Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Recommended Posts

Bir saat önce, saw58 yazdı:

hocam manjaro deepin surumu eklermisiniz.. Birde manjaro deepimmi - çinlilerin deepin linuxmu yoksa elementry os mu sizce... Paylaşımlarınız için teşekkürler.

Cvp:

Herhangi birini indirip kurun gitsin hepsi güzel sorun yaratmaz manjaro linux zaten çok hızlı ve arch tabanlı sağlam yapı üzerinde çalışan işletim sistemi.Donanımınız iyiyse deepin alt seviye veya orta seviye ise,elementaryOS  işinizi fazlası ile görür.Saygılarımla.

Manjaro Deepin 16.08 Final ISO Linkleri konuya dahil edildi indirebilirsiniz.

Update: 22 Eylül 2016

• Like 1

8 saat önce, forjest yazdı:

Cvp:

Herhangi birini indirip kurun gitsin hepsi güzel sorun yaratmaz manjaro linux zaten çok hızlı ve arch tabanlı sağlam yapı üzerinde çalışan işletim sistemi.Donanımınız iyiyse deepin alt seviye veya orta seviye ise,elementaryOS  işinizi fazlası ile görür.Saygılarımla.

Manjaro Deepin 16.08 Final ISO Linkleri konuya dahil edildi indirebilirsiniz.

Update: 22 Eylül 2016

teşekkürler paylaşımlarınız ve bilgi için.

• Like 1

• 3 hafta sonra ...

Linux'u ilk defa deneyecek Windows'çular hangi Linux dağıtımını kullanayım diye hiç zaman kaybetmeyin. Linux Mint Cinnamon  ya da Manjaro Cinnamon kurun kesinlikle pişman olmayacaksınız. İlk Linux deneyiminde Office programları sizi sinir edecek bu problemi de WPS Office kullanarak çözebilirsiniz.

• 2 hafta sonra ...
16 saat önce, kralcıplak yazdı:

arkadaşlar buna windos ofis ve solidwork 2015 kurulabilirmi?

Ms-office kurmanıza gerek yok.Zaten manjaro Linux üzerinde libre office varsayılan olarak gelmektedir dolayısı ile ms-office dosyalarınıda tanır ve açar ancak farklı alternatif office seçeneklerinide deneyebilirsiniz.Grameradam'ın tavsiye ettiği WPS Office oldukça iyi bir ofis programı (WPS Office'in Linux için olanı

Please register to see this content.
çekebilirsiniz),SolidWork uygulamasını linux üzerinde windows programlarını kurmak için kullanılan wine isimli uygulamasını kurarak mümkün olabilir.Denememekle beraber ne sonuç vereceğini bilmiyorum ancak alternatif olarak Oragle Virtualbox sanal program üzerinden windows'u kurarak'da solidwork programını rahatça kullanabilirsiniz.Muadil uygulamalar olabilir bakmak gerekli.Kolay gelsin.

BilGi:Manjaro yazılım merkezinden adı geçen wine ve virtualbox uygulamalarını aratarak kurabilirsiniz.AUR depolarını açarsanız son çıkan versiyonlarına ulaşabilirsiniz. orn:(Yazılım merkezi ayarlarından) 

Edited by forjest
  • Like 1

• 2 hafta sonra ...

Manjaro 16.10-2 Fringilla Kararlı Güncellenmiş Sürüm Hazır

MJ16101.png

Selamlar Manjaro Linux topluluğu. Fringilla kararlı sürüm şu ana kadar sorunsuz ve harika bir sürüm gibi görünüyor. Buna rağmen biz son güncellemeleri içeren resmi sürümleri tekrar hazırladık. Bu sürümde KDE ve Xfce masaüstü yönetimlerindeki en son yenilikler ve düzeltmeler vardır. En güncel kernel sürümlerine  final 13.0.1 Mesa-Stack kütüphanelerini dahil ettik. Sistem yükleyicimiz Calamares üzerinde de ek gelişmeler ve yenilikler olmuştur ve yine bu sürüme yetiştirip dahil ettik. Bazı bilgisayarlarda diğer işletim sisteminin kurulumda tespit edilemediği gibi birkaç geri bildirim var idi ve biz bunları değerlendirip yükleyicinin yeteneğini artırdık. LUKS şifrelemesinde sorunlar meydana gelirse uyarı verecek.

Bu sürüm 16.10 kararlı sürümün ikinci güncelleme serisidir ve güvenle kullanabilirsiniz. Bu sürümü dilediğiniz gibi sanal ve gerçek makinelere kurup kullanın, didikleyin ve test edin. Taleplerinizi bize geri bildirim yapınız. Böylece her sürüm bir önceki sürümden daha mükemmel bir şekilde size geri dönecektir.

KDE Sürümündeki Değişiklikler:
    KDE Frameworks 5.28.0 güncellendi.
    efi-stack güncellendi.
    firefox güncellendi.
    grub güncellendi.
    Grafik sürücü desteği güncellendi
    linux çekirdeği güncellendi

Xfce Sürümündeki Değişiklikler:
    efi-stack güncellendi.
    firefox güncellendi.
    grub güncellendi.
    Grafik sürücü desteği güncellendi
    linux çekirdeği güncellendi

31 Ekim 2016 tarihli Manjaro Fringilla 16.10 kararlı sürüm notlarına 
 bakabilirsiniz

• Like 1

acemininbiri, Şimdi yazdı:

Ustam yardım ederseniz sevinirim.         dosyasını indirdim usb ye rufusla yazdırmak istiyorum ama iso  görmüyor.

ne yapmalıyım. saygılar.

ISO dosyasının tam inip inmediğinden (manjaro iso) dosya bütünlük kontrolü yapılarak bunu hashtab adlı uygulamayı kullanarak anlamak gerekli eğer manjaro iso dosyası tam inmişse,o zaman sistem üzerinde yönetici haklarına bağlı farklı bir sorun oluşmuş olabilir. manjaro iso dosyasını yazdırmayı tekrar deneyin sorun tekrar ederse iso dosyası boyutu,md5 değerleri ve windows sisteminin administrator yönetim haklarını gözden geçirin,antivirus,defender,smartscreen,Uac denetimlerini geçici deaktif ederek işlemleri bu şekilde yapmayı denemek bu tip sistem koruma  engelleyici unsurlar uygulama programlar vb.çalışmalarda engellemelere neden olmaktalar bu gibi durumlarda geçici askıya alarak işlemleri yapmak gerekli olabilmekte iso yazım işleminin,Rufus ile sorun olacağı kanısında değilim sonucu konu altından çözüme ilişkin belirtirseniz eğer diğer arkadaşlarda istifade etmiş olurlar kolay gelsin.

& Uygulama linkleri: [ |

]

Söylediğiniz programı kullanarak usb ye yazdırdım ancak daha kurmadım. Yalnız ben daha önce indirdiğim dosyayı rar dan çıkarıp rufus'a göstermeye çalışıyordum şimdi rarlı halıyle yazdırdı. Bakalım eski bir kasaya kurup deneyeceğim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

• 1 ay sonra...

Şu anda 17.1.6'sı çıktı arkadaşlar. İtiraf edeyim ilk başta çok önyargılı yaklaştım bu sisteme, fakat debian, ubuntu türevleri, fedora türevleri denemiş birisi olarak en verimli ve kullanıcı dostu seçimlerden birisi olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla. 

acemininbiri, 11.02.2018 - 21:41 yazdı:

Söylediğiniz programı kullanarak usb ye yazdırdım ancak daha kurmadım. Yalnız ben daha önce indirdiğim dosyayı rar dan çıkarıp rufus'a göstermeye çalışıyordum şimdi rarlı halıyle yazdırdı. Bakalım eski bir kasaya kurup deneyeceğim. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Daha evvel'den sistemlerde kurulu olan Winrar,zip uygulamaları indirilen işletim sistemlerine ait ISO dosyalarını,sıkıştırılmış rar veya zip simgeli şekilde gösterdiğinden ötürü hepimizde zaman zaman bu yanılgılara denk gelmişizdir böyle durumlarda  iso dosyalarını anlamak için uzantı özelliklerinede bazen bakmak gerekli oluyor.İşinizi halletmişsiniz sorun kalmamış rica ederim.

xanadu73, Şimdi yazdı:

Şu anda 17.1.6'sı çıktı arkadaşlar. İtiraf edeyim ilk başta çok önyargılı yaklaştım bu sisteme, fakat debian, ubuntu türevleri, fedora türevleri denemiş birisi olarak en verimli ve kullanıcı dostu seçimlerden birisi olduğunu söyleyebilirim rahatlıkla. 

Arch tabanlı sistemler son zamanlarda kendini daha fazla geliştirdi farklı isimlerde dağıtımları mevcut bu ara SwagArch ve ArcoLinux kullanıyorum her ikiside oldukça hızlı ve kararlı.Ancak şuda varki herşey hazır gelsin sürücü ve uygulama ve linux mint mantığında,Arch tabanlı sistemlerin başında manjarolinux doğru bir tercih sorunsuz ve hızlı bir sistem dediğiniz gibi.'üde deneyin derim geliştiricisi sürekli sistemi güncellemekte bu gidişle distrowatch'ta ilk sıralara gelecek gibi.  | Kaynak linkler: Arcolinux:  +

Saygılar .

merhaba @forjest

dün youtube de manjaro için 18 alpha1 videoları gördüm

sitesi ve forumuna baktım ama bi açıklama göremedim

ama aklıma genel takılan bir soru... linux dağıtımlarında versiyon no aldı başını gidiyor. herkes kendince son versiyon veya sayı büyüttükçe sanki son kullanıcı açısından yeni bişiler yapmış gibi lansman yapıyor. buna ie de dahil chrome de ve özellikle firefox

firefox 13 ü sanırım update lerine rağmen 2 yıl kullandık sanırım.  şimdi chrome da olsa firefox da olsa 2 kullanılan bir versiyonu kalmadı. sürekli bişiler adı altında yeni seri no çıkıyor.. tahminime göre bunu chrome kendini isbat adı ile başladı ve maalesef

peki manjaro da 17.1.7 den ne farkı var ?

sende bilirsin versiyon no ları rijit değişiklikleri ifade eder. misal oracle bu konuda oldukça stabil dir... 1997 de 7.3.3 ü kullanıyorduk adamlar son 5 yıldır 11 i geçmediler sanırım.. ama MS elinden gelse her sene yeni bir sql server lansmanı yapacak

sonuç olarak manjaro da seri nosu ile kendince ubuntu vs ile bir .... yarışına mı girdi... onlar 18 i çıkardı diye... ben 17 xubuntu ile 18 xubuntu aradında bir fark göremedim.. hatta base sistemde ram kullanımı artmış bile diyebilirim. dolayısı ile bu versiyon upgrade sorunu olan makineler için büyük sorun demektir.

tosunpasa

Merhabalar....

Genel olarak bakarsak eğer önceleri kendimde popülaritesi olan dağıtımların her yeni çıkan üst versiyonlarını takip edip kullanıyorum kısmen arada,yine indirip virtual olarak deniyorum linux dağıtımlarının geliştiricileri mutlaka geliştirdikteleri bir kaç araçla beraber sorunları en aza indirilmiş çekirdeğin güncellemesi ile beraber yeni versiyonlarını yayımlıyorlar.Bu çerçeveden bakıldığında distro'nun hayatta kalabilmesi,sistem ve sistem için geliştirilen uygulamalarla beraber sürekli olarak güncel kalması ve bu doğrultuda devam etmesi dünya genelindeki son kullanıcıların istek arz ve taleplerine cevap verecek şekilde adı geçen bilinen popüler dağıtımlar sürekli olarak karşımıza yeni versiyonlarla kendilerini yenilemekteler.Normal kullanıcıların yanısırada kurumsal yada destekledikleri teknolojileride kapsayan  özellikleride eklersek eğer sunucular,arm teknolojileri vs.gibi bu güncellemelerin bir çok uygulamalarda da olduğu gibi gerekli olduğu anlaşılmakta.Diğer taraftanda da elbette eleştiriler yaptığımız beğenmediğimiz tarafları mantıksızlıklar ortaya çıkabilmekte kullanıcılar yada gelişticilerin kullanımına sunulan Developer/Alpha ve beta versiyonlarını kurmamak hepimizin bildiği gibi,güvenlik ve kararlılık isteyenler için gereksiz olmakta Final stable olanlarını kurarak güvenlik kararlılığı güncellemelerini yaparak uzun süreli kullanımı memnunsak eğer linux dağıtımında devam ettirmek sanıyorum bu bağlamda mantıken en akıllıcası olacaktır.

Manjaro,Antergos linux derken bir kaç ay evvel Arch linux sitesinden iso dosyasını indirip kurulum yaptım zorlu kurulum sürecinden sonra nihayet kurmayı başardım.Doğrusu insan görsel olarak kurulum kolaylığını aramıyor değil calamaresi görsel kurulum gui'si olmayan bir sistemi konsoldan kurulum yapmak zulümmüş diyor insan.Ancak hız,stabil ve kurulum aşamasında güncel olan ne var ne yok kurulum seçeneklerini sunması ve kullanıcının seçtiği uygulamaların bulunması sanıyorum yeni versiyon bir dağıtımın üzerinde gelen,istenilmeyen programlara bağımlı kalmak yerine bu açıdan daha mantıklı kanısına vardım özetle herşey yeni versiyon ile daha iyi olmuyor sonu gelmiyor açıkca ilk veya orta seviye kullanıcılar için elbette daha uygun olabilir diğer taraftan belli bir süre sonra daha fazlasını ve farklılık isteyenler için linux kapsamında seçenekler zengin olmakla beraber saf bir dağıtımın üzerine güncel çekirdek + istenilen uygulamalarda eklenildiğinde ortaya çok güzel bir iş çıkıyor.Yararlıda bulduğum paylaşımcı ruhu ile linux dünyasına kendini adamış değerli bir kardeşimizin forumunda kendi yapılandırdığı güncel tam Türkçe linux dağıtımları hazırlamakta  GnuLinux açık kaynak linux konusundada tecrübelerini paylaştığı yararlı makaleleride ayrıca mevcut.

Diğer düşünceler:

- Manjaro ile ilgili Kernel panic atak alanların olduğuna dair bazı dış kaynaklı sitelerde yorumlar gördüm.(Geliştiricilerin hızlı şekilde düzelteceğine eminim) Manjaro Türkiye ekibinin desteğininde çekilmeside iyi olmadı ancak

arch tabanlı dağıtımlar ile ilgili herşeye tam desteği sürdürmekte incelemek istersen eğer.

- Antergos linux kurulum aşamasında programların seçimine (Spotify,Chrome vb.) ,Masaüstü seçimine (gnome,cinnamon,xfce vd.) izin vermekte.

- SwagArch linux sade hızlı ve kararlı sistem arayanlar için arayüzü derli toplu stabil bir sistem özellikle Netbook laptop kullanıcı için tavsiye.

- Linux mint xfce stabil ve sorunsuzluğu nedeni ile uzun zaman sonra tekrar bu sistem döndüm.Windows 8.1 üzerinden h.disk alanı ayırdım,yanına Linux mint xfce kurdum her ikisinide kullanıyorum güncelleyip yapılandırıp Aomei backup ile sistemlerin yedeklerini aldım.(Acronise göre linux yedeklerini Aomei daha hızlı alıyor anlamadım nedense :) ) belki? donanımdandır.

Kolay gelsin.

• 1 ay sonra...
  • forjest changed the title to Manjaro 2022-07-04 Kde, Xfce, Gnome