Jump to content

Wim Sıkıştırma Tekniği

liliacin
 Share

Recommended Posts

• Editor

ZEUS__ ;

olmayan şey instal.wim (.esd) in oluşturulması değil, kurulum sırasında wim dosyasının windows 7 boot dosyaları ile açılamaması. bunun için windows 8 ya da 8.1 in boot dosyaları kullanılıyor.

Edited by MOTUN

ZEUS__ ;

olmayan şey instal.wim (.esd) in oluşturulması değil, kurulum sırasında wim dosyasının windows 7 boot dosyaları ile açılamaması. bunun için windows 8 ya da 8.1 in boot dosyaları kullanılıyor.

basitce windows 8.1 dvdsindeki efi klasörünü windows 7 ninkilerle değiştirdim ama yemedi. bu dediğini yaptığım vakit windows 7 de kullanabiliniyosa nasıl yapmam gerek, konu linki ya da netten bi bilgi alabileceğim yabancı kaynakta olsa bi yer var mı acaba?

ek: yazarken düşündüm bir daha da acaba windows 8 boot.wim dosyalarını mı demek istedin.

İşlemin adk(windows kit )ile kullanımı şöyle işlem yapacagımız  64 yada 32 install wim imizi c ye çıkartıyoruz .

önce başlat\tümprogramlar\windowskits\windowsadk\deployment and imaging tools u yönetici olarak çalıstırıyoruz.

cmd sayfamız ekrana gelıyor

dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:1 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery

komutu ıle işlemımız başlıyor.İşlemcinizin hızına göre 35dk yada 1 saat kadar bir işlemden sonra oluşan installwim.esd

mizi istersen adını deiştirip install.wim yapıyoruz

akabenıde wın8 yada 8,1 ıso kalıbındakı wim silip elimizdekini ekliyoruz

not :başlat ekranı wın8 çıkar deişiklik için editlenmiş bi boot olabılır

Deişiklik için koyluye ait bootwim 

http://www.solidfiles.com/d/ab895233e4/boot.wim

Edited by casper0007

boot ıcın windows 8.1'in boot .wim dosyasını kullanıcaksın :)

yukarda yazdıktan sonra windows 7 dvdsine, aio yaptığım windows 8.1 dvdsinden boot.wim dosyasını alarak koydum dediğin gibi. ancak kurulum ekranı gelirken autounattended.xml belgesindeki productkey satırını okuyamadı hatası verdi. bu sefer autounattended.xmli kaldırdım, o vakitte kurulum ekranında hdd sürücü gözükmedi vmware workstationda. anlamadım açıkçası. adım adım şöyle anlatan bi yer yok mu ya da burda anlatabilir misiniz, bi hinliği mi var anlamadım.

win8 8.1 dvdsindeki boot.wimi koydum win7 dvdsinde iş yaramadı kısaca.

Sorunun windows kurulumu kendi windows 8.1 keyini talep ediyor gibi gözüküyor. Normalde key kontrolü pidgen.dll dosyasıyla yapılıyordu ve boot.wim içerisindeki pidgen.dll yi windows 7 boot.wim içerisindeki pidgen.dll ile değiştir diyecektim.. Fakat boot.wim içerisinde pidgen.dll dosyasını bulamadım. Sources klasöründe de yok. Demekki artık gerekmiyor.

Köylü boot.wim içinde aşağıdaki dosyaları değiştirmiş. Ama o dosyalar içerisinde de sendeki sorunları tetikleyecek bir dosya gözükmüyor. Bu dosyalarda sadece windows 8 kurulum ekranı nı windows 7 kurulumuymuş gibi göstermek için editleme yapılmış.

w1Adn5.png.

Sonuçta windows 8 veya 8.1 boot.wimin direk çalışıyor olması lazım.Bu sorunu giderebilecek tek seçenek sources klasörü içerisine aşağıdaki ei.cfg dosyasını atarak kurulum esnasında key checki geçmesini sağlamak olabilir.

[Channel]
Retail

[VL]
0

Hazırlayacağın dvdden yükseltme seçeneği için gerekli dosyaları çıkardın mı yoksa hala duruyorlar mı bilemiyorum. Aynı dvd yükseltme için uygun olacakmıdır denemek lazım. Bu yüzden

\setup.exe "varsa windows 8.1 setup.exe si kullan"

\sources\setup.exe "windows 8.1 setup.exe si kullan"

Edited by liliacin

İşlemin adk(windows kit )ile kullanımı şöyle işlem yapacagımız  64 yada 32 install wim imizi c ye çıkartıyoruz .

önce başlat\tümprogramlar\windowskits\windowsadk\deployment and imaging tools u yönetici olarak çalıstırıyoruz.

cmd sayfamız ekrana gelıyor

dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:1 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery

komutu ıle işlemımız başlıyor.İşlemcinizin hızına göre 35dk yada 1 saat kadar bir işlemden sonra oluşan installwim.esd

mizi istersen adını deiştirip install.wim yapıyoruz

akabenıde wın8 yada 8,1 ıso kalıbındakı wim silip elimizdekini ekliyoruz

not :başlat ekranı wın8 çıkar deişiklik için editlenmiş bi boot olabılır

Deişiklik için koyluye ait bootwim 

http://www.solidfiles.com/d/ab895233e4/boot.wim

sağolasın. mesajı şimdi gördüm, dün gece dediğin gibi çözdüm bende win8 cdsine oem, xml,install.wim ne varsa taşıdım oldu. iyi  oldu böyle, uefi için usbye atacam bakalım. sağolun.

Selamlar @Zeus,

Dün deneme yaparken 32bit ile mavi ekran sorunu yaşadım. Sonrasında virtualbox ile 64bit yapınca sıkıntı kalmadı ama bu seferde product key sorunu çıktı. ei.cfg dosyasını oluşturup xml dosyasınıda attım kurulum yapmaya vakit kalmadı. :)

ei.cfg dosyasını sources klasöründe oluşturup autounattend.xml dosyasınıda koyunca yüklemedeki win8 logosu vs.. hariç bir sıkıntı yaşadın mı? 32 ve 64bit hepsi bir arada kurulumlarda bir sorun yaşadın mı?

Konuyu açan arkadaşa teşekkürler. Biraz uğraştırıcı da olsa flash diskleri ntfs formatlamaktan kurtaracağı için güzel bir çözüm. 4.8GB lık wim dosyası 3.23GB gibi bir rakama düştü. Oldukça iyi..

Edit:

İlk gözüme çarpan disk bölümleme aşamasında 100MB yerine 350MB yer ayırması oldu.

Mavi ekran dediğimde PAE açık olmadığındanmış.(Eski mavi ekranlar değil, pastel mavi  :whistle: ) 

Sanırım eski pc'lerde sorun çıkmaması için Patch uygulamak lazım.

Edited by x-force

Arkadaşlar, biraz yöntemi bahsedeyim..

Gerekenler:

1-öncelikle önceden oluşturulmuş bir install.wim dosyası

2-windows 8.1

3-C sürücüsünde wim dosyanızı açacak kadar alan (bende c'de 20gb boş yer vardı yetti)

4-kurulum için w 8.1 boot dosyaları lazım..

Windows 8.1 de CMD açıyorsunuz

kod:

Dism /Export-Image /SourceImageFile:D:\install.wim /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:D:\install.esd /Compress:recovery

bu işlem uzun sürecek, x4 3.4 4gb remde 1 saat sürdü neredeyse..

(bende install.wim d sürücüsünde idi)

sonradan dosya adını install.wim olarak değiştirin.

power iso tarzı programla, yeni install.wim dosyanızı windows 8.1 dvd si\sources klasöründeki ile değiştirp farklı kaydedin..

bende işe yaradı..

w7 ult x64 için 4,6 gb lık max . sıkıştırılmış wim dosyasını 3.3'e düşürdü.. x86da denedim ama wimden çok farklı değildi boyut..

Herkese kolay gelsin :)

Bende bu Şekilde Olmadı Dosyalarım E Sürücüsünde D Olan Kısımları E Yaptım İnstall.wim Ana Dizinde Ama Aşağıdaki Hatayı Alıyorum ?

Ben Win7 install.wim Oluşturmadan Önce 10 Adet Program Kurduktan Sonra Sysprep Yaparak İnstall.wim Dosyasını Oluşturdum. Acaba O Yüzden mi Böyle Hata Alıyorum

pre_1395182756__adsz.jpg

Edited by Xtreme

Selamlar @Zeus,

Dün deneme yaparken 32bit ile mavi ekran sorunu yaşadım. Sonrasında virtualbox ile 64bit yapınca sıkıntı kalmadı ama bu seferde product key sorunu çıktı. ei.cfg dosyasını oluşturup xml dosyasınıda attım kurulum yapmaya vakit kalmadı. :)

ei.cfg dosyasını sources klasöründe oluşturup autounattend.xml dosyasınıda koyunca yüklemedeki win8 logosu vs.. hariç bir sıkıntı yaşadın mı? 32 ve 64bit hepsi bir arada kurulumlarda bir sorun yaşadın mı?

Konuyu açan arkadaşa teşekkürler. Biraz uğraştırıcı da olsa flash diskleri ntfs formatlamaktan kurtaracağı için güzel bir çözüm. 4.8GB lık wim dosyası 3.23GB gibi bir rakama düştü. Oldukça iyi..

Edit:

İlk gözüme çarpan disk bölümleme aşamasında 100MB yerine 350MB yer ayırması oldu.

Mavi ekran dediğimde PAE açık olmadığındanmış.(Eski mavi ekranlar değil, pastel mavi  :whistle: ) 

Sanırım eski pc'lerde sorun çıkmaması için Patch uygulamak lazım.

selamlar hocam,

herhangi bi sorun yaşamadım kurulumlarda. windows 8 350 mb ayırıyor, onun boot wimi diye sanırım windows 7'de de aynı şeyi yapıyor. yukarda @casper0007 nin mesajındaki boot.wimi denersen windows 7 kurulum ekranına benzer bi shelli var.

yöntem güzel oldu. uefi kurulumu içinde usb mi kullanabildim, dvd pek kullanmıyordum ancak imajlar 5 gb, 6 gb boyutlarındaydı. bu yöntemle hem win7, hem win8 dvdye sığıyor.

Edited by ZEUS__

Kurulum ekranını çok önemsemiyorum sonuçta bir etkisi yok kuruluma.

Tek takıldığım konu PAE konusu. Win7 sorunsuz kurulum yaparken bu şekliyle eski işlemcili bilgisayarlarda sorun çıkaracak.

Dün akşam birkaç saat uğraştım patch ile de değişen birşey olmadı. boot.wim içerisindeki hem PE hemde Setup kısımlarında gerekli dosyaları patchlediğim halde yinede aynı hatayı vermeye devam ediyor.

windows 7 x86 ve x64 esd ile sıkıştırdım kurmak için win81 iso içindeki install wim ile degiştim ancak oyle çalıştı yane sadece boot wim degiştirerek olmadı sorunlar verdi mesela katılımsız kurulumda product key hatası veriyordu oyuzden direkt win81 isonun icindeki install wim ile degiştirin bende çalışıyor hemde katılımsız olarak benim sormak istedigim esd yi acamıyoruz onu tekrar wim haline getirecek yol varmıdır ?

yada getirmek icin mecbur kurup capturemi yapmak lazım

• Like 1

• Editor

@beyantt

iso ana dizininde Autounattend.xml dosyası varsa silerek dene tabi bu arada sources içerisinde ei.cfg dosyası olusturulmuşmolması gerekiyor

@kuzens 

sıkıstırılmış dosyayı direk olarak görüntüleyip acamıyoruz fakat apply komutu ile bir klasöre cıkarıp değişiklik yaptıktan sonra capture komutu ile yeniden wim olusturabiliriz örnek komutlar asagıdadır

Dism /apply-image /imagefile:C:\install.wim /index:1 /ApplyDir:C:\Wim

Dism /Capture-Image /ImageFile:c:\yeniinstall.wim /CaptureDir:C:\Wim /Name:"Windows 8.1 Pro"

Edited by köylü
  • Like 2

Nt6_Iso_Setup yazılımı ile diğer windows imajlarını USB_Boot haline getiriyorduk şimdi ise 

Nt6_Iso_Setup yazılımı İnstall.wim dosyası açılamadı hatası vererek işlemi sonlandırıyor ve USB_Boot özellikli taşınabilirimize yeni imajları entegre edemiyoruz.

Bu Sıkıştırılmış Windows İmajlarını nasıl USB_Boot yapacağız bilgisi olan varmı acaba.

Nt6_Iso_Setup yazılımı ile diğer windows imajlarını USB_Boot haline getiriyorduk şimdi ise 

Nt6_Iso_Setup yazılımı İnstall.wim dosyası açılamadı hatası vererek işlemi sonlandırıyor ve USB_Boot özellikli taşınabilirimize yeni imajları entegre edemiyoruz.

Bu Sıkıştırılmış Windows İmajlarını nasıl USB_Boot yapacağız bilgisi olan varmı acaba.

ISO dosyasından çalıştırma ile ilgili programı kastediyorsun sanırım.

Bildiğim kadarıyla o program boot.wim dosyasını açıp içine iso dosyasını sanal sürücüde açacak bir yazılım entegre ediyor. elinizdeki boot.wim programın desteklemediği farklı bir şekilde sıkıştırılmış ise açamayabilir. Sorunum sebebi bu olabilir. Programın yapımcısı Bluelife  usta kodlamasını yeni sıkıştırma tekniğine göre düzenlerse belki sorun çözülebilir. Tabi sorun bundan dolayı ise. 8.1 dosyaları da gerekiyor olabilir.

ISO dosyasından çalıştırma ile ilgili programı kastediyorsun sanırım.

Bildiğim kadarıyla o program boot.wim dosyasını açıp içine iso dosyasını sanal sürücüde açacak bir yazılım entegre ediyor. elinizdeki boot.wim programın desteklemediği farklı bir şekilde sıkıştırılmış ise açamayabilir. Sorunum sebebi bu olabilir. Programın yapımcısı Bluelife  usta kodlamasını yeni sıkıştırma tekniğine göre düzenlerse belki sorun çözülebilir. Tabi sorun bundan dolayı ise. 8.1 dosyaları da gerekiyor olabilir.

usb_boot sorununu köylü üstadın çift wim dosyalı sisteminde yaşamıştım. Köylü üstadın FiraDisk metoduyla USB_BOOT sorununu çözdüm.

• 4 hafta sonra ...