Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Recommended Posts

• 1 ay sonra...
forjest, 30.04.2019 - 01:17 yazdı:

Deepin 15.10 Final sürümüne güncellenmiştir! Upd:30 Nisan 2019

Hocam merhaba. Şu an Deepin 15.10.1 sistemini kullanıyorum. Steam üzerinden CS GO oynuyorum.

CS GO için en iyi linux distrosu hangisi sizce? Manjaro,  Mint, Ubuntu, Xubuntu,  Arcman, Elementary, Deepin vs denedim.

Elementary görsel olarak çok hoşuma gidiyor ama kullanım sırasında birden donuyor. Restart atmadan düzelmiyor.

Hem oyun performansı iyi hem de görsel olarak güzel bir distro arıyorum :D

Veya oyun için en iyi ayarlar nelerdir bilginiz var mı?

Şu an için en fazla FPS'yi Deepin'de aldım. Sistemim biraz eski :)

İntel Core i5 460 + Nvidia GT335M + 4 GB Ram + 128 GB SSD

Şimdiden teşekkürler :)

• Like 1

MehmetYildiz

• Merhabalar en iyi distro'dan çok en iyi ve doğru yapılandırılmış sistem olarak olaya bakmak sanıyorum daha yerinde olacaktır.DeepinOS arayüz olarak şık ve şu an oldukça tercih edilen sistemler arasında fps vd.işlemler için yetiyorsa kalmanız mantıklı gibi sistem üzerinden sürücü,çekirdek kernel versiyonları upgrade'i yapmak,tweak performans yapılandırmaları ile bir kaç tık daha performans sağlanacaktır bu hususlarla ilgili bildiğimiz üzere,net'de zaten bir çok bilgi belge makale videolu anlatımlar söz konusu.gerekirse işlem yapmak mümkün."Deepin arayüzü bir süre kullandım ne yazıkki eski dediğiniz donanımınızdan daha düşük donanıma sahibim bu  yüzden kullanamadım ne yazıkki.:("
  • Diğer taraftan belki farklı olarak tavsiyem şu yönde olabilir distro rolling release sistemler yerine,yalın saf bir debian veya arch sistemlerini tek başına istenilen masaüstü arayüzü ile orn: (Deepin desktop,Cinnamon,xfce vb.) gibi sıfırdan kurulum yaparak daha farklı sonuçlar elde etmek mümkün olabilmekte buradaki detay bir çok uygulamaların yüklü olmaması ve sadece kuran kullanıcının özelleştirmesi mantığında olması buda doğal olarak sistemde bariz olarak hız ve performans farkları ortaya koymaktadır bunu özellikle kendim arch linux ve slackware sistemlerinde bizzat gözlemlemiştim.
  • Dün akşam slackware tabanlı sistemi inceleme fırsatım oldu ne yalan söyleyeyim 5 saniyede masaüstünü görünce şaşırdım doğrusu :D 
  • Özetleyecek olursam eğer denenmiş olan distrolar gerçekten iyi ve sağlam linux dağıtımları alışılmış bilinen ve rahat hareket edilebilen sistemler her zaman daha mantıklı ve kullanışlı olacaktır tabiri caizse gerisi macera olur sanıyorum.Kolay gelsin & Saygılarımla :) 

Bahsi geçen Debian / Arch / Slackware ilaveleri:

Debian

Üstteki bahsi geçen distro'ların dışında tavsiyem henüz final değil ancak RC1 versiyonunun dahi oldukça etkili bir şekilde performans verdiği duyumlarını aldım.

Sürücülerin üzerinde gelen non-free olarak dağıtılan Debian 10 buster'ın rc1 iso kalıpları:  <Tüm masaüstü arayüzleri mevcut!>

Bilgi: Debian'ın artık manjarodaki kurulum uygulaması olan "Calamares'i" kullandığınıda belirtmem gerekli buda debian kurulumunu daha da kolay ve görsel yapmış denemek gerekli.

ArchLinux

Archlinux kurucusu olan zen installer tüm arayüzlere sahip deepindesktop'ta dahil bir ara sahalarda yoktu tekrar'dan güncellenerek sourceforge'de yerini almış isolar.

Kaynak: 

+ Slackware / Porteus Linux

Please register to see this content.

• Thanks 1

forjest, Bir saat önce yazdı:

MehmetYildiz

• Merhabalar en iyi distro'dan çok en iyi ve doğru yapılandırılmış sistem olarak olaya bakmak sanıyorum daha yerinde olacaktır.DeepinOS arayüz olarak şık ve şu an oldukça tercih edilen sistemler arasında fps vd.işlemler için yetiyorsa kalmanız mantıklı gibi sistem üzerinden sürücü,çekirdek kernel versiyonları upgrade'i yapmak,tweak performans yapılandırmaları ile bir kaç tık daha performans sağlanacaktır bu hususlarla ilgili bildiğimiz üzere,net'de zaten bir çok bilgi belge makale videolu anlatımlar söz konusu.gerekirse işlem yapmak mümkün."Deepin arayüzü bir süre kullandım ne yazıkki eski dediğiniz donanımınızdan daha düşük donanıma sahibim bu  yüzden kullanamadım ne yazıkki.:("
  • Diğer taraftan belki farklı olarak tavsiyem şu yönde olabilir distro rolling release sistemler yerine,yalın saf bir debian veya arch sistemlerini tek başına istenilen masaüstü arayüzü ile orn: (Deepin desktop,Cinnamon,xfce vb.) gibi sıfırdan kurulum yaparak daha farklı sonuçlar elde etmek mümkün olabilmekte buradaki detay bir çok uygulamaların yüklü olmaması ve sadece kuran kullanıcının özelleştirmesi mantığında olması buda doğal olarak sistemde bariz olarak hız ve performans farkları ortaya koymaktadır bunu özellikle kendim arch linux ve slackware sistemlerinde bizzat gözlemlemiştim.
  • Dün akşam slackware tabanlı sistemi inceleme fırsatım oldu ne yalan söyleyeyim 5 saniyede masaüstünü görünce şaşırdım doğrusu :D 
  • Özetleyecek olursam eğer denenmiş olan distrolar gerçekten iyi ve sağlam linux dağıtımları alışılmış bilinen ve rahat hareket edilebilen sistemler her zaman daha mantıklı ve kullanışlı olacaktır tabiri caizse gerisi macera olur sanıyorum.Kolay gelsin & Saygılarımla :) 

Bahsi geçen Debian / Arch / Slackware ilaveleri:

İçeriği Gizle

Debian

Üstteki bahsi geçen distro'ların dışında tavsiyem henüz final değil ancak RC1 versiyonunun dahi oldukça etkili bir şekilde performans verdiği duyumlarını aldım.

Sürücülerin üzerinde gelen non-free olarak dağıtılan Debian 10 buster'ın rc1 iso kalıpları:  <Tüm masaüstü arayüzleri mevcut!>

Bilgi: Debian'ın artık manjarodaki kurulum uygulaması olan "Calamares'i" kullandığınıda belirtmem gerekli buda debian kurulumunu daha da kolay ve görsel yapmış denemek gerekli.

ArchLinux

Archlinux kurucusu olan zen installer tüm arayüzlere sahip deepindesktop'ta dahil bir ara sahalarda yoktu tekrar'dan güncellenerek sourceforge'de yerini almış isolar.

Kaynak: 

+ Slackware / Porteus Linux

Teşekkürler üstat yarın deneyeceğim tek tek :)

• Like 1

• 4 ay sonra...
forjest, 22.07.2017 - 00:33 yazdı:

Deepin 15.4.1 Final sürümüne güncellendi!

Update: 22 Temmuz 2017

Hocam iso dosyasının yanında birde   ve  dosyalarıda var.Bunlar ne işe yarıyor? Sadece 

dosyasını indirmem yeterli mi? 

By_FaRuK, 11 saat önce yazdı:

@forjest üstad, kaynak tüketimi bakımından nasıl acaba? Çok eski donanımlarda kaldırır mı?

• Çok eski cihazlara kurmanızı tavsiye etmem,çoğumuz aşağı yukarı biliriz örneğin kde arayüze sahip bir linux dağıtımının kaynak tüketiminin fazla oluşundan olduğu ve önerilmediği gibi vs.Bu da farklı olsada bu şekilde "deepin desktop" arayüzleri ne yazıkki özellikle eski donanıma sahip pc'lerde çalışır ancak,eski tabirle diyelim :) sanki vista kullanıyor kasıyor izlenimiyle kullandığının hissini yaratacaktır özetle önermiyorum pentium,celeron cpu-  1 veya 2 gb ram'li pc'lere,ya da atom işlemcili cihazlara vs. gibi. bunların üzerinde dual core /  core2 cpu / ram 2 gb ve üzeri olanlar için minimum düşünürsek  bu değerler uygun bu sistem için bunlara kurulabilir.
  • Eski sistemlere: xfce,mate,lxde arayüzlere sahip dağıtımlar kesinlikle uygun olacaktır linux mint,manjaro,pardus ya da saf debian,arch,slackware tabanların yalın olarak kurulumu gibi.
  • Orta ve üzeri sistemlere sahip olanlar içinse kesinlikle kurulabilir yani diğer bir örnekle yola çıkarsak eğer, win7 rahat çalışıyorsa eğer bir sistemd, bu sistem daha rahat çalışacağından emin olabilinir diye düşünebilirizde.
  • "x64 bit desteği olan" eski bir sistemse eğer xubuntu,linux mint xfce veya mate serileri oldukça seri çalışır veya daha evvel benim paylaştığım windows benzeri   (
    olabilir. :) 

Edited by forjest
  • Thanks 1

Denemek amacıyla  Windows 8.1 in yanına kurdum.

-Görsellik harika. Androide benzemiş, tema desteği olsun ikonlar olsun animasyonlar vs canlı canlı.

-Performans gayet güzel. işlemciyi kasmıyor (i5 4. nesil laptop M işlemci) Ram kullanımı 980mb, chrome ile birlikte 1.2gb ram kullanıyor , gayet güzel. 2 gb ve üstü ram olan PC lerde rahat çalışır izlenimi verdi bana.

-App store den istediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz.

-Driver sorunundan korkuyordum, sıkıntı çıkmadı. Wifi çoğu linux tanımazdı ama bunda çalıştı, birkaç kez bağlantı hatası dedi ama sanki arka planda driver işini halledip bağlandı gibi geldi. Hatta Hp lazerjet yazıcının driverini bile yükledi, çıktı aldım hayret.

-Ufak tefek göze çarpmayacak şekilde ingilizce kalmış yerler var ama rahatsız etmiyor. 

- Klavyeyi ayarlarken şunu seçin (Turkish-İnternational with dead keys) 

-Birçok program yüklü geliyor zaten. Office, zip, rar vs.

10 dakika kullandım ama hoşuma gitti. Arşivimdeki yeni alacak.

Not: Dualboot olarak kuranlar windowsa zarar vermeden linux nasıl kaldırılır konusunda bilgi sahibi değilseniz elinizin altında bir acronis yedeğiniz olsun. Disk yönetiminden deepin kurmak için ayırdığınız bölümü silin ve acronis yedeğiniz geri yükleyin. Ya da bootice ile diske mbr önyükleme bilgisini tekrar yazdırın. Zira linux kurulumlarında diske grub önyükleme bilgisi yazılır ve her açılışta grub menüsüyle karşılaşırsınız. 

Teşekkürler @forjest üstadım.

Edited by red_d
  • Like 1

red_d

Sistem hakkında verdiğiniz bilgi inceleme ve tespitlerin için teşekkürler üstad.bu gibi bilgilendirici yorumlar herkez için mutlaka işe yarar bilgiler değerlendirmeler olmakta tabiatıyla.Deepin işletim sistemi ilk kez linux kuracak olanlar için,donanım gereksinimlerini karşılayacak donanımlara sahipseler eğer,hiç düşünmeden kurulabilecek bir linux işletim sistemi herşeyiyle sizinde bahsettiğiniz üzere, aşağı yukarı kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak potansiyele sahip.Gerek videolu anlatımımda,gereksede forum içerisinde yer yer bunu belirmiştim buradan da,yinelemiş oldum.

Windows ile beraber kullanmayı düşünenler mutlak şekilde sistem bilgi belge vb. yedeklerini kurtarma bölümlerini bir yere kaydetsin yedeklerini alsın zaten normalde de yapmamız gerekli bir işlem önlem ve olası riskler için (acronis,aoemi backup recovery vb. uygulamalar bu işlemler için uygun). Disk bölümleme: Windows disk yönetimi veya benzer herhangi bir partition disk yönetim araçlarıda kullanılabilir elbette,linux sisteminin kurulacak olan gereksinim duyulan hdd disk alanı ayırarak (orn: 40-50 gb veya üzeri)  mevcut disk alanları herkeze göre değişebilir.Linux boot edilerek bildiğimiz yöntem ve yönergeler ile başlatılır.dil,klavye hangi  dil kurulacaksa eğer genellikle dil Türkçe-klavye Türkçe vs.seçilip kurulacak disk alanı menüsü belirdiğinde ise,evvel'den windows üzerinden ayırmış olduğumuz disk alanı seçilip (boyutundan tahminle) "dikkat etmek gerekli farklı disk seçilmesin!" bu diski seçip ileri diyerek kurulumun bir kaç dakikada bitmesini bekliyoruz filmin sonunda bizi windows + deepin grub işletim sistemi seçim_ekranı  karşılayarak geçiş yapmak istediğimiz sistemler ekranı çıkıyor artık iki sistemide yanyana kurmuş olduk ikisinide kullanma şansına sahibiz.

Burada bazı soru işaretleri olabilmekte örn. sistem ağırlaşırmı ilave yük getirirmi diye soranlar olabilir bu kesinlikle olmaz arkadaşlar.Ayrılmış olan disk farklı dosya yapısında bölümlenip ext4 biçiminde olduğundan,windows sistemleri üzerinde herhangi bir risk,ağırlaşma çalışma vb. şekilde durumları yaşatmaz sisteme özeldir ve tamamen bağımsızdır.

Saygılarımla. :) 

• Like 1

• 3 ay sonra...

@forjest hocam, evimdeki biraz eski bir laptopa deepin 15.11 kurdum. Ancak wifi driverını tanımadı sanırım. Ağa bağlanamıyorum. Linux konusunda çok bilgi sahibi değilim. Bu vesileyle linux dünyasında kendimi biraz geliştirmek istiyorum. En hızlı şekilde nasıl çözüm sağlayabilirim? Teşekkürler.

EDİT : Hocam /etc/modprobe.d/ dizinindeki iwlwifi.conf dosyasını editleyerek sorunu çözdüm. Teşekkür ederim.

Edited by By_FaRuK
  • Like 1

DeepinOS için genel değerlendirmeler:

WiFi vb. donanımları tanıyan bir linux dağıtımı kullananlar illa deepinos'u kurmaya gerek yok.Sebebi ise, harici olarak DDE deepindesktop şeklinde ayrıca olarak mevcut kullandıkları dağıtımlara kurabilmekteler. Ornekle: Ubuntu / Mint / Archlinux vd. farketmez. DeepinOS debian temelli olduğundan telif haklarına dayalı olabilecek 3.party harici external wifi olur,yazıcı olur sürücülerde aksaklık tanımamazlık vb. durumlar istisnai olsada meydana gelebilmekte. Buna diğer tüm dağıtımlarda dahil sadece deepinos işletim sistemine has bir durum değil.

Debian 10 buster calameres Installer kuruculu yeni 3.party sürücüleride bünyesinde kapsayan iso kalıpları mevcut. Kurarken ya da live olarak çalıştırıldığından neredeyse tanımadığı sürücü driver'lar yok. Eğerki saf bir debian üzerine herhangi bir masaüstü arayüzü kurmak isteyen olursa bu şekilde de rahat ve akıcı şekilde kullanabilirler. Örnekle: Mate,xfce veya gnome masaüstlü bir debian işletim sistemine DDE/Deepindesktop harici olarak tüm bileşenleriyle beraber kurulabiliyor buradaki farklı deepinos'un içeriğindeki uygulama depoları varsa hataları ile karşı karşıya kalmamak diğer taraftanda farklı dağıtımlarda da kullanılıyor olması ayrıcalığınında olduğunu bilmek vs.

Alıntı

Debian buster non-free harici sürücülerin dahil edilerek indirilebildiği iso kalıplarının bulunduğu link: 

Debian buster non-free sürücülü şekilde - tüm masaüstleri: 

• 2 hafta sonra ...

Linux dağıtımlarına görsellik olarak yeni bir soluk getirmiş olmasından dolayı çok ilgimi çeken bir yazılım

evet linux;  OS olarak alternatif masaüstü çeşitlerini geliştire dursun.. kişiler kendi distro larını arttırmaya çalışıyor

ama linux, son kullanıcılara sunduğu yazılım çeşitliliği olarak hala istenilen seviyede değil.. diye düşünüyorum... app store olarak da deepin farklı bir tema yapısı kullanarak cazibeyi kendine odaklar...

distro sayılarının azalıp son kullanıcıya yönelik yazılımların artması app store larının gelişmesi dileği ile

emeğine yüreğine zamanına hayatına sağlık güzellikler dileğimle. hürmetler

Edited by tosunpasa
  • Like 1

@tosunpasa

DeepinOS olması şart değil,herhangi bir linux dağıtımının kurulu olması yeterli (Debian,Arch,Gentoo,FreeBSD,Suse,Redhat vs.) yazılım paket yönetiminin zenginliği,dağıtımların kendine has geliştirdikleri "software manager" yazılım merkezlerinin yanısıra,bağımsız olarak artık bir çok uygulama buna android uygulamalarıda dahildir. Kurup kullanma şansının olması  tüm işletim sistemlerinde artık mümkün sadece linux,mac veya windows  ile sınırlı değil artık.

Yakın bir gelecekte öyle zannediyorumki tüm uygulamalar sistemler arası uygulama eko sistemine uyum sağlayacak şekilde dizayn edilerek uyumluluk sorunları vb. durumları ortadan kalkacak. Belki ücretli uygulamalarında bu kapsamda kar elde etmeleride platformu genişleterek çıtayı daha da,ileri taşımalarına olanak sağlayacaktır.Buna tanıtım reklam vb.gelişmelerde eklenebilir bence şu ana dek geç bile kalınıldı ki,yaygın android ve linux sistemlerine geçişlerin yoğunlaşmasının arttığı düşünüldüğünde.

Linux işletim sistemlerinin kendi paket yönetim kurulum sistemlerinin yanısıra artık ekstra olarak snap,appimage,flatpak gibi harici yapılandırılan özelleştirilmiş depolardan da kurulumlar yapılabildiğinide görmekteyiz artık. Diğer taraftan bir çok uygulama geliştiricilerinin windows,mac'e verdikleri önemi artık linux'e de vermeye başladıklarıda bilinmekte örnek olarak  linux için geliştirdiği depolarına dahil edeceğini duyurması gibi vb. şeklinde uzar gider.

DeepinOS'e göre özellikle ilk veya son kullanıcılar için daha şanslı ve yararlı gördüğüm yeni bir linux distro'su olan "LinuxFX 10.6 Helloa WX" dağıtımı windows ile senkronize olmayı,exe msi vb. paketlerin dahi kurulabiliyor olması işlemlerini başarmış windows'tan linux e geçiş için bir köprü niteliğinde özelleştirilmiş bir sistem denemeyenler için mutlaka denemeliler sesli komutlar yönetilebilen bir sistem ayrıca tavsiye ederim. Yeni sürümünü indirdim bir ara video incelemesini yapıp koyacağım kısmetse eğer. :) 

Donanım iyiyse eğer (2 gb ram ve üzeri) görsellik olarak masaüstü seçimi: Cinnamon,Deepin,Budgie,Kdeplasma

Donanım orta ve alt seviyeyse eğer(1 gb ram ve altı) masaüstü   seçimi: Xfce,Mate,Lxqt,i3,Openbox,Jwm

• forjest changed the title to Deepin 20.2 Final Multilanguage / Türkçe
  • 1 ay sonra...
  • forjest changed the title to Deepin 20.8 Final Multilanguage / Türkçe