Jump to content

Wim Sıkıştırma Tekniği

liliacin
 Share

Recommended Posts

işemi gerçekleştirdiğim bölüme xp yüledim bu yüzden dosya yok.

win7 ve win8.1 sürümlerini yeniden birleştirdim farklı bir win8 boot dosyası kullandım.

format esnanında hem win7 hemde win8 şıkları göründü o sorunu aştım. ama

win8 seçip format atıyorum herşey normal format tam bitecekken "kurulum dosyasında hatalar olduğundan kur devam edemiyor

yapılan değişiklikler kaydedilemeyecek" hatası alıyorum bilgisayarı yeniden başlattığımda bootmgr hatası verdi

live cd ile boot dosyalarını sürücüye kopyaladım. bilgisayar açıldı ama hiçbir program yüklenmediğini gördüm

program files boştu sadece ismini hatırlam 1 klasör vardı. neden olabilir ac aba.

oluşturduğun install.wim i windows 8.1 sources klasörne atıp öyle yap bir daha dene  yani windows 8.1 deki boot.wim olsun kolayt gele

denedim; install.wim içinde win7 ve win 8.1 pro sürümleri olmasına rağmen tercih menüsü gelmiyor direkmen Windows 8.1 kur başlıyor

AUTOUNATTEND.XML dosyası filan vardır ana klasörde onu sil ve sonra sources klasöründe ei.cfg dosyası olması lazım (bu önemli) bu ei.cfg dosyasını not defteri ile açıp düzenle içine

[Channel]
Retail

[VL]
1

kodunu yapıştır
eğer yoksa not defteri açıp bu kodları yapıştır ve "ei.cfg"  olarak farklı kaydet sources içine at

o şekilde iso yap bide öle dene hatanın düzelmiş olması lazım kolay gele

öyle yaptım. Şimdi de format atılacak bölümü seçme ekranında bu hatayı veriyor

"yeni bir bölüm oluşturamadık veya mevcut bir bölüm bulamadık. Daha fazla bilgi için kurulum günlüğü dosyalarına bakın"

windows 8 pro da dism çalışmıyor neden acaba bu hatayı alıyorum

windows  Deployment and Imaging Tools  kurarsan çalışır.Komut satırı (cmd)  aynı işi windows 8.1 update 1 kurduktan sonra yapar.

Edited by jumano

Köylü Abi Demişsin Ki;

Sıkıstırılmış dosyayı direk olarak görüntüleyip Acamıyoruz Fakat apply Komutu ile bir Klasöre Çıkarıp Değişiklik yaptıktan sonra capture komutu ile yeniden wim olusturabiliriz.

Bn Yapamadım. Bunu Tekrar Anlatır Mısın ? Şimdi C Sürücüsüne Hangi Dosyları Koyup CMD Komutuna Bu Kodların İkisini de Aynı Anda Mı Yapıştırıp Enter'e Basıyoruz. C'ye Install.wim mi yoksa İnstall.esd mi Koyuyoruz ? C'ye Install.wim yada install.esd  'den Baska Dosya Koyuyor Muyuz ?

Dism /apply-image /imagefile:C:\install.wim /index:1 /ApplyDir:C:\Wim

Dism /Capture-Image /ImageFile:c:\yeniinstall.wim /CaptureDir:C:\Wim /Name:"Windows 8.1 Pro"

Edited by A80

• Editor

Kodu kullanmak için win8.1update1 kurulu bir sistem  ve yönetici olarak çalıstırlması gereklidir

ilk komutta c deki install wim veya esd farketmez c de oluşturduğumuz wim klasörünecıkartıyoruz

ikinci komuttada yeniden açılabilirinstall.wim dosyası olusturuyoruz

Edited by köylü
  • Like 1

Köylü Abi Demişsin Ki;

Sıkıstırılmış dosyayı direk olarak görüntüleyip Acamıyoruz Fakat apply Komutu ile bir Klasöre Çıkarıp Değişiklik yaptıktan sonra capture komutu ile yeniden wim olusturabiliriz.

Bn Yapamadım. Bunu Tekrar Anlatır Mısın ? Şimdi C Sürücüsüne Hangi Dosyları Koyup CMD Komutuna Bu Kodların İkisini de Aynı Anda Mı Yapıştırıp Enter'e Basıyoruz. C'ye Install.wim mi yoksa İnstall.esd mi Koyuyoruz ? C'ye Install.wim yada install.esd  'den Baska Dosya Koyuyor Muyuz ?

Dism /apply-image /imagefile:C:\install.wim /index:1 /ApplyDir:C:\Wim

Dism /Capture-Image /ImageFile:c:\yeniinstall.wim /CaptureDir:C:\Wim /Name:"Windows 8.1 Pro"

burada esd olarak sıkıştırılmış olan install.wim dosyasını C: dizinine atıcaksın sonra işlemler bitince c dizininde yeniinstall.wim isimli dosya oluşucak bu senin normal WIM sıkıştırma ile yapılımış install.wim olucak bunu isonuın içine ultra iso gibi bir programla atıp boot ediceksin ama ben bu kodu aynen kullanmanı önermem çünkü bu işlemlerin sonunda C: dizinindeki Wim adlı klasörde esd ile sıkışmış install.wim in açılmış hali bulunacak ve bu dosyaları silmek senin için sorun olabilir bunun için pcye sanal disk oluşturup bu işlemleri o sanal disk üzerinde gerçekleştirip sonra ister bu sanal diski sil istersen biçimlerndir yeni esd yi apply et kolay gelsin 
  • Like 1

• 3 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:1 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:2 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:3 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:4 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:5 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:6 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:7 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:8 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:9 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:10 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\install.wim /sourceindex:11 /destinationimagefile:c:\install.esd /compress:recovery

Her imaj içinayrı export komutu vereceksiniz ilk imaj uzun sürer ondan sonraki imajlar çok kısa sürer eğer 86-64 karışık install.wim sıkıştırıyorsanız 86 ve 64 ün ilk imajları uzun sürerondan sonrakiler kısa sürer

Yine Köylü Farkı. Teşekkürler :dribble:

• 3 hafta sonra ...

İyi günler herkese. Bu konuyu 3-4 defa okudum anlamaya çalışıyorum. Bu yöntemi denemek istiyorum. Bu yöntemi sanal makine üzerinden yapabilir miyim. Yapmak için sadece win 8.1 kurulu olması yeterli mi? Adk yeni win8.1 update lerde var mı yoksa kurmak mı gerekli? yöntemi uygulamak için başka uygulamara gerek var mı? bu yöntemde güncellemeler nasıl eklenir sistemi güncelleyip mi bu yöntemi uygulanıyor. İzleyeceğim yolları affınıza sığnarak yardım bekliyorum teşekkürler.

Usta install.wimi kontrol ettim sorun görünmüyor.

Edit: Windows 8.1 ISO dosyasındaki soruces klasörünün içine install.wim dosyasını attığımda sorun olmuyor ama onun haricinde ne ettiysem win7ye benzetilmiş boot.wim vs... denediysem de bu hatadan kurtulamadım.

Edited by BOMBOM07

Usta install.wimi kontrol ettim sorun görünmüyor.

Edit: Windows 8.1 ISO dosyasındaki sources klasörünün içine install.wim dosyasını attığımda sorun olmuyor ama onun haricinde ne ettiysem win7ye benzetilmiş boot.wim vs... denediysem de bu hatadan kurtulamadım.

buna neden olan 3 tane etken var:

1. boot.wim 32 bit sources içerisindeki setup.exe 64 bit ise ya da tam tersi

2. install.wim esd ile sıkıştırılmış, boot.wim windows 7 ise 

3. install.wim bozulmuş ise 

• Like 1

Usta install.wim sağlam test ettim.

Bana lazım olan şey şu windows 7'ye benzetilmiş 8 boot dosyaları bunu paylaşabilen bir arkadaş olursa sevinirim.

(Setup.exe support uprage vs... çıkarılmamış olursa çok iyi olur.)

Yani ISO içine win7 install.wim dosyasını attığımda sorunsuz olması lazım.

Şimdiden teşekkürler.

Windows 7 SP1 9in1 AIO için;

Pv6zpd.jpg

Merhaba ve iyi bayramlar olsun..

Win7 işletim sistemlerinde SATA sürücü sorunu yaşanmaktadır. Bu sorunu aşmak için 2 seçenek var.

1. Entegre ederken SATA sürücüsü eklemek,

2. Win8 boot dosyasını kullanmak(boot.wim).

Eğer WIM dosyasını ESD olarak sıkıştırmışsanız ki bu gerçekleşmiş, en doğru olanı şudur.. 

Win8 veya 8.1 sürümlerinden birini flash belleğe uygulayın ve işlem sonrasında SOURCES klasörü içindeki install.wim dosyasını silerek, sıkıştırmış olduğunuz Win7 install.esd(bunu install.wim olarak da yapabilirsiniz) dosyasını oraya kopyalayın.

Boot esnasında Win8 olarak açılacaktır ama install.wim dosyası Win7 olduğundan, işlemler Windows 7 sistemleri olarak kurulacaktır..

Eğer elinizde KÖYLÜ, MOTUN veya diğer arkadaşların hazırladığı Win7-8-8.1 gibi işletim sistemleri varsa, onlardan birini kullanın. Burada yapmanız gereken tek şey, kendi hazırlamış olduğunuz install.wim dosyasını değiştirmek olacaktır..

Kolay gelsin..

• Like 1

Anladım usta verdiğin bilgi için sağ ol sorunum ortadan kalktı.

Bir de şöyle bir soru sormak istiyorum.

Windows 8.1'e ait install.wim dosyasını wim tekniği ile sıkıştırsam sonrasında

orijinal Windows 8.1 iso kalıbının içinde yer alan sources klasörüne bu yeni oluşturduğum

esd sıkıştırması yapılmış install.wim dosyasını atsam sorunsuz kullanabilir miyim?

Yani Windows 7'de olduğu gibi değişiklik yapmama gerek var mı?

Sonuçta 7de boot dosyalarını da 8'e benzetiyoruz ama yine de sormak istedim.

Saygılarımla...

Edited by BOMBOM07
  • Like 1

Anladım usta verdiğin bilgi için sağ ol sorunum ortadan kalktı.

Bir de şöyle bir soru sormak istiyorum.

Windows 8.1'e ait install.wim dosyasını wim tekniği ile sıkıştırsam sonrasında

orijinal Windows 8.1 iso kalıbının içinde yer alan sources klasörüne bu yeni oluşturduğum

esd sıkıştırması yapılmış install.wim dosyasını atsam sorunsuz kullanabilir miyim?

Yani Windows 7'de olduğu gibi değişiklik yapmama gerek var mı?

Sonuçta 7de boot dosyalarını da 8'e benzetiyoruz ama yine de sormak istedim.

Saygılarımla...

Selam

Win8.1'i de yazdığınız şekilde sıkıştırma yapabilirsiniz. Kurulumda sorun olmaz, rahat olun. :)

Ancak; ESD olarak sıkıştırılmış dosyalar bazı eski veya bakımsız bilgisayarlarda sorun çıkartabiliyor. Çok fazla sıkıştırıldığından işlemci bir hayli açma için zorlanıyor ve haliyle bu zaman diliminde fazla ısındığından bilgisayar kendini kapatıyor. Sıkıştırma yaparken işlemcinin durumunu izlerseniz, kurulumda durumun ne olacağını daha iyi anlayacağınızı tahmin ediyorum..

Kolay gelsin..

• Like 2