Jump to content
TNC-TR

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

mmtsahindmn

Kendi Türkü Albümümü Yapmak Istiyorum

Recommended Posts

selamlar arkadaşlar,hep bir türkü cover albümü yapmak var içimde ve bunu kesinlikle artık yapmak istiyorum,ne bir stüdyom nede alt yapı müziklerim var nerden başlıcam ne yapıcam bilemiyorum ama bu albümü mutlaka yapmalıyım.nerden başlamalıyım ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

elinde ensturuman yok bırse y yok yapabılecegın tek sey fon muzıı olarak bulmak onun uzerıneden sonuy audıo studio ıle  sesını kaydetmek al sana album

Share this post


Link to post
Share on other sites

elinde ensturuman yok bırse y yok yapabılecegın tek sey fon muzıı olarak bulmak onun uzerıneden sonuy audıo studio ıle  sesını kaydetmek al sana album

zaten anc bu şekilde yapıcam elimde bi kaç fon müzik var ama sağlam bi stüdyo lazım

Share this post


Link to post
Share on other sites

Müzikten anlamayan kişiler yorum yapmasınlar lütfen arkadaşımızı yanlış yönlendirmekten başka bir işe yaramaz. Onu bu hayalinden soğutur.

 

Arkadaşım öncelikle sana ne olursa olsun bir enstrüman çalmayı öğrenmeni tavsiye ediyorum. Çünkü müzik çok erdemli bir kültürdür. Müziğin dili yoktur. Her yaştan her kesimden insanı bir araya getirir. Enstrüman kullanabilen insan (bu solistlik de olabilir. Solist demek sesini enstrüman olarak kullanan kişi demektir.) insanları kendisine çeker, liderlik eder. Bu her yerde böyledir. Atıyorum bir dost meclisinde aldın mı eline bağlamanı veya gitarını birkaç şey tıngırdatsan bile o insanların fikirleri sana karşı yönelir. Bu böyledir.

 

Neyse geçelim asıl mevzumuza. 7 yaşımda bağlama ile 13 yaşımda gitar ile tanıştım. Şuan 21 yaşındayım ve hala daha bu konudaki çalışmalarıma devam ediyorum. Öncelikle müzik bilgisi olmadan eğlenmek maksadıyla daha doğrusu eğlenirken öğrenmek maksadıyla eğer apple ürünü bir ipad in veya onun gibi bir aletin varsa garageband isimli uygulamayı şiddetle tavsiye ederim.

 

Öss den dolayı müzik mevzularına ara verdiğimde, grubu dağıttığımızda ben de bu kayıt mevzularını araştırdım. Evde kayıt yapmak için arkadaşım tabiki belli başlı aletlere ve bilgiye sahip olman gerekiyor. Kısaca evde tekil kayıtlar yapılacağı zaman backing track diye tabir edilen arka fon* diyebileceğimiz müziklerin üstüne baskın olan enstrümanımızla çalarak onun üstüne sesimizi kaydederiz. 

 

Fakat bu işi yapabilmek için en azından 1 adet mikrofona, 1 adet ses kartına ve bu sesleri işleyerek kayıt haline getirebileceğin cubase,reaper vb. daw adıyla tabir edilen Digital Audio Workstation yazılımlarından birine ihtiyacın var.

 

Garageband uygulamasının faydası şudur. Kimi zaman otobüste yolculuk ederken bile aklıma bir fikir geliyor hemen açıp bir backing track yaratabiliyorum kendime hemen yarım saatte bir saatte. Fazla bir müzik bilgisi bilmene de gerek yok çünkü bu uygulama temelde vst dediğimiz sanal enstrümanlarla kullanıldığı ve arayüzü kullanıcı dostu olduğu için bu konuda fazla bir sıkıntı çıkarmıyor. Ancak tabiiki de temel olarak ölçü nedir, gam nedir vb. şeylere hakim olman lazım.

 

Bunun haricinde öncelikle ne yapmak istediğine karar vermelisin. Türkü albümü yapmak istiyorum ama nasıl? İyi çalmanın yolu çok dinlemekten geçer. Çünkü elektro gitarla da türkü çalınabilir, divan sazıyla da. Hepsini birden de çalabilirsin fakat elinin altında koskoca bir internet var. Buralardan araştır derim.

 

Maddi durumun da elveriyorsa benim tavsiyem gitar veya bağlama ikisinden birisine veya ikisine de kurslarına git. Ortalama bir enstrüman al. Baktın gördün hevesin doğrultusunda çalışıyorsun ve bazı şeyler oluyor, o zaman 1 yıl içinde bu temel bilgileri ve pratiğini de oturttuğun zaman kayıt işlerini düşün derim.

 

Kayıt için de senin ihtiyacın olacak şeyler akustik ses kaydı yapmak için yani bağlamanın,gitarının veya vokalinin kaydını almak için bir adet condenser mikrofona ihtiyacın olacak. Bu sesleri kaliteli ve gecikmesiz kaydedip dinleyebilmek için giriş seviyesi bir ses kartı yeterlidir. Şuan piyasadaki fiyat performans olarak en iyi kart steinberg ur22 dir. O sınıf içinde en kaliteli kartı sorarsan emu0404 veya roland quad capture diyebilirim. Bunların üst modelleri zaten stüdyolarda hücum kayıt vb. uygulamalar veya daha profesyonel çözümler için üretildikleri için ev için oldukça gereksiz masraf diyebilirim. En fazla midi giriş çıkışı olan 2 giriş 2 çıkışlı kartlar işini görecektir. Efendime söyleyeyim nerede kalmıştık. 

 

Kayıt işlerinde bir diğer önemli unsur da ne çaldığını duyabilmektir. Bunun için referans mönitör veya kulaklıklar almalısın. Evimizdeki , otomobilimizdeki veya telefonumuzdaki hoparlörler, yine günlük hayatta kullandığımız kulaklıklar hatta bunlara milyarlık beatsler de dahil olmak üzere dinleyiciye daha iyi bir müzik deneyimi yaşatmak için seslerin frekanslarını oynarlar. Bir nevi dahili eq gibi düşünebilirsin bu olayı. Örneğin bassları artırarak sesin daha dolu gelmesini sağlarlar gibi. 

 

İşte referans monitörlerin olayı bu filtreleme olaylarını yapmazlar. Flat ses verirler. Yani ne bası artırılmış ne tizi. Bu hoparlörlerle müzik dinlediğinde çok yavan bir ses gelebilir kulağına fakat kayıtta ve mikste en doğru ayarlamaları yapmak için bu şarttır.

 

İmkanın olursa kesinlikle referans monitör almanı tavsiye ederim. Çünkü kulaklıkla yapılan miks işlemleri hatalı olabilir. Örneğin kulaklıkla miks yaparken biraz reverb verdiğini düşünürsün sese fakat mikslediğin mp3 ü arabanda çaldığında, mağarada çalıyormuşcasına yankı yapabilir. Çünkü ses havada giderken de bir yankı kazanır. 

 

Fakat tabiki her türlü koşulda elinde iyi bir kulaklık olması da faydalıdır. 

 

Referans monitör olarak kesinlikle yamahanın hs50m lerini öneririm. Tam bir fiyat performans canavarıdır.

Yine kulaklık olarak fiyat performans olarak equation rp21 eğer ki param var kardeşim en iyisi olsun dersen beyerdynamic dt770 öneririm.

 

Daha fazla araştırma yapmalısın. Herhangi bir sorun merak ettiğin şey olursa pm le ulaşabilirsin. İyi forumlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×