Jump to content

Bilgisayar açılmıyo lütfen yardım

özo
 Share

Recommended Posts

Harddiski değiştirdikten sonra bilgisayarı bi daha açamadım anakart taki pili çıkarıp bekledim olmadı bios ayarlarına baktım harddisk primary slave cd rom secondary slave olarak görünüyo ayarları nasıl değiştirebilirim yada bios ayarlarındanmıdır. Lütfen yardım

sonuçta ayarlar biostan değişmiyor. üzerindeki jumper ve ide kablolarından ayarlayacaksın. ama gene de acilmasi lazim di. hdd de işletim sistemi yuklu degil mi?

hdd ye başka bilgisayarda xp yi yükledim sağlam ve çalışıyo

sadece jumperların yerini değiştirmeniz yeterli. Jumper Yeşil olan yüksek ihtimalle sizde siyahtır.

jumper.jpg

değiştirdim 4 tane jumper yeri var hepsinde denedim ama gene açılmadı bilgisayar

anakartın harddisk kapasitesini kaldırmıyor olabilir. 200gb limiti vardır 300gb harddisk almış olabilirsin. bunu anlamak için jumper ayarlarından limitlemen gereklidir.

anakartın harddisk kapasitesini kaldırmıyor olabilir. 200gb limiti vardır 300gb harddisk almış olabilirsin. bunu anlamak için jumper ayarlarından limitlemen gereklidir.

bilgisayar biraz eski model 256 ram var hdd 40 gb ama başka bilgisayarda çalışıyo bide bugün kurcalarken biraz daha bozdum klavyenin bir tuşuna basınca biiiiiiiipppppppp diye kensintisiz bi ses geliyo anakarttaki pil çıkıkken yanlışlıkla bilgisatarın power düğmesine bastım ondan sonra başladı

harddiskin markasina gore bazen 2 jumper da takılmasi gerekebilir. o yuzden hdd ustundeki tablolara bi bakin master ayarı icin.

hdd nin markası maxtor 40 gb bide başka bilgisayarda çalışıyo anakart yanmış olabilirmi

Edited by özo

oncelikle başka bilgisayrda hdd'ye normal windows kurup kendi bilgisayarında çalıştıramassın bunu bil.

ama kendi bilgisayarında cd'den windows kurmaya çalışıyor ve hdd bu aşamada gorunmuyorsa aşağıdaki yazdıklarım sorununu çözecektir buyuk ihtimalle

1-hdd ve cdd'nin aynı ide kablosuna takılı olmasın bazı anakartlar bu konuda problem çıkarabiliyor

2-jumper'ı hdd'nin en solundaki yuvadır buyuk ihtimalle,master yuvaya tak,ustunde gosterir master yuvasını

3-eğer tek ide uzerinden takılıysa cdd'nin de slave olması gerek tabi ki,ikisi de master olursa,çalışmamakla kalmaz bozulabilirler de

4-biosun hdd ve cdd'yi gorup gormediğine bak,gormuyorsa cdd'yi cıkar ve tekrar bak yine gormuyorsa,hdd'yi başka ide kablolarıyla dene,3-4 tane dene,bios hdd'yi goruyorsa,

5-biostan cdd ve hdd'nin (sırası farketmez) boot sıralamasında 1. ve 2. sırada olduklarına bak

Anakart'inin calistigini acilan bios ekranindan anliyor ve ona gore dusunerek :

1. Lg Cdrom yada DvdRw'de surucuyu Master yapmani ve hdd'ki jumper'i da cikartmani salik veririm ( Eger tek ide kablosu uzerinden calisiyorsan )

2. LgDvdCombo-SamsungDvdcombo'da ise surucuyu slave yapman gerekiyor. Bunun icin de jumper'i ( surucu kabaginda jumper tablosunu rahatlikla gorebilirsin ) yatay olarak altsagdan 1ve ikinci yuvaya oturtman kâfi. Hdd'nin soldan birinci yuvaya oturttugun jumperla master olmasini saglayarak. ( Tek ide kablosu uzerinden calisiyorsan )

3.AsusCdrom-AsusDvdRw-'de slave yapman yeterli. Yine bunun icin jumper'i sagdan dikey 1veikinci yuvaya oturtman gerekiyor. Hdd'nin soldan birinci yuvaya oturttugun jumperla master olmasini saglayarak.( Tek ide kablosu uzerinden calisiyorsan )

4. Diger surucu marka ve modellerinde de benzer durumlar hasil olur.

Cift ide kablosu kullaniyorsan bios ekraninda Boot'u Cdrom'dan acilacak sekilde ayarlaman isini gorur.

Hdd'ye farkli bir bilgisayardan win98 kuracak olursan sistemin acilir ancak acilista donanimlari algilama sureci oldukca uzun ve zahmet vericidir.

Hdd'ye farkli bir bilgisayardan winxp kuracak olursan sistemin muhtemelen acilir ve kisa bir sure sonra kullanilir hâle gelir. ( Yada winxp acilis logosu kismina kadar gelir ve devaminda da kendini resetler bu durumda acilista F8 tusunu kullanarak acilis menusunu gorursun ve sistem hatasinda yeniden baslatmayi devre disi birakir sistemin acilmasini saglayabilirsin. Kurulum yaptigin pc'deki donanim ile kullandigin pc'deki donanim - ozellikle anakart marka ve modeli - birbirine yakinsa sistemin buyuk olasilikla yeniden kuruluma gerek duymaz )

Hdd'ye farkli bir bilgisayardan Linux-pardus ozellikle kuracak olursan bir sorun vermeden acilir.

Hdd'ye farkli bir bilgisayardan MacosX86 tarzi birsey kuracak olursan sistemin acilis sorunu verir ve acilmaz. Yeniden kurulum gerektirir.

Eger, Tnctr sitesinde bulunan GhostXp gibi bir image/kurulum mantigi ile hareket ederek kurulum yapmaya calisirsan da sonuca ulasman kolay olur.

Cdsurucu ve Hdd cakisma'larinda temel etken - jumper - ayarlaridir. Lg markalarinda genelde Master olmaya calisir cdsurucu , Hdd ise jumpersiz slave olur. En kolay yolu Cdsurucusunu master hdd'yi de slave yapmak. daha da kolay yolu - cift ide kullanmak.

Ben - Asus P5 DH -deluxe anakart uzerinde 2 Dvdrw ( Asus-Lg ) 3 Sata 2 Ide Hdd ile sistemimi anlattiklarima gore ayarladim ve herhangi bir problem yasamadan kullaniyorum sistemi.

Saygilar...

Edited by KesmeSheker

Herkeze yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim uğraştım yapamadım bilgisayar işi yapan birisine baktırdım oda baya uğraştı bios ayarlarından sizin anlattığınız gibi cd rom ve hdd yi master ve slave olarak iki türlü de denedi hdd den başlattı olmadı cd rom dan başlattı olmadı jumper yerlerini değiştirdi ana karttaki pili çıkarıp bekledikten sonra geri taktı gene olmadı en sonunda bana biosu güncellicem sorunu öyle çözücem dedi eğer gene düzelmezse ana kart arzalı olabilir dedi doğru tespitmi katılırmısınız bu görüşüne acaba

bios guncellemesi bir uyumsuzluk varsa cozebilir,bios guncellemesinden sonra başka bir hdd ile de dene yine çalışmıyorsa anakartın bozuktur,başka hdd ile çalışıp sadece seninkiyle çalışmıyorsa

değişik ide kabloları mutlaka dene,bi keresinde bana da bu tarz bi problem gelmişti intel anakart ve 40gb samsung hdd,bana gelene kadar bircok servis gezdirmiş arkadaş,herşey hddnin çalışması gerektiğini gosteriyordu fakat çalışmıyordu,uşenmedim tam 6 tane ide kablosuyla denedim 5 tanesiyle çalışmadı 6.sı ile çalıştı,daha once bi arkadaşımın başına gelmişti,saçma bi uyumsuzluk ama boyle bişey de var..

Herkeze yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim uğraştım yapamadım bilgisayar işi yapan birisine baktırdım oda baya uğraştı bios ayarlarından sizin anlattığınız gibi cd rom ve hdd yi master ve slave olarak iki türlü de denedi hdd den başlattı olmadı cd rom dan başlattı olmadı jumper yerlerini değiştirdi ana karttaki pili çıkarıp bekledikten sonra geri taktı gene olmadı en sonunda bana biosu güncellicem sorunu öyle çözücem dedi eğer gene düzelmezse ana kart arzalı olabilir dedi doğru tespitmi katılırmısınız bu görüşüne acaba

bilgisayarı görmeden bişey söylemek zor. ama anlattığına göre bios update sorunu çözebilir. bence bios ayarlarını sıfırlamak için bios pilinin yanıda bulunan jumper ın yerini değiştirip tekrar denersen daha iyi olur. (pilin hemen yanında bulunan jumper.)

bilgisayarı görmeden bişey söylemek zor. ama anlattığına göre bios update sorunu çözebilir. bence bios ayarlarını sıfırlamak için bios pilinin yanıda bulunan jumper ın yerini değiştirip tekrar denersen daha iyi olur. (pilin hemen yanında bulunan jumper.)

Onuda denedik gene bişey olmadı ilginize teşekkürler

dostum sana söyleceğim bişi var harddisk eğer senin çıkarttığında 40 gb ise (ki sanırım anlattıklarından öle gözüküyor) yeni aldığın harddiskte 40 gb ise kesinlikle bios güncellemesine gerek yoktur. bana sorarsan harddiski hiç bağlama sadece cd rom ile dene tek kablodan ve cd romu slave yap jumper ile windows cd si tak açılıyormu bi bak. eğer açlırsa kendi harddiskini aynı kablo üzerinden master bağla ve tekrar windows cd ile boot et bakalım orada görecek mi? eğer görmez ise bu sefer kesinlikle kablonu değiştir. ayrıca maxtor harddisk neden aldın anlamadım çok kötüdür kendisi keşke almadan önce araştırsaydın ama almışsın yapılacak bişi yok olmadı bide power supplyına bi baktır bazen bu tür problemlerin tek sebebi olabiliyor değiştirip 300w bi power ile dene sorunun çözülebilir.

• 3 hafta sonra ...
  • 3 years yıl...