Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Wim Sıkıştırma Tekniği

liliacin
 Share

Recommended Posts

Anladım usta verdiğin bilgi için sağ ol sorunum ortadan kalktı.

Bir de şöyle bir soru sormak istiyorum.

Windows 8.1'e ait install.wim dosyasını wim tekniği ile sıkıştırsam sonrasında

orijinal Windows 8.1 iso kalıbının içinde yer alan sources klasörüne bu yeni oluşturduğum

esd sıkıştırması yapılmış install.wim dosyasını atsam sorunsuz kullanabilir miyim?

Yani Windows 7'de olduğu gibi değişiklik yapmama gerek var mı?

Sonuçta 7de boot dosyalarını da 8'e benzetiyoruz ama yine de sormak istedim.

Saygılarımla...

bu linkteki windows kurulum dosyalarını indir, iso düzenleyici ile aç, sources içerisine install.wim_setup.exe_ei.cfg dosyalarını at, sistemin 32 bit ise 32 bitlik olanı kur, 64 bit yükleyeceksen 64bit olanı kur, aynı olay win7 içinde olur. bunlar win8 boot.wim dosyaları, ben düzenledim, içerisinde değişik programlar da var. ister esd isterse normal wim olsun farketmez hepsini çıkartır.

[spoiler]http://180upload.com/6kbha8oknzto[/spoiler]

detaylı bilgi için bakınız:

http://www.tnctr.com/topic/250476-win81-diagnostics-and-recovery-toolset-x86-x64/?p=1456503

• Like 1

Iso ana dizininde Autounattend.xml dosyası varsa silerek dene tabi bu arada sources içerisinde ei.cfg dosyasının olması gerekiyor.

XML içeriğinde PruductKey varsa onu silmen gerekecek.

Kullandığın ürün anahtarı win7 için olduğundan kurulum win8 olduğundan sorun çıkarıyor.

Edited by BOMBOM07

qE4HYuL.png

Bu hatayı alıyorum. Windows7 için denemiştim. Server 2008e adk yükleyerek esd yaptım. Köylünün boot.wim i kullandım. ei.cfg içeriğini aşağıdaki iki şekilde de denedim yine aynı hata.

Selam

Bir de aşağıda linkini verdiğim ve kendi hazırlayıp sürekli kullandığım boot dosyaları ile deneyin bakalım durum ne olacak?

Yapmanız gerekenler;

1. Flash belleği HDD olarak biçimlendirmek (Install.wim dosyası 4 GB'den büyükse mutlaka NTFS olarak biçimlendirin).

2. Verdiğim klasör içindeki dosyaları flash belleğe kopyalamak,

3. Hazırlamış olduğunuz install.wim dosyasını sources klasörüne kopyalamak.

Bu üç adımdan sonra normal şartlarda kurulumun sorunsuz gerçekleşmesi gerekir. Hata alırsanız muhtemeldir ki sıkıştırma yaptığınız dosyada bir sorun var..

Not: Bu boot dosyası UEFI kurulumu içermez!

Kolay gelsin..

https://yadi.sk/d/VHuEJPb0YFwe4

• Like 1

Flash bellek değilde direk klasöre atıp iso yapamaz mıyım

Al kardeşim benim kullandığım Windows 7 ISO dosyası.

# "Windows 7 ESD.iso" dosyasında elle kurulum ve yükseltme dosyaları yoktur.

# Wim sıkıştırma tekniği uygulanmış "install.wim" dosyasını "Windows 7 ESD.iso" dosyasında bulunan "sources" klasörüne atın.

http://www.solidfiles.com/d/70712903c3/Windows_7_ESD.iso

Edited by BOMBOM07

Flash bellek değilde direk klasöre atıp iso yapamaz mıyım

Elbette yapabilirsiniz.

Verdiğim dosyalarla birlikte sizin hazırlamış olduğunuz install.wim dosyasını sources klasörüne kopyalayın ve ISO dosyası oluşturun.

Daha başka nasıl yardımcı olunur onu henüz kestiremedim. :) Fakat arzu edersenz Teamwiver aracılığı ile size bağlanır nasıl yapıldığını birlikte uygularız. Bir dahaki seferde kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz artık.

Kolay gelsin..

Elbette yapabilirsiniz.

Verdiğim dosyalarla birlikte sizin hazırlamış olduğunuz install.wim dosyasını sources klasörüne kopyalayın ve ISO dosyası oluşturun.

Daha başka nasıl yardımcı olunur onu henüz kestiremedim. :) Fakat arzu edersenz Teamwiver aracılığı ile size bağlanır nasıl yapıldığını birlikte uygularız. Bir dahaki seferde kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz artık.

Kolay gelsin..

Çok sağolun o kadar bilgim var yapabilirim artık :) yardımcı olmak istiyorsanız başka bir konu açtım orda yardımlarınızı bekliyorum.

• 1 ay sonra...

Tp0zIWP.png
Install.wim'in Boyutunu Düşürmek İçin Bir Sıkıştırma Tekniği Olan ESD'yi Sizler İçin Küçük Bir Araç Olarak Kodladım.

.: ÖNEMLİ NOT :.
# ESD Tekniği Yalnızca Win8.1 Update 1 ve Üzeri Güncellemesi Yüklü Olan PC'lerde Çalışır.

6AHLrOW.gif

http://www.datafilehost.com/d/7342a0c8
  • Like 1

• 2 hafta sonra ...

En iyi sıkıştırma yapan kod dizini hangisidir. Ben aşagıdaki kodları kullanıyorum..

Dism /Export-Image /SourceImageFile:c:\install.wim /SourceIndex:1 /DestinationImageFile:c:\install.esd /Compress:recovery

peki bundan daha iyi (en yüksek derecede) sıkıştırma yapan kod dizini hangisidir.

şimdilik yok, windows 7 ve 8'de maximum vardı, windows 8.1'de recovery modu geldi dism ile, şimdilik en iyisi recovery ve sadece windows 8.1'in dismi ile çalışıyor.

• 1 ay sonra...
  • 3 ay sonra...

dism /export-image /sourceimagefile:c:\a.wim /sourceindex:1 /destinationimagefile:c:\a.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\a.wim /sourceindex:2 /destinationimagefile:c:\a.esd /compress:recovery
dism /export-image /sourceimagefile:c:\a.wim /sourceindex:3 /destinationimagefile:c:\a.esd /compress:recovery
pause

aşağıdaki hatayı alıyorum yardım edin

http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1424534653__adsz.png

Edited by FeritEtemSinBin

• 1 ay sonra...
  • 9 ay sonra...
  • 9 ay sonra...

arkadaşlar UpdatePack7R2-16.11.11  dosyasını elimde bulunan orjinal windows 7 with sp1 64 bit isosuna eklemek istiyorum. elimdeki iso uefi li . bu güncellemeyi dism yöntemi ile nasıl ekleyebilirim nasıl bir yol izlemem gerek hem ekleme hemde yazma mevcut bir konu varmı yada yardımcı olabilirmisiniz

10 saat önce, lord07 yazdı:

arkadaşlar UpdatePack7R2-16.11.11  dosyasını elimde bulunan orjinal windows 7 with sp1 64 bit isosuna eklemek istiyorum. elimdeki iso uefi li . bu güncellemeyi dism yöntemi ile nasıl ekleyebilirim nasıl bir yol izlemem gerek hem ekleme hemde yazma mevcut bir konu varmı yada yardımcı olabilirmisiniz

w7 adında bi klasör açıp windows c ye at sonra o klasöre instal wim çıkar akabinde UpdatePack7R2 aynı klasöre at tarih olmayacak yazdıgım gibi

gimagek ile info dan indekxs numarasını ogren akabında cmd yönetici olarak aç ve örnekte verdiğm komuta göre yaz işlem bitince iso kalıbındakı wimle değiştir

ör:C:\W7\UpdatePack7R2.exe /WimFile=C:\W7\install.wim /Index=5