Jump to content

İnternet Cafe Ağ Bağlantısı Problemi

dede1515
 Share

Recommended Posts

selamın  aleyküm   merhabalar  kardeşlerim bir konuda  yardım  istemekteyim sorunum şu ;

sorun  bi internet  cafe var benım  amca oglun  formatladık  aksam  butun  bılgısayarları  herzaman  format lıyoruz herhangi  bir  sorun  cıkmıyor  hep  aynı  sekılde aynı  sıstem  kuruyoruz sorunsuz 

gecen  aksam  format  bıttı  bılgısayarların  hepsini denedik ve  bütün bilgisayarlarda  baglantı  vardı  ve  sabah  saat 1 civarlarında  hafiften  elektrik oynadı  ve 4 pc  akınsofttan  baglantısı  yok oldu  ve bılgısayarlara  baktıgımızda lan ışıgı  yanık  ama  gelen giden  baglantı  sabit bir sayıda  durmuş  devre  dışı yaptık  etkinleştir diyince bağlantı  başarısız diye  uyarı  veriyo pc reset  atınca bakıyorsun  biraz geliyor  sonra açtıgında  gene  aynı  sorun  yasanıyor  acaba  sorun  neden  kaynaklanıyor 

denediğimiz yöntemler : 1 format  değişildi gene  aksam  vardı  sabah  herkes oturunca kesıldı  bılgısayarlar 17 masa  ana pc  ıle 18 ana pc w7 professional x86 

2 : modem  değişildi 
3 :bi tane 16 lık bi tane 8 lik switch takılıdı  sorun  gene var 17 -01 kesınce bazen  hıc gıtmıyor diger masalar .

4: ana pc xp ye çevirildi.!

Edited by dede1515

Diğer arkadaşların dediği gibi ethernet kartı arızalanmış.Entegre kart ise anakarta,tamiri olmayabilir geçmiş olsun.Bir de önlem olarak korumalı fişler alın,bu gibi elektriksel dalgalanmalara bir nebzede olsa önlem.Ayrıca özel cihazlarda var akım kontrolü için onlardan alın.İnternet kafelere lazım böyle şeyler.

beyler açıklamalarınız  için  teşşür ederim ve  bu  sorun  hala  var ve bılgısayarlar reset atınca kısa süreligine geliyor sonra tekrar  gidiyor  akınsoft  görmüyor pcleri pclerde crome  actıgınızda ana bilgisayar çözümleniyor uyarısı  var  ve  pclerde herhangi bi enternet  girişinde sorun  olsa  aksam  kımse yokken  resetlıyorum hiç  birinin baglantısı gitmiyor sabah müşteriler gelince sorun  başlıyor  bilgisayarıda baska  yere götürünce calısıyor  bılgısayarcıda.

kardeşim eğer başka yerde sorun olmuyor ise pc de sorun yok demektyirt senin iç donanımda bir sorun var ip adresleri çakışıyo olabilir veya sorun olan pc lerin eternet kablosunda sorun var olabilir sen bütün pc lerin ip adresini konturol et bence 

herzaman formatta nasıl iş anlamadım ne kadar sıklıkta sistem yüklemesi yapıyorsun?

Donanım olarak bir çok şey denenmiş ama tahminimce ana makinede virüs olabilir bir ara böyle birşeyle karşılaşmıştım. Teker teker clientlerin masaların netleri gidiyor kırmızı oluryordu. Makineyi birçok virüs taramasından geçirip akınsoftu yeniden kurman ilk önereceklerim. Şayet olmazsa temiz bir makineyle ya da notebookla geçici bir süre ana makine yapıp onun üzerinden masaların durumunu kontrol edebilirsin.

arkadas ben 110+110 pc li kafede calıstım ve kurulumları bana aitti. kesinlikle xp ye donme bu ilk tavsiyem. switchler değişmiş sıfır format yazılımsal oldugunu zannetmiyorum. bi kere benimde basıma geldi o zaman 20 pc li bi kafe calıstırıyordum. bebe nin biri ayağıyla ağ kablosuna asılmıs o da donanımsal yaralamıs anakart ethernet girisini. senin anakartlarda da elektrik gidis gelisinden sorun olmustur muhtemelen. 10 tl bi tane ethernet kartı al tak hemen düzeleceğini düsünüyorum. ip verme shadow deep vs gerisi bildiğin isler..  son tavsiyem lisansına acımazsan handycafe ile çalış. alışırken biraz sorun oluyor ama anlarsın ki sonra akınsoft tam bir eziyet. handycafe de görmeme gibi bi problem yok. tavsiye ettiğim sistem ise home premium x64 bircogunu denedim en ideali bu. sonucu yazarsan sevinirim. iyi çalışmalar kolay gelsin.

Edited by burakkirazli66

Benimde önerim su.

Baglanti problemi yasadiginiz bir makinaya sifirdan windows kurmak tüm ayarlamalariniz ve kurulumlariniz bitene kadar aga baglamamak.

Nedeni ise agdan virüs bulasiyor olabilir sifirdan kurup dogrudan internete direk baglayip denemenizi öneririm.

Veya tüm pc lerin donanimlari ayni ise birisini sifirlayip windowsdan hemen sonra antivirus yaziliminizi kurarak diger araclari kurduktan sonra imajini almak ve tüm pclere o imaji uygulamak.

Gerci günümüzde artik donanim ayni olmasada bu islemi yapabiliyoruz:)

Benimde önerim su.

Baglanti problemi yasadiginiz bir makinaya sifirdan windows kurmak tüm ayarlamalariniz ve kurulumlariniz bitene kadar aga baglamamak.

Nedeni ise agdan virüs bulasiyor olabilir sifirdan kurup dogrudan internete direk baglayip denemenizi öneririm.

Veya tüm pc lerin donanimlari ayni ise birisini sifirlayip windowsdan hemen sonra antivirus yaziliminizi kurarak diger araclari kurduktan sonra imajini almak ve tüm pclere o imaji uygulamak.

Gerci günümüzde artik donanim ayni olmasada bu islemi yapabiliyoruz:)

Sizin Önerinizi Aynen  uyguladım  ama sonuç  aynı bence donanım  sal  bi sorun  var ama yada  bi pc diger pcleri etkilyor

Donanım olarak bir çok şey denenmiş ama tahminimce ana makinede virüs olabilir bir ara böyle birşeyle karşılaşmıştım. Teker teker clientlerin masaların netleri gidiyor kırmızı oluryordu. Makineyi birçok virüs taramasından geçirip akınsoftu yeniden kurman ilk önereceklerim. Şayet olmazsa temiz bir makineyle ya da notebookla geçici bir süre ana makine yapıp onun üzerinden masaların durumunu kontrol edebilirsin.

Dediginiz olayı  zaten  yaptım  ana pc ye format  attım  w7 idi xp ye çevirdim ve tarattım  herhangi bi sonuç elde edemedim

ip leri elle verdiniz mi ?

akınsofta anamakinenin ip sini verdiniz mi ?

yoksa otomatik mi bırakıyorsunuz ?

ana makine xp ise tcp ip yaması yaptınız mı ?

evet  mesele  masa   1 ip 192.168.2.101  Dns 192.168.2.1 olarak Girdim.!

Az çok ihtimallerin hepsini yazmış arkadaşlar. Küçük bir notta ben ekleyeyim, prizlerdeki topraklamaları kontrol edin, gerekirse sıfırlama yaptırın. 

Bunun dışında konu başlığını düzenliyorum, kurallara uymanızı tavsiye ediyorum.

Topraklama mevcut  Konu Başlıgı  düzenlediginiz için  teşşekür ederim biraz dikatsizlik yaptım özür dilerim.!

Hocam switchteki bütün kabloları çıkartın.sadece modem takılı kalsın.sonra tek tek kabloları bağlayıp deneyin.hatta sırayla format atıp kablosunu bağlasanız daha iyi olur.Bir tanesinde sorun varsa hepsini etkileyebilir.

dediginiz yöntemide denedim ve butun  bılgısayarları  formatladım ve tek tek denedım  aynı

hocam ana kartın ethernetinimi kullanıyosunuz harici ethernet kartımı var pc lerde? ve bu problemi sabit bir iki pc demi yaşıyorsunuz ? eğer sürekli aynı pc lerde ise problem ana kartlarını değiştirme imkanınız varsa bir test edin.

Boyle bir sorunla bende ugrasiyorum kendi cafemde cafe musterileri yarisi dolu oldugu zamanda problem yok ne zaman sayi artiyor sorun basliyor. ama sana soyle bir yontem onerebilirim belki cozumu olabilir kullanmis oldugun swichlerin kac voltla calistigina bakarmisin muhtemelen 16 lik swich 12 v 8lik swich 4.5 - 6 v la calisiyor 8 lik swich i 16 lik swich le degistir biraz oyle dene yorumunu mutlaka yaz bekleyecegim iyi calismalar kolay gelsin

Boyle bir sorunla bende ugrasiyorum kendi cafemde cafe musterileri yarisi dolu oldugu zamanda problem yok ne zaman sayi artiyor sorun basliyor. ama sana soyle bir yontem onerebilirim belki cozumu olabilir kullanmis oldugun swichlerin kac voltla calistigina bakarmisin muhtemelen 16 lik swich 12 v 8lik swich 4.5 - 6 v la calisiyor 8 lik swich i 16 lik swich le degistir biraz oyle dene yorumunu mutlaka yaz bekleyecegim iyi calismalar kolay gelsin

switch 24 lük Yani direk Elektrik Alan bi switch türü switch  arızalımıdır acaba sayı  artınca kesılıyor .

yeniden ip ver akınsoft programlarindan öyle dene bende de oldu o sorun   birde cogaltici yani siviç lerin guc kaynagini kontrol et  modemin güc kaynagini kotrol et 
kablolari tamamen sök ve siradan yeniden bagla 

[quote name="dede1515" post="1381746" timestamp="1386091032"]

switch 24 lük Yani direk Elektrik Alan bi switch türü switch  arızalımıdır acaba sayı  artınca kesılıyor .[/quote]
öyle bir [size=3][background=rgb(247,247,247)] switch ise yapabilecgin  is elektronik den anliyorsan yaparsin anlamiyorsan götürür baktirirsin  cünkü elektrik kesintisi ve elektirik düsmesi  sorun acabilir  bazi devre elamanlari zarar görebilir. [/background][/size]