Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ghost Mu - Image Mı ?

ilyasgargi
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar doğru yere konu açıp açmadığımı bilmiyorum eğer yanlış ise afedersiniz. Sizden fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

İnternet Cafe işletmekteyim... Sorunumu şöyle izah edeyim yardımcı olursanız sevinirim. 

Anakartından ram ine kadar 20 adet aynı tip bilgisayarım var. 3-5 ayda bir ghost atıyorum ve baya zamanımı alıyor. bu konuda ne yaparsam daha kısa zamanda sağlıklı, stabil olarak sistemlerimi clone layabilirim?  Ghost mu image mı ?  500 GB HDD lerim var acronis ve HD clone ile yaptığımda ortalama 2 saatte 1 Tane HDD clone u bitiyor. 1 + 1  / 2 + 2 / 4 + 4 / bu şekilde ilerlemekteyim. Daha pratik sorunsuz ve kolay yöntem yokmu allah aşkına? Herkese şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.  

Ssd kullanmayı çok isterdim :) biraz daha ekonomik olursa daha iyi olur. Malum internet cafeler artık son demlerini oynamakta boş yere masraf yapmak istemiyorum. yazılımsal olarak ne yapabilirim diye çözüm arıyorum hocam. yinede teşekkür ederim öneriniz için.

bitcoin colone manger  ile bir windows imajını aynı anda anakartındaki kalan sata girişleri sayısı kadar hard diske imaj atabiliyorsun yani bir kurulu işletim sistemin var anakartında 4 sata girişi var diyelim 1 sata zaten kurulu windowsun olduğu kaplıyor geri kalan 3 sata girişine hard disk bağlayarak aynı anda 3 hard diske imaj atabiliyorsun tabi süre hard disk sayısı arttıkça uzuyor torrentten bulabilirsin program genelde portekizce oluyor boyutu setup olarak 1.8 gb

Benden sana tavsiye harddiski ikiye ayır. C ye işletim sistemi ve gerekli programları kur. Oyunları d sürücüsüne kur. Oyunlarıda klasör olarak sıkıştırıp servera at. Sistemi ghostla yüklersin. Ağdan çekersin oyunları. Ben denedim daha hızlı oluyor.

Hdd ler zaten 2 ye ayrılmış durumda, Oyunları sıkıştırmaya kalksam zaten dünya zamanım gider. Ağ desen felç :) senin önerin benim için biraz zor gibi gibi :) ...  Ghost ta zaman çok gidiyor büyük ihtimalle birde image alıp denemeyi düşünüyorum. 

her seferınde nıye kolanlama ıle ugrasıyorsun

1 pcye format at, tum ıslmelerı bıtır, sonra ghostunu alıp ımagını dye at

sonra klonlama yap

ılerıkı zamnlarda sorun cıkan pc olursa ghostunu gerı alırsın

(klonlama yaptıgın ıcın her pcde bı ghost ımajı olacak)

ustelık ghost ıslmeminı cd veya flash la da yapmana gerek yok

otomotık ghostla klonlama oncesı ılk pcde ghostu bu yontemle alırsın

http://www.tnctr.com/topic/124428-otomatik-ghost-gelimi-kullanclar-iin/

artık her sorun cıkan pc de tek tusla aynı aynda tum pclerın yedegını gerı alabılrısn

umarım açıklayıcı olmuştur

Edited by ozanaus

Daha önce tek sistem kurup image alıp diğer pclere image atıyordum neden ghost a bulaştım bende bilmiyorum :) Ama image alıp tekrar aynı image ı atmakta pek mantıklı olmuyor hocam illaki ilerki haftalarda sapıtmalar oluyor malum güncellemeler çıktıkça sorunlar meydana geliyor. Chrome, mozilla flash sorunu, sonra online oyunların patch sorunu :) dert çok az kaldı tükkanı kapatıcam :D

arkadaşın dediği gibi 1 pc ye format at sistemi acronis ile kopyala en fazla yarım saat sürüyor fazla sürmemesi lazım bi terslik var ya da elindeki acronis cd lerini çoğalt ana makinaya kopyala acronis ile aldğın .tib dosyasını gece dükkanı kapatırken başlat ağ üzerinden yüklemeye başlasın sabaha bitmiş olur 1 gün bilgisayarlar açık kalır en fazla, yani senin devamlı hdd söküp takmana pclerin başında beklemene gerek kalmaz

İster Acronis ile Al İstersen Ghost ile al mekanık hdd kullanıldıgı surece pek fazla bırsey yapabılecegını sanmıyorum. Yukardakı belırtılen mesajlarda anlatıldıgı uzere bırden fazla hdd aynı anda ımaj atıp veya ımaj alabılıyorsun lakın cok saglıklı olmaz. Ne kadar hdd baglarsa surede oı kadar uzar, aynı hesap ba gelır sure olarak. Benım önerim kendine sabit bir makina belirle guncelleme, degişilikler, (yeni Oyun yuklenmesi gibi) sonunda 1 adet acronis imaj al. (bu makınadan surekli acronis imajını güncel tut.) Sorun oldugunda hangı makına sıkıntılı ise o makınaya imaj at. En mantıklısı bu bence.

Mert hocam makine başında beklemeyince olmuyor ya illaki sorun çıkar.. bir elektrik kesintisi olsa ki Hatay/İskenderun da neredeyse sürekli oluyor kesinti. Anlıyacağınız sıkıntı çok. Çoklu HDD takmakta mantıken olumlu değil ayrı ayrı makinelerden 2 saatte biten işi tek makineye 4 HDD bağlasak beyant hocamın dediği gibi ne kadar çok hdd o kadar zaman harcıyor sonuçta mekanik hdd. En mantıklısı 1 makineyi komple beyantt hocamın dediği gibi güncel tutup image almak olacak galiba. tekrar tekrar hepinize teşekkür ederim önerileriniz için :)

1 Adet 24 portlu 1000 lik switch var evet oda mantıklı teşekkürler xboxhunter16 :)

Selam

Bir zamanlar resimli olarak hazırladığım ve aşağıda linkini vereceğim Acronis serveri denemeniz işinizi kolaylaştıracaktır..

Yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

1. Acronis Backup & Recovery 10.0.12703 Server with Universal Restore(Bu yazılım üzerinden anlatım yapmıştım) Programını MASTER HDD'ye kuracaksınız.

2. Gerekli program vs.leri kurduktan ve tamam budur dedikten sonra, Acronis server ile bir yedeğini alacaksınız. Bu yedek ister MASTER HDD'de kalır isterseniz başka bir bilgisayara ağ üzerinden gönderebilirsiniz.

3. Yedeği geri yüklemek istediğiniz bilgisayardan Acronis server yazılımını çalıştırarak ağ üzerinden MASTER HDD'den yedeğinizi çağırabilirsiniz.

İkinci bir yöntem ise şöyledir..

Sistem çökmelerinde olmazsa olmazlardan Acronis server media ISO kalıp dosyası oluşturarak bunu CD veya Flash belleğe yazdırdıktan sonra, DOS ve ağ üzerinden çalıştırıp yedeği geri yüklemektir.

Veya her bilgisayarın D:\ biriminden yedek boyutu kadarın biraz fazlasını ayırarak, örneğin 25 GB. Ayırdığınız bu sürücüyü biçimlendirdik ten sonra, MASTER HDD üzerindeki yedeği ağ üzerinden bilgisayarlara gönderdikten sonra, sürücü harfini kaldırıp(görünmez olması için) yine DOS üzerinden başlattığınız programla bu gizli HDD üzerinden yedeği geri yükleyebilirsiniz.

Bu işlem için birkaç tane mini CD veya Flash Bellek işinizi görecektir. Şahsen 50 bilgisayar için 5 mini CD kullanıyorum. Siz bunu çoğaltabilirsiniz..

Şimdilik aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. Siz aşağıdaki verdiğim linke tıklayarak izleyin ve aklınıza yatarsa, program hakkında ve indirme işi için yardımcı olmaya çalışırım.

Kolay gelsin..

http://www.kitapgibi.info/A_Universal_Y.A.G.Yukleme/Y.A.G.Yukleme.htm

1 sefer hepsini yükle güzelce düzenle.

Sonra DeepFreeze yükleyip açtınmıydı bir daha uğraşmana falan gerek kalmaz :)

Ne kadar iyi sistem kursanda bir iki program silip veya tekrar yükleyince ister istemez deepfreeze arada sapıtıyor sistem hata vermeye başlıyor. Kartuş dolumu yaparsın en fazla 3-4 sefer dolum kabul eder ondan sonra illaki yenisini alman şart olur aynı mantık bence :) yinede önerin için teşekkürler hocam..

Selam

Bir zamanlar resimli olarak hazırladığım ve aşağıda linkini vereceğim Acronis serveri denemeniz işinizi kolaylaştıracaktır..

Yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

1. Acronis Backup & Recovery 10.0.12703 Server with Universal Restore(Bu yazılım üzerinden anlatım yapmıştım) Programını MASTER HDD'ye kuracaksınız.

2. Gerekli program vs.leri kurduktan ve tamam budur dedikten sonra, Acronis server ile bir yedeğini alacaksınız. Bu yedek ister MASTER HDD'de kalır isterseniz başka bir bilgisayara ağ üzerinden gönderebilirsiniz.

3. Yedeği geri yüklemek istediğiniz bilgisayardan Acronis server yazılımını çalıştırarak ağ üzerinden MASTER HDD'den yedeğinizi çağırabilirsiniz.

İkinci bir yöntem ise şöyledir..

Sistem çökmelerinde olmazsa olmazlardan Acronis server media ISO kalıp dosyası oluşturarak bunu CD veya Flash belleğe yazdırdıktan sonra, DOS ve ağ üzerinden çalıştırıp yedeği geri yüklemektir.

Veya her bilgisayarın D:\ biriminden yedek boyutu kadarın biraz fazlasını ayırarak, örneğin 25 GB. Ayırdığınız bu sürücüyü biçimlendirdik ten sonra, MASTER HDD üzerindeki yedeği ağ üzerinden bilgisayarlara gönderdikten sonra, sürücü harfini kaldırıp(görünmez olması için) yine DOS üzerinden başlattığınız programla bu gizli HDD üzerinden yedeği geri yükleyebilirsiniz.

Bu işlem için birkaç tane mini CD veya Flash Bellek işinizi görecektir. Şahsen 50 bilgisayar için 5 mini CD kullanıyorum. Siz bunu çoğaltabilirsiniz..

Şimdilik aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. Siz aşağıdaki verdiğim linke tıklayarak izleyin ve aklınıza yatarsa, program hakkında ve indirme işi için yardımcı olmaya çalışırım.

Kolay gelsin..

http://www.kitapgibi.info/A_Universal_Y.A.G.Yukleme/Y.A.G.Yukleme.htm

Bunu kesinlikle deneyeceğim hocam teşekkür ettim... :)

Size clonezilla server-client yöntemi ile image yüklemeyi tavsiye ederim. Ancak biraz zordur ve deneyim gerektirir.

Normal clonezilla kullanımı için 

http://www.bilgisayarbilisim.net/image-dvd-ve-cd-image-programlari-f103/gelismis-clonezilla-rehberi-t123968.html

Ağdan server-client türü yükleme için "DRBL Live Cd/Usb" kullanmanız gerekiyor.

http://drbl.org/download/

http://www.bilgisayarbilisim.net/image-dvd-ve-cd-image-programlari-f103/drbl-live-cd-ile-agdan-imaj-yukleme-t119329.html

http://www.bilgisayarbilisim.net/image-dvd-ve-cd-image-programlari-f103/24-gblik-windows-7-imaji-13-pcye-20-dkda-nasil-yuklenir-t83290.html

Yani kısaca server-client türü yedekleme ve geri yükleme yöntemlerini kullanmanız gerekiyor.

Ben ücretsiz açık kaynak kodlu olduğu için DRBL Live Cd/Usb tavsiye ettim. Acronis server, ghost server ...vs gibi başka programlar da var.

Hangisini kullanacağınız size kalmış.

Edited by kalelibilişim