Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Recommended Posts

yusufdj, 6 dakika önce yazdı:

Buda güzel bir sisteme benziyor, şuan indirip kurmayı planlıyorum. Önerirmisiniz hocam?

Kesinlikle öneririm. windows ve mac sistemlerinden bile kurulumu basit ve kolay ayrıca, deepinos'in mağaza uygulaması aşırı derecede zengin uygulamalara sahip, yani windows vb. platformlarda adı geçen bir çok uygulamalarıda kurmak ayrıca mümkün. Son sürümünde , bir çok değişikliğe sistem geliştirmelerine gidildiği ve memnun edici seviyeye getirildiği belirtilmekte.

Dünya genelinde Çin ülkesinin yaptığı ve geliştirdiği bir sistem olmasından kaynaklı olarak bir önyargı var bu genellikle gelişmiş avrupa ülkelerinin ön yargıları. Gizlilik vb. durumlara binaen , güvensiz sistem şeklinde bir ara gündemdeydi 1-2 yıl kadar bunlarla ilgili olarak teknolojik mecralarda yerli,yabancı sitelerde yazıldı çizildi. Sonuç yine deepin kazandı sebebiyse debian işletim sistemini, pardus gibi temel aldılar ve daha fazla geliştirmelerini inşaa ederek sistemlerine her geçen gün daha da zengin içerikler geliştirmeler entegre ederek yayımlamaya devam ettiler.

Adı bilinen popüler bir çok dağıtım dahi , manjaro , arch , ubuntu vd. benzer distrolar'da artık , deepin masaüstü ortamını kendi depolarıyla ve temel sistem yapılarına dahil etmeye başladılar ve iso kalıpları bu şekilde yayınlanmaya devam ediliyor. Tek fark şudur ki , deepinos kurulduğunda uygulama mağazasından daha fazla yararlanmak için bu sistemi kurmak daha akıllıca orijinali varken farklı dağıtımlar üzerinden kullanılsada , application store özelliği olmadıktan sonra deepin sadece güzel bir masaüstünden ibaret olarak kalmakta.

Ubuntu'nun daki DDE / Deepin masaüstü ortamını kullandığınıda yakın tarihte görmeye başladık yani ubuntu sisteminden vazgeçmeyen kitleler için DDE /  Deepin desktop ortamlı ubuntu tercih edenlerde yok değil tabiki.

Kaynak:  Ubuntu  + Manjaro Deepin: 

Please register to see this content.

Yazdıklarım genellemedir demem odur ki , deepin masaüstü ortamını diğer distrolar'da kullanmanız mümkündür. dezavantajlarınıda üstte belirttim zaten. manjaro'da deepin'in daha seri ve atak çalıştığıda belirtilmektedir. Buda bir seçenek dileyen bu dağıtımlada deepin'i / DDE kullanabilirler. :) 

Saygılarımla.

• Like 1

Hocam ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Kurulumu bitirdim ve anlam veremediğim sistemde kasmalar mevcut, yeni güncellemeler var diye bildirim geliyor tıklıyorum kurması için bekletiyor fakat hiç bir hareketlilik yok :) Ubuntu kuracağım sanırım bu gidişle kendim özelleştirmelerini yaparım fakat şuan linux ortamında ubuntu iso dosyasını nasıl usb ye yazdırcam bu konuda bilgim yok sizin var ise yardımcı olabilirmisiniz?

DeepinOS'u laptopta dual boot olarak kullanıyorum. Dün en son sürüme güncelledim.. Henüz bir problem yaşamadım. WPS Office indirdim kurdum uygulama mağazasından. Gayet iyi.. Tabii Windows'tan alışık olduğum bazı uygulamalar yok, belki hiç olmayacak ama burada kullanım alanı biraz daha özel durumlar olabilir. Windows'a da geçerim gerektiğinde..

yusufdj, 4 dakika önce yazdı:

Hocam ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Kurulumu bitirdim ve anlam veremediğim sistemde kasmalar mevcut, yeni güncellemeler var diye bildirim geliyor tıklıyorum kurması için bekletiyor fakat hiç bir hareketlilik yok :) Ubuntu kuracağım sanırım bu gidişle kendim özelleştirmelerini yaparım fakat şuan linux ortamında ubuntu iso dosyasını nasıl usb ye yazdırcam bu konuda bilgim yok sizin var ise yardımcı olabilirmisiniz?

Konsolu açarak , sudo apt-get update -y |  komutuyla sistemi güncelleyebilirsiniz. Deebin masaüstü ortamı donanımsal olarak biraz işlemci ve ram kullanımı fazla olabilir. windows 10 mantığı gibi diyelim. Her güzelin bir kusuru olabiliyor ne yazıkki buda onlardan :)

BalenaEtcher'ı kullanarak yazdırabilirsiniz. | AppIMG kurulumsuz portable dosyadır - > çiftıkla çalışır. 

Bilgi: Uygulamayı çalıştırmadan evvel,usbdiskinizi porta takın,daha sonra çalıştırın uyg. isoyu gösterip yazdırın. Linux mac ve windows üzerinde son zamanlardan pratik bakımdan yazdırma işlemlerinde kullanılan bir araç.

Normalde konsol üzerinden de yazılabilmekte ancak disk vb. karışıklar olabilir diye buna girmiyorum şimdi. Kolay gelsin.

• Like 1

forjest, 9 dakika önce yazdı:

Konsolu açarak , sudo apt-get update -y |  komutuyla sistemi güncelleyebilirsiniz. Deebin masaüstü ortamı donanımsal olarak biraz işlemci ve ram kullanımı fazla olabilir. windows 10 mantığı gibi diyelim. Her güzelin bir kusuru olabiliyor ne yazıkki buda onlardan :)

BalenaEtcher'ı kullanarak yazdırabilirsiniz. | AppIMG kurulumsuz portable dosyadır - > çiftıkla çalışır. 

Bilgi: Uygulamayı çalıştırmadan evvel,usbdiskinizi porta takın,daha sonra çalıştırın uyg. isoyu gösterip yazdırın. Linux mac ve windows üzerinde son zamanlardan pratik bakımdan yazdırma işlemlerinde kullanılan bir araç.

Normalde konsol üzerinden de yazılabilmekte ancak disk vb. karışıklar olabilir diye buna girmiyorum şimdi. Kolay gelsin.

Doğru söylüyorsunuz hocam kurduğum bilgisayarda o kadar iyi bir bilgisayar değil, amd a9 işlemci ve 4gb ram bulunuyor. ISO yazım işini umarım becerebilirim. Çok ama çok teşekkür ederim.

• Like 1

• 4 hafta sonra ...

Teşekkürler forjest üstad. Bazı arkadaşlar sistemde kasma olduğunu söylemiş. Bende de oldu belki benim bilgisayara özgü olabilir bu sorun ama; -Nvidia'nın Kapalı Kaynak Sürücüsünü yükleyince kasma oluyor. Kapalı kaynak sürücüyü yüklemeyince sorun ortadan kalktı...

• Like 1

mechulmurat, 4 saat önce yazdı:

Teşekkürler forjest üstad. Bazı arkadaşlar sistemde kasma olduğunu söylemiş. Bende de oldu belki benim bilgisayara özgü olabilir bu sorun ama; -Nvidia'nın Kapalı Kaynak Sürücüsünü yükleyince kasma oluyor. Kapalı kaynak sürücüyü yüklemeyince sorun ortadan kalktı...

Genel olarak açık kaynak sürücülerle kullanımda, sistem daha rahat hareket edecektir. Zaten harici yüklenen sürücüler de, telif hakları kapsamında olan sürücüler. Bazı dağıtımlar da, yüklensede genellikle sorun yaratabilmekteler. Bu yüklü olan kernel ve sürücü uyumsuzlukların'dan kaynaklı olabilmekte. Örneğin x bir sürücü, x bir kernel ile daha hızlı ve seri çalışabilmekte. Bu detay ayrımı yapmak ve anlamak için, sürücüye ait adı ve sürücü versiyonuyla araştırma yaparak, uygun olan kernel çekirdeğini yeniden derlemek veya yüklemek gerekebilir. Her sürücü donma kasma yapacak diye birşey yok. Sadece dağıtımlar üzerinde gelen kernelle alakalı olarak ortaya böyle olumsuz durumlar gelebiliyor.

Ben hazırladığım sistemlerde genel olarak en son sürüm çekirdek kernelleri kullanıyordum. Anladım ki, eski cihazlar üzerinde ekran kartları chipset'ler vs uyumlulukları ve desteklemeleri ile ilgili detay bilgiler edindim. Eski çekirdekler bazen daha sorunsuz olabiliyor. Böyle durumlar için kernel çekirdek sürümünün, versiyonunu düşürmek çözüm olmakta. Linux kernel derlemeleriyle ilgili olarak araştırma yapmak yükleme methodlarını öğrenmeye odaklanmak işlemler sürecinde etkili kaynak rehber olabilir. kullanılan donanım ekran kartı vd. anakart parçaları için. Odak ve detay durumlar bunlardan ibaret.

Açık kaynak sürücülerle kullanılması düşünüyorsa eğer, o zaman 3.party sürücüleri yüklemeden linux kullanımına devam edilir kullanılabilir ziyanı yok sorunda çıkartmaz. Üst seviye bir makinem varsa eğer, o zaman iş değişir ben yüklemek isterim sürücülerini nvidia, amd veya intel. Burada intel yüklemeleri nedense daha basit ve kolay nvidia ve amd sürücülerini yükleme işlemleri  biraz daha çetrefilli olabilmekte.

Özetle: Sürücülerin hangi kernel sürümleriyle uygunluğunun tespiti halinde, sistem üzerinde ki, kernel sürümünü düşürerek, ekran kartına uygun olan kerneli yüklemek işi kökünden çözecektir. Fark anlaşılmaktadır o  zaman.

Saygılarımla.

• Thanks 1

• 5 ay sonra...
forjest, 07.06.2021 - 13:56 yazdı:

Genel olarak açık kaynak sürücülerle kullanımda, sistem daha rahat hareket edecektir. Zaten harici yüklenen sürücüler de, telif hakları kapsamında olan sürücüler. Bazı dağıtımlar da, yüklensede genellikle sorun yaratabilmekteler. Bu yüklü olan kernel ve sürücü uyumsuzlukların'dan kaynaklı olabilmekte. Örneğin x bir sürücü, x bir kernel ile daha hızlı ve seri çalışabilmekte. Bu detay ayrımı yapmak ve anlamak için, sürücüye ait adı ve sürücü versiyonuyla araştırma yaparak, uygun olan kernel çekirdeğini yeniden derlemek veya yüklemek gerekebilir. Her sürücü donma kasma yapacak diye birşey yok. Sadece dağıtımlar üzerinde gelen kernelle alakalı olarak ortaya böyle olumsuz durumlar gelebiliyor.

Ben hazırladığım sistemlerde genel olarak en son sürüm çekirdek kernelleri kullanıyordum. Anladım ki, eski cihazlar üzerinde ekran kartları chipset'ler vs uyumlulukları ve desteklemeleri ile ilgili detay bilgiler edindim. Eski çekirdekler bazen daha sorunsuz olabiliyor. Böyle durumlar için kernel çekirdek sürümünün, versiyonunu düşürmek çözüm olmakta. Linux kernel derlemeleriyle ilgili olarak araştırma yapmak yükleme methodlarını öğrenmeye odaklanmak işlemler sürecinde etkili kaynak rehber olabilir. kullanılan donanım ekran kartı vd. anakart parçaları için. Odak ve detay durumlar bunlardan ibaret.

Açık kaynak sürücülerle kullanılması düşünüyorsa eğer, o zaman 3.party sürücüleri yüklemeden linux kullanımına devam edilir kullanılabilir ziyanı yok sorunda çıkartmaz. Üst seviye bir makinem varsa eğer, o zaman iş değişir ben yüklemek isterim sürücülerini nvidia, amd veya intel. Burada intel yüklemeleri nedense daha basit ve kolay nvidia ve amd sürücülerini yükleme işlemleri  biraz daha çetrefilli olabilmekte.

Özetle: Sürücülerin hangi kernel sürümleriyle uygunluğunun tespiti halinde, sistem üzerinde ki, kernel sürümünü düşürerek, ekran kartına uygun olan kerneli yüklemek işi kökünden çözecektir. Fark anlaşılmaktadır o  zaman.

Saygılarımla.

Deepinos son sürüm var mı veya herhangi bir sürümü kurabilir miyiz? Teşekkürler 

• forjest changed the title to Deepin 20.2.4 Final Multilanguage / Türkçe
kerem2018, 23 dakika önce yazdı:

Deepinos son sürüm var mı veya herhangi bir sürümü kurabilir miyiz? Teşekkürler 

Evet son sürümü var konuya eklendi.

indirme linki: 

DeepinOS 20.2.4 en son sürümüne güncellenmiştir. 1.Sayfa konu güncellendi.

Edited by forjest
  • Thanks 1

• 2 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...
  • forjest changed the title to Deepin 20.5 Final Multilanguage / Türkçe

emeğine sağlık

deepin os yani bir çin dağıtımının güven sorusu akla geliyor

birde oyun oynuyorum. rise of kingdoms bunun pc versiyonu çıktı ve performans olarak exki makinama seviye atlattı

bu debian serilerinde mtp sorunu halen var. 5  yıl öncekilerde "  john --test " yazdığımızda tüm pekirdek performansı yazıyordu ama şimdiki serilerde tek çekirdek performansı gösteriyor

çekirdeklerin aynı anda aktif olmasını nasıl sağlamak mümkün ?

arch serisiinde tüm çekirdekler aktif çalışıyor

• forjest changed the title to Deepin 20.6 Final Multilanguage / Türkçe
  • 2 ay sonra...
  • forjest changed the title to Deepin 23 Final Multilanguage / Türkçe
  • forjest changed the title to Deepin 20.8 Final Multilanguage / Türkçe