Jump to content

Uefi Ve Vhd Disk

F_s_M
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Mbr disklerde işletim sistemi windows 7 -8 olsun farketmeksizin hem 32 bit hem 64 vhd diske yüklü sistemleri mevcut sistemin açılışına ekleyip kullanabiliyorum.Normalde 64 bit olan sisteme 32 bit sistem yüklü vhd diski ekleyip mecburi 32 bit sistem gerektiren durumlarda devreye alabiliyorum.

Fakat bu başbelası uefi bioslu istemlerde bir türlü başarılı olamadım.Bilgisi olupta beni yönlendirecek olan kardeşlerimiz varsa çok sevinirim.Teşekkürler.

Teknik olarak olmadığını varsaymak zorundayız.Geçenlerde yurt dışından getirilen hp elite pad isminde 64 gb ssd diske sahip normal windows 8 32 bit yüklü tablet görünümlü pc geldi.Dışardan bakınca 10" tablet fakat içerisinde gerçek 32 bit windows 8 vardı.Rt sürümü değil.Sorun içerisindeki sistemin zarar görmüş.Recovery çalışmıyor.Ama uefi bios ve sistem var.Fat32 formatlı belleğimi ve usb klavyeyi bir hub aracılığıyla kendi ara kablosuyla bağladım.Hp standartı F9 tuşuna basıp bellekten boot ederek windows 8.1 pro 32 bit sürümünü gpt diske yükledim.Atom işlemcili ve cpuz ile baktığımda em64 desteği olmayan bir işlemcisi ve tabletlere özel olarak 32 bit'e uefi desteği sağlayan bir biosu var.

Ssd taktığımda notebook mbr olarak zaten gpt+uefi biostanda daha hızlı çalışıyor ama bu seferde disk alanından feragat etmek zorunda kalıyorum.

Fiziksel olarak mümkün olduğunu gördüm ama neden diğer pclerde bunu kaldırdıklarını anlayamadım.Hatta macrium ile sistem yedeğini alıp kendi notebook'uma attm.Ama açmadı :).