Jump to content

Sizce Matrix Filmi Nasıldı

lavigne-61
 Share

Recommended Posts

220px-Matrix-film.jpg

Arkadaşlar ilk 1999 yılında hayatımıza giren bilim kurgu filmi olan MATRİX filmi sizce nasıldı.Biliyorum yıllar geçti filmin üstünden ama bazen maziye gitmek gerek :)

Kendi yorumum : 

Bence o yılların en iyi bilim kurgu filmiydi.Düşünün yıl 1999 ve teknoloji o kadarda gelişmemiş ama adamlar şuanda yani 2014 filmleriyle bile kafa tutar.Bilim kurgu filmleri matrix den sonra bence gelişmeye başladı.Ama şuna değinmeden geçemiyeceğim.Film tadında bırakası lazımdı yazarın(Larry ve Andy Wachowski) son filmi fiyaskoyla sonuçlandı.

Edited by lavigne-61

rDY6KoZ.jpg

geleceğe dönüş matrix bir tutulamaz geleceğe dönüşde hiç bir teknoloji kullanılmamış tabikide diyeceksin 1985 yılında ne teknolojisinden bahsediyorsun zaten o zamanda teknoloji yok diyeceğimiz kadar az olduğu için matrix filmiyle başladı bilim kurgu filmleri o yuzden dedim ;)

Edited by lavigne-61

Orada aslında zamanda yolculuk mu yaptın, bu kafa ne kafası göndermesi yaptım, o yüzden koymuştum :D neyse konuyu açtın madem söyleyeyim. O film serisinde uçan araba, uçan kaykay hatta uçan tren vardı, nasıl yoktu bilim kurgu teknolojisi? sadece bilgisayarla olmuyor bu işler. Anlaşılan sen Star Wars, Judge Dredd, Demolition Man gibi filmleri seyretmemişsin.

Orada aslında zamanda yolculuk mu yaptın, bu kafa ne kafası göndermesi yaptım, o yüzden koymuştum :D neyse konuyu açtın madem söyleyeyim. O film serisinde uçan araba, uçan kaykay hatta uçan tren vardı, nasıl yoktu bilim kurgu teknolojisi? sadece bilgisayarla olmuyor bu işler. Anlaşılan sen Star Wars, Judge Dredd, Demolition Man gibi filmleri seyretmemişsin.

kusura bakma hocam yanlış anladım :D

Hocam  ben bilgisayar teknolojisinden bahsetmiştim

O filmi tam anlamıyla anladım diyen kişinin sırasıyla Animatrix (İlgili bir kaç bölümü) - The Matrix - Enter the Matrix (oyunu) - Animatrix (oyunuyla bağlantılı bölümü) - The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions filmlerini ve oyunlarını oynamış olması gerekmektedir. Film başlı başına itinayla düzenlenmiş bir senaryo olup her defasında tekrar tekrar izleyip yeni yeni sonuçlara ulaşıyoruz orası kesin :D 2017de yeni bir üçleme ile karşımıza gelicek bu seferki konuda Matrix'in nasıl oluştuğu anlatılıcağı bilgisi piyasada gezmekte. Ben tam bir matrix hayranıyım diyebilirim Extra bonuslarından oyunlarına her türlü bilgiyide okuyup izledim araştırdım. Wachowski Kardeşler (ki Laryy Wachowski‘nin artık Lana Wachowski olmasından dolayı Wachowski Brothers Diyemiyoruz icon_smile.gif ) nasıl bir zeka varsa bu filmle yeni bir çağ başlattılar diyebilirim. 99 yılının en güzel filmlerinden olan blade bile matrix'in gerisinde kaldı.

Matrix'in yeni bir üçlemesi ile ilgili makalemi BURADAN okuyabilirsiniz.

Edited by shalyangose

1991 yapımı Termitator-2 filmindeki T-1000 robotu için kullanılan efektler bile bizim şuan ki sinema sektörüne nal toplatır...

Matrix serisi benimde zamanında müptelası olduğum ve tekrar tekrar sıkılmadan izlediğim filmdi... hatta yıllar sonra forumdaki adımı hain adam Cypher ismi ile değiştirmek ve üye başlığındaki latince cümle halen etkileri olduğunu gösteriyor :D  Matrix bence özel efektleri ve yaşattığı aksiyonun yanında senaryosundaki şifreleri ile daha çok ön plana çıkan bir film... kullanılan isimler, bazı sahneler, replikler kesinlikle üzerinde titiz çalışılmış bir senaryo olduğunu gösteriyor...

ben eskilerin bilim kurgusu terminatör bu film den çok etkilenmiştim en fazla bilim kurgu içeren filmlerdendi o zaman bir makinan gözünden bir bilgisayar sistemi gösteriyorlardı her türlü bilgiye sahip mikroişlemcilerden bile bahsediyorlardı 

2cp8htw.jpg

Matrix'i görünce dayanamadım.
Bir iki mesajı okudum stres oldum.
Matrix sadece o günün değil. Gelmiş geçmiş en iyi bilim-kurgu filmi.
Ve orijinal felsefesi olan tek film.
Seri hiç değişmedi. Bazıları sonradan bozuldu abartıldı felan diyor.
Asla bozulmadı.
Baştan beri makinalar ve insan türünü anlatan bir hikayesi vardı.
1 ile 2 arasındaki boşluğu da Animatrix ile kapatmışlardı.
Yani uzun lafın kısası şu ki..
Matrix bir efsane.

Matrix'i görünce dayanamadım.
Bir iki mesajı okudum stres oldum.
Matrix sadece o günün değil. Gelmiş geçmiş en iyi bilim-kurgu filmi.
Ve orijinal felsefesi olan tek film.
Seri hiç değişmedi. Bazıları sonradan bozuldu abartıldı felan diyor.
Asla bozulmadı.
Baştan beri makinalar ve insan türünü anlatan bir hikayesi vardı.
1 ile 2 arasındaki boşluğu da Animatrix ile kapatmışlardı.
Yani uzun lafın kısası şu ki..
Matrix bir efsane.

Geçmişe özlem :)

kusura bakma hocam yanlış anladım :D

Hocam  ben bilgisayar teknolojisinden bahsetmiştim

Öyleyse sorun yok, çünkü bilim kurgu çok geniş kapsamlı bir konu. Tabii ki Matrix'in yeri hepimizde ayrıdır. Ayrıca ben Matrix 1'i sinema da en ön koltukta seyretmiştim. Boş kovanlar yanımıza düşüyor gibi oluyordu. Güzel bir deneyimdi.

1991 yapımı Termitator-2 filmindeki T-1000 robotu için kullanılan efektler bile bizim şuan ki sinema sektörüne nal toplatır...

Aynen katılıyorum. .matrix e gelince bilimsel olarak güzel bir film...konusu dini yönden bir ara tartışma konusu olmuştu...madde ve materyalist konuları içeriyor. .

Bir sahnesi vardı filmin :D bir cd içeriğine mercekle bakıp viriüslü olup olmadığını anlıyorlardı :D çok güzel bir filmdi.

Bazı sahneler bizim Cüneyt Arkın'ın kaleleri, bizansı bozguna uğratırken yüzlerce askeri heder etme sahnelerine benziyor :D yüzlerce kişiyi tek adam darma dağın ediyor :D

Aradan bayağı zaman geçti şimdi bir daha izlemem gerekir o sağneyi hatırlamam içim :D , izleyen arkadaşlar da hatırlamıyor galiba. 

Sadece 3 saniyelik bir kısım.

Sahneyi hiç hatırlayamadım o sahnesini bulup paylaşırsan sevinirim