinin faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Yalnız bu konu teknik bir konu olduğu için buraya pek uygun değil, donanım bölümüne taşıyorum.

Aşağıda örnek tablo oluşturma var, bunu kullanabilrsin:

kintaro duyarlılığın için sağol konuyu açtığımda ilk sohbet bölümüne açmıştım sonrada çöp kutusuna gitmişti şimdide donanım bölümünde gördüm herkes konuya yazmaya başlamış iyibir ekipsiniz teşekkürler

Konu isabet olmuş DEPODISK 16GB bellek alacağım kısmetse.Bu belleğin boot özelliği varmı? tedarikçiye durumu sordum blmiyormuş.Kullandığı çip  MİCRON NAND FLASH

99348268_tn50_0.jpg

Toshiba 8 Gb Toshiba Readyboost

bu belleği belli bir süre kullandım.Adından da anlaşılacağı giib boot özelliği var

Edited by kacaksevgilim

• 2 ay sonra...

sandisk cruzer blade 16 gb 32 gb ve 64 gb boyutlarında boot özelliği de yok az önce 2 yeni cruzer blade 16 gb aldım boot özelliği yok takar takmaz hard disk olarak gördü ama yeni aldığım 8 gb cruzer blade çıkartılabilir disk olarak görüldüğü için sorunsuz win8-8-8.1 ve xp boot edilebiliyor

SANDISK-CRUZER-EDGE-16GB-USB-BELLEK-KARGArkadaşlar bu resimde görmüş olduğunuz 16 gb scan disk cruzer edge model flash bellekten aldım ve usb boot işlemlerinde boot olmuyor..

..

Bu şekliyle, hatalı bilgi.. Zira ben yıllardan beri aynen bu belleği ve değişik kapasitede olanlarını (4, 8, 16, 32) rahatlıkla bootable olarak kullanmaktayım. Ama en son olarak 32 bootable belleğime Windows 8.1 eklediğim halde (Mevcut bootable listesine dahil ettim) bunu çalıştıramadım (Bu konuda uğraş ve araştırmalarım devam ediyor.). Belki PC seçiyorsa, bilemiyorum.. Ayrıca belki dosya seçiyorda olabilir ama bugüne kadar ben dediğim şekilde sadece Windows 8.1 kurulumu başlatamadım. Başlattıklarım ve halen kullanmakta olduklarım 15'ten fazla (Windows kurulum, live O.S, kurtarma ve başlatma programları vb.. Hemde hepsi birlikte tek flash bellek üzerindede bootable çalışabiliyor.)..

Aşağıdaki gibi.. Sadece en altta seçili olan Windows 8.1 kurulum çalışmıyor. Flash belleklerim scan disk cruzer edge 16 ve 32 gb.. İkisindede aynı dosyalar mevcut (16 gb olanında win 8.1 yok, sığmadı.). Grub4dos ile hazırlandılar:

rpv7.jpg

Bende tersine scan disk'in cruzer blade modeli (8 GB) iki makinemden sadece birinde bootable olabiliyor (Desktop'ta oluyor laptop'ta olmuyor). 

Edited by temmuz

pre_1384770931__530x400_ts32gjf770_produ

USB'den Windows kurulumu yapmak için Transcend JF760 32 GB modelini kullanıyorum. USB 3.0, 15 MB yazma ve 70 MB okuma hızlarına sahip ve bu hızları bizzat ATTO testinden veriyorum. Bu özelliklerle Windows 7 kurulumu 12 dk, Windows 8 ve Windows 8.1 kurulumları 10 dk sürüyor. Tabi bu hızlar kendi bilgisayarımda ve USB portları USB 3.0.

pre_1384771396__sandisk-ultra-16gb-usb-3

Kişisel kullanım için SanDisk Ultra 16 GB USB 3.0 modelini kullanıyorum. Yazma ve okuma hızları Transcend kadar iyi değil.

pre_1384771627__sandisk-8gb-cruzer-force

SanDisk'in Cruzer Force 8 GB USB 2.0 modeli. Bunu da yeni aldım, küçük ve zarif olduğu için. Asus N56VZ kullanıyorum, bilgisayarım zarif olduğu için usb diskler de zarif olsun istedim ve bunu aldım. Asıl alma amacım usb'den Windows kurmaktı ama konu başlığındaki gibi bu model çıkartılabilir sürücü olarak değil de sabit sürücü olarak görülüyor ve boot edilme özelliği yok. Bu yüzden Boot etmek için alacaksanız hiç almayın.

pre_1384772033__kingston-data-traveler-u

Ve bu da ilerde almayı düşündüğüm model.

3.0 noktasından format atılmaz diye biliyorum ben