Jump to content

Harddisk Tekleme Yapıyor

FeLSeFeCi
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar harddisk tekleme açılınca çok fena büyük sesler çıkarıyor ve açılmıyor.Hdd'nin kablolarını değiştrdim yeni kablo aldım olmadı tamirciye götürdüm adam hdd'de sorun var dedi her şey tamam güzel hdd benim önemli verilerim var fotoğraf dökümanlarım var onları nasıl alabilirim amacım hdd'yi kurtarmak değil verileri kurtarmak onlar daha önemli...

Bu işi özel olarak yapan insanlar var 
yanılmıyorsam harddiskin diskini çıkartıp başka 1 parçaya yerleştirip hallediyorlardı " tabi doğru biliyorsam yanlışta olabilir yani dosyalara ulaşabiliyorsan sen halletmeye çalış yoksa uğraşma daha fazla zarar verirsin

Geçmiş olsun hocam bu tip işlerle bolca haşır neşir olmuş birisi olarak size durumu şöyle özetliyeyim hdd nizde büyük ihtimal board hatası olduğu için hdd niz kafa atıyor aynı hdd den bir tane alıp katını değiştirmeniz gerek (aynı marka aynı model)eğer bulursan değiştirip dene yok olmaz bulamam dersen  hdd lerden veri kurtarmak hem çok pahalı hem de çok karmaşık bir işlem hdd ni uzun yıllar bu şekilde saklaya bilirsin su görmediği sürece 100 yıl bile olsa bilgileri saklar yani ilerde içindeki bilgileri kurtaracak paran olursa  kurtar. 

geniş bilgi için http://forum.donanimhaber.com/m_25535863/tm.htm aynı sorunu yaşayan birisi ile ilgili yazışmalar. 

arkadasım hdd nın altındakı devre kartını kaldır altında entegrenın temas ettığı 16 pin/bakır var kaldırdığında goruceksın onlar oksıtlenmıstır.onları düz bir tornıvıda ıle temızle alkol/kolonya ıle temizle tekrar monte et.kuruduktan sonra tekrar dene hdd yı. ama bu ıslemde çalısırsa verılerını al hdd yı at çöpe cunku bu ıslem pek uzun sure dayanmaz.ben cok verı kurtardım bu sekılde ama kurtaramadıklarımda oldu