Jump to content

Öznitelik Değiştirici

SimpsoN_Bart
 Share

Recommended Posts

Bilgisayar kullanım sırasında dosya ve klasör gizleme/gösterme veyahut bunun gibi dosya işlemlerine ihtiyaç duyarız.. Bazı virusler yüzünden koca arşiv dosyaları gizli ve sistem dosyası olur. Bunları düzeltmek ve bu işlemleri daha  hızlı hale getirmek için bu programı geliştirdim.. Kullanımı gayet basit ve kullanıcı dostudur. Program C# da geliştirilmiştir. Uygulamanın çalışması için işletim sisteminizde .NetFramework 4.0 Kurulu olması gerekmektedir.

Program Hakkında bilgiler :

1- İstediğiniz dosya veya klasörü programa sürükleyip bırakın ardından istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.Dosya menüsünden ve ana menüden de bu işlemi çoklu seçim olarak da  yapabilirsiniz. 

2- Listeye attığınız tüm dosya ve klasörler aynı anda bir çok işleme tabii tutabilirsiniz.

3- Listedeki dosya veya klasörlere tek tek tıkladığınız da Öznitelik Seçenekleri Bölümünden hangi özniteliğe sahip olduğunu görebilirsiniz.Ayrıca hangi tarih seçeneklere sahip olduğunu da görebilirsiniz.

4- Klasöre yapmak istediğiniz değişiklikleri sadece klasöre veya alt klasörlere olarak iki şekilde uygulayabilirsiniz.

5- Öznitelik Seçenekleri sekmesi altındaki tüm özellikleri dosya ve klasörlere uygulayabilirsiniz. Seçmeniz yeterli olacaktır.

6- Tarih Seçenekleri sekmesi altındaki tüm özellikleri dosya ve klasörlere uygulayabilirsiniz. Seçmeniz yeterli olacaktır.

Programdan görüntüler :

NEAWLQk.png

PdZcFlN.png

QIYq60P.png

uMPuW0F.png

Programı Portable, Katılımsız ve normal setup olarak kullanabilirsiniz.

https://app.box.com/s/tqj39ag9z07heibuuoe2

Eline sağlık. Attribute Changer'ı kullanıyordum ben bu iş için. Sağ tuş açılır menüye kısayol koyuyor, istediğin klasör ve dosyayı işretleyip aynı işleri yapabiliyorsun.

Senin programda sürücü olarak seçim yapılabiliyor mu?

Edit:

Ben portable olandan baktım şimdi yapılamadı. USB'nin sürücüsünü seçtim, öz-nitelikleri değiştir dedim geçersiz  dosya veya dizin diyor. Asıl bu işi yapabilmeli bence. Zira bu USB virüsleri USB'deki tüm klasörleri sistem dosyası ve gizli yapıp onun yerine klasör görünümlü exe dosyaları ekliyor.

Anti-virüs programı bu exeleri silince millet USB'me virüs girdi bütün dosyalarım silindi diyor. Aslında dosyalar sistem dosyası ama uzman olmadıkları için bunu göremiyorlar. Uzun lafın kısası klasör seçeneklerinden korunan işletim sistemi dosyalarını göster'e basıp klasörleri görünür yapmadan direk USB sürücüsünün harfini seçerek de çalışmalı program tıpkı Attribute Changer gibi...

Setup'tan da kurdum o da yapamadı.

Edited by mogokce

Eline sağlık. Attribute Changer'ı kullanıyordum ben bu iş için. Sağ tuş açılır menüye kısayol koyuyor, istediğin klasör ve dosyayı işretleyip aynı işleri yapabiliyorsun.

Senin programda sürücü olarak seçim yapılabiliyor mu?

Sağ tık menüye koydum ama parametre sıkıntısı oldu ilerleyen zamanlarda onu da hallederim. Sürücü desteği de bulunmaktadır. Yalnız özel klasörler yüzünden program hata ayıklamaya (try-catch) e takılıyor ama yinede işlemi uyguluyor :) Onun için özel bir kütüphane kullanmam gerekli onu da ilerleyen sürümlerde çözceğim inşallah.

Edit : Üstte belirttiğim gibi sürücü desteği var fakat System Volume Information ve $RECYCLE.BIN klasörlerine doğrudan etki etmek kolay değil. USB Fix tarzı programlarımda var onları bekleyin. Bu iş için autoit daha hızlı ve stabil oluyor ama yinede özel klasörlere ve sürücü destediğini eklemeye çalışacağım.

Edited by SimpsoN_Bart

En azından sürücü desteği olana kadar, Browse ederken tıpkı winrar gibi gizli-açık-sistem dosyaları her şeyi browse edilebilmeli listede gösterebilmeli bence. Yine aynı sebepten, USB'de gizlenen klasörleri seçip özniteliklerini değiştirebilmek için...

Edited by mogokce

Arkadaşlar sakin olun daha ilk sürümü çıkardık :D ve ilk sürüm olmasına rağmen bence gayet yeterli özelliğe sahip bi oturuşta her şeyini yazmam ki :D Neyin eksik olduğunu bende biliyorum 1 haftadır testlerini yapıyorum. Sizin de feedback leriniz doğrultusunda geliştirme yapacağım. Ama şimdilik bu kadarı yeterli kanımca. Şunu da göz ardı etmeyin. C# da her işlemi tek seferde yapmak kolay olmuyor bazı şeyler sizi frenliyor ister istemez. Aslında bunu autoitle yapacaktım ama ondan da soğdum. Fiz paket programlarını da sunacağım onlarda istediğiniz özellikler mevcut olacaktır. İyi akşamlar.

Sakin olacak bir şey yok. Feedbackler programların en hızlı derecede gelişmesini sağlayan şeylerdir. Ben sadece bu tarz bir programın en çok kunaılmak isteneceği fonksiyonundan bahsetmek istedim. Ve şu an bu sürümde bu yetersiz. Yani bu sürüm çıkmasa da olurmuş dedirtiyor benim nezdimde. Bu özellikler de geliştirilip çıksa daha uygun olurdu.

Sakin olacak bir şey yok. Feedbackler programların en hızlı derecede gelişmesini sağlayan şeylerdir. Ben sadece bu tarz bir programın en çok kunaılmak isteneceği fonksiyonundan bahsetmek istedim. Ve şu an bu sürümde bu yetersiz. Yani bu sürüm çıkmasa da olurmuş dedirtiyor benim nezdimde. Bu özellikler de geliştirilip çıksa daha uygun olurdu.

İşin rengi değişmeye başladı sanırım. Yazdıklarımı iyi okuyunuz.. Neyin eksik neyin fazla olduğunu sizden daha iyi biliyorum çünkü kaynak kodları benim elimde.. Kaldı ki geliştirme yapacağımı tekrar tekrar söyledim.. Programa para vermiş gibi yorum yapmayın öyle anlamaya başladım çünkü :) Ayrıca programcı olarak sizin her istediğinizi yapmak durumunda değilim.. Belki de yapamıyorum veya yapacak durumda değilim.Bu arada Bende bir bireyim işim gücüm ve ilgilenmem gereken meşgaliyetler var. Bunlarıda göz önünde bulundurun. Programı indirip kurmak sizin insifiyatinizdedir eğer daha profesyonel programlar biliyorsanız onları kullanmanızı tavsiye ederim.. Şimdilik bu kadar.

Hayır benim anlamadığım iyi-kötü öz eleştiriyi neden kabul edemediniz. Tamam bir emek harcadınız emek verdiniz biliyoruz. Biz de o yüzden elinize sağlık diyoruz. introda da yazmışsın virüsleri koca bir arşivi gizliyor bunu bu programla düzeltebilirsiniz diye. Ben bunu henüz yapamadığını ifade etmeye çalıştım ve yol göstermeye çalıştım. Sonuçta bu programı burada paylaştığınıza göre bu forumda gelişecek güzelleşecektir. Yoksa ben de muadili hali hazırda yüklü iken neden yükleyip deneyim yorumlarımı katmaya çaba göstereyim yarım saat-1 saatimi harcayayım...

Hayır benim anlamadığım iyi-kötü öz eleştiriyi neden kabul edemediniz. Tamam bir emek harcadınız emek verdiniz biliyoruz. Biz de o yüzden elinize sağlık diyoruz. introda da yazmışsın virüsleri koca bir arşivi gizliyor bunu bu programla düzeltebilirsiniz diye. Ben bunu henüz yapamadığını ifade etmeye çalıştım ve yol göstermeye çalıştım. Sonuçta bu programı burada paylaştığınıza göre bu forumda gelişecek güzelleşecektir. Yoksa ben de muadili hali hazırda yüklü iken neden yükleyip deneyim yorumlarımı katmaya çaba göstereyim yarım saat-1 saatimi harcayayım...

Dostum iyi kötü eleştirilere bir şey dediğim yok aslına bakarsan senden başka eleştiren de yok ve iyi eleştirin de yok :D ama yazdıklarımı anlamamakta ısrar ediyorsunuz.. Öncelikle şuan 30 GB lık müzik arşivimi gizledim ve bu programla onu düzelttim yani program amacına ulaştı.. Ayrıca tekrar tekrar söylüyorum. Hem kullanıcı hem programcı olarak neyin eksik neyin fazla olduğunu inanın senden daha iyi biliyorum ama şuan yapacak durumda değilim bunu anlamamakta ısrarcısınız.. Yani size kolay geliyor herhalde her istenileni programa koymak.. Hem sizin gözünüzde zaten sürüm yetersiz ve çıkmasa da olurmuş öyle değil mi şimdilik size tavsiyem daha iyi programlar kullanın ben geliştirme yapana dek size tek yararım bu olacaktır.. Yani her şeyi ilk sürümde yapmamı beklemeniz bana göre yanlış ve şuan için zaten bunu yapmayacağım çünkü vaktim yok. Ayrıca programlar isteğe göre şekillenir sizin gibi çok kişi söylediklerinize onay verirse bende ona göre araştırma yapıp sunarım. Lütfen ısrar etmeyin isterseniz kaynak kodlarını size vereyim geliştirin kullanın.Söyleyeceklerim bu kadar zaten çok yazdım. Lütfen suyunu çıkartmayın.

• Editor

SimpsoN_Bart yüksek ihtimalle biliyorsundur ama yine de ben yazmadan rahat edemeyeceğim :hug:

DevExpress.dll dosyalarını IlMerge Gui aracı ile oluşturmuş olduğun exe dosyasının içine embedd edebiliyorsun, böylece projen tek dosya haline geliyor... :give_rose:

Bu arada çalışman gayet güzel çalışıyor... ayrıca program ile iligli sonraki versiyonlar için bir önerim olacak :innocent:  Her türlü dosya ve klasör üzerinde sağ tık desteği olursa, bu program tadından yenmez :showoff:

Setup olarak kurdurduğum için gerek duymadım açıkcası :) Sağ tık elbette olacak yani böyle bırakacak değilim özniteliği silme fonksiyonu da olacak.. Context menü de ve parametre desteği de koyacam zaten kodlar içinde pasif olarak duruyorlar ama ufak tefek buglar var onlara bakmam lazım. Bazı hataları çözemediğimden böyle sunayım dedim.. Ama derdimizi anlatamıyoruz herhalde :) Bilgi için teşekkür ederim bi daha kine gömülü olarak koyarım.

Paylaşım ve emeğin için teşekkür ederim. Her ne kadar v.1 olsada geliştireleceği söylensede bir çok özelliği bir arada barındırması ve sıkıntı yaşadığımız sorunları toptan çözmüş olman programın asıl amacının hasıl olduğunu gösterir.

Menü ve içerik görüntülemenin böylesine anlaşılır ve sade olması ayrı bir güzellik olmuş. :)

@mephistooo2,nin önerdiği ekleme ile inşaallah daha kullanışlı olması yanında, sistem çalışmasına bakmadığım ama çıktığından beri kullandığım iobit unlocker,de olan özelliği sağ klik,e ekleme imkanı olması halinde sonraki versiyonlarda

kullanabilirsek çok şahane olur. Burda malumunuz olduğu üzre system volume information ve recycle klasöre müdahele edilip komple silmek mümkün.