Jump to content

Wim Sıkıştırma Tekniği

liliacin
 Share

Recommended Posts

Bugune kadar farklı bı sıkıştırma teknıgı kullanamadım kullananlarda bi bildigi varki yapıyor.Burda amacım bi tartışmaya mahal vermek deil

elbette görüş ve düşüncelerimi fikir ayrılıklarımız paylaşımlarımız olacaktır.Okyanustaki tek balık bizler deilizç

Tarayıcınızdan derin sulara merak ettıklerınızı sorarak ulaşabılırsınız  :trollface:

http://prntscr.com/2uvabf

Kimse kimseye bir şeyin nasıl yapıldığı hakkında açıklama yapmakla mükellef değildir. Paylaşılması gereken noktalar forumumuz içerisinde zaten paylaşılmakta. Eğer paylaşılmayan bir nokta var ise, bunun zaten mantıklı bir açıklaması mevcuttur. Eğer bir konu hakkında öğrenmek istediğiniz bir konu var ise, gerekli Bölüm başlığı altına konunuzu açarak sorabilirsiniz ve cevabını alabilirsiniz. Ancak yine üzerine basa basa söylüyorum, kimse kimseye bir şeyin nasıl yapıldığı hakkında açıklama yapmakla mükellef değildir. Eğer size açıklama yapmıyorlar ise, zamanında o kişilerin yaptığı gibi sizde gidip Google'dan araştırarak bulabilirsiniz. 

[warning]Konu içerisindeki tartışmaya mahal verecek iletiler tarafımdan kaldırılmıştır. Bu iletiden sonra halen tartışma çıkartmaya yönelik eylemde bulunan kişi ve kişiler hakkında gerekli cezai işlem yapılacaktır ![/warning]

Forumda arkadaşlar sundukları güncellenmiş hepsi bir arada windows 7 sürümleri paylaşıyorlar. Wim dosyasını görüntüleyemiyoruz nasıl açarız gibilerinden kendilerine yazdığım mesajlardan gerekli cevabı alamadım. Sürekli özel sıkıştırma tekniği vs vs sanki kendileri süpermen yeni api keşfetmişler gibilerinden bir havalara girmişler.

Biraz araştırdım, zaten sebebini tahmin edebiliyordum ama kendilerinden duymak istedim.

Windows 8.1 update 1 ile gelen yeni özelliklerden biride esd şeklindeki wim dosyalarının destekleniyor olması. esd lerin bir diğer özelliği ise wime nazaran daha iyi bir sıkıştırma oranına sahip olmaları.

Aşağıdaki gibi bir export işlemi yapıldığında

%Dism% /Export-Image /SourceImageFile:install2.wim /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:install.wim /Compress:maximum

install.wim boyutu 16.0 GB (17,262,561,553 bytes)

%Dism% /Export-Image /SourceImageFile:install2.wim /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:install.esd /Compress:recovery

install.esd boyutu 10.6 GB (11,479,963,514 bytes)

oluyormuş. Muhtemelen install.esd dosyasının ismini tekrardan install.wim olarak yeniden adlandırıyorlar.

Esdlerin özellikleri

-%25 daha iyi sıkıştırma

-Sadece windows 8 boot.wim leri ile çalışıyormş. Windows 7 boot.wim leri desteklenmiyormuş.

Örnek, köylü sürümünde windows 8 boot.wimleri kullanmış.

-dism ile esd yaratmak için windows 8 veya 8.1 gerekiyormuş. windows 8.1 update.1 de olabilir henüz denemedim.

-şu an bilindiği kadarıylada esdler şifrelenmiş olduklarından içeriğini listeleme veya mount etme işlemleri yapılamıyormuş :(

O yüzden malesef setup işleminde dosyalar ayıklandıktan sonra yarıda kesip tüm ayıklanan dosyaları tekrardan capture edeceğiz gibi görünüyor. Yada yeni sızan windows 8.1 update 1 isoları esdleri bir klasöre acabiliyormuş. onu deneyeceğim çalışıyorsa bir klasöre dosyaları açtıktan sonra tekrar capture işlemi yapılabilir.

Kimsenin bilgiden mahrum kalmaması açısından bu konuyu açmayı uygun gördüm. Hadi kolay gelsin.

eN8AoN.jpg

Köylünün Şubat 13in1 windows7 install.wim index 1 d:\a klasörüne açılırken. Geriye gimagex ile tekrar capture edip editlenebilir wim haline getirmek kaldı.

Not:Sızan windows 8 update1 sürümlerinde uygulayınız. ben MICROSOFT.WINDOWS.8.1.UPDATE.2014.WITH.BING.X86.PRE-RELEASE.CORECONNECTED.ENGLISH.DVD-WZT sürümünü kullandım.

Klasöre açıldı.capture de eedildi.   a klasörü silinmiyor

silmesi zordur. unlocker deneyebilirsin. winpeden acıpta silebilirsin. sanal sistemde sanal disk oluşturarak yapılması daha mantıklı. acılan diski formatlayarak en kolay siliniyor. bütün windows izinleri falan durduğu için tüm dosya klasör izinleri devralınmalı vs.

Arkadaşlar, biraz yöntemi bahsedeyim..

Gerekenler:

1-öncelikle önceden oluşturulmuş bir install.wim dosyası

2-windows 8.1

3-C sürücüsünde wim dosyanızı açacak kadar alan (bende c'de 20gb boş yer vardı yetti)

4-kurulum için w 8.1 boot dosyaları lazım..

Windows 8.1 de CMD açıyorsunuz

kod:

Dism /Export-Image /SourceImageFile:D:\install.wim /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:D:\install.esd /Compress:recovery

bu işlem uzun sürecek, x4 3.4 4gb remde 1 saat sürdü neredeyse..

(bende install.wim d sürücüsünde idi)

sonradan dosya adını install.wim olarak değiştirin.

power iso tarzı programla, yeni install.wim dosyanızı windows 8.1 dvd si\sources klasöründeki ile değiştirp farklı kaydedin..

bende işe yaradı..

w7 ult x64 için 4,6 gb lık max . sıkıştırılmış wim dosyasını 3.3'e düşürdü.. x86da denedim ama wimden çok farklı değildi boyut..

Herkese kolay gelsin :)

Bu komutla wim içindeki sadece 1 numara sıkıştırılmış olmuyormu(SourceIndex:1) Acaba.yanlışmı düşünüyorum acaba :)))

Sanırım orası (*) olursa hepsi sıkışır

Komutu her sourceİndex:1-2-3-4-5-6-7.....için ayrı ayrı uygulamak gerekiyor galiba ..Buda çok uzun zaman alıyor .Mutlaka kolay bir yolu vardır bunun Köylü_Extented_Prograsive bir el atsa olaya.Onlarda Tırmalayın(hazıra konmak yok) biraz diyorlar baksanıza.  :)))

• Editor
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:1 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:2 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:3 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:4 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:5 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:6 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:7 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:8 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:9 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:10 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:11 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery

Her imaj içinayrı export komutu vereceksiniz ilk imaj uzun sürer ondan sonraki imajlar çok kısa sürer eğer 86-64 karışık install.wim sıkıştırıyorsanız 86 ve 64 ün ilk imajları uzun sürerondan sonrakiler kısa sürer

• Like 4

dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:1 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:2 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:3 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:4 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:5 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:6 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:7 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:8 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:9 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:10 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:11 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery

Her imaj içinayrı export komutu vereceksiniz ilk imaj uzun sürer ondan sonraki imajlar çok kısa sürer eğer 86-64 karışık install.wim sıkıştırıyorsanız 86 ve 64 ün ilk imajları uzun sürerondan sonrakiler kısa sürer

%systemdrive%\TEST\tools\imagex.exe /compress:recovery /export  %systemdrive%\TEST\E86\sources\install.wim 1 %systemdrive%\TEST\sources\install.esd "Windows 8.1 ENTERPRISE"

Böyle çalışmazmı sn köylü

Edited by C@NgO

• Editor

Mevcut olan imagex exe nin son sürümü recovery desteklemiyor şu anda eger Windows 7 de bu işlemi yapmak isterseniz windows8.1 adk yi kurarak yapabilirsiniz işletim sisteminin 8.1 olması şart değildir

• Like 1

Mevcut olan imagex exe nin son sürümü recovery desteklemiyor şu anda eger Windows 7 de bu işlemi yapmak isterseniz windows8.1 adk yi kurarak yapabilirsiniz işletim sisteminin 8.1 olması şart değildir

Köylü peki Windows 7'ye yüklemek icin nereden bulabiliriz imagex'in Windows 8.1 adk'sını

• Editor

aradığınız bu mu?

Windows Assessment and Deployment Kit (Windows ADK) for Windows 8.1 Spring 2014 Update

magnet:?xt=urn:btih:4E0170476AC12F17D96FCA36258F387A48DC5F7A
Edited by MOTUN
  • Like 3

• Editor
http://www.microsoft.com/en-us/download/confirmation.aspx?id=39982

bu 8.1 le gelen sürüm daha yenisi varmı bilmiyorum linkteki küçük exe yi indirdikten sonra çalıştırın diğer bileşenleri indirmeye başlayacaktır 3-4gb civarındadır

edit Motun un verdiğini indirin

Edited by köylü
  • Like 1

windows 7 olmuyor denmiş ancak windows 7 ile yaptığını belirtenler olmuş. bende windows 7 64 bit üzerine yukarıda linki verilen windows 8.1 adksını kurdum. içindeki 6.3.9600.17029 sürüm nolu dism ile hazırladığım windows7 x86-x64 AIO sundaki install.wim dosyasına uyguladım. ancak sanal makinada kurulumda şu hatayı alıyorum. işlem normal şekilde tamamlanıyor.

kullandığım kod:

set workfold=%cd%
Set dism=%workfold%\amd64\Dism

%dism%\dism /export-image /sourceimagefile:%workfold%\install.wim /sourceindex:1 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
::%dism%\dism /export-image /sourceimagefile:%workfold%\install.wim /sourceindex:2 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
::%dism%\dism /export-image /sourceimagefile:%workfold%\install.wim /sourceindex:3 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
::%dism%\dism /export-image /sourceimagefile:%workfold%\install.wim /sourceindex:4 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
::%dism%\dism /export-image /sourceimagefile:%workfold%\install.wim /sourceindex:5 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
::%dism%\dism /export-image /sourceimagefile:%workfold%\install.wim /sourceindex:6 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
::%dism%\dism /export-image /sourceimagefile:%workfold%\install.wim /sourceindex:7 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
::%dism%\dism /export-image /sourceimagefile:%workfold%\install.wim /sourceindex:8 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
::%dism%\dism /export-image /sourceimagefile:%workfold%\install.wim /sourceindex:9 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
::%dism%\dism /export-image /sourceimagefile:%workfold%\install.wim /sourceindex:10 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
::%dism%\dism /export-image /sourceimagefile:%workfold%\install.wim /sourceindex:11 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
pause

0eW7H3g.png