Jump to content

Intel Mi Amd Mi?

Share

Recommended Posts

amd ? ısınmamı 5 yıldır kullanıyorum tık demedı işlemcinin ısınması kullanıcı kaynaklıdır donanımsal sorun olmadıkça işlemci ısınmaz

bu zamana kadar birçok pc format attım ve inceledim intel attıgım format ıle amd  arasındakı kullanım suresı çok farklı

bütçe kısıtlı olması gibi şeyler demeyın butçem iyide olsa kötüde olsa amd seçerim intelin fazla kullanılması işyerleri için başlangış olarak kullanıyordu

fakat amd sollad geçtı bence en basıtınden mahallede 15 pc den13 amd

amd nin ne olduğu belli en azından. intel i7 işlemci diye satıyo kimi 4 çekirdek kimi 8. i5 dört diyolar 2 çekirdek aslında. amd fx8 işlemci al bence. intel alacaksanda işlemcilerin seri harflerini iyi araştır 4 çekirdek diye çift çekirdek işlemciye bi dünya para verme.

AMD de ısınma eskidendi simdi öyle bir sorun yok kendı kullandıgım (suankı de dahıl) son üç masaustu herzaman amd olmuştur bundan sonrada oyle olacaktır. Amd konusunda önyargılı olmayınız intel ile karsılastırıldıgında aynı özelliklerdekı bır işlemciyi amd de cok ama cok daha uygun bir fiyata bulabiliyorsunuz. (benım ıslemcı ısısı yaz ayında 50 derece sıcaklık goren yerde ikamet etmeme ramen 48-50 dereceyı gecmemıstır.) Birde ne kadar iyi işlemci alırsan al tabiki fark ediyordur fakat mekanık hdd kullandıgın surece işemci ve ram vs.. tam performans alamazsın (hatta bana sorarsan AMD 6 fx + en az 120gb en az 450-550 arası  okuma ve yazma kapasıtesı olan ssd al ıste o zaman goreceksın performansı ) Ben su an phenom 4x kullanıyorum calıstırmadıgı oyunuda gormedım henuz.

http://www.youtube.com/watch?v=j84eEjP-RL4

Edited by beyantt

İnteldeki serilere dikkat ederseniz genelde 4 çekirdeğin 2si sanaldır. Programlama çalışacaksan intel. Çünkü algoritması programlamaya daha yatkın. Grafik çalışacaksan amd. Ama amd tavsi ederim. 1600 liraya güzel bi donanımda ortaya çıkar.

valla ben hiç amd kullanmadım zaten 5 sene önce aldığım pc den başka pc de yok ondada intel var. Amd yi hiç araştımamıştım taaaaaki işlemcinin fanı kırılana kadar,  0 ve 2. el hiç bi yerde bulamadım en son media markta gittim ve intelin soğutucuları 90-100 lira civarıydı amd ninkiler ise 25 liraya bile vardi. Herkesde boşuna amd demiyor herhalde, bende bundan sonraki sistemimi amd almayı düşünüyorum

Herkes kendi kullandığı marka en iyisidir diye söyler :D allahtan ben ikisinide kullanıyorum.

Ama sana bir kaç su götürmez gerçekten bahsedeyim:

AMD için bahsi geçen ısınma problemi M.Ö. bilmem kaç yüzyılındaydı. Bunu bügün diyen henüz AMD Sempron bile kullanmamış birisidir.

Intel'in AMD ile eşdeğer modeli her zaman AMD'den daha pahalıdır.

AMD'nin 8 doğal Intel'in 4 doğal 8 sanal çekirdeği olabiliir, bu Intel'in çaklallığı, ama inanın ki bir AMD X4 ten bile her zaman 4 çekirdekten beklenen performansı alamazsınız çünkü ben X2 de kullandım X4 te ama oyun haricinde bariz bir işlem performansı yok. Sekiz çekirdekli AMD'lerden bir 4 doğal 8 sanal çekirdekli bir i7 kadar işlem performansı alabiliyorsanız onu baş tacı yapın ama alamazsınız :D Bunun ters yüzü de var, o i7 den de eşdeğer AMD kadar oyun performansı alabiliyorsanız ona da ne ala...

Kişisel görüşüm ise masaüstünde daima AMD notebookta ise Intel. Yıllardır masaüstünde AMD laptopta Intel kullandım ve hiç bir zaman pişman olmadım.

Buyurun buradaki tablodan karşılaştırıp bakın ve ne gerçektir siz görün:

http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

tabiki intel    amd intele yetişemez amd nin ısınma sorunu var..