Jump to content

Acronis True Image Universal Restore

Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar Ben bir bilgisayar teknik servisinde çalışmaktayım biraz gelenekçi bir insan olarak manuel format atmayı tercih ederdim ama artık yaş ilerliyor ve teknolojiye ayak uydurmak lazım. konunun özü acroniste makina ve donanım seçmeden üniversal bir şekilde kalıp oluşturmak istiyorum ayrıca driverleride format sonrası otomatik tanısa hiçte iyi olmaz.. :) formda arama yaptrdım ama linkler ya ölü yada eski.bu konuyu detaylı anlatacak bir BABAYİĞİT varsa çok dua ederim. Yada elinde win 7 genel bir imaj vardır onun linkini verir ordan indirebilirim eğer konuyu yanlış yere açtıysam ilgili yere taşırsanız sevinirim.?

Arkadaşım forumdan herhangi olabildiğince güncel bir format cd si indir herhangi bi makineye formatını at sonra windows update den bütün güncellemelerini yapıp programları yükle daha sonra acronis ile yedeğini al normal bi şeklide daha sonra tekrar "universal" yükleyeceğin zaman da acronis true image da universal seçeneği var onu işaretle senden makinenin chipset driver isteyecektir onun yolunu göster başlat yüklemeyi bitince hata verir "ignore all" dersin pc açılır eğer ki açılmazsa ide-sata ayarına bak ide ise sataya sata ise ideye çevir. hepsi bu kadar ;) Chipset driverları için ayrı ayrı uğraşma DPS nin içindeki chipset zip dosyasını klasöre çıkar direk orayı göster acronis kendisi buluyor yalnız image attıktan sonra bazı makinelerde ses sorunu ile karşılaşacaksın bilgin olsun ses kartı tanımlı görünür ancak ses alamazsın bu da regeditten ses kartının kapalı olmasından kaynaklanır onu da internette nerden açıldığını rahatlıkla bulabilirsin.

yaholimin33   Ben senin söylediğin yönetemi XP de uyguluyordum takır takır calısıyordu driver işine hiç girmedim driversiz kurdugum pclerin imajlarını kullanıyordum satalı ayrı satasız ayrı 2 tane imaj yapmıştım.Windows7 içinde denedim ama dosya imajı biraz büyük oldugu için denemedim

xpde imaj yaklası 3 4 gb birsy tutuyordu kolay oluyordu clone yapması windows 7 için bunu söyleyemem

Arkadaşım forumdan herhangi olabildiğince güncel bir format cd si indir herhangi bi makineye formatını at sonra windows update den bütün güncellemelerini yapıp programları yükle daha sonra acronis ile yedeğini al normal bi şeklide daha sonra tekrar "universal" yükleyeceğin zaman da acronis true image da universal seçeneği var onu işaretle senden makinenin chipset driver isteyecektir onun yolunu göster başlat yüklemeyi bitince hata verir "ignore all" dersin pc açılır eğer ki açılmazsa ide-sata ayarına bak ide ise sataya sata ise ideye çevir. hepsi bu kadar ;) Chipset driverları için ayrı ayrı uğraşma DPS nin içindeki chipset zip dosyasını klasöre çıkar direk orayı göster acronis kendisi buluyor yalnız image attıktan sonra bazı makinelerde ses sorunu ile karşılaşacaksın bilgin olsun ses kartı tanımlı görünür ancak ses alamazsın bu da regeditten ses kartının kapalı olmasından kaynaklanır onu da internette nerden açıldığını rahatlıkla bulabilirsin.

Üstat sağol çok güzel anlatmış sın allah razı olsun ama  sorun şurda acronis i biliyorum ama acronis 9 kullandım o gündür bu gündür elimi sürmedim arşılıklı hdd kopyalarken bile çok soru soruyor. formda bazı arkadaşlar demiş ki sysprep kuracaksın (kurdum pc çöktü :) ) driverleri sileceksin falan filan yokmu bunun videosu bilen varsa yardım please. bana demeyin formu incele bulursun diye yok linklerin alayı eski... mesala şurdan sunu indir şurdan bunu kur falan filan. bu konu rövaşta bir konu olacak bence kafa patlatıp uğraşmaya değer.

Merhabalar arkadaşlar çevap veren herkese teşekkürler öncelikle ama ben konuyu söyle özetliyeyim ben iki gündür uğraşıyorum. acronis 2014 indirdim bütün driverleri biostan disable yaptım boşta bir laptopa vin7 kurdum  gerekli bütün proğramları kurdum sonrasında imaj aldım fakat aldığım imaj başka makinada çalışmadı hata verdi.benim bir bilgisayarcı arkadaşım adam tek flaşla günde 20 pc ye format atıyor (donanımları full farklı ) ve sistem açıldığında tüm driverler tanınmış vaziyette oluyor adamın tek yaptığı aktivasyon yapmak.. şimdi diyeceksiniz ki arkadaşından neden istemiyorsun adam sel veriyor sır vermiyor. sadece dediği reg dosyalarında oynama yaptığı.. 
1. google talan ettim bu işi güzelce anlatana rastlamadım eğer rastlasam adama harbiden helal olsun diyecektim..(eski sürümleri anlatanları saymıyorum)

2. ben şunu istiyorum bir arkadaş çıkacak acronis universal 2014 sürümünü indirme linkleriyle full bir şekilde videolu ve resimli anlatacak adım adım olarak paylaşacak. ben bir yerde eksik yapıyorum onu bulmak için..

3. bir arkadas easydrep den bahsetmiş onuda araştırdım ama bir yerde tıkandım pc çöktü :)

4. please hellpp yardımm..

sana bahseden arkadaşın Ekrem mi   :dribble:

valla üstat biri demiş ki microsoftun kendi sysprep var diye neyşe bir iştahla denedim sen sağol makina sizlere ömür :) iki gündür kafayı yedim hdd bed sektör olacak artık format atmaktan.. easysysprep simdi onu deneyecegim bakem

valla arkadaşlar iki gündür kafayı yedim bana pc nin tarihini yazdırdı bu melet. easysysprep bunu yedim içtim tüm zorlukları bir şekilde hallettim sonuç mavi ekran ve hata : autochek program not fount skipping autochek..

yaw sıyıracağım kafayı videodakilerin hepsini harfiyen yaptım ya sorun bendemi proğramdamı..
gelelim acronise universal versiyonun biri linkini (çalışan ve universal olan mümkünse 2014) verirse sevinirim indiriyorum universal bölümü yok. hadi bazı arkadaşlar demiş ki restore ederken seçersin universal bölümünü ancak yok abi ben öyle bir şey göremedim.. 
şimdi acroniste hiçbir extra porgram kullanmadan her makinaya imaj atabilirmiyim ?

Acronis 2014 home ile laptopa kurulu sistem ve programların komple imajını alıp masaüstü ve diğer laptoplara kuruyorum herhangi bir problemle karşılaşmadım dikkat edilmesi gereken konu ise ayrılmış bölüm C sürücüsününün içerisinde olacak 350 mb gibi ayrılmış bölüm olmayacak imaj alacağın bilgisayardaki C sürücüyü silip ayrılmış bölüm ile birleştireceksin bu birleşmiş bölümü biçimlendir diyeceksin bu şekilde format atıp programları ve güncellemeleri tamamlayıp imaj alacaksın imaj yüklemesi yapacağın bilgisayarlarında ayrılmış bölümü C sürücüsü içerisinde olacak aynı yukarıda bahsettiğim gibi yap hiç bir problem olmaz haydi kolay gelsin

Hocam bak mesala senin dediğini bahseden olmadı tek bu formla kalmıyorum araştrıyorum ama iş bir türlü çözülmüyor. şimdi bu işte ihtisas yapmış insanların tecrübelerini görsel olarak anlatmaları anlamayı dahada hızlandırır. bak yukarıda bir çok arkadaşım öneride bulunmuş tek tek denedim ama bir yerde hata yapıldığı kesin.  ve sonuçta burda yazdıklarını farklı yorumlayabiliyorum. görsel olsa tamam burda hata yaptım derim. mesala easysysprep videosunu yapan arkadaş çok güzel ve detaylı anlatmış hepsini denedim ama imajı atınca sen sağol sadece denemediğim ve şüphelendiğim bir yer kaldı oda biostan sürücüyü ahcı dan ide çevirmiştim image almadan önce yarın onu deneyeceğim zayıf bir ihtimal ama.

arkadaşlardan ricam bu işi görsele dökmeleri. yorumların için teşekkürler. 

Şunu yazmayı unuttum Acronis iso dosyası ile boot olarak imaj alıyorum yani programı bilgisayarıma kurmuyorum yukarıdada anlattığım gibi imaj alacağın C sürücüsünden başka ayrılmış disk bölümü bulunmayacak aldığın bu imajı yükleyeceğin bilgisayarın C bölümü aldığın imajın C sürücü boyutu ile muhtemelen aynı büyüklükte olmayacak imaj sırasında yükleme yapacağın bölümü işaretleyip onay butonuna tıkladıktan sonra yükleme devam eder bu güne kadar hiçbir bilgisayarda problemle karşılaşmadım laptop veya masaüstü olmasıda fark etmiyor inşallah işine yarar kolay gelsin

kısaca nasıl yapacağını açıklayayım.

format cd-dvd veya usb takıp boot et, kurulum başlayıp diskler bölümüne geldiğinde C sürücüyü biçimlendirmeden sil, küçük ayrılmış bölümü tıkla ve genişlet dedikten sonra silimmiş bölüm kadar miktar bu bölüme aktarılır, sonra bu birleşmiş bölümü biçimlendir, (burası önemli) eğer bu bölümü biçimlendirmezsen tekrar ayrılmış bölüm oluşur. işletim sistemini kur, drivers, programlar ve güncellemeleri tamamla, acronis home 2014 isosunu boot ile çalıştırıp C sürücüsünün imajını D veya hariciye al.

İmajı yükleyeceğin bilgisayardaki C ile küçük ayrılmış bölümüde format cd-DVD veya usb ile yukarıdaki gibi birleştirip biçimlendir ve kapat, boot ile acronisi çalıştır imajı göster ve yükle bu kadar. yüklenmeyen driver varsa sağ klik ile otomatik arat bulmaz ise devid.info.tr adresinden bulabilirsin

Şimdi kafam şurda karıştı bölüm oluştururken windowsun mecburi olusturdugu 100 mb bolum var onu mu silecegiz. yani fortma atarken c d şeklinde 2 bölüm olacak diyorsun geri kalan bölümler olmazsa nasıl çalışacak ki vindows. 
ayrıca siz easysysprep kullandınızmı imajinizda. sizin dediginiz gibi uefi modunda restoresini aldim imajin (deskop modunda degil). ben nerde hata yapıyorum gerçekten çıldıracağım..
yada üstat bir hayır işle şu imajı bizle paylaş bizde kullanak (şaka bir yana takıntı oldu çözmem lazım bu işi) biraz görsele ihtiyacım var aslen

Konuyla ilgili faydası olan linklere ne kadar baktınız bilmiyorum ama ben şahsen sıfır kurulumu her zaman tercih ederim artık sistemler hızlı ve kurulumları çok fazla zaman almıyor.

Aynı donanıma veya chipset,e sahip anakart,larda backup zaten işi oldukça hızlandırır bunlar için çok fazla seçenek ve tercih sebepleri vardır.

Fakat yinede talep ettiğiniz yönde faydası olacağını ümid ettiğim anlatım ve indirme link,leri inceleyin inşaallah istediğiniz sonucu alırsınız.

Görsel anlatım.Murat CAN 

https://yadi.sk/i/YskwfiQHWNhGh

Download

[spoiler]

http://turbobit.net/tp5kv251vf37.html

http://u18941791.letitbit.net/download/96012.9eec87e5f0130392f33eb1eb3426/ABR11.5.37975.WT.rar.html

rar şifresi: www.warezturkey.net

[/spoiler]

imajı alınmış sistemin disk to disk şeklinde 100 mb,lık alanı sorun teşkil etmez kafede bu şekilde çalışan sistemimiz olmuştu ancak partition olarak alınan backup çalışmadı

her şeyi denemiştim boot almasında sıkıntı olmuyor ancak açılışta hata vermişti hatanın içeriği aklımda değil şu an.

Bu hatayı gideren farklı bir onarma varsa yada oluşturulmuşsa elbette işe yarar.

@fingerprint

Sıfır veya boş bir diskte çalıştığını düşünelim peki D:\ partition,da veriler varsa ve imajı C:\ bölümüne attığımıza çalışıyormu birde böyle deneyin.

Ayrıca farklı donanımlara sahip bilgisayar,lardan bahsediyor arkadaş sizin anlattığınız kadar basit değil. (keşke çalışsaydı çok memnun olurduk) 

Arkadaşlar 100 mb lık bölümü silmeyin bundan kaynaklanmaz yaptığınız yanlışlar yakında resimli anlatım yapabilirim Acronis 2014 True image ile ilgili olan bütün sistemi kopyalama sorularınıza yanıt verebilirim fakat okuduğum mesajlardan sonra 100 mb lık kısmı silmenizi istenmesi bana garip geldi evet format 100 mblık kısım olmadan da atılıyor fakat illaki bi sorun yaşanacaktır hal böyle olunca yoksa koskoca Microsoft akıl ederdi 100 mblık kısmı oluşturmamayı bu yüzden bu 100 mb lık kısmı silmek yerine küçük bi detay söyleyim acronis ile yedek alırken mbr kısmı vardır seçenekler arasında onu da mutlaka işaretleyin ve xp gibi işletim sisminde 100 mb lık kısımları mutlaka c dizini ile birleştirin yani yok edin o kısmı yoksa boot hatası alırsınız

Acroniste ince ayar kısmı varsa o kabul ama bu konuyla ilgili döküman yok. garip bir olay. kurduğum imaj calıştı bende anlamadım. acroniste imajı atarken bir ayarı atlıyorum herhalde .easysysprep çalıştı. fakat aynı imajı kendi aldığım pc de çalışmıyor oda ayrı bir ilginç olay

1. acroniste imaj atarken ince ve deyalı resim çalışması olan varsa paylaşırsa sevinirim (2014 sürümü ) 
2. acronis üniversal imajın easyprep den farkı ney yada avantajı. ? diyelim ki üniversal image yaptık her tür donanımda kullanabilirmiyim. 

diyelim ki sorun 100 mb bölümde bunu nasıl sileceğiz ? acronis bu işi yaparmı ben tek flaşta( vindows 7 )bu işi çözmek istiyorum.
teknik servise gelen laptoplar c sürücüsü olarak farklı boyutlarda geliyor bu bölüm silme işi burda bir dezavantajı varmı peki.?
eğer bu şekilde sende sorun olmuyorsa resimli olarak paylaşırmısın?

mert 0698 koskoca microsoftun vekili gibi yazmışsın kendi yazdıklarını bi okusana 100 mb lik bölüme dokunmayın silmeyin ellemeyin yazmışsın sonra da yok edin demişsin garip çelişki

çünkü windows xplerde yerel disk c dizininde bulunuyor bu aksi takdirde xp de bu boşluğu bırakırsan boot hatası alırsın ;)

Arkadaşlar konuyu baştan sona tek tek resimli olarak açıkladım.

http://www.tnctr.com/topic/236099-acronis-true-image-kullanymy/#entry1453320

Edited by mert.0698